Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 20:43 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Инициатива на БАН за И ударено  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано01.07.03 23:41



Сетили са се от БАН - "Институтът за български език към БАН, заедно с института по математика и информатика" че трябват Ии с ударение и затова са 31-та буква.
БАН -


Събират мнения. А другите ударени букви?
Пуснах тема в ПРОГРАМИСТИ, но на тях трябва да им се обяснява по-дълго. Ето какво последно писах на БАН, когато се обърнаха към мен за мнение:

========================================================

Да ви обясня защо фирмите ви подкрепят инициативата, а аз - не. Защото тя е непълна и оставя още мно-о-о-го за дооправяне Те за дооправянето ще искат пари, а аз ще продължа да си изразходвам свободното си време и личните си пари. Вместо това ми се ще да си пия биричката.
Затова се замислих не по инженерски, а глобално.Защо електронните устройства трудно работят.с Българската Кирилица? - Защото тя не е документирана черно на бяло. А трябва!: Затова вашата инициатива да се раздели на две. Транслитерацията да остане отделно, тя за момента ми е извън интересите и си остава само ваша. Втора ще се нарича приблизително: "Правила за употреба на Българския език и азбука в електронните устройства". Обема и, доколкото аз се сещам, трябва да е:
1. Стандарт за българската азбука. Номера на буквите и разновидности: Главни, малки, главни ударени и малки ударени. Коя буква кои разновидности има. Правила за преобразуване (те са очевидни, но трябва да ги има черно на бяло) при изобразяване или съхраняване на устройства, които поддържат само подмножество на азбуката, например само малки и главни или само главни. Правила за сортиране - вълна и вълна с ударение.
2. Стандарт за БДС клавиатурна подредба - нов. Това е стария + уточнени местата на руските букви, ударените букви и някои други знаци - №, Евро градус, ([{)]} <> и които още се сетим, набирани с мъртъв клавиш или клавишна комбинация. Аз съм направил по въпроса каквото може с подръчни средства, (пратих ви го) но в стандарта трябва да искаме ВСИЧКО. Който може, да го спазва. Да е най - общ, да става и за пишещи машини.
3. Стандарт за фонетична подредба. Досегашното фактическо положение да се утвърди и да се предвидят местата на споменатите по-горе букви и знаци.
4. МНОГО ВАЖНО!!! Да се претендира където трябва в Уникоде и Постсткрипт на база на приета т. 1 (азбуката) да се стандартизират и "тежко" (отляво надясно) ударените букви като принадлежащи на Кирилицата. Да им се утвърдят официално кодови номера ЗА КИРИЛИЦА!!!
5. Нормативен документ с критерии за сертифициране на софтуерни и хардуерни продукти за пригодността им за български. Трето ниво ще е пълната поддръжка и на ударените букви с коректни преобразувания, когато се налага към неударени. Пример: Търси точно, Търси без отчитане на ударенията, търси без разлика малки - главни букви. Ще се сертифицира и коректният експорт към общоприети файлови формати - HMTL Windows1251, HTML Unicode, RTF, PDF...

6. Което вие от БАН се сетите, че е за тука.
7. Това е! Край на глобалното мислене, надолу е по инжИнерски.

На вас като математик се пада да обясните на лингвистите, че шрифт и клавиатура въобще не решават въпроса. За илюстрация им покажете как ви излизат имейлите.
Точка 5 е много готина. Няма да е необходимо да търсим онези помияри от Майкрософт. Като видят сертифициран линукс или офис продукт сами на бегом ще тръгнат да си вадят сертификат. Ако стандартите са без измислици, променящи фактически наложилото се положение при клавиатурите, Линуксаджиите до половин година ще ги вкарат в действие. Те което ги кефи бързо го правят. Включително и тези прекодиращи таблици, които карат потребителя да няма понятие кое с каква кодировка е, щото просто му работи. Така, както работят Уйндосите 95 и следващи с подмножеството на буквите без ударение. Казах Уйндосите, не кирилизиращите програми.

Поздрави!
Генади Атанасов - ИнжИнера.

