Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:16 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Тема безконечна и безизходна...  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано29.06.06 13:49



http://www.dnevnik.bg/show/?storyid=269426

Дръж се естествено!


Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: BB:-))]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано29.06.06 13:55



Забравих да посоча заглавието, извинете!

Как БАН превзе ВАК

проф. Георги Ст. Николов

Дръж се естествено!


Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: BB:-))]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 19:17



мечтая си да видя някой ден във вестника заглавие: "Как ВАК няма да го има от другата есен"





Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: the_bomb]  
Авторчл.-kop. (Нерегистриран)
Публикувано29.06.06 19:53



То и сега куцо и сакато получават научни степени на поразия, а ако го няма и ВАК, ще стане още по-зле. И нашето отечество ще бъде на първо място в света по брой на професори, доценти и доктори на глава от населението.



Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: BB:-))]  
Автор ZoМодератор (Troglodyt)
Публикувано29.06.06 23:37



Тези хора ще определят кадровата политика в "българската" наука и висше образование за следващите три години, от които две, дай Боже, в рамките на Европейския съюз.

Защо авторът на статията е сложил кавички там?

да ке да ке ама неке


Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: Zo]  
АвторTpaвъл (Нерегистриран)
Публикувано30.06.06 08:48



Освен, че си неграмотен, си и тъп...



Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: чл.-kop.]  
Авторthe_bomb (Нерегистриран)
Публикувано30.06.06 09:47



бил съм на достатъчно защити за големи и малки доктори, и аз самият минавам в момента през същата процедура.

накратко казано, вътрешната защита пред колегите от катедрата или факултета е единственият момент, в който може да получиш някаква смислена и адекватна реакция за работата си.

във външната защита ти представяш труда си пред някакви дремещи бабички, които на всичкото отгоре са специалисти по съвсем други работи и хал хабер си нямат какво е това, за което си писал/а. единствените им впечатления са от рецензиите и автореферата, чути с половин ухо.

но докато в специализирания научен съвет все пак са някакви хора горе-долу от твоята област (напр. филолози), в самата ВАК на квотен принцип са попаднали физици, лесовъди, математици и т.н. какво биха могли да кажат те за моята работа върху гръцката епиграма, например? нищо. само те карат да събираш един наръч напълно безсмислени документи и следят чисто формално дали не си изпуснал запетайките в тях.

такава тромава, бюрократична и централизирана система за раздаване на научни степени и звания не съществува никъде по света (освен може би Северна Корея). и от нея се облажват доста хора, които взимат пари да седят и слушат за работи, от които нищо не разбират.



Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: the_bomb]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано30.06.06 10:39



Бомбов, разясненията, които даваш на разтревожения гражданин са перфектни. Виж и текста на Георги Каприев.
Мани бабичките, ами и другото: ще го пуснем, щото... (следват неакадемични и ненаучни причини) или няма да го пуснем щото... (следват неакадемични и ненаучни причини). От нашите (езиковедските бабички) знам двенки, дето продължават да четат... и са в час... другите май преразказват... автореферати. Нейсе.



П.П. Забележи глагола - "пуснем"!

Дръж се естествено!

Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: BB:-))]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано30.06.06 12:08



по този повод, ако се върнем малко към темата на клуба: ако всеки речеви акт съдържа имплицитен светоглед, то продуцираните от ншите държавни институции документи също косвено говорят за това колко е нищожен отделният индивид и неговите усилия пред произвола на разни служебни лица, неизвестно по какъв критерий попаднали на съответната отговорна длъжност.

това е не само при израза "ще го пуснем". една моя позната беше възмутена от официалната си тапия за доктор, на която пишело (аз още съм далеч от тоя етап и не знам), че на лицето се "дава" или "присъжда" еди-какво си. значи, казва тя, аз съм се бъхтала да сътворя стотици страници труд върху неразработвани досега проблеми, а накрая излиза, че докторска титла ми се "дава" с нечие височайше благоворение.
много по-добре би било да се каже, че съответният кандидат "получава", "придобива", "защитава" (или защо не дори "извоюва") съответната степен! дреболия на пръв поглед, но такова боравене с езика несъзнателно и постепенно ще промени отношението ни към нещата...

в същия ред на мисли с един приятел преводач разсъждавахме наскоро, че това, което на английски е request или demand, на български е "молба". значи, в Кралството гражданинът "настоява" или "изисква" пред чиновника, а тук му се "моли"!

Над пропастью весны собрались сны и ранние глотки большой тоски


Тема Re: Тема безконечна и безизходна...нови [re: the_bomb]  
Автор BB:-)) (нетърпеливец)
Публикувано30.06.06 12:47



Ами аз съм на още по-крайна позиция: понеже всеки речев акт съдържа предимно светоглед... За мен няма АКО.
Тези, дето изследват комуникацията, нали ни доказват, че ИНФОРМИРАНЕТО е сетня грижа на говоренето, взаимно. Всъщност - разказваш себе си, групата си, прослойката си, етноса си, народа си, мирогледа си. Така е.
Та по повод написаното от Бомбата - примерите за словесно натриване на носа на човека от страна на бюрократа* и на институцията* са несметно количество. Уви!
Затова сега има толкова много школи, обучаващи модератори, медиатори и пр. - из средите на лингвисти, психолози, социолози, антрополози. Та дано следващите хора се приучат да не се унижават един другиго чрез избора си на регистър, подход и пр.

*И двете думи - в лошия им смисъл.

Дръж се естествено!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.