Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:22 29.06.24 
Автомобили
   >> Лада
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Сори, че само пускам теми  
Автор Vse_1_EdnO™ (-НормАлеН-)
Публикувано22.10.02 10:34



за това, че искам да си пипна мотора, но наистина се нуждая от някакво инфо.

АКо, някой знае някой адрес с обяснения (ако може и на Български) да помогне, наистина искам малко повече инфо, не за друго, да не направя някой глупост, защото всички такива майстори ми казват - "После не знам колко ще е живота на мотора" - а искам нещо като Street&Competition - Street racing


Благодаря ви предварително

Нема а стане така таа работа! Вообщенемаастанекаамти!


Тема Re: Сори, че само пускам теминови [re: Vse_1_EdnO™]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано22.10.02 20:27



Нещата стоят точно така както са ти ги казали майсторите.Повишаването на мощноста на мотора е обратно пропорционало на пробега му.Колкото повече се повишава толкова по къс му е живота.Друг начин няма.Още повече че няма подсилени или поне на нашия пазар не съм чувал да се продават пък и да се продават ще са скъпи.Например за ковани бутала.Доста по яки от лятите.
За сайт на Български или информация за Лада не знам.Готов съм до колкото го знам да помагам с Руския.
Иначе и аз съм фен на повишаването на мощноста на мотора.Не ми се ще да е на всяка цена.Първото което съм направил в тая насока е че смених разпределителния вал с такъв от Нива 21213 двигател 1.7 куб.Доста по различен от този на 2101 с който са снабдени всички Лади до 2107 включително.Руснаците го хвалеха много и въпреки че стария ми е на 2-3 хил. километра го смених с цел проба.Струва различно но не повече от 50 лв.Моя го взех за 42 лв. май месец.Мога да кажа че съм доволен.Фазите си ги видял вярвам.Друга положителна черта на смяната е значително по рядко разтропване на клапаните от предходния.Карам ли продължително време над 4000 об. и готови са тракат като кастанети.Сега не е така с вала май към 5000 км. минах и то с високи обороти Лорда може и да не вярва ама оборотомера ми е до 6000- пълни се и още но не знам колко дига.Е това е евтин тунинг.Само трябва да се внимава като се купува такъв вал щото малко да не кажа нито един магазинер не знае че има разлика между валовете.Единия белег е че този за 2101 е с един шестограм посредата а този за 21213 е с два.И другата е че гърбиците на смукателни клапани са с 1 мм. по високи.С2101 е 36 и малко мм. а 21213 е 37 и малко. мм.С други думи като се куупува трябва да си носиш и шублер.Гърбиците на изпускателни клапани са еднакви поне на пръв поглед.Казват имало разлики във верижното колело на разпределителния вал но ще видя като сменям главата но и за това писах скоро.Пилнах една глава втора употреба на фреза за 10 лв.Глава комплект с клапани и смукателни и изпускателни колектори взех от моргата за 45лв.Хубаво е клапаните да са работили щото новите може да проявят дефект и да се налага пак да се отваря главата.Та тази глава и колектори ще взема да съвпадна отворите им и да полирам изпускателните колектори.Преработка на каналите в главата има доста материал да се взема там но най много е за съвпадане на отворите.Срещат се стъпенки до 3-4 мм.Което е недопустимо за форсиран мотор. Полирането на смукателни колектори мисля да не правя щото не ми се пържи мотора на високи обороти.А пиленето на главата направих щото я карам повечко на газ и за нея е по добре да има по висока степен на сгъстяване което става с намаляване на горивните камери.Сега е взето около 0.7-0.8мм. ако не стигне ще вземам повече.Дано да стане с тоя разпределителен вал но ако не стане ще слагам стария или ще направя лещовидни изрязъци на челата на буталата за да не се сблъскат с клапаните.Ще видим като почна да я слагам.
Бях почнал преди няколко месеца да си правя механичен нагнетател от турбина на прахосмукачка но спрях временно дейноста.Турбокомпресора е твърде скъп за пробно инсталиране както писах.Но смятам да проверя и този вариант за форсиране.Има още работа по този вариант.
По горе съм споменал сравнително евтини варианти които щадят продължителноста на мотора а в крайна сметка даващи прираст на мощност.Трябва да отбележа че след такъв тунинг разхода на гориво се покачва.Но това е неминуемо.
За в бъдеще смятам да направя запалването безконтактно-има два варианта единия да се ползва от Самара делко,комутатор и бобина около 80 лв.Но при този вариант се запазват тежестите на делкото а при другия още повече пари се избягват.Слагат се два датчика на Хол на 90 градуса се монтират от Самара делко /може и от нашите Лади но иска преработка/с преработена пластина с два прореза вместо четири.Два комутатора и две бобини от Ока.Те са двуизводни на високото напрежение и всяка от тях ще подава искра към два цилиндъра.Капачката на делкото остава един свидетел заедно с палеца и тежестите.Има подробна статия която при интерес бих пратил на майл.Защо безконтактно е ясно а защо безконтактно и без тежести на центробежен регулатор още повече.
Ще се радвам да помагам.



