Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:03 28.05.24 
Автомобили
   >> Лада
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Кондензатор на чукчето  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано21.09.05 21:34



става дума за следното .. на моята жигула и сложих електронно запалване ...за да не сменям чукчета толкова често. та въпроса ми е кондензатора който е на бобината да го запазя ли или да го махна ... отворих и разгледах електронното и вътре не видях да се използва кондензатор . кажете ми каква е ролята на този кондензатор и как влияе когато е с електронно запалване .

просто и лесно


Тема Трябва да го махнеш.нови [re: sheki]  
Автор Яceн (дърво)
Публикувано21.09.05 22:26



Този кондензатор трябва да е във веригата на бобината, в електронното си има такъв. В командната верига той ще създаде закъснение на запалването, което ще се прояви главно във високи обороти.

there is no spoo^H^H^H^Hfork()


Тема Re: Трябва да го махнеш.нови [re: Яceн]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано21.09.05 23:43



в моето електронно няма такъв кондензатор .. затова смятам да си сложа другия на бобината

просто и лесно


Тема Недей.нови [re: sheki]  
Автор Яceн (дърво)
Публикувано22.09.05 22:12



Не знам колко разбираш от електроника, но:
(1) кондензаторът може изобщо да не прилича по външен вид на този от делкото и пак да е кондензатор 220nF
(2) възможно е във веригата на бобината нарочно да няма кондензатор, ако транзисторът на изхода се управлява по подходящ начин (за дълга искра и др. подобни "екстри"
(3) едва ли е това, но може да е електронно запалване с капацитивно натрупване - в този случай няма мощен транзистор на изхода, кондензаторът е другаде в схемата и с други параметри.

пс. ти, ако искаш, си го сложи, максимума който ще постигнеш е лоша работа при високо натоварване и обороти - няма да изгориш нито бобина, нито електроника. А може и да са го забравили, знаейки какви неща аз виждам забравени всеки ден.

there is no spoo^H^H^H^Hfork()


Тема Re: Недей.нови [re: Яceн]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано23.09.05 15:16



значи мн. добре съм с електрониката... разглобих електронното ( би трябвало да му казвам ел. комутатор тъи като схемата просто облекчава чукчето) и дори му свалих принципната схема .. уверявам те че кондензатор няма сложен , затова се чудех дали да не си сложа оригиналния..

п.с. знаеш ли някакъв електронен начин да замеря тоя кондензатор има ли полза от него или не ... когато е вързан след ел . комутатора тоест на бобината ?

просто и лесно


Тема Критерий за сравнение...нови [re: sheki]  
Автор Яceн (дърво)
Публикувано23.09.05 16:40



на двете положения (със и без кондензатор) е максималната дължина на искрата в открит въздух и мощността и, която пък ще разбереш от силата на звука на искрата. Опитът се прави в домашни условия със свален акумулатор от колата и на тихо - искрата трябва да пробива минимум 10мм въздушна междина до маса (подходящо извит кламер втъкнат в бобината и т н), а ако и в двата случая това става - предпочиташ искрата която пука по-силно и е по-ярка, независимо колко над 10мм може да пробие. Тълкувание - сухият въздух има пробивно напрежение 1000-1200 волта на милиметър при нормално налягане и температура, като се сгъсти в цилиндъра и се смеси с бензина е около 10kV/mm, при бедни смеси и повече.

Не че не можеш да вържеш осцилоскоп на дрейна/колектора на изходното стъпало и да разбереш всичко, но ако можеше да разтълкуваш картинката, която би видял, и имайки принципната схема, все едно нямаше да зададеш първия въпрос, тъй че дерзай по методиката по-горе.

Пс. ако си вземеш осцилоскопа в колата и дадеш на някой да я кара, по сигнала от бобината можеш да съдиш освен за искрата и за компресията, качество на сместа и други някои работи. Но не го прави, ако нямаш стар, безполезен и механично здрав осцилоскоп, пробвано е.

there is no spoo^H^H^H^Hfork()


Тема Re: Недей.нови [re: sheki]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано23.09.05 21:29



Може да си много добре с електрониката,но автомобилната електроника има особености.Кондензатора служи за предотвратяване да дъговия разряд между чукчето и наковалнята в момента на разкъсване на веригата.От опит е установено,че оптималната стойност е между 0,17 и 0,34 микрофарада.Ако го няма кондензатора ще има дъгов разряд,веригата няма да се прекъсне изведнъж и като резултат напрежението на самоиндукция ще е много по ниско,а и износването на чукчето и наковалнята ще се увеличи.Отделно че колата няма да запали.Затова при електронно запалване не е необходим този кондензатор.Той има роля само при електромеханично запалване.

Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат!


Тема Re: Критерий за сравнение...нови [re: Яceн]  
Автор sheki (рибка :))
Публикувано26.09.05 17:24



Ясене забравих да ти кажа че имам сложен оборотомер

, въпроса е че след като сложих ел.комутатор оборотомера спря да отчита а той е вързан за бобината там кадето се връзва и комутатора , явно вече няма толкова големи пикове от превключването и не може оборотоемра да ги лови или нещо се е прецакало във входната верига за импулсите може ценера или 74121 -то да са си заминали ...

просто и лесно

Тема Re: Критерий за сравнение...нови [re: sheki]  
Автор Xoлдън (уморен)
Публикувано26.09.05 17:44



Не би трябвало да има проблем.Но имай предвид,че електронното дава по високоволтов импулс на първичната намотка на бубината.Иначе от него няма смисъл.Правил съм оборотомери и за преработени от механично на електронно,и на фабрично електронни запалвания без проблем.Според мен ти се е прецакал входа на оборотомера от по високоволтовия импулс.Не знам как взимаш сигнала,но там са около 300 волта на първичната на бубината.


Избийте баламите и тарикатите сами ще умрат

Тема Re: Критерий за сравнение...нови [re: sheki]  
Автор FryscoМодератор (невъзпитан)
Публикувано26.09.05 18:41



Премести кабелчето на оборотомера от бобината, на чукчето, там откъдето идва сигнала за електронното фактически.


Елате повече!



Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.