Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:12 09.06.24 
Музикални
   >> Лили Иванова
*Кратък преглед

Тема otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови  
Автор ivothefirst (непознат )
Публикувано06.12.06 01:12



В радиото вадят стиха "Аве Мария" от текста на Богомил Гудев
Лили помете конкуренцията
Създадох "Боянският майстор" за нея през лятото на 1968-ма, разказва Александър Йосифов


Лили Иванова издава най-добрите си песни в двойния албум "Без правила". Компилацията е от нови хитове и евъргрийни на поп примата. Продукцията на "Стефкос мюзик" от поредицата "Златна колекция" тиражира неподвластните на времето "Чудо", "Хазарт", "Невероятно", "Детелини", "Какво си ти", "Ветрове", "Камино", "Заклинание", "Спектакъл", "Боянският майстор", "Покруса", "И пак тръгни", "За да те има", "Часове", "Залез", "Частен случай", "Без радио не мога". Включени са и баладите по стихове на Иван Вазов и Пейо Яворов- "Майка ми" и "Две хубави очи". Втората част е само с инструментали - жест към младите таланти. В луксозното книжно тяло са включени и текстовете на песните.
"Стандарт" започва поредица за ярките личности в поп музиката - преди и сега.
Годината е 1968-ма. Звездата на Лили е изгряла и композиторите се надпреварват да творят за нея. Александър Йосифов композира музиката за "Боянският майстор" - един от безспорните хитове на поп примата, донесъл й много признание и награди.
"Написах я през лятото по стихотворение на Богомил Гудев, което всъщност се казваше "Аве Мария". То е за Боянския майстор, който рисува Мадоната с младенеца. Там, където в текста се пее "В добрите майчини ръце дете заспива", трябваше да бъде "Аве Мария". Песента беше приета в радиото, но по стечение на обстоятелствата се наложи промяната. Сметнаха, че не е целесъобразно песента да носи името на Девата. Лили Иванова я хареса много, изпя я така, както само тя може. Никога не се е състезавала с нея на "Златният Орфей", но я направи на видео, включи я в много концерти и ето и сега продължава да я изпълнява. От 1968 г. датира и нашето приятелство. Вътрешните прозорци на "Прага" 7, където живеех аз, и нейните на "Цар Петър", гледаха един към друг. Връзката ни укрепна по съседски. Тръгна и творческата ни дружба. В годините до 1970-а направих серия от песни за Лили, между които "Алеята на влюбените". Но първата беше "Реквием". По това време тя живееше с Иван Пеев. Той направи аранжиментите. Тогава популярните певци у нас бяха Ирина Чмихова, Леа Иванова, Лиана Антонова, Георги Кордов, Маргрет Николова. Лили се появи като взрив от звезди. Направи страхотен удар още от началото. Стана любимка и помете конкуренцията - не само в България, а и в Съветския съюз и доста други страни. Печелеше наградите на всички конкурси, на които се явяваше. През 1970 г. със "Звезда" спечели в Гърция "Златната плоча" за най-добър изпълнител.
Не бих казал, че сме имали търкания. Тя изказваше недоволството си - и то с пълно право - за не особено качествената хартия за обложките на виниловите плочи. Но никога не сме се карали. Винаги й носех новите си песни и казвах: "Ако ти хареса! Ако ли не, здраве да е". Имало е случаи, когато Лили беше твърда: "Не, Сашка, тази песен не става". Не съм се сърдел. Тя работеше с определени композитори - с мен, с Тончо Русев, Морис Аладжем, Ангел Заберски. Всеки се стараеше да напише песен за нея, за да чуе името си и песента във възможно най-доброто изпълнение. Пазя си две нейни картички, които се продаваха по павилионите тогава. Отзад ми е написала: "На Сашето с много обич!".
По времето, когато бях директор на "Балкантон", съм имал куриозни случаи. За една година Лили беше получила от Съветския съюз поръчка за милион и двеста хиляди плочи. Това е рекорден тираж, какъвто никога повече не сме имали. Тогава впрегнахме всичко живо, за да изпълним поръчката. Голямо тичане падна, така че преизпълнихме плана за годината. Събрахме всичката възможна хартия, която съществуваше, за да можем да изработим обложките. Плочите бяха големи, много хартия отиваше, а тя беше вносна. Лили правеше и за България страхотни тиражи - по четиристотин хиляди. Само Емил имаше същите - у нас и в Съветския съюз. Може би Лили има към 40 милиона плочи, издадени до момента у нас и по света. Не бих могъл да кажа коя Лили повече ми харесва - тогавашната или сегашната. Тя винаги е оставала вярна на себе си, въпреки че се е променяла. Не мисля, че новото време, което дойде в поп музиката, донесе нещо суперново и авангардно. Не че композиторите, с които работи сега, не са талантливи. Лили все така държи на стила си, на перфекционизма в текстовете, мелодиите и аранжиментите."
Людмила Първанова



Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови [re: ivothefirst]  
Автор chancce ()
Публикувано06.12.06 20:07



Много съм впечатлен от разговора с Александър Йосифов. Най-вече от факта за тиражите на албумите й. Фактически това е първото официално признание - доколкото Александър Йосифов все пак е бил шеф на "Балкантон" дълго време, че тиражите на албумите на Лили Иванова са към 40 милиона. При това вероятно става въпрос за времето през което той е бил директор, а това е краят на 80-те години.



Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови [re: chancce]  
Автор stoyanov (добрият)
Публикувано07.12.06 13:53



Плочите от "Балкантон" на Лили Иванова и на Емил Димитров бяха най-купуваните навремето. Почти не се намираха по магазините.

"Животът е като един филм... Доброто и любовта винаги побеждават!"


Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови [re: stoyanov]  
Автор Aнakин_Ckaйyokъp ()
Публикувано07.12.06 15:16



Доколкото знам двойният албум "Искам те" много трудно е можел да се намери в магазините.



Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови [re: Aнakин_Ckaйyokъp]  
Автор stoyanov (добрият)
Публикувано07.12.06 15:21



Албумът "Искам те" го имаше. Даже си спомням как си го купих от "Образцов дом"- Варна, януари 1985 г. Такива неща не се забравят.

"Животът е като един филм... Доброто и любовта винаги побеждават!"


Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor" [re: stoyanov]  
Автор bgestrada.com ()
Публикувано08.12.06 16:29



Нашите имаха позната в книжарницата, която ни го уреди и така навръх Нова година - 31 декември 1984 срещу 1 януари 1985 - Дядо Мраз ми го донесе и много се кефех. Скоро след това плочата, на която беше "Илюзии" започна да прескача, тъй като тогава наблягах предимно на тази песен.



Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови [re: ivothefirst]  
Автор bgestrada.com ()
Публикувано08.12.06 16:32



Интересно, кой ли е албумът, от който руснаците са поискали милион и двеста хиляди копия...



Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови [re: bgestrada.com]  
Автор /Mилeнa/ (член)
Публикувано08.12.06 22:17



Предполагам, че е "Стари мой приятелю", защото песента "Хризантеми" е там, а руснаците много си падат по тази песен.



Тема Re: otnovo v"Standart"-A.Josifov za"Boyanskia maystor"нови [re: ivothefirst]  
Автор novios ()
Публикувано13.12.06 02:33



Сашо (Йосифов), номер едно си!!!

Стана ми много любопитно за коя ли песен (или песни) Лили ти е казала, че не става (стават)?

Не ме търси... Не ме търси...



*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.