Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 18:56 27.06.24 
Музикални
   >> Лили Иванова
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Приносът на Лили в BG музикатанови  
Автор Perdu (непознат )
Публикувано11.01.02 22:46



Реших смело да отворя нова тема, която струва ми се тук се докосва само косвено, а според трябва да се цели право в целта. Искам да поясня, че тази постинг не означава , че кариерата на най-голямата ни певица е завършила или чи тя няма какво повече да даде като изпълнител. Просто ми се струва, че в нашата хубава страна много малко се признава на хората, които заслужават, или ако въобще се прави нещо по въпроса, то е доста дребно, да не кажа мижитурско!!! Другото, което искам да провокирам е да разкажате това, което, знаете, видели сте или сте чули (може и чели) за изявите на ЛИЛИ ИВАНОВА, в България или по света.



Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: Perdu]  
Автор Perdu (непознат )
Публикувано11.01.02 23:09



Както всички знаем ЛИЛИ ИВАНОВА е носителка на много престижни международни музикални награди. Искам да разкажа нещо за прочутото нейно участие на Фестивал в Бразилия, провеждащ се на стадион "Маракана". Тъй като съм на 20 години не съм очевидец, но нямам нищо против да се появи такъв, който да ме коригира, ако има защо.

Фестивалът прилича много на нашата представа за карнавал. Изпълняват се няколко песни от конкурсната програма, после публика започва неистово да крещи (това са повече от 100 000 души) "Искаме забавления" и съответно започва вариететна програма (разбирайте полуголи танцьорки, извиващи кръшно снаги ). Публиката яде и пие през цялото време и се държи доста непринудено! Когато се появява там и вижда за какво става дума, ЛИЛИ заявява, че ще пее в конкурса "Реквием". Пред тази публика!!! Нейното появяване за пръв път на сцената е след танцьорките, като само преди половин час нейна колежка от Испания, пееща на родния за публиката език си тръгва разплакана от сцената, освирквана и замеряна от публиката. ЛИЛИ излиза и застава като бяла точка насред огромния стадион, посрещната с подигравателен смях от публиката. Песента започва, публиката негодува от бавния ритъм. Но когато ЛИЛИ отваря гласа си, разперва ръце, както всички я знаем, публиката .... занемява и започва да слуша. Следва невероятен успех и мощни овации за "българката", нестихващи двайсет минути. Членовете на журито, които ходят от години на фестивала не могат да повярват и започват да наричат ЛИЛИ звероукротителката. Да накараш 100 000 латиноамериканци да слушат чинно бавна песен на абсолютно чужд език, да успееш да ги покориш само с една-едничка, напълно непозната песен... ЛИЛИ получава трета награда, но на този Фестивал европейски певец не е стигал по-нагоре от трето място пък и това няма никакво значение. Важна е реакцията, както казва ЛИЛИ на Нейно Величество Публиката. Аз за това и не пиша за "Златния Орфей за цялостно творчество".



Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: Perdu]  
Автор jjМодератор (възприемчив)
Публикувано11.01.02 23:20



Приносът й надали може да се сравнява с нечии друг. Само ще напиша наградите й до 70-те години, мисля, че те достатъчно говорят за нейния принос, като се има предвид, че това е десетилетието с най-малко награди. Това са награди предимно от фестивалите на популярната песен, които са правели веднъж годишно почти всички по-големи европейски градове.

- 3-та награда на фестивала "Сопот" - 1966г;
- "Златен ключ" от фестивала в "Братислава" - 1966г;
- 1-ва награда на фестивала във Варшава - 1967г;
- Специална награда "Орфей" и лауреатско звание на световния фестивал на младежта и студентите, състоял се в София - 1968г;
- Награда за най-добро изпълнение на фестивал в Барселона - 1968г;
- Златна плоча от (съжалявам за кирилицата)"Олимпиада де музика поп Атина" - 1970г;
- 3-та награда на фестивала в Рио де Жанейро - 1970г;

Своето мнение, донякъде съм изказал

, но си запазвам правото да се допълня по-късно

Елементарно, драги ми Уотсън!

Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: Perdu]  
Автор Perdu (непознат )
Публикувано12.01.02 15:20




Наградите са наистина един начин, човек като се върне назад, веднага да види за какво става дума. Но повечето от тях са толкова субективни, ето и няколко примера:

1) Информацията е от интервю отпреди 3-4 години. ЛИЛИ ИВАНОВА обяснява за отношението към нея по света, как е приемана от публиката и т. н. Но при конкурсите основния фактор е журито. Когато участва на Фестивала на Френската Академия з музикално изкуство и Съюза на Френските композитори (SAGEM), един от най-квалитетните и добре организирани и до днес в Европа, тя печели Голямата награда за изпълнение ("Grand prix"), а песента на Тончо Русев "Стъпки", с която се явява - трета награда. Това е меко казано триумф за българската музика въобще, но въпреки това вестниците не проронват и дума за това, кой е спечелил, но за класираната на второ място американка са отишли тонове мастило. А тя пеела фалшиво и просто нямало как да й подарят и наградата.

2) Четири пъти изпращали партитурите на "Панаири" във Виня дел мар (Viña del mar), Чили, но те така и не пристигнали. Наложило се ЛИЛИ да участва извън конкурса, но успехът и бил толкова категоричен, че се наложило да измислят специална награда за нея.

3) Награда за цялостен принос "Златният Орфей'96", беше скалъпена само и само ЛИЛИ да се появи на затихващия фестивал и да му влее свежа кръв (както и тя тогава изпя "... и вените от кръв преливащи"), а не защото действително хората, които стоят в журито чувстват, че трбва да й отдадат почит. Това после го доказа и БНТ, която монтира овациите за ЛИЛИ на всички останали (в някакъв филм за отминалия вече "Орфей'96"), които получиха награда, дори и на Йорданка Христова (какво нахалство!), като изпя песента, с която се закриваше фестивала се чуваше "ЛИЛИ, ЛИЛИ". Не че съм стиснат, ама тези аплодисменти са плод на 40 годишен труд, а някоя си патка от телевизията за няколко минути монтаж ги заграби и ги раздаде щедро на куцо и кьораво.

Написах всичко това, за да докажа, че реакцията на публиката е едно, а наградите и медиите - съвсем друго. Може ли единственото музикално- информационно предаване по БНТ да отделя десет от 30-те си минути за "промоция" на албум на една маса в една гъзарска кръчма, а за промоцията на 32!!! албум на най-голямата ни певица пред 5000 души на концерт във Варна - нито дума! Кой в България има принос от 400 български и 100 преводни и оригинални чужди песни, 32 албума, работа с десетки наши чужди композитори и поети, образци за това какво е забавна песен, 17 микроплочи, издания в Румъния, СССР (бившия), Русия, Чили, Германия (западна, източна и сега в обединена), Турция, Бразилия, 12 000 концерта на живо по целия свят пред милиони хора - министърът на културата или може би главната музикална редакторка на БНТ, съответно БНР.
И понеже публиката е единствения верен барометър, не написах наградите на ЛИЛИ, а иначе тя има още - два златни "Орфея" - 1974 - "Птицата", 1982 - "Нестинарски припев", Златна плоча в Кан за най-големи продажби за всички соцстрани, награда в Токио в конкуренция с Том Джоунс и Мирей Матийо, които остават след нея.

До този момент ЛИЛИ ИВАНОВА има продадени само в България малко над 35 милиона копия от свои албуми или от около 3,8 милиона домакинства - 9-10 звуконосителя средно във всяка къща. Ще се изфукам, че съм надминал средното ниво повече от два пъти само за няколко години, като почнах от нула!




Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: Perdu]  
Авторpopravka! (Нерегистриран)
Публикувано13.01.02 15:31



Purvo,
za tova che vestnizite ne sa pisali za Lili, a za americankata, e viarno!
No ne ti e viarna informaziata koga tova e stanalo.
Lili e pechelila dve nagradi v Paris. (Moje bi ne znaesh tova!!!??)
I za tazi koito kazvash Grand Prix, vestnizite na dulgo i shiroko sa pisali.
No, Lili pecheli dryga nagrada prez 1988ma, (ne sum sigyren za imeto na nagradata)
i togava nikoi nishto ne e kazal za neia.
Spomniam si, Lili kato se beshe vurnala ot Paris, sled niakolko meseza imashe chestvane za 50deset godishninata i v "Lik", i tam tia govori za tozi "Gaf"!

