Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:21 20.06.24 
Автомобили
   >> Лада
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема РЪЖДА  
Автор 4 x 4 (непознат)
Публикувано25.01.03 13:01



КАЖЕТЕ КАК ЧОВЕК ДА СЕ ИЗБАВИ ОТ РЪЖДАТА ПО КУПЕТО. МНОГО РЪЖДА ИМА ПО НОВИТЕ ЛАДИ. КАРАМ ЛАДА НИВА НА 5-6 ГОДИНИ. КУПУВАНА Е ЧИСТО НОВА. ПРЕБОЯДИСВАНА Е МИНАЛАТА ГОДИНА ПОРАДИ ФАКТА ЧЕ ТРЪГНА ДОСТА РЪЖДА. СЕГА КАТО Я ПОГЛЕДНА ОТНОВО ТУК ТАМ СА СЕ ПОЯВИЛИ НОВИ ПЕТЪНЦА. БАЩА МИ КАРА ЛАДА КУПУВАНА ПРЕЗ 86 ГОДИНА ОТ КОРЕКОМ И ПОД БОЯТА ИМА ФАБРИЧНО АНТИКОРОЗИОННО ПОКРИТИЕ. ЗА ТОЛКОВА ГОДИНИ НЕ Е МРЪДНАЛА НИТО ОТДОЛУ НИТО НИКЪДЕ. НЕЗНАМ ЗАЩО БРАТУШКИТЕ СЕГА НЕ ПРАВЯТ НИЩО ПО ВЪПРОСА ИЛИ ЗА НАШИЯ ПАЗАР ПРОСТО СЕ ВНАСЯТ ТАКИВА АВТОМОБИЛИ.



Тема Re: РЪЖДАнови [re: 4 x 4]  
Автор Kadettor (гледам умно)
Публикувано25.01.03 14:20



смятам че при сегашните лади единственото което са гледали братушките е цената. зада има антикорозионно покритие струва пари - без него е по ефтино и затова така се прави.
и не е само за лада а в световен мащаб. преди седмица бутах новичко пежо 307 - беше закъсало в снега . ми то неговите тенекии са като лист хартия - гънат се като я натиснеш и то става дума за задните колони!!!
а зада не ти гние трябва да си я направиш. сваляш старата боя слагаш някакво покритие боядисваш и така до следващия път. но трябва да го направиш и от двете страни на желязото
проблема е и в това че преди 80 г автомобилостроенето в СССР е било военно производство и тогава качествинния контрол е бил на много високо равнище. след това става шир- потреба и постепенно качеството намалява. затова машини от 80 г. изглеждат много добре а по нови с 10-15г са трагедия
един пример:
при производството на ламарините преди се е използвало студено валцоване на материала при което дефектите на металната решетка се свеждат до минимум. сега се използва топло валцоване защото е по бързо и ефтино. но има много дефекти на материала а те са местата от където започва окислението/ръждата е окисление на метала/
представи си малка площ от твоя калник. той представлява атоми на желязото подредени в метална решетка. но на едно от местата където трябва да има атом няма/дефектче/ и там въпреки боядисването рано или късно се настанява кислороден атом който реагира с желязото и образува железен оксид/ражда/ освобождават се нови места и идват нови кислороди и в резултат - дупка в тенекето
затова се използва преобразувател на ръжда който измества кислорода от металната решетка и запълва дефектите и
та успех с борбата

бих бил ..... но не


Тема Re: РЪЖДАнови [re: 4 x 4]  
Авторmontoq (Нерегистриран)
Публикувано26.01.03 17:43



zada nqmq razda sled preboqdisvaneto trqbva starata rajda da se svali do metal sledtova da kitosa, predi boqta da se mine cqloto kupe s sprickit i sled tova da se boqdisa, otdolu da se mine s anti korozioni preparati



Тема Re: РЪЖДАнови [re: montoq]  
Автор 4 x 4 (непознат)
Публикувано27.01.03 14:05



МАЛКО УТОЧНЕНИЕ. РЪЖДАТА СЕ ПОЯВЯВА НАЙ-ВЕЧЕ ПРИ СНАДКИТЕ НА ДЕТАЙЛИТЕ. НАПРИМЕР КАЛНИЦИТЕ С КУПЕТО И Т.Н. АБЕ ТАМ ДЕТО СЕ СЛЕПВАТ ДВЕ ЛАМАРИНИ. ЗНАМ ЧЕ НЯКОИ СЛАГАТ ИЗГОРЯЛО МАСЛО КОЕТО ПОМАГА НО СИГУРНО ИМА И ДРУГИ НАЧИНИ ИЛИ СПЕЦИАЛНИ ПРЕПАРАТИ ЗА ТАКИВА СКРИТИ МЕСТА. ДАЙТЕ ИДЕЯ...