Тема Съгласни ли сте с това?нови [re: mladeja]  
Авторladalover-ladarider (Нерегистриран)
Публикувано25.10.02 00:47



Младеж, аз преди 2 години щях да слагам такъв вал, ама 45лв толкова много ми се видяха,....
Иначе по плинцип съм си 2101, 1,6 , електронно делко, преразход на масло и подобни екстри.
Дали съм прав, вие ще кажете :

Тези работи са само теоретични, не практикувайте в отсъствие на възрастни!

Работи, които се практикуват масово :

за по- добро пълнене
1 Напасване на колектори с отвори на главата, рязане на гарнитурката - печалба 5 - 6 % - подобряване без да влияе на дълговечността на мотора, чисто и просто се довършва работата на някой пиян руснак дето ги е дялал частите с брадва.....
Друг разпред. вал / зъбчатка, Младежът е писал бая по тая тема....
някъде тук са и доработки по карбуратора , но най- ефективно и лесно приложимо е "отворена" кутия от въздушен филтър с огромни жигльори и механична ІІ клапа. 0 - 15%

по- висока компресия
2Пилене на главата - можеш и 2 мм да смъкнеш, ама я сегмент ще сдаде, я самата глава ще се пукне... на 1.5мм към 10% прираст (по- високооктанов бензин разбери се), рискът е - пукната глава!?

по- леки части
3Пилиш маховика - смъкваш от теглото му на половина :) Има вероятност ако прекалиш :
- няма да можеш да направиш добър баланс
- като вземе да се пръсне е като диск от флекс.... гледах един, верно оборотите бяха към 7000, ама туй като се разхвърча - реже тунела като нищо... лошото е, че и краката са там

4Всички зъбни колелца ги поолекотяващ на шмиргел, както и буталата... ковани да намериш е все едно да намериш керамични клапани... сигурно 5%

по- точно искрообразуване
5 Играеш си с ъглите на запалване, добавяш електронни запалвания и т.н. Лоша страна няма - само да си с яки кабели към свещите, че иначе е дискотека.... може би още 5 %

Темата остава открита... давайте



Тема Re: Съгласни ли сте с това?нови [re: ladalover-ladarider]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано25.10.02 20:05



Не ми е ясно по точка първа що за гарнитура се реже.А
По точка втора за пиленето на главата 2 мм. ми се виждат малко множко.
Например сега реших да направя следната проверка до колко се сближават бутала и клапани.Та наврях един проводник заедно с изолацията му да е най много 4 мм Фи в цилиндъра под смукателен клапан.Та завъртях с манивела и още не бе свършил хода и се спрях.Клапана бе опрял в проводника.И то не хлабаво щото ако беше така щях да преодолея и да превърти.Наложи се да дам на обратно за да освободя проводника.Значи в сегашен вариант клапаните ми са на не повече от 2 най много 3 мм от буталата при най близкото разминаване.Та какво може още да се случи при това юнашко разпилване.Ако се спазят белезите ще се чукнат клапаните най вероятно в челата на буталата преди тя да се е изкривила от непоносимия и тежък товар от по високата степен на сгъстяване.В този ред на мисли пилнах моята на 0.8 мм.Като се надявам че ще мога все още с този вал да карам.
Пишеш че си с електронно делко - какво точно имаш в предвид?Центробежен регулатор има ли?Или е Самарово?
Най голям прираст има турбото.То разбира се е и най скъпо
Защо ли?



Тема Re: Съгласни ли сте с това?нови [re: mladeja]  
Авторladarider (Нерегистриран)
Публикувано27.10.02 23:56



Защо не си взе нова 21213 глава? фабрично по- висока компресия и туй- онуй подобрено;
Сещаш се има гарнитура между колекторите и главата... след като си нагодил отворите един към друг, дупките по тая гарнитура не биха паснали на тея отвори...
Електронното ми е разбира се с по- яка бобина, без чукче и наковалня, с некви транзистори и т.н., мощен радиатор... кажи- речи нищо особено. Хареса ми че като го слагах ей така на шега, без стробоскоп, (естествено без октан коректор) си тръгна като пушка на газ, а на бензин хлопа бая по- интересно.

Младеж, лично твоята жигула дали я знаеш за колко прави 100 км/ч ? с газ, и с бензин (ако имаш :)



Тема Re: Съгласни ли сте с това?нови [re: ladarider]  
Автор mladejaМодератор ()
Публикувано28.10.02 19:24



До колкото съм гледал добре картинките 21213 и нашите глави са еднакви.Още повече толкоз пари не ми се дават.То вал