Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:35 30.05.24 
Автомобили
   >> Лада
*Кратък преглед

Тема Lada Niva - blokaj na diferencialaнови  
Автор ladaniva (непознат )
Публикувано19.07.07 15:44



moje li nqkoi da obiasni za toia centralen diferencial na nivata deto se blokira i razblokira.
kakvo stava v tia slu4ai ?
naprimer kato se blokira kakvo stava ?
i kakvo mu e normalnoto sastoianie - blokiran ili razblokiran ?
obiasnete i dvata slu4aia.
blagodaria predvaritelno.



Тема Re: Lada Niva - blokaj na diferencialaнови [re: ladaniva]  
Автор FryscoМодератор (невъзпитан)
Публикувано25.07.07 17:48



Моля те, кирилицата...

Междуосевия диференциал(или раздатъчната кутия/раздатката) на нивата се блокира управляемо.Тоест той не се самоблокира, а това става от купето с първата къса ръчка до скоростния лост.Втората е за включването на демултипликатора, тоест късите скорости.
Действието му, най образно казано е да закотви съотношението на предаване на въртящ момент между предния и задния диференцал.Тоест, ако е разблокирана, раздатъчната кутия разпределя въртящия момент според натоварването на предния и задния диференциал, а когато е блокиран, го разпределя твърдо.Не съм сигурен какво беше съотношението при блокировка.
Целта е когато примерно се преминава през силно тежък терен, да не се въртят само двете предни гуми, а задните да бездействат (при това, само едната, защото самите осеви диференциали нямат самоблокаж фабрично (т.нар. LSD-Limited Slip Diferencial)).Така ако се случи да попаднете в такъв терен, и да започне да рие едната гума, включвате блокажа и втория мост се впуска в разправията.
Нормалното състояние е разблокирано.Тогава въртящия момент се разпределя според натоварването и фактически постоянното 4х4 е малко лъжливо понятие, тъй като въртящия момент е винаги предаван към най ненатовареното колело.Тоест практически е почти 1х4 :)
Напълно постоянно 4х4 ще се получи, ако се сложи LSD касета в предния и задния диференциал и се блокира междуосевия диференциал от водача, при което въртящия момент се разпределя поравно на четирите колела.

С Лада Нива съм дърпал паркиран автомобил на ръчна и първа предавка, с блокиран диференциал, без изобщо да се усети че има нещо вързано за колата.Същевременно със същата нива, познат почти затъна в пясъците на плажа и излезе с бутане, едва когато изключи блокировката.При силно рохкава настилка, каквато е пясъка, блокировката само пречи-гумите не могат да загребат нищо и само рият, затова е най добре да се изключи блокировката, да се остави една да рие, другите да са ненатоварени и само да се търкалят и хора който да бутат, или лебедка вързана за твърда точка :)Същото се отнася и за много лигава кал.


Елате повече!


Тема Re: Lada Niva - blokaj na diferencialaнови [re: Frysco]  
Автор ladaniva (непознат )
Публикувано25.07.07 22:38



ето ме с кирилицата :)
Добре.
значи за тук за 2-3 седмици проучвах фирмите които продават лада нива.
та сега значи 2 от 3 ме метнаха още по телефона.
мисля че най добре се представиха от Варна (АвтоИзток) само те ми казаха че вече има Ниви с фабричен климатик например. та какава съм решил да купувам и цената с серво и климатик е 17400 в брой, нива с 3 варти де, не от дългите.
Казаха ми че имали и 5 скорости напред. Незнам от коя година ги правят с 5 скорости. Ама може ли на пета предавка да е по-тихо от междуосевия диференциал, незнам:)
За тоя диференцал пак неразбрах:))
Напримр ако включа блокажа ще блокирам задния или предния мост, така ли?
а при изключен въртящия момент се предава според натоварването на предия и задния мост, не на всяко колело от тях, заради отсъствието на LSD, такали?
А какво занчи това "Така ако се случи да попаднете в такъв терен, и да започне да рие едната гума, включвате блокажа и втория мост се впуска в разправията. " Нали ако забуксувам с ниякой от мостовете, тогава го блокирам с рачката и вътртящия момент се предва на другия който не буксува ?
Ето това също неразбрах "Целта е когато примерно се преминава през силно тежък терен, да не се въртят само двете предни гуми, а задните да бездействат ", как да бездейсват? Ще бездействат ако съм изключил задния мост. Нещо не ми е ясно.
Ако имаш нерви моляте обясни пак за таия блокировка.
Благодаря.



Тема Re: Lada Niva - blokaj na diferenciala [re: ladaniva]  
Автор FryscoМодератор (невъзпитан)
Публикувано26.07.07 02:11



Добрее, ще го обясня другояче.

Вдигаш колата на крик.С изключен блокаж.Палиш и включваш на първа и започва да се върти само едното задно колело.Защо?

Защото от скоростната кутия се предава въртящ момент на междуосевия диф, обаче той е разблокиран и предава въртящия момент както намери за добре, съответно диференциала на задния мост като получи от междуосевия въртящия момент го предава на това колело, което му се стори най ненатоварено-логиката е проста, пътя на най малкото съпротивление.Ако хванеш гумата с ръце (няма да те пребие) ще се завърти веднага онази от другата страна.Ако някой хване онази от другата страна, моментално ще се завърти една от предните.Ако някой хване и нея, ще се завърти другата.Ако някой хване и нея, вероятно ще си строши пръстите.
И така, ако както е на крик, включиш блокажа, ще се завърти една предна и една задна-защото вече въртящия момент се разпределя на двата моста едновременно.

Значи, ако включиш блокажа, ще се въртят и двата моста.Ако го изключиш, ще се върти, този който има най малко съпротивление.
Ако включиш ръчката докато единия мост буксува, въртящия момент няма да отиде на другия мост, а ще завърти и двата.

П.С.Ако се преминава през силно пресечен терен естествено че ще работи или единия или другия мост, ако е изключен блокажа.Давах предния като пример само.
П.П.С.Защо си толкова заинтригуван от блокировката?


Елате повече!


Тема Re: Lada Niva - blokaj na diferencialaнови [re: Frysco]  
Автор ladaniva (непознат )
Публикувано26.07.07 10:12



Този път разбрах :)
Ами интересно ми е как работят тиа дифернциали и затова питам.
Знаеш ли ниакаква литература по въпроса ?




*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.