Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:52 07.07.24 
Автомобили
   >> Лада
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
Тема Айденови [re: млaдeжa*]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано18.11.03 15:04



да ти кажа и аз защо ВАЗ не го препоръчват:
1. Защото ВАЗ не са тунинг компания.
2. Базовия бензин по онова време в Русия е А66 и А76, с тетраетилолово се получават А86 и А91.
3. Както очевидно не знаеш, и охладителната система, и главата имат запас ( в някои случай дори двоен - не Лада естествено), и то поне 30 %.
4. Този мотор не е проектиран от ВАЗ, а от ФИАТ.

Опс, забравихме за КПД-то. Както всички тук знаем, винаги мотора с по-висока компресия превъзхожда аналога си с по-ниска. От което следва че не само мощността нараства, но и разхода пада. Недостатък - по-скъп (А98) бензин и леко завишено изискване към навременното обслужване с качествени консумативи - добро масло например (не М10Д).

UB40 !

Редактирано от jamie на 18.11.03 15:08.



Тема Опасна е, да.нови [re: млaдeжa*]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано18.11.03 15:10



Ако решиш да си изрежеш по-дебела гарнитура за главата от картон например. Би ли споделил кое е тук опасното, моля ?

UB40 !



Тема Не така..нови [re: jamie]  
Автор млaдeжa* (ентусиаст)
Публикувано18.11.03 20:40



с рогите напред.
Картонена гарнитура ама не за глава.Ще издуха за нула време въпреки намесата за дефорсиране.
Не е нужно да си тунинг фирма за да ликвидираш един мотор.Нужни са много по малко усилия за целта.
Със тетраетил олово или както аз му викам оловентетраетил базовия бензин дето се препоръчва е 93.
Може и да не знам ама знам чак толкоз като някои капацитети тука ама е достатъчно да промениш нещо за да си береш ядове последством.Ти като си толкоз начетен какво си пипал по твоя мотор.Сменял ли си разпр. вал с по така изпълнение или пък да си пилил глава?Тогава разправяй какво и колко е презапасено.Вкарай някой и друг кон на твойта машина пък тогава пиши колко запаси има от към охлаждане на мотора и главата.
Мотора за Лада може да е проектиран от Фиат но е основно доработен от Толиати за да стане по добър като проект.За съжаление соц.икономиката страда от към качествена сглобка и материали та за това се е разсъхнала идеята.По принцип доработките са за по добро.
Начи по висока компресия се постига като се подържа мотора в експлоатационно състояние но друг е въпроса за степен на сгъстяване.Различни дименсии са тия две величини.Не крия взаимно свързани но по същество различни.
Относно разхода на гориво.Който не верва че автомобила му не може да изхарчи да речем 15 на сто да ми го даде за известен период да го покарам аз да се увери в противното.Така че разхода е доста относително понятие за сравнение относно по-голяма степен на сгъстяване и малко по ниска или много.
А навременното обслужване с кансумативи би трябвало да е първа грижа за всеки който се има за стопанин на автомобил и претендира да се грижи за него.Между другото и там има препоръки кое колко ,а М10Д аз го използвам за промивка на мотора 400-500 км. пробег след гоето си мажа пантите на вратите с него.Иначе си ползвам проверено масло.В новите времена Моторкрафт а сега съм доволен и то много от Валволин въпреки съмненията ми в началото.Все пак доста често надминавам 5000 оборота и за да издържа мотора се изискват подходящи мазила дори и аз аматьора с бегли познания по автомобили съм се сетил за тази работа

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Винаги с рогите :-)нови [re: млaдeжa*]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано18.11.03 22:56



