Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:05 02.07.24 
Автомобили
   >> Лада
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Въпросче за Лада  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано15.11.02 20:11



Значи такааа купих си гарнитура за главата.Е вече е втората ама на първата нямаше време да се заглеждам.Но тази понеже ми е окачена в гаража и понеже и главата е обърната ги гледам всяка вечер и сутрин като влизам и излизам от гаража.Какво ми прави впечатление в главана като естествено продължение от блока има отвори през които трябва да минава охладителна теченост тези отвори са надлъжно на цилиндрите и продължават н главата със същата конфигурация.Нещо като буква "Г" като отворената част е към цилиндъра и съответно към горивната камера.Страното което забелязах е че в гарнитурата тия отвори не са същите направили са едно мъничко "о" според мен крайно недостатъчно за преминаване на така нужната охладителна течност.От доста време се чудя защо ли ми загрява повечеко двигателя а сега си мисля че ако е такава и сегашната ми гарнитура то охлаждането е поне наполовина намалено.Та въпроса ми е следния трябва ли да увелича "о" тата до "г" или да я оставям така както си е?



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: mladeja]  
Автор Шkoдa (Speedster)
Публикувано15.11.02 23:24



Ако отвориш отворите считай, че си прегрял тотално четвъртия, че и третия цилиндър. Водата търси по-лесния път. Тук е нещо подобно на парното - до различните етажи и точки върви с различни по диаметър тръби.../Е, малко грубо сравнение, но е така/
Всъщност доста автомобили са така. Важното е в гарнитурата отворите да не са запълнени с котлен камък или с много грес, когато предния път е сменяна и е мазана!

Ако можеш - помогни, ако не - не пречи!


Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: Шkoдa]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано15.11.02 23:54



Само на гарнитурата диаметъра е различен.Все едно е поставена бленда на хода на водата.Иначе в главата и в блока са еднакви отворите.Логично е човек да се запита аджеба защо не са направили и другите отвори както са в гарнитурата.Гледам в книжката оная голямата има даден разрез през глава блок и т.н. срязана е и гарнитурата на четвърти цилиндър са дадени отвори точно както са в блока и в главата а на другите не са такива.В моята гарнитура всички отвори са еднакви.



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: mladeja]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано16.11.02 01:28



За хидравлични съпротивления все бях чувал - бленди, дюзи, дросели разни, намаляване на сечението... ама за съпротивление тип "Гарнитура" за пръв път чувам... пък уж съм хидравлик...
На Волвото дето го имахме до миналата година като му сменяхме гарнитурата не забелязах да има разлика в шарката с главата и блока, ма и не съм гледал специално - къде да предполагаш! Само на старата гарнитура имаше отпечатъци така, като че отворите да са били МАЛКО по-малки т.е. примерно за отвор Ф15, разликата в диаметъра е била 2мм. Обаче изобщо не ми се вярва инженерите дето са проектирали системата за охлаждане да разчитат на изработката на консуматив за охлаждането. Ако искаха отворите да са по-малки, просто щяха да ги направят по-малки.
Дебита на помпата се пресмята така, че при max обороти да има точно определен дебит, както има и нормалния резерв от 15% (може и % да се приемат други). Дебита се разпределя според диаметъра на отворите, а не според близостта им до помпата. Не виждам причини, поради който два от цилиндрите да се загряват повече от другите два. Всички се загряват еднакво и трябва да имат еднакви сечения на входовете (респ. изходите). А пък хидравличните загуби по магистралата едва ли има смисъл да се взимат предвид, като се има предвид дължината и. Все пак утре ще поразпитам, пък и още някоя картинка ще погледна.
Аз на твое място бих ги изрязал по главата, но това ми е мнението ЗАСЕГА.



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: PRESSURE]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано16.11.02 18:15



Явно и аз не съм гледал добре и достатъчно задълбочено.Значи в гарнитурата отворите от 4 цилиндър само от едната страна са "г" от другата са вече "фи" и така до 1 цилиндър намаляват в диаметър.Значи явно течноста върви от 4 цилиндър към първи като обикаля в главата връща се през блока и така нататък.Но пак не ми е ясно защо с гарнитурата са направили намаляването на диаметрите а не с отливките на главата и блока?



