Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:37 19.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Bvlgariнови  
АвторБopнocтpokлyм (Нерегистриран)
Публикувано13.01.03 01:29



Не му е май мястото тук на този въпрос, ама не знам къде другаде -
от къде произлиза името на италианската марка BVLGARI? Има ли нещо общо с нас?



Тема Re: Bvlgariнови [re: Бopнocтpokлyм]  
Автор gazibara ()
Публикувано13.01.03 08:33



Един клон на Аспаруховите българи, предвождан от Алцек, стига до днешна Италия, заселва се там и народът му оцелява доста дълго време. До ден днешен в Италия има аристократичен род с фамилията Bulgaro (мисля, че бяха барони), произхождащ именно от тази област. Съгласно италианската граматика, Bulgari е множествено число на Bulgaro (т.е. това ще рече семейство Булгаро или булгаровци, както на английски The Flintstones ще рече Флинтстоуновци или сем. Флинтстоун).
Това са исторически факти. Дали марката BVLGARI има нещо общо с името на бароните Булгари и Алцековите българи, е отделен въпрос. Някой да знае дали съществува латински корен bulg- и какво означава?

(Не бях чувал за такава марка, и когато видях голям и лъскав магазин на BVLGARI насред Цюрих, щях да падна).



Тема Re: Bvlgariнови [re: gazibara]  
Автор Karl Terzaghi (не.познат.)
Публикувано13.01.03 18:21



Доколкото знам, има връзка. За съжаление, не мога да си спомня подробности. А "Булгари" е една от най-мощните фирми в бранша.



Тема Re: Bvlgari [re: gazibara]  
Авторantonarset (Нерегистриран)
Публикувано22.01.03 17:19



Не знам дали сте забелязали, но през Средновековието вместо u се е пишело v. Например imperivm. Тъй че това според мен си е чисто и просто с у.



Тема Re: Bvlgariнови [re: antonarset]  
Автор gazibara ()
Публикувано28.01.03 08:44



Това е добре известно на всинца ни, и никой не пита защо е BVLGARI, а не BULGARI. Латинско творение е единствено V (вероятно трансформация на стария гръцки Y, който тогава е имал стойност "У"). Буквите U и W се появяват когато германците възприемат латиницата, защото те са единствените по онова време в Европа, които правят разлика между устнозъбното V (напр. англ. vine 'лоза'), билабиалното несричкотворно W (англ. wine 'вино') и задната гласна U (англичаните са единствените, които правят тази разлика и до ден днешен и единствените, които употребяват и трите букви с три различни, ясно разграничени значения).

Редактирано от gazibara на 28.01.03 08:50.




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.