Не мога да пиля аз защото серийно колата е 10.3:1, а карам със сравнително евтин А95 и мисля така да си остане :-) За моята има комплект бутала и колектори с турбина с които от 45 става на 90 кончета - затова ЗНАМ какво говоря. Тези части се предлагат от ХОНДА - производителя. Не от тунинг фирма "Гаражи и Ментета Пловдив Ко.". За съжаление соц. икономиката няма ни качествен инженеринг, ни качествена технология - оттам и куците таралясници, слава богу обаче по Фиат 124 са променили малко, та е станало Жигули. Те ако бяха пипали повече - нямаше да купят лиценза за производство.
За компресии и степен на сгъстяване - за хората които знаят изобщо за какво става дума в темата е ясно че говорим за степента на сгъстяване (често народному наричана "компресия"), а не за максималното налягане при фаза сгъстяване в някой цилиндър (неправилно наричано също "компресия"). Бях ли изчерпателен в определението ? Оттук нататък в дискусията в тази тема предлагам да използваме думата компресия за обозначаване на степента на налягане - за да избегнем двусмислията.
Разхода е абсолютно понятие и се измерва в грамове на киловат за час - и аз твърдя че мотора с висока компресия винаги е по-икономичен от този с ниска.

Относно промивките - промивка се прави със специално масло (ПРИСТА дори предлагат на пазара такова, добро е) което е с по-нисък вискозитет, с него двигателя работи САМО на празен ход малко време след което се налива обикновено масло. Това твоето "промиване" кучета го яли. А 5000-те ти оборота... ами пич, трябва да се тревожиш за това дали маслото ти е най-най при над 7000, мене ако питаш. Всяко масло (не менте) е добро за серийната Лада, както вече казах обаче - след форсиране нещата стоят по-различно, като основната разлика е в смяната му на 7000 км, а не на 10 000 например. Не е толкова фатално дали е Валволин (което ми харесва също и го предпочитам) или Мотул например - и двете стават идеално.

UB40 !



Тема Re: Винаги с рогите :-)нови [re: jamie]  
Авторvanko (Нерегистриран)
Публикувано19.11.03 00:42



Mladejo useshtash li che djamie e mnogo prav v sluchaia
Diado mi edno vreme kato si e kupil nova lada da ne mislish che ia e karal s Valvolin
A kato kazvash Vallvolin pravish li razlika mejdu razlichnite vizkoziteti na maslata
I znaesh li koi masla sa podhodiashti za sastezatelni koli i koi ne
A i oshte neshto : mislish li che diado mi sled kato e karal s M10 D nikoga prez jivota si ne e vdigal nad 5 min-1
A i oshte neshto: tova che ti nikoga ne si pravil forsirani dvigateli za lada naprimer
ne oznachava che mojesh da tvurdish kolko izdurja glavata i vsekvi tam prostotii
Neznam dali se useshtash no poniakoga teoriite ti ti izglejdat tvurde suhi makar i da ima istina v tova koeto kazvash
A i oshte neshto: Razhoda na gorivo ne edin DVG ne se izmerva v litri na 100km
a v grama na KW/h ( kakto veche ti kaza jamie)
I molia te nedei da sporish che sled povishavane na stepenta na sgustiavane dvigatelia gori mnogo zashtoto ako vzema tvoiata bazova izduhvashta ladichka i i stupia na vratleto niama da izgori po malko ot moiata makar che e na 11.5 :1 s razpredelitelen val s faza 324 gradusa i dva karboratora Dellorto DHLA 40
A ako ti kaja che smukatelnia mi klapan e ot Alfa 75 2.0 a izpuskatelnia mi klapan e smukatelen ot lada sigurno shte mi kajesh che niama da izdurji zashtoto shte se nagriava mnogo a ?

Понятието без нагледност е празно , нагледноста без понятие сляпа !



Тема Янови [re: vanko]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано19.11.03 09:33



дай контакт - това с ШРИК вала и ДелОртотата ме заинтригува - и аз имам 2 броя :-)))
Не са ли малко много 324 градусови ? А и за употребата на всмукателен в ролята на изпускателен - аз не бих се предоверил на руското качество в случая. При клапаните работата е готина - може да слагаш от каква да е кола стига размера да те урежда, дори с подрязване на клапана ако е нужно.

UB40 !