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: mladeja]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано16.11.02 18:45



Чакай утре като дойде колегата с компресомера ще го питам дали ще знае. Той досега е карал само Волво и е направил известно количество основни ремонти на неговите коли. Поне ще каже при Волвотата как е, ама може и да съм сгрешил с предишното си предположение. Трябва въпроса да се проучи доста обстойно, че като сглобиш вече...
Обаче пак си мисля, че чрез гарнитурата е супер дебилен начин да намалиш сечението...
Въпреки, че като се има предвид колко недомислия има по тия коли... нищо чудно. Какво ще кажете за място за радио в таблото голямо колкото пепелник... какъв касетофон-чудо на миниатюризацията се събира там не ми е ясно...



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: mladeja]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано24.11.02 11:56



Все забравям да ти кажа – питах момчето с Волвата и каза, че и при Волво имало по-малки отвори, а даже имало и отворина гарнитурата които били запушени. Не бивало да се пробиват.
А и говорихме с него за турбо – каза, че по принцип е възможно колата да почне да загрява поради по-интензивния горивен прицес. Но каза да му мислиш, като пробваш и тогава. Пък и ладите нямат склонност към прегряване – та един вид имат ресурс за топлинно натоварване.
Ама аз като го гледах това нещо дето го беше направил, после ми хрумна – то за налягане, че ще прави – ще прави, ама дебита при тия ниски обороти дали ще бъде достатъчен?
Да не стане така, че вместо да намалиш пневматичните загуби, да се увеличат? Ако те интересува, мога да ти дам методика за изчисление на центробежни компресори... да направиш една сметка и да провериш



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: PRESSURE]  
Автор PRESSURE (не точно новак.)
Публикувано24.11.02 12:01



Че двигатели като нашите при 3000 мин-1 за една минута засмукват 1.8 куб.м. смес... т.е. 30 литра за секунда изходен дебит... доста си е...



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: PRESSURE]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано24.11.02 22:56



Според мен не е важен само дебита ами напора който ще създаде тоя надув.Чарджъра на Конрад по стари сметки ще покрие тоя литров обем но ме съмнява много че няма да постигне достатъчно напор.Ето му данните на вентилатора:
Product Information The radial fan is suitable for moving air and light gases e.g. for cooling motors, gearing mechanisms, power amplifiers and drive mechanisms etc. · It removes heat away from electrical machines and appliances · It also extracts stale air, gases and petrol fumes · In the bilges of sports boats, in the home etc. Specifications: Operating voltage: 12 V DC · Current consumption: 3.25 A · 3300 rpm · Size of air inlet: 75 mm · Size of air outlet: 75 mm · Suction volume4 m3/mins · Weight 0.7 kg ·Material: black plastic.
Като го разглеждах турбинката е широка около 4-5см.Диаметър около 12см.Перките макар и много не ги изброих са мънички лопатата е около 0.5см.х 0.5см. а виждаме колко въздух произвежда.Но ме съмнява налягането.

А как да смятам като не знам каква е производителноста на това чудо дето го имам.Повишаването на оборотите мисля да е едно към три.Така че при 5000об. на коляновия вал трябва да станат 15000 на надува.В крайна сметка двигателите на прахосмукачките подсигуряват тия обороти и малко отгоре.Та не мисля че турбината ще се разлети на съответните си чаркове което също е важно за мен.Като спазя засмукване и нагнетяване да са с еднакви отвори каквото дава ще го даде и като производителност и като налягане.Още и лагерите които ще ползвам не се надявам да изкарат повече обороти.Просто експеримент.После ще му мисля.
Ще съм благодарен за методиката за изчисление.Само да не е само формули.



Тема Re: Въпросче за Ладанови [re: mladeja]  
АвторPRESSURE (Нерегистриран)
Публикувано25.11.02 00:10



Ей сега търсих сред файловете си проект по конструиране на компресор, но намерих само за бутален, пък нали онзи е центробежен.
По принцип важна е мощността. Тя се определя като произведение от дебит и налягане както и от други неща които не са интересни. При дадена честота на въртене компресорчето ти ще има ТОЧНО определена мощност, та ако колата ти засмуква даден дебит (const), то може да се окаже, че в смукателния колектор има вместо налягане по-високо от атмосферното, по-ниско от него.
Ще погледна за методика – може да изнесем файл даже за Mathcad за по-лесно.




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.