P.S. Ако направим такава инициатива ще видите какво е мълчалива, но силна съпротива. Ах, как е хубаво да получаваш изходния код на Windows(r)(tm) в Парижки ресторант! Или пък да отидеш на екскурзия до Редмънт (пардон, на обучение) та да ти покажат как прекрасно работят Майкрософтските продукти. Иначе работят те в Редмънт, по приятно! После без колебание ще ги платиш с държавни пари по най- високата тарифа. И тук разни БАНчета и ИнжИнерчета да гледат в чуждо канче и да дърпат килимчето на стария... Пляс през ръцете!
Г.
========================================================



Тема ~нови [re: Caмия Инжинep]  
Автор ivx (~)
Публикувано02.07.03 10:41



фонетичната кирилица е непълно ненужна, освен за мързеливците.

мене, ако питате не ни требе норма за транслитерация.

това, което би било полезно е да можем да слагаме ударения както гърците го правят, техната подредба е QWETRY, при натискане на клавиша за ; и сред това гласна се появява гласна с ударение

 



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано03.07.03 09:07



Това за ударенията е добре да се стандартизира най-после: да се сложат и леки, и тежки ударения на всички гласни; трябва да се помисли и за видовете ударения използвани в сръбската кирилска писменост. В Юникод има дефинирана само една кирилска буква с тежко ударение: именно прословутото дателно й! Ама няма кой да се сети да я напъха някъде в дупките на Windows-1251 и да я използва, поради което на моя милост му се налага да прави еквилибристики (а те, уви, работят само с MS Word).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Напротивнови [re: ivx]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано03.07.03 11:09



Тук си абсолютно не-прав, да не кажа крив. На мен лично фонетичната кирилица ми спестява време и нерви по преминаване от латиница. Работата ми е такава, че преимуществено пиша на латиница (разбирай по 6-7 часа на ден). Ако трябваше да пиша на БДС само за да пусна едно мнение в клубовете, щях да се побъркам от фрустрация, докато налучквам кой клавиш къде беше. Да не говорим, че са ми се падали и клавиатури без означения на кирилските букви, въпреки че живея в България. На едната даже имах чувството, че нарочно са изчегъртали червените букви. Така че фонетичната ми спестява неимоверно много време и нерви - няма нужда да си променям навиците, за да напиша нещо на родния си език.

стой та гледай


Тема ~нови [re: lndependent]  
Автор ivx (Looser (sic))
Публикувано03.07.03 11:35



като научиш подредбата нема да го имаш тоя проблем

 



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор Shankly (моряк)
Публикувано03.07.03 16:41



Така, аз си пиша на БДС откакто имам(ползвам) компютър - 5 години се навършват през август.

И ми е много по-лесна в сравнение с фонетичната



Тема Re: ~нови [re: gazibara]  
Авторl (Нерегистриран)
Публикувано03.07.03 18:11



Какво мислите за използване на "Combining Diacritical Marks" (символи 0300-036F) от Unicode стандарта за поставяне на ударения?



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор lndependent (crash)
Публикувано03.07.03 18:15



Ама защо да я уча тази подредба, след като така или иначе не я ползвам. Дори да ми се наложи да я ползвам, то това ще бъде под 10 процента от времето, което прекарвам пред компютъра.

стой та гледай


Тема Камък ми падна от сърцето!!нови [re: gazibara]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано03.07.03 19:06



Бях взел да се съмнявам, че нещо не ми е наред с езика и не ми се разбира. А ти запали от четвърт! Значи повредата не е в моя телевизор.

Газибаре, погледни, моля същата тема в Програмисти. Там вече има и некухи мнения и съображения. И се включвай направо на сайта на БАН, има на какво да ги светнеш.
Генади



Тема използване на "Combining Diacritical Marks"нови [re: l]  
Автор Caмия Инжинep (Още едно, моля!)
Публикувано03.07.03 19:14



Не съм го опитвал. Аз и шрифтове мразя, инжИнер съм. Но държа твърдо на едно: да се чете, ВИНАГИ, СЛЕД КОЕТО И ДА Е ПРЕОБРАЗУВАНЕ (да минава без проблем по имейла например)
ЗАТОВА ОС ТРЯБВА ДА ЗНАЕ, ЧЕ ТЕЗИ БУКВИ СА КИРИЛИЦА И ТАКА ДА ГИ ОБРАБОТВА.
Добрев от БАН се е поддал на шарлатани (най вероятно от ДАТЕКС) и пише с ударения. качили са му шрифт и клавиатура. Но мейловете му излизат на ????? поради което не пропускам да го бъзикам.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.