Тема Еххх момчета ...нови [re: jamie]  
Автор млaдeжa* (ентусиаст)
Публикувано19.11.03 19:20



де да можеше винаги човек да надскочи сянката си.
Ще карам подред до колкото мога да се сетя.
Масло за промивка съм ползвал наистина но не видях особен ефект за това кратковременно използване.Още повече че е доста тънко и двиг. в това време работи все едно е без масло.За това съм си избрал този вариант с М10Д.За мен си е успешен и нямам намерение да променям тертипа.
Правя разбира се разлика и във вискозитетите и за да не се отвори още темата съвсем умишлено съм пропуснал да спомена с какъв вискозитет вземем маслата си - само марката им.Пробега естествено съм съкратил от да речем даден 10 000 аз го сменям на 5-6 даден 15 000 сменям на 7-8.
Не съм писал никъде или поне не е било с такава мисъл че един мотор с по висока "Степен на сгъстяване" да ме прощава Джейми но не мога да правя такава аналогия ще харчи повече или пък че един напомпан мотор в същата дисциплина.И понеже споменах нека аз да го покарам щото в общи линии жигулката върви на предела си поне на 90 % не бих си сменил стила на каране в случая за сравнение за да излезнат фактите криви.В цялото това многословие исках да отбележа че основния разходоносител е шофьора който натиска педалите.
Пишеш Джейми че има но ти монтирал ли си си такива колектори и вярвам не си колко им е цената на ново заедно с турбината-предполагам под 1500 долара няма да е.
Верно е че си правя нещица ала Пловдив и Ко малко бавно но за това пък сигурно и най вече с удоволствие.Повече не ми трябва.С повечето от нещата вече сте се запознали вярвам щото каквото и да направя присъства тук в клуба нямам тайни от никого от най важната причина че всичко се прави за собствено удоволствие и с моя прост акъл каквото съм схванал от тук от там прочетено и обмислено-никога не съм призовавал хайде юруш народе прави това или онова щото е много готино.Просто факти и то съвсем безпристрастни дори и в случаите на неуспехи.Достатъчно съм самокритичен за да призовавам за по бързо скапване на мотора.
Споменал съм че след монтажа на разпр. вал с малко разширени фази на всмукване в следствие на по високите гърбици за целта като страничен ефект се получава повишаване на работната температура на мотора.1 мм само а температурата в натоварено положение в не много топъл ден клони към червената зона/послледното повече за Джейми го пиша щото вярвам че Ванко е патил от такива нещица/.Дерзанията ми в момента са дали това е от вала или от газта щото съвпаднаха нещата по време.Поставянето на главата дето се мъдреше по една тема би елиминирало съмненията но винаги има но не ми се нрави много да разбъзиквам нещо дето върви нормално.Може и да се получи ама може и да не.Производствен опит патила от многокранти доработки не само по двигатели с вътрешно горене те последните са само хоби.
Нека си сложиш ръка на сърцето и както правят по филмите да споменеш Ванко колко ти кара със нормално каране ладата-да пишеш една цифра като пробег на мотора.Или колко пъти до сега си махал глава колко глави си подменил и въобще такива ми ти проблеми.Каквито проблеми се сетиш за тях пиши не само подвизите по пистите на състезанията.Това е едната страна на медала има и друга и за да си напълно искрен дай я и нея и моля не пропускай нищо за което си убеден че е от форсирането на мотора.
Айде със здраве и на двама ви.Нямям нищо против форсирането но нямам и нищо против да се изредят произшествията които биха се появили след него.

Което не става с кубатура става с обороти


Тема Re: Еххх момчета ...нови [re: млaдeжa*]  
Авторvanko (Нерегистриран)
Публикувано19.11.03 21:19



