Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:13 20.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема спазъм - спазЪма  
Авторtipolar (Нерегистриран)
Публикувано22.01.04 13:38



Познанията ми за езика са ограничени и затова искам да ви попитам: Не трябва ли да изчезне Ъ-то при членуването на "спазъм", както изчезва при "национализъм" например.
Благодаря!



Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: tipolar]  
Авторmi (Нерегистриран)
Публикувано22.01.04 17:46



По правило "ъ"-то трябва да изпадне във формата за множествено число (организъм - много организми; спазъм - много спазми), а да се запази в бройната форма (пет организъма; два спазъма). /Нов правописен речник на българския език; София 2002г./ Тенденцията е "ъ"-то да отпадне и от бройната форма.




Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: mi]  
Авторtipolar (Нерегистриран)
Публикувано23.01.04 09:18



Да, затова много се чудя как е правилно: "спазмът" или "спазЪмът", което се употребява масово?



Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: tipolar]  
Авторxи-xи (Нерегистриран)
Публикувано23.01.04 12:52



В такъв случай трябва да стане и "ритмът", което е пълна нелепица. Предполагам, че има правило двусричните, като по-кратки думи да запазват ъ в членувата форма.



Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: xи-xи]  
Автор gazibara ()
Публикувано23.01.04 18:41



Вметнати ъ и е никога не изпадат при членуване и бройна форма, срв.: вятър - вятърът - (два) вятъра - ветрове; прозорец - прозорецът - (два) прозореца - прозорци; косъм - косъмът - (два) косъма - косми; нокът - нокътят - (два) нокътя - нокти и мн.др.

Единствено изключение са имената с гръцката наставки -изъм и -азъм: при тях Ъ отпада при членуване, но се запазва в бройната форма: организъм - организмът - (два) организъма - организми, сарказъм - саракзъм - (два) сарказъма - сарказми.

Що се отнася до СПАЗЪМ, правилото би трябвало да действа и при него.

Обаче, езиковото не открива вътрешна мотивировка на думата, както е в другите случаи (оргазнизъм = орган+изъм; срв. органичен, оргазнизирам; сарказъм, срв. саркастичен; социализъм, срв. социален, социалистически). Единствената сродна дума на СПАЗЪМ, за която се сещам, е СПАЗМАТИЧЕН. При така вътрешна неяснота, езиковото съзнание извежда думата от тази група и я привежда към по-общото правило.

Също специален случай е оргазъм - оргазмът - (два) оргазма - оргазми. Думата се мотивира вътрешно (не зная доколко правилно) с орган (сетете се кой). Вероятно в този случай отпадането на Ъ в бройната форма е по-аналогия с членуваната и поради доста високата й честота на употреба (за разлика от всички останали думи с тези наставки): колко оргазма получи, мило ?

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: mi]  
Автор Desenchante (un chevalier)
Публикувано24.01.04 03:33



:P

Благородникът има само една дума и аз ви дадох своята.


Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: gazibara]  
Автор lil ()
Публикувано25.01.04 12:44



Лингвистично-математически задачи: колко на брой са оргазмите?

- колко оргазЪма получи, мило ?
- Казва се оргазма, бе неграмотник!

- колко оргазЪма получи, мило ?
- При теб всичко е в повече, дори Ъ-то...

Майтапа настрана, това за оргъзъма като изключение къде го пише или е твое наблюдение?



Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: tipolar]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано27.01.04 10:11



ето какво казва речникът:

спазма и спазъм

спазматичен

спазматически

спазмен

спазмодичен

спазмолитичен

спазъм, спазъмът, спазъма; спазми, (два и т.н.) спазъма и спазма

~

за оргазъм са дадени само - оргазъм, оргазъмът, оргазъма



Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: ivx]  
Автор lil ()
Публикувано28.01.04 14:19



В Речник на българския език, на който томът с О е пресен-пресен наскоро излязъл, пише следното:
оргазъм, -змът, -зма, мн.ч. (рядко) -зми
Според мен по-голяма обида за българина и българите не може да бъде нанесена. И защо да е рядко? Модераторе, едно колективно писмо с емпирични данни, че не е рядко. Аз си мислех, че причините са субективни, а пък те си били съвсем обективни - няма ли слово, няма ли понятие - няма и обект.



Тема Re: спазъм - спазЪманови [re: lil]  
Автор ivxМодератор (Troglodyt)
Публикувано28.01.04 14:36



"Модераторе, едно колективно писмо с емпирични данни, че не е рядко."

а? ;]

eми глей са, замисли се кои хора го пишат този речник и сама ке си одговориш защо е редко

Редактирано от ivx на 28.01.04 14:41.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.