Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:07 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема трето склонение в латинския  
Авторmiw (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 12:21



здравейте
въпреки големите ми услия не мога да разбера как с еполучават основите в това ужасно склонение
чета от учебника на Недялка Георгиева ,но не ми става ясно
как се получават тези основи и какви въобще са тези фонетични промени??/



Тема Re: трето склонение в латинскиянови [re: miw]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано13.02.06 17:09



основите се получават (в работен режим) като вземеш формата за gen. sg. и махнеш от нея окончанието -is.

например:

libertas, gen. libertat-is --------> основа libertat-. към нея после лепиш другите окончания (libertat-i, libertat-em и т.н.).

това важи за всички типове трето склонение: махаш -is от генитивната форма и си готов.

това обаче е практическото правило как да скланяш. нужно ли ти е да ти се обяснява теоретически защо основата libertat- става libertas в номинатив, или не?

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: трето склонение в латинскиянови [re: the_bomb]  
Автормиa (Нерегистриран)
Публикувано13.02.06 21:22



да,де именно това не мога да разбера
има разни обяснения за основи завършващи на гърлени съгласни и такива на дентали и именно при тях не ми е ясна промяната



Тема Re: трето склонение в латинскиянови [re: миa]  
Автор the_bomb (няма пък)
Публикувано18.02.06 11:30



извинявай за забавянето, но нямах много време през седмицата...

та така:

1. всяка основа на думата, която завършва на зъбна съгласна (дентал) - t,d
или на гърлена съгласна (гутурал) - c,g,

получава в номинатив окончание -s.

така би трябвало да се получат номинативи от типа на:

libertat-s
reg-s

2. да, ама не!

в случая на libertat-s двете съгласни -t-s една до друга не се търпят. затова t-то изчезва пред окончанието -s.

същото става и с основи на d:

laud-s > laus

3. при гутуралите е малко по-различно:

pac-s си остава да се произнася по същия начин, само че cs на латински винаги се изписва с x.

а при g-основите едно първоначално gs, поради невъзможността да бъде произнесено се променя в cs и така пак се пише накрая.

reg-s > rec-s> rex.

провбай да произнесеш [гс] - не става. или и двете съгласни ще се озвучат и ще стане [гз], или и двете ще се обеззвучат и ще стане [кс]. е, в латинския става второто.

Природата чука на мойта врата, с усмивка перверзна крилете ми вдига...


Тема Re: трето склонение в латинскиянови [re: miw]  
Автор amadina (непознат )
Публикувано05.05.06 15:12



Трето склонение се разделя на три подгрупи с дидактическа цел. Най-голяма група са имената по трето консонантно и думите могат да имат основи на всеки един от консонантите. Не е сложно, уверявам ви. Да не говорим, че и консонантите са групирани: основи на гърлени съгласни, основи на зъбни, основи на плавни, основи на носови.
Tu ne cede malis sed contra audentior ito!




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.