Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:32 23.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема izvor i qzovir  
Авторsasho (Нерегистриран)
Публикувано04.01.04 01:08



Не знам дали е тука мястото да попитам но не намерих форум български език.

Имат ли думите "язовир" и "извор" общ корен?



Тема Re: izvor i qzovirнови [re: sasho]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано04.01.04 05:27



Imat . I v keltskite ezitsi , pri koeto rekite (pak voda) kato isara , isere. Dazhe cheshkata reka Jizera. Pri koeto isara na keltski e oznachavala reka s gyolovete (ili malki ezertsa).Ezero e sushto ot tozi koren. Ne sam bash lingvist , no tova e pone neshto.



Тема Re: izvor i qzovirнови [re: Alexander]  
Авторsasho (Нерегистриран)
Публикувано04.01.04 17:42



t.e da obobsthim
dumite qzovir i izvor imat obsht koren koito e ?



Тема Re: izvor i qzovirнови [re: sasho]  
Авторlil (Нерегистриран)
Публикувано04.01.04 23:50



ИЗВОР идва от извирам, вир, т.е. коренът е ВИР, а ИЗ- е представка, оне исторически погледнато.
ЯЗОВИР идва от старославянската дума ЯЗЪ, която може би някъде в ИЕ е свързана с ЕЗЕРО. Може би втората част на язоВИР има някаква връзка с ВИР.



Тема Re: izvor i qzovirнови [re: lil]  
Автор gazibara ()
Публикувано06.01.04 13:51



ИЗВОР: корен е ВОР, ИЗ е представка (не само исторически погледнато)
ЯЗОВИР: сложна (двукоренна дума): ЯЗ-О-ВИР. Яз е съвсем съвременна дума, макар че не мога да опиша какво точно значи (малък воден басей, образуван при естествено или изкуствено преграждане, нещо такова, трябва да погледна точно в тълковния речник).

Ключът от бараката е коренът ВОР/ВИР. И в ИЗВОР, и в ЯЗОВИР той е един същ. Разликата в гласната се дължи на най-древния индоевропейски отгласен ред (Е:О:ЕЕ:ОО:Ь). ВРА (нулева степен) - ИЗВИРАМ (удължена нулева степен) - ИЗВОР - (о-степен) - ИЗВАРЯВАМ (удължена о-степен). Нормалната и удължената е-степен ми се губят, но вероятно са съществували думи и с тях (-ВЕР-, -ВЯР-).
По същество същия отглас имаме и в С-БОР - БЕРА - БРАХ - СЪБИРАМ; ПРО-ЗОР-ЕЦ - ПРО-ЗР-АЧЕН, ПРО-ЗИР-АМ и мн.др.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.