Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:04 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Окис - оксид  
Авторbobo (Нерегистриран)
Публикувано22.04.03 23:47



Може ли да попитам и още нещо

Кое е правилното: окис или оксид, двуокис или диоксид,... В училище едно време учихме за окиси, но сега май се използва оксид.



Тема Re: Окис - оксиднови [re: bobo]  
Авторddd (Нерегистриран)
Публикувано23.04.03 08:54



Промени в номенклатурата - в сегашните учебници е оксид



Тема Re: Окис - оксиднови [re: bobo]  
Автор gazibara ()
Публикувано23.04.03 10:20



И двете са си съвсем правилни. Изборът на едната или другата дума зависи от ситуацията.

Оксид и диоксид са възприети като строго научни термини и се предпочитат в чистия научен стил. Затова научните трудове и в учебниците по химия за университетите и училищата, се употребяват те (вкл. и в моите учебници преди 15-16 год.).

Окис и двуокис са напълно равнозначни на оксид и диоксид, но са формирани от славянски езикови елементи по обрзаеца на латинските (това се нарича калка) и затова се предпочитат в разговорния и научно-популярния стил.

От друга страна, учехме за сероводород, хлороводород и вода, вместо за диводорорен сулфид, водороден хлорид и диводорорен оксид. Така че, който и термин да употребиш, няма да сбъркаш и няма да те гледат накриво.

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят

Редактирано от gazibara на 23.04.03 10:27.



Тема Re: Окис - оксиднови [re: bobo]  
Автор Плaмeн (член)
Публикувано23.04.03 23:54



за окис и оксид не знам, но например сулфид и сулфат определят различни химични съединения, доколкото си спомням едните са xxxSO3 а другите xxxSO4.



Тема има инови [re: Плaмeн]  
Автор Shankly (scouser)
Публикувано24.04.03 00:33



сулфаТ, но не си спомням какво представляваше той :)))



Тема Re: има инови [re: Shankly]  
Автор Плaмeн (член)
Публикувано24.04.03 05:19



нещо не разбрах, сулфат съм го писал



Тема добре, де,нови [re: Плaмeн]  
Автор Shankly (scouser)
Публикувано24.04.03 08:31



имах предвид сулфИт :)))))))



Тема Re: има инови [re: Плaмeн]  
Автор gazibara ()
Публикувано24.04.03 08:51



Има сулфид (xxxS), сулфит (xxxSO3) и сулфат (xxxSO4). И трите идват от латинската (гръцка?) дума sulphur 'сяра' (хм, щом се пише с ph, значи е гръцка). Самата дума 'сяра' пък си е чисто славянска.

Голям смях беше в 7-ми клас с тия сулфиди и сулфити

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: има инови [re: gazibara]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (любознателен)
Публикувано24.04.03 15:06



Да, и все едно сега ги помня кое кое е. Пък тва със т и д как може, как съм се мъчил да произнеса /сулфид/



Тема е това съм го забравилнови [re: пишмaн-линrвиcтЪ]  
Автор Плaмeн (член)
Публикувано24.04.03 18:39



както и да е, това което исках да кажа е, дали окис и оксид не е нещо подобно, или си е едно и също нещо

Редактирано от Плaмeн на 24.04.03 18:42.




Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.