Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:54 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Славянска или българска филология?нови  
АвторДaнтe (Нерегистриран)
Публикувано06.06.05 21:01



Зная, че може би ще ми се скарате защо съм пуснал тази тема тук, но сметнах, че вие иеннто можете да ми дадете добър съвет. Какво бихте препоръчали? По принцип искам да уча филология, защото смятам да се занимавам с научна работа в областта на литературата, но не зная кое би било по-добре... Имам интереси в старобългарската литература и антична и западноевропейска литература, а в Славянска филология ще науча и други езици за разлика от българската, но пък те ще са отново славянски /категорично не искам да ставам учител :-)/, но надявам се Вие да ми дадето съвет... Получих доста разностранни мнения, и реших и тук да попитам... От друга страна, времето за обучение по антична, западноевропейска и старобългарска литература е по-голямо в специалността Българска филология, но кажете Вие...
Благодаря!



Тема Re: Славянска или българска филология?нови [re: Дaнтe]  
Авторбr (Нерегистриран)
Публикувано08.06.05 00:54



Българска, разбира се, ако избираш между славянска и българска.



Тема Re: Славянска или българска филология?нови [re: бr]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано08.06.05 09:50



обоснови се моля



Тема Re: Славянска или българска филология?нови [re: ivx]  
АвторGabriella (Нерегистриран)
Публикувано10.06.05 00:27



Аз съм студентка в СУ спец.Българска филология и смятам,че е по-добра от Славянската(може да се реаризираш в повече области),освен учител(а всеки като му кажеш,че учиш БФ го свързва с това)може да продължиш като редактор,преводач,журналист и т.н.Ти вече имаш някаква ориентация,но нищо не се знае какво ще ти хрумне след 4-5години.Пък относно еэиците-не се притеснявай ние също ги учим.Руски го учиш доста задълбочено,също както и още един славянски език по избор.Освен тези двата изучаваш и:украински,белоруски,полски,чешки и иэобщо всички славянски езици.И щом се кефиш на античната литература няма да съжаляваш,защото освен нея изчитаме още:старобългарска,руска(класическа и съврем.),западноевропейска,славянска,българска....въобще всичко,за което се сетиш.Готино е,4е получаваш фундаментална подготовка,но трябва да си убеден,че наистина искаш да учиш това,защото особено при нас си е тежко и доста книги ще трябва да прочетеш за тези години.Пожелавам ти успех!



Тема Re: Славянска или българска филология?нови [re: Gabriella]  
Автордaнтe (Нерегистриран)
Публикувано10.06.05 12:31



Абсолютно съм съгласен с Вас. Така и смятам да направя. Освен това, в момента уча немски и английски, и, надявам се, когато ЕС се отвори за нас, ще мога да се реализирам и извън България като научен работник/но за краткотрайно - специализация по-скоро, Б-я я обичам повече от всичко!/. Прави сте и за това, че всеки, който чуе за БФ, веднага свързва с учител, което е изключително глупаво, според мен. А относно четенето - не се притеснявайте, аз доста чета и обожавам литературата /може би съм от малцината от младото поколение, което чете книги, но навсякъде си има и изключение - апропо, аз съм 9. клас, така че имам време, но ми се искаше да се ориентирам отрано.../. Антична и западноевропейска л-ра - точно така, там именно са ми интересите, а също и старобългарска, и нова българска. Благодаря за помощта! Мисля, че от всички мнения, които получих, най-накрая реших!



Тема Re: Славянска или българска филология?нови [re: Gabriella]  
АвторMila (Нерегистриран)
Публикувано10.06.05 18:39



Abe kvi sa tiq gluposti, 4e se u4at vsi4ki slavqnski ezici v spec.BG filologiq?!Ako pod davane na nqkakvi primeri ot tezi ezici ima6 predvid u4ene, togava sam saglasna.



Тема А Класическа филология?нови [re: Дaнтe]  
АвторДaнтe (Нерегистриран)
Публикувано10.06.05 19:34



А какво мислите за специалността Класическа филология? За антична литература и после "по някакъв начин" да запиша "нещо", че да уча и западноевропейска л-ра, тъй като това са ми най-големите желания? Пък и доколкото знам, катедри по Класически науки има из почти всички западни университети и научни центрове... Но пък не съм запознат с древните езици... А може би БФ ще остане най-добрият избор...



Тема английска фолологиянови [re: Дaнтe]  
АвторГepи (Нерегистриран)
Публикувано10.06.05 22:19



Аз ти препоръчвам английски



Тема Re: Славянска или българска филология?нови [re: ivx]  
Авторбr (Нерегистриран)
Публикувано11.06.05 05:43



Младата колежка по-долу се е обосновала вместо мен, макар че е пеувеличила с чак толкова задълбоченото изучаване на другите славянски езици. С БФ на друг славянски език, без да ти е втора специалност, няма да проговориш.
Но това не е важно. По-важното е определено по-задълбоченият поглед върху дицсиплините, от които ти се интересуваш.
Аз също мога да вметна "английска'', но тук говорим за избор между БФ и СФ, нали?
Какво друго да ти кажа. Моята БФ ми я признаха в Северна Америка също и то с магистърската степен. Друго, друго - какво се сещам, ако държиш на това, кое звучи по-добре, ползата е пак за БФ.

Може ли един съвет - не си прави чак такива далечни планове. Върховете се превземат стъпка по стъпка.
И още - не слушай нашите глупости тук - учи с любов, каквото ти е на сърцето.
Успех!



Тема Re: Славянска или българска филология? [re: бr]  
АвторДaнтe (Нерегистриран)
Публикувано14.06.05 00:19



Мисля, че вече окончателно се ориентирах към БФ, но сега изникват нови въпроси . А именно: смятате ли, че може да се съчетават античната и западноевропейска л-ра със старобългарската л-ра. И каква магистърска хрограма бихте препоръчали: литературознание или старобългаристика? Аз все си мисля за литературознание, но...
Благодаря Ви!




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.