Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:32 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Изток, запад, север, юг - етимология?  
Авторпepo (Нерегистриран)
Публикувано20.08.04 14:43



мое тълкуване

изток - там от където изтиаме, произхождаме, идваме
запад - нещо позападнало...
север - славянското племе севери
юг - ...

Професионално мнение?



Тема Re:нови [re: пepo]  
Автор firefox (фчиличка)
Публикувано20.08.04 18:14



да ти имам етимологията!

имаше такова питане преди (знам, щото аз го поставих), та ако не те мързи можеш да погледнеш архива.

иначе, май стигнахме до:

изток - там откъдето слънцето "изтича", "извира", "изгрява"
запад - там където "запада", допада/припада/пада, "залязва"

за север и юг май не стана много ясно. аз питах дали може да се проследи етимологията на "север" до някакво понятие за "ляв" с идеята, че в едно време без магнитни компаси, естествената ос за ориентиране е изгрева и залеза на слънцето, а не магнитните полюси, а по нея север е отляво (ако гледаш към изгрева, както е в повечето култури). Обаче не помня стигна ли се до някакво потвърждение.

"They might or they might not, you never can tell with the bees"


Тема Re:нови [re: firefox]  
АвторXpиcтo Taмapин (Нерегистриран)
Публикувано18.02.05 18:42



Направих справка с Фасмер.

За "юг" се дава връзка с латинските "augustus" (възвИшен или възвишЕн) и "augmentum". Ясно пак става дума за положението на слънцето, както при думите "изход" и "запад".

За "север" се дава връзка със славянските корени "сур-" и "сыр-". Те значат "суров", "необработен", "влажен".

При една версия, това може да е пак свързано с позицията на "суровото необработено" слънце през нощта.

При друга версия, погледнато от юг, Европейският Север изглеждал "суров" и "влажен". Заселници-южняци постепенно (век след век) са превръщали "суровите" влажни блатисти земи на Север в обработваеми ниви. Така че при тази версия словосъчетанието "суровият Север" може да излезе тавтология.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.