Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:48 23.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема тресавища, мочурища, блата  
Автор Shankly (шофьор на такси)
Публикувано22.11.05 20:12



някой има ли идея каква е разликата помежду им етимологията ще бъде от полза също



Тема Re: тресавища, мочурища, блатанови [re: Shankly]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано22.11.05 21:20



Мисля, че се делят в зависимост от това дали са сезонни или целогодишни, от размера им, от водоизточника им, както и от с каква растителност разполагат.

Нямам представа каква е разликата между тях на български...

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема Re: тресавища, мочурища, блатанови [re: Shankly]  
Автор ridiculus .mus~ (ентусиаст)
Публикувано23.11.05 02:45



ами блато е застояла водна площ, с жаби и лилии, водна леща и такива... и така си седи винаги.
мочурище е пак блатисто, ама само сезонно. то става там където реките, или езерата, или блатата се поразливат настрани поради особеностите на терена отвреме-навреме...
а тресавището може да е грамадно, цели стотици квадратни километри, там цялата подложка е рехава и мокра винаги. в тресавищата понякога се образуват блата.
в тресавището можеш да джапаш и да пльокаш из калта и тревата, даже да затънеш... абе местност като в "баскервилското куче", нали се сещаш : )
има си тънкости, макар че понякога им казват "блато" на всичките.
в страни, където има много такива местности, имат множество различни имена за всякаквите разновидности на кал с вода и треволяци : )



Тема Re: тресавища, мочурища, блатанови [re: ridiculus .mus~]  
Автор Shankly (шофьор на такси)
Публикувано23.11.05 12:45



Благодаря ти много!



Тема Re: тресавища, мочурища, блатанови [re: Shankly]  
Автор Лил ()
Публикувано23.11.05 14:03



Аз със съвременните разлики в значенията не съм много наясно, не съм убедена, че има много такива. "Блато" според Фасмер идва от "бял", т.е. тина, мочурище идва от мокър, тресавище - това, което се тресе като ходиш.

Ето какво дава като синоними Геров:
блато, мочярь, трьсяй, трьсище, трьсилакъ, глибъ, подвирище, азмакъ (това вероятно е турцизъм?), батакъ (също?), топь, мочагъ, мокредин, мочевина, калуга, тресина.

Като се рових из разни исторически книги установих с любопитство следното: побти във всички или поне в монго от тях се споменават разни битки покрай блата: битката при Онгъла, когато идва Аспарух, е край блато, има едно сражение между авари и византийци някъде над Стара планина, в което византийските войски затъват в блато, битката край Адрианопол на Калоян също е била в блатиста местност, имаше още една българо-византийска битка, не си спомням коя, в която не могат да отстъпят войските заради блато. После прочетох, че средновековните Балкани били гориста и блатиста местност, като с вековете покрай изсичането на горите и блатата взели да изчезват. Аз лично досега не съм виждала през живота си блато в България. МИслата ;) ми беше, че изобилието от синоними се дължи на изобилието на назовавания предмет в действителността, нещо като названията на снега при ескимосите.



Тема Re: тресавища, мочурища, блатанови [re: Лил]  
Автор ridiculus .mus~ (ентусиаст)
Публикувано23.11.05 14:17



да, точно като снеговете за ескимосите е : )
инак ти си обяснила много точно -
- блато - тинесто, застояла вода с тиня отдолу
- мочур - мокро, просмукано с вода, с треви там, папури...
- тресавище - тресе се, щот се разместват рехавите му пластове и можеш и да потънеш; иначе на вид си е пак кален треволяк : )



Тема някой ако знаенови [re: ridiculus .mus~]  
Автор gioni (протоавтохтонен)
Публикувано23.11.05 15:17



Съществуват ли в другите славянски езици думи с корен МОЧУР или МОКЪР? Нямам никакво възражение, че думите са славянски, питам с друга насоченост.



Тема Re: някой ако знаенови [re: gioni]  
Автор Лил ()
Публикувано23.11.05 16:06



Почти във всички, и от стбг мокръ/мокнути, и с палатализираната форма моча и производните й със значение "влага", "дъжд" и (с извинение, ама за лекарите и лингвистите неприлични думи няма ;)) "пишкам".



Тема Re: някой ако знаенови [re: Лил]  
Автор Milenn (турист)
Публикувано25.11.05 08:55



а връзка между "мокър" и испанското "мохар" ( mojar ) има ли?




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.