Тема Re: РЪЖДАнови [re: 4 x 4]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано27.01.03 19:01



За съжаление при снадките на ламарините в Лада се използва топла технология ако мога така да се изразя.Тоест обработените ламарини се заваряват точково.Температурата не е много висока както това става при електрожен,оксижен или СО но все пак температура има.И грижливо обработените места прогарят антикорозионното покритие частично изгаря и от там в последствие ламарината кородира.Метода с маслото е достатъчно добър.Ако те притеснява използването на изгоряло можеш със същия успех да ползваш и неупотребявано.От най евтините наливни масла.С един литър можеш всички кухини да обработиш.Целта е то да проникне в процепите а то го прави и така да стоят постоянно омаслени тоест не се дава голям шанс на въздуха да окисли желязото.Достатъчно ефективно е и евтино при това.Другия вариант при подмяна на ламарини да речем калник да се използва технология с отсъствие на топлина.Както се закрепват такива детайли в други автомобили - болтове или поп нитове.Може ад се приложи и така в последствие калника се сменя по лесно.За целта се пробива с бормашина там където машината е ударила точковата заварка и на това място се завинтва бост с гайка.Използвал съм с частичен и все пак временен ефект използване на силикон.Хваща добре и на това място се появява ръжда по късно защото е намален достъпа на влага и кислород във въпросното място.Оргинално се поставя нещо като болкит води се кит някакъв не ми е на лице литературата да го пиша какъв е.Ако трябва да се обработи място но не на снадка с успех пак частичен се ползва преобразувател на ръжда.Ползвам го и аз и лани пролетта по Руски почин използвах и електричеството от акумулаторната батерия.Целия корпус е на маса а на плюса вързвам кабелче на края на което едно дунапренче.Потапям в преобразувателя и така мажа по детайла обработвам го докато ръждата не падне напълно до ламарина.Ако е по дълбока язвата първо със шкурка.При процеса се отделя доста топлина и като че ли става по интензивно почистване.Ако кабелчето е медно се получава помедняване на ламарината доста ефектно изглежда а ако се използва друг материал става нещо лъскаво но не е цвета на излъскана ламарина от обработка със шкурка или друг абразивен материал.После изтривах обработеното място с парцал - отгоре шприц кит има такъв на Боди във вид на шпрей и после боядисване.Ефекта на електро обработката не е до край изпитан щото още година не е минала ще видя какво ще излезне на пролет като измия добре и проверя състоянието на обработените места.
За съжаление боята на едно от местата положих с дунапренов валяк че ме домързя да пръскам - повърхноста бе доста голяма бяха ударили заден калник миналата зима на паркинг от към резервната гума.Стана на мехурчета та ще обработвам на ново.
Маслото е много добро средство стига да му се занимава на човек поне един път в годината преди зимата да напръска човек кухините.Стои после малко мръсна колата щото на тия места се налепва прахоляк но важното е да няма ръжда нали?
Е това е накратко моята борба с химическите реакции които природата ни налага.Е ако всичко е алуминий няма проблем ама желязо е та ръждясва.
Според мен е хубаво да се мие колата след интезивен сняг.Доста луга и сол се сипват по шосетата а и калчица налепва където не трябва та това спомага за по бързо избиване на ръжда-крайно агресивни са тия препарати включително и калта като е насъбрана в по големи количества не може да изсъхне и задържа влага.Миене но при положителни температури и ако има възможност след това сушене.



Тема Re: РЪЖДАнови [re: mladeja]  
Автор Kadettor (гледам умно)
Публикувано27.01.03 19:08



това с маслото не ми харесва. то е по леко от водата и изплува над нея. така че ефекта е никакъв

бих бил ..... но не


Тема Re: РЪЖДАнови [re: Kadettor]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано27.01.03 19:22



Като изплува над водата защо не изплува от ръчичките ми като се наплескам с гореспоменатата течност а изисква упорито миене с препарати и топла вода.
А при по тежки случаи и това не помага.



