Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:57 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Пипирудата  
Автор Лил ()
Публикувано10.12.04 21:42



Хайде да коментираме това странно за мен езиково или социолингвистично явление - цяла България с кеф да се подиграва на диалектното произношение на Стойка. Какво значи според вас това:

Че масовото обществено мнение все пак смята, че от телевизора му трябва да се чува само що годе литературна реч и се дразни от всяко отклонение от нея?

Че говоренето на диалект, който и да е той, се смята за изразител на невисоко интелектуалното равнище?

Че западните говори, макар и нелитературни, до такава степен са станали престижни, че всяко отклонение от тях изглежда смешно?

Или че момата просто си е тъпа и както и да говори все ще е смешно? И от там: дали ако Стойка говореше правилно, щеше да остане по-дълго неизгонена?

Дали всеки, който иска да пробие където и да е: в шоу, в работа, в нова среда, трябва да нагоди произношението си към някаква (каква?) обществено приета като престижна норма? Какво включва евентуално тази норма? Коя обществена група е неин създател и коя е неин изразител?

И квоту съ сетити ощи по въпросъ...

O, Lamma Sabachtani?


Тема Re: Пипирудатанови [re: Лил]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано10.12.04 22:50



Един мой приятел мисли следното по въпроса (това си го пише той, не го гледам даже, и не знам кво ще измъдри :) ):

Ами то и аз се изказвам "културно", но всеки начин на изразяване според мен изразява богатството на езика ни, не нещо друго, Стойка си имаше някакъв колорит; а по-срамно е че "културните", които парадират за това съдят за нея само по външния й вид - което всъщност показва какви са ми умни и културни ! :)

п-л: Добре де Божидаре, ама ако ще пишеш пак, да се регистрираш!

<Ngo> People have a way of knowing things about themselves that other do not.


Тема Re: Пипирудатанови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Лил ()
Публикувано10.12.04 23:35



Божидаре, айде да не обсъждаме Стойка, а само начина, по който говори, ок?
Ако тя, нейният начин на говорене е изразявал богатството на езика ни, що всички я бъзикат? Искам да кажа (и тук много пъти сме го говорили) - диалектите са богатството на езика ни. Обача това е на думи, ей го на диалектът в действие - никакво богатство, на като бедност се възприема.

O, Lamma Sabachtani?

Редактирано от Лил на 10.12.04 23:52.



Тема Re: Пипирудатанови [re: Лил]  
Автор дoплepoв eфekт (непознат )
Публикувано10.12.04 23:56



Ами защото на много хора ги е страх да признаят, че имат в себе си по малко диалект и така нататък !

Редактирано от дoплepoв eфekт на 10.12.04 23:57.



Тема Re: Пипирудатанови [re: Лил]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано11.12.04 00:11



Така, та вече ми освободиха пц-то и аз да се изкажа :)

Много неща говорят за това, че хората са свикнали на им говорят "културно" от телевизора. Или поне да се опитват, доколкото могат. Определено има истина и в това, че западните говори се приемат много по-радушно от източните. Вярно е и че момата си е тъпа, но това, според мен, не е фактор в случая. Да, че ако беше не от Пловдив, а от Петрич, щеше да остане повече. Апропо, мой колега от Пловдив се изказа доста негативно за въпросната мома, която според него затвърждава неверни представи за говора за майните.

Още утре, че ме хокат че съм се заседял на пц-то.

<Ngo> People have a way of knowing things about themselves that other do not.


Тема Re: Пипирудатанови [re: Лил]  
Автор Adanedhel (philomythus)
Публикувано11.12.04 01:31



Гледал съм "риалити шоуто" един-два пъти, затова говоря по-принцип.
Хората обичат да си правят шеги с различните [от техните] диалекти. Говорене на мьеко, на шопски и т.н... Не знам дали това винаги го е имало, но съм почти сигурен че е така. И преди столетия хората от едно село със сигурност са се смели на "странната" употреба или наименование на дадена дума в друго село. И това си е съвсем нормално. Пък и България не е единствена. Южнашкият акцент в щатите е смешен на доста хора, например. Но не е нещо повече. Малка смешка с колегата в кафе-почивката и толкова. Нито мнението ми за интелекта на човек говорещ на меко ще се промени, нито пък и трябва. Сигурно и аз ще съм му смешен говорейки по-твърдо отколкото той. Виж, ако се засяга на тази тема е предмет на друга тема [и друг клуб]. Подобно на вицовете, колкото повече се връзва човек, толкова повече става за смях. А оттам и проблема с интелекта...

_______________________
get up, get out, get drunk


Тема Re: Пипирудатанови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано13.12.04 16:14



Апропо, мой колега от Пловдив се изказа доста негативно за въпросната мома, която според него затвърждава неверни представи за говора за майните.

кое е неверното?

Определено има истина и в това, че западните говори се приемат много по-радушно от източните.

да бе, сигурно. затова ако искаш да звучиш като супер див селянин си преправяш говора на нещо от сорта на: епа, нема млеко, свръши се.

Че говоренето на диалект, който и да е той, се смята за изразител на невисоко интелектуалното равнище?

- да, точно така! българите сме нетолерантни към всекакви различия, забрави ли?

|| Obey obey, do as I say ||


Тема Re: Пипирудатанови [re: Лил]  
Автор 747 (на кого му пука)
Публикувано13.12.04 17:38



При Стойка си имаше и други неща покрай всичкото. Всички се смеят на Стойка за "пИпИрудата", ама никой не посмява да се смее (поне не публично) на Стоичков за "спИчелванИто" - дори и реклама направиха с "пИчалбитИ"... И останалите от дремещите в къщата си носеха своя си диалект, но никой не тръгна да се подиграва с тях. Стойка ги издразни с чалгата. Това вече е тъпото в България: хем никой не слуша чалга, защото е "гнусно и долно", хем обаче всички знаят кои са и какви песни пеят и Азис, и Рени, и Орхан Мурад. И всеки зеленее от яд, когато в рейса дъни Софи Маринова, ама и тайничко си припява "...ти нямаш сърцеееее...". Вярно, аз слушам "Линкин Парк" и "Рамщайн", ама на маса и на Сашо Роман се кефя. И не съм само аз, де, ама всички се правим на свети води ненапити...

Густу, майна, Филибету...!!! (б.а. ако някой иска да му кажа пълния вариант на лозунга - на лични бележки, че тук влизат и малки деца!)

Понякога гипсът на ръката ти е, за да нанасяш по-добри удари...

Редактирано от 747 на 13.12.04 20:21.



Тема Re: Пипирудатанови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Mиpa CM (несериозна)
Публикувано13.12.04 19:03



Има нещо такова. Има нещо по-меко от нормалното за Пловдив при нея. Аз съм от Пловдив, в момента работя в Западна България и ми казаха: "Ама ти не говориш като Стойка". Колкото до нетърпимостта към различния говор, без коментар, щото ми е писнало да се ядосвам на нетърпящите.
Густо майна, Филибето, Стоичков и Стойка!



Тема Re: Пипирудатанови [re: ivx]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ ()
Публикувано13.12.04 20:06



Определено има истина и в това, че западните говори се приемат много по-радушно от източните.

да бе, сигурно. затова ако искаш да звучиш като супер див селянин си преправяш говора на нещо от сорта на: епа, нема млеко, свръши се.
--------------------

Това кой го прави?

<Ngo> People have a way of knowing things about themselves that other do not.



Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.