Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 07:09 25.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
Тема Я па я какво открих  
Автор ivx ()
Публикувано11.03.03 21:08



Думата "педераст" идвала от гръцката "педерастис", която означава "педофил". Това така ме изненада, така ме смая...



Тема Re: Я па я какво открихнови [re: ivx]  
Автор gazibara ()
Публикувано12.03.03 20:11



Ами да, от същия корен е и педиатрия

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема на всичкото отгоренови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано12.03.03 21:12



май има стилистична разлика дали ще кажеш т-то накрая или не.

"педераст" си е културна заемка, която, макар и малко рязка, не е недопустима понякога в културно общество.

докато протонародната форма "педерас" си е чист вулгаризъм

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Е, моля те,нови [re: the_bomb]  
Автор Borriz (The Russian)
Публикувано12.03.03 22:46



поне ти можеш да оспориш идеята, че "педераст" на старогръцки означава точно "педофил"!
Между другото, точно в този момент ми се налага да обяснявам на дълго и широко, че старогръцката култура никак не е хомосексуална, но като се има предвид изисканата ми аудитория от "порове и подивели нутрии" (цитирам в-к "Дума") опитите ми са безуспешни!
А за всичко е виновен....нашия стар приятел Платон...
Какво да се прави, в случая четенето на текст предполага и разбиране, а то какво става накрая....не е истина!

Pax vobiscum


Тема Re: Е, моля те,нови [re: Borriz]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано13.03.03 10:45



оф, и аз винаги съм имал същия проблем постоянно да обяснявам и настоявам, че Древна Гърция не е някаква голяма оргия, където отпадат вътреполовите граници и цари свободна любов. ама не става нейсе, и без това май на повечето обучаеми, ученици или студенти, това им е най-интересно и вълнуващо, та има шанс и да научат нещо за древността, примамени от пикантериите.

колкото до фигурата, наричана от гърците paiderastes, в днешната кулутурна среда тя би се възприела точно като педофил. така че това може да се смята за някакъв античен еквивалент, разбира се, с огромни уговорки и mutatis mutandis, но не ми се навлиза надълго и нашироко в темата. това е огромният въпрос за любовта и секса в Античността, който изисква отделна тема, ако не и специален клуб

добре де, можем да го започнем и тук, но аз днес и утре нямам много време. ако искаш, започни ти избистрянето на понятията

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: Е, моля те,нови [re: the_bomb]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.03.03 10:51



Значи, ако не се лЪжа, древногрЪцкото педерастис е това, на което днес му викат boy lover, т.е. сексуална врЪЗка с подрастващи момчета (12-17 год., т.е. в пубертета, а не деца, което си е истинската педофилия).

Аз знам, че нищо не знам, ама другите и това не знаят


Тема Re: Е, моля те,нови [re: gazibara]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано13.03.03 13:38



да, boylover повече се приближава до идеята на paiderastes, отколкото "педофил". даже английската дума е май буквална калка на "педераст", което е от pais "дете, но вече над 11-12 години; в частност момче" и erao "обичам (плътски)"

друг е въпросът, че днес хората не приемат еднакво както педофилите, така и boylovers, докато в древна Елада paiderasteia не е била социално неприемлива, поне в определени граници. даже върху нея са се наслоявали различни социални, философски и други конотации.

докато я пробвай днес да обясниш на някого, че да спиш с 14-годишни момчета било висша форма на философски ерос

за тези конотации и изобщо по въпроса доколко, как и в какви възрастови граници е биа допустима любовта между мъж и момче вж.

К. Дж. Доувър, Хомосексуалността в древна Гърция, С., 2002

М. Фуко, История на сексуалността, т.2: Употребата на удоволствията, Плевен, 1994 - там има всичко и около другите видове любов в антична Гърция: с жени, хетери, роби и т.н.

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано13.03.03 14:23



Да точно "педофил" си означава педас - дете, ерастис - любовник, обожател.

Спартанците така, а и омофолофилус |хомосескуалисти| са наричали атиняните. Доколкото разбрах това |за педофилията| идва от факта, че обученито на децата е включвало и любовни техники.

А останах смаян щото просто не мога да се начудя как така си немаме дума за това, да му се не види.

Предполагам впечатлението, че всички древни гърци са били обратни идва от факта, че хората днес са много по-ограничени, според много българи и днешните гърци "всичките са педали", там дори "нормалните" изглеждат "обратни", при тех физичессата близост |целувки, прегръдки и други видове пипане| са си нещо нормално, мен даже са ме карали да се чувствам неудобно.

Както виждам знате един за друг неща, които аз не знам, та ми е малко трудно да разбера некои неща. Кои са поровете и подивелите нутрии?

А за какво е виновен старецът Платон?

И не нема нужда от отделна тема и тука си ни е добре.



Тема Re: ~нови [re: ivx]  
Автор the_bomb (примерно)
Публикувано14.03.03 10:37



не, обучението на децата не включва никакви любовни техники! включва гимнастика, музика, четене, писане и зазубряне на поетите. по-късно вече може и реторика и/или философия (обикновено само 1-то от двете). чисто и целомъдрено като светена вода!

за произхода на "педераст", boylover и т.н. си прав, и аз казах същото по-горе -само че в старогръцка форма, докато ти си го извел през новогръцкото звучене на думите.

само че, ако ти направи впечатление, изрично отбелязвам, че на старогръцки думата pais означава по-скоро "тийнейджър", отколкото "дете". детето се казва paidion, откъдето идва и новогръцкото "педи". това, което се разбира под "педофил" на български е човек, който изпитва сексуално привличане към деца. като героя на Набоков в "Лолита": когато за последен път вижда своята нимфетка, тя е вече на 15-16 години и той е изгубил всякакъв интерес към нея.

вярно е, че повее или по-малко в днешния свят и двете са осъдителни - морално и законово - затова обикновено се слагат в един кюп. но в древонгръцкото общество не е било така.

а старецът Платон е виновен с това, че натоварва еротичните отношения между мъж и подрастващ с философски конотации. и, естетвено, като се четат някои негови диалози в училище, настъпва радост и веселие и всички започват да си мислят какво ли не за тия древни гърци. вж. най-вече диалога "Пирът"

don't follow leaders and watch the parking meters


Тема Re: ~нови [re: the_bomb]  
Автор ivx ()
Публикувано15.03.03 13:28



Ще взема пак да ги питам, щото явно не съм ги разбрал. За обучението на децата говоря, а под деца разбирам всичко до 18 години, не че съм толкова задръстен или на 50 години ...

за произхода на "педераст", boylover и т.н. си прав, и аз казах същото по-горе -само че в старогръцка форма, докато ти си го извел през новогръцкото звучене на думите

- Кое съм извел? Като гледам "педерастес" си съществува в тази форма още от старогръцкия. Аз просто цитирах това, което ми казаха: i leksi pederastis ine sintheti apo tis leksis pedas (kapos etsi ine sta arxaia...pedi telos panton) kai erastis.....diladi autos pou kani erota me pedia. И ако го бях прочел внимателно щях да видя, че не знае как е точно "дете" на старогръцки, както и да е.

Да си кажа право не знам какво значи думата "конотация"




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.