Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 09:45 18.04.24 
Хуманитарни науки
   >> Езикознание
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Bulgar < -- > vulgarнови  
Автор Milenn (непознат)
Публикувано11.01.03 07:32



ima li vruzka i kakva e? neshto v istoriata?
che tuka neshto se opitvat da me bazikat mestnite tapanari ;-)



Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: Milenn]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано11.01.03 19:56



хехехе! на това му се вика "вулгарна етимология"

тези две думи абсолютно нищо общо нямат помежду си! vulgar идва от латинското vulgaris, което означава "простонароден" (vulgus = народ, тълпа, простолюдие). за "българин" има много хипотези (впрочем забележи, че в оригинал думата звучи с Ъ в себе си, "бУлгар" казват само онези дето не могат да произнесат Ъ, тоест небългариу така че булг- не може да се приеме за истински корен). важното е, че която и от тях да е вярна, из днешните руски степи, където е възникнаа думата, не са и помирисвали латински.

кажи им на твоите латиноси да си гледат работата и освен това ги уведоми, че не могат да възпроизведат името на народа ти правилно.

gnothi sauton


Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: the_bomb]  
Автор Milenn (непознат)
Публикувано12.01.03 00:27



ok ;-)мерси, успокои ме..
аз си мислех , че Vulgar произлиза от Bulgar, t.e., нещо сме ги шокирали навремето римляните ;-)

vse pak, kato sme si preveli imeto,
sto li ne sme go napisali s "А" за тях - "Balgaria" като че ли звучи по-добре "Bulgaria" , хехе ;-)



Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: Milenn]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано12.01.03 19:11



а, това наистина е интересен въпрос, не се бях замислял по него...

всъщност сега ми хрумва, че името ни на всички чужди езици идва от гръцкото Voulgaria (не се притеснявай, това е щото не са можели да казват Б, не за друго) и така си е минало навсякъде другаде. гърците са били
първите чужденци на този континент, които са се сблъскали с българите. а в Азия сигурно има и други, с които сме контактували - хуни, алани и т.н.

значи вариантите са два. единият е името ни да е звучало на прабългарски и оттук старобългарски с Ъ. понеже гърците не са могли да казват Ъ, са го превърнали в У, който е най-близкият звук до звученето на старобългарското (а не днешното) Ъ.

другият вариант е на прабългарски името ни да е било с У. мисля, че и до днес някъде из степите около Волга живеят племена, които се наричат "булгари" или нещо подобно. не знам те дали са сродни с някогашните прабългари. ако е така, значи гръцкото име Voulgaria е заето от прабългарски както наистина е звучало, без никакви изменения, а в самия български то се е променило (кой знае защо) в "България".

на мен първата възможност ми се струва по убедителна.

но ще трябва да те разочаровам, че от "българин" идва английското burglar "обирджия" и френското (остаряло) bougre "човек с нестандартна сексуална ориентация"

gnothi sauton


Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: the_bomb]  
Автор пишмaн-линrвиcтЪ (непознат)
Публикувано12.01.03 19:34



Думата "вулгар" е от преди да се чуе за нас в Европа. В прабългарския мисля че е имало Ъ. Ако е така и волжките българи се наричат булгари (което ме съмнява), това вероятно е резлутат на чуждо влияние. С две думи, тези глупости за връзка между двете думи ми изглеждат изсмукани от пръстите.



Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: the_bomb]  
Автор webkid ()
Публикувано13.01.03 01:52



За burglar не знам. Виж, bugger е друга работа.





И най-вече [urlhttp://www-2.cs.cmu.edu/afs/cs.cmu.edu/user/scotts/bulgarians/title/title.html[/url].

Май и в италианския "българин" е обида, също както у нас "циганин" ..



Veni, Vidi, Vici.

Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: webkid]  
Автор Milenn (непознат)
Публикувано14.01.03 05:21



Ужас !! Плаша се направо ;-(
добре че местните са некадърни и не могат да намерят това инфо .. ;-)



Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: Milenn]  
Автор dma (irq)
Публикувано14.01.03 11:22



Какво като го намерят? Ако си играете на подобни неща, то можеш за всеки народ да намериш нещо срамно. Ако може това да се нарече срамно де..



Тема Re: Bulgar < -- > vulgarнови [re: Milenn]  
Автор ivx ()
Публикувано14.01.03 13:07



Според Светлоар Попов има връзка, но не в смисъл, че сме ги шокирали с простотия.

А според друг |забравих му името| първоначално сме били бургари, после е станало с "л".

А сме станали синоним на содомити и хомосексуалисти покрай богомилството.



Тема Re: Bulgar < -- > vulgar [re: ivx]  
Автор the_bomb (geek)
Публикувано15.01.03 11:18



обясни нещо повече за Светлозар Попов и неговата теория, моля те! струва ми се съмнителна, поне от пръв поглед, но искам да знам все пак в какво се състои, пък може и да има право човекът

това за "воргари" -> "болгари" съм го срещал у Паисий Хилендарски, но на него не може много да му се вярва за такива работи

наистина богомилите са виновни за този недобър имидж на българския етноним в Западна Европа. защото катарите и албигойците са имали връзки с нашите богомили и затова за тези ереси се е говорело като за дошли от България и изповядващите ги са били наричани "българи". и тъй като са обвинявали катарите в какво ли не, името е станало нарицателно за содомит и престъпник.

gnothi sauton



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.