Ако трябва да разказвам колко двигатели съм счупил и колко проблеми сум имал , то трябва да стоя цяла нощ пред копютара и да калва като луд
Пък като се знам колко бързо пиша на латинеца..... направо не ми се мисли
Значи от моя скромен опит знам че издражливоста и пробега на един двигател е пряко зависим от начина на експлоатациа и качеството на материалите тоест ако си поставиш за цел да го счюпиш .. то няма начин да не успееш
Друго което искам да кажа: че трябва да се прави разлика между двигател за градска кола и двигател за състезателен автомобил
Просто изискванията за тях са савсем различни и мисля че ги знаете
Та проблемите които сум имал са доста и няма да се сетя за всички но ще спомена някои от тях: (ще говоря само за ладови мотори)
- с главите съм нямал существени проблеми като изключим два случая когато поради преувеличаване на диаметара на смукателните отвори ми се пробиха в процес на работа на двигателя и колата заприлича на парен локомотив
За пример мога да посоча последния двигател които правих ,с 13,5:1 и 2.5мм отнемана глава с които М.Димитров се състезава на писта София тази година
и на клалификациите за място даде седмо време ж Гр А6 а за жалост по време на състезанието(6-7 обиколка) В.Лазаров го блъсна в задницата и го изпрати по тротоарите

Та мисалта ми беше че главите са здрави материала е хубав и издържат достатачно натоварване
- до преди време използвах смотани гарнитури за главите и с тях сум имал доста ядове особенно като не е напулно уточнена центровката и има зачятаци на детонации
Разбира се при двигатели за улични коли такива проблеми няма или ако има то то е заради други фактори
Главния проблем са буталата ,лагерите и цилиндрите и бензина(за бегачките)
Що се отнася за моята жигулка : нея я използвам да си осуществявям новите идеи
и да си вдигам адреналина, а когато искам просто да се возя си вземам другата ми кола и си пътувам
А сега ще ви кажа чао че моита ми спука телефона да ми звани.... ще трябва да и обърна малко внимание тази вечер
Ще си оставя ICQ-то ако на някой му трябва 200082818



Тема Добре де старши, [re: млaдeжa*]  
Автор jamie (Bad to the bone)
Публикувано19.11.03 21:45



хайде да обобщим какво каза в този пост:
"Не си пипайте моторите, ще се счупят. А дори да пипате - не си струва да купите нови колектори и турбо за $1500."

Както вече казах (израз използван за убеждаване на малоумни събеседници) критерият за тази конструкция е наличното гориво по онова време. Ни повече, ни по-малко. Турбо има 2-ра ръка добро в моргите най-много до 200 лева барабар с колекторите на колата от която е било. Присаждането се извършва с най-обикновена плочка (има и по-изпипани варианти) от топлата страна и с алуминиева плочка + накрайник от кола с инжекцион (причината - филтъра обикновено не е над инжекциона а е изнесен - въздуха се доставя до колектора с тръба). По мои сметки 250 кинта са предостатъчни. Мазането на турбото също не е проблем - най-сакатите изпълнения са с тройник на датчика за масло - и отвеждане на маслоо от турбото направо в картера след това. Нещата са постижими и не толкова скъпи.
За валовете - допускаш грепка. Отворен вал и вал с повишен лифт (повдигане) не са непременно едно и също - вала може да е само отворен, както и комбиниран. Най-добре ефект от вал се усеща ако се вдигне и компресията. Естествено, няма смисъл от вал при слагане на турбо....
Специално за Лада - най-евтиният трик е вал от 1.7 Нива - по-агресивен е и пасва директно.
ПП: За охлаждането - ако си с охладителна система облицована вече с котлен камък - не турбото или вала са ти виновни.... принципно оригиналната си върши работа при по-умерени форсировки.
ППП: за промивката със специално масло - ами пич, НЕ СЕ кара с такова - мотора работи само на тихи обороти малко време след което се излива и се налива новото масло ... страхотни глупости явно си правил, няма що !

UB40 !



Тема Re: Добре де старши, [re: jamie]  
АвторVanko (Нерегистриран)
Публикувано19.11.03 22:40



Gledam che si govorite i za turbini
Male kato se setia kvi premejdia imashe s moite turbo dvigateli
Imam da vi razpraviam mnogo neshta za opitite mi s turbini no purvo iskam da napravia malko snimki na detailite i materialite i posle shte vi razpraviam
Imam daje i dvigatel s turbina koito sum go postavial na motorna spirachka tuk v universiteta




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.