Тема Re: РЪЖДАнови [re: mladeja]  
Автор 4 x 4 (непознат)
Публикувано28.01.03 09:23



АЗ СЪЩО НЕ СЪМ МНОГО "ЗА" ИЗПОЛЗВАНЕТО НА МАСЛО ОЩЕ ПОВЕЧЕ НА НОВО. В НЕГО ИМА РАЗНИ ДОБАВКИ И КИСЕЛИНИ КОИТО ИЗОБЩО НЕ СА ДОБРИ ЗА БОЯТА И ЗА МЕТАЛА. ЕСТЕСТВЕНО ИМА АНТИКОРОЗИОННО ДЕЙСТВИЕ ДОКОЛКОТО Е МАСЛО НО СЪМ ЧЕЛ ЧЕ ИМА СПЕЦИАЛНИ ПРЕПАРАТИ ЗА ТАЗИ ОПЕРАЦИЯ. НЕЗНАМ ОБАЧЕ КЪДЕ МОЖЕ ДА СЕКУПИ ТАКОВА НЕЩО. КАТО СЕ СВАЛЯТ КОРИТЕ НА КОЛАТА ВЪТРЕ ЛАМАРИНИТЕ СА НАМАЗАНИ С НЕЩО КАТО ГРЕС ИЛИ ВАЗЕЛИН. МИСЛЯ СИ ЧЕ АКО СЕ НАМЕРИ ТАКОВА НЕЩО И СЕ ЗАГРЕЕ ЛЕКО КОЛКОТО ДА СЕ ВТЕЧНИ И СЕ ЗАЛЕЯТ ТЕЗИ КУХИНИ ЩЕ СЕ ПОЛУЧИ МНОГО ДОБЪР ЕФЕКТ ЗА ОПРЕДЕЛЕНО ВРЕМЕ. 2-3 ГОДИНИ НАПРИМЕР.



Тема Re: РЪЖДАнови [re: 4 x 4]  
Автор Kadettor (гледам умно)
Публикувано28.01.03 11:25



не се мие щото попива. чел съм че има препарати за кухините специално, но литературата ми е стара та това което пише там няма да свърши работа. то е под формата на спрей и се впръсква.
а относно покритието с вазелин има нещо подобно. когато си вземах новата служебна кола от пежо тя беше намазана с няква гадост която е за защита преди да се продаде, но се измива с топла вода и не е приложимо по тази тема

бих бил ..... но не


Тема Re: РЪЖДАнови [re: Kadettor]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано28.01.03 18:59



Анджък де нали за това се слага да попие там където са прищъпнати ламарините.Мястото е доста тясно за по гъсти препарати та за това трябва да е по течно за да може да попие проникне и остане там известно време.Задавал ли си с ивъпроса защо не гние колата в двигателното отделение - там винаги присъства масло и маслени пари които пречат на корозията.Колкото по омаслено е толкова по малко язви.Избърсваш с парцала и от долу лъсва чиста боя и ако е бяла като мойта все едно е нова.Спирачната течност разяжда и наистина е така около казанчето за спирачна течност боята ми е разядена и грапава все едно е вар.Когато я боядисвах преди вече 3 години ще станат горе долу се възползвах от свалените кори на вратите.Взех ново диференциално масло че е по гъсто и обработих намазах с една четчица дъното и малко по нагоре.И до ден днешен има прахоляк полепнал по вътрешния ръб и нито грам ръжда.Прахоляка не ме притеснява щото е отвътре и не се види.Пък и да се - няма значение.Чел съм че се прави смеска от масло по редичко но не спирачна тченост става например хидравлично и графитна грес - целта да се получи графитно масло.Толкова рядко че да проникне в процепи и сгъвки.Горе долу такова представлява препарата който са използвали в бившето ГДР за консервация казваше се май "Еласкон" или "Елаксон" нещо от тоя сорт.Гледам по снимките нанася се с шприц и бая омазан е германеца пък и около и под автомобила.И точно това казват хората хубаво е препарата предварително да се подгрее за да проникне по добре.Не ми се вярва да го има още на пазара.А и друг подобен не съм чувал или пък виждал та за това си ползвам масло.Може и да не е двигателно в диференциалното има други добавки ако те притеснява че ще падне боята.Моята бе на една седмица и до сега там където съм мазал с маслото - диференциалното не е паднала.А ако се вземе евтино двигателно нада ли ще има толкоз активни добавки.
Всеки сам си решава проблема с гниенето и ръждясването.При по голяма упоритост в обработката вярвам купето може да се запази доста дълго време без особенни промени.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.