Vtoro, malkite plochi na Lili sa dalech poveche ot 17 broia! Koi ti go e kazal tova?
Samo Balkanton e izdal 28 ot tiah. A Lili ima i malki plochi v Spain, Russia, Tokio, Germany, Chilli.

I ne e viarno za 35 miliona prodadeni albuma! Koi puk ti go e kazal tova???
Do 1981va godina Lili ima prodadeni 9 miliona
Sled tova ima izdadeni okolo 4-5 plochi, i niakoi ot tiah preminaha mimohodno.
Za diskovete, znam che ne se prodavat tokova mnogo, (moje bi naroda e mnogo beden, i zatova razbiram)

I az obicham Lili, no ne preyvelichavam!!!!!!!

Lili, kaza vednuj (myzynite 1993), che predpochita istinata da kaje, dori tova da e v nein minus.
I togava tia kaza za "Yspeha i" sus Jein Svert v zala Yniversiada, kak e bil razdyhan ot comunistite na vremeto.
Bilo e viarno che Lili e imala fenomenalen yseh, no ne e viarno che Svert si vdignala parzalite zaedno s grypata i izcheznala seld "provala".
-Prosto tova e bil posledniat konzert ot tyrneto i!-Tova go kaza Lili

Imam oshte za mnogo neshta da govoria i da doytochniavam, no po-kusno!



Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: Perdu]  
АвторZa Zlatniat Orfei! (Нерегистриран)
Публикувано13.01.02 15:36



Lili pecheli Zlaten Orfei 1974ta, sus "Nashe Liato", Moje i da e piala "Ptizata", no samo v kozertnata chast na konkyrsa!
A za 1982, Ne mislia che Nestinarskiat pripev e nagradenata pesen.
Tam Lili e piala "pripeva", chydo, samota, shtyrche i t.n



Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: popravka!]  
Автор jjМодератор (възприемчив)
Публикувано13.01.02 16:02



Е да, но все пак това е един от последните концерти на групата. А иначе за тиража - и аз знам, че са някъде около 9 милиона, а под малки плочи, мисля, Perdu има предвид онези албуми, които след това не са станали част от дългосвирещи несборни албуми. Но все пак третия албум на Лили, руския, има тираж от няколко милиона, ако се броят и тези албуми ще се получат някъде към 35 милиона. Сега компактдисковете имат стандартен тираж от 10000 бройки.
Сигурно си спомняш и понятието "Фонокарта" от 60-те - пощенска картичка с грамофонен запис - имам няколко такива екземпляра, ако включим и тях към малките плочи то ще стане... Един вариант на "Събота вечер" имам на "Фонокарта" - вариант, който не съм чувал никога другаде, много ми харесва. Различен е от варианта, който е да речем в "Най-добрата забавна и танцува музика на 1965г." и който в момента има в БГ-радио и в архивите на БНР.
Здравей, добре дошъл!

Елементарно, драги ми Уотсън!


Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: Za Zlatniat Orfei!]  
Автор jjМодератор (възприемчив)
Публикувано13.01.02 16:06



Лили, доколкото знам няма "Златен Орфей" през 70-те. Със "Наше лято" печели втора награда.

Елементарно, драги ми Уотсън!


Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: jj]  
Авторza orfeia (Нерегистриран)
Публикувано13.01.02 16:21



purviat i zlaten orfei e prez 1974ta
nedei, spori s mene



Тема Re: Приносът на Лили в BG музикатанови [re: za orfeia]  
Автор jjМодератор (възприемчив)
Публикувано13.01.02 16:29



Добре, вярвам ти, защото все пак от тебе си черпя основно информацията! Можеше да кажеш кой си, че да не се излагам
Добре завърнал се!

Редактирано от jj на 13.01.02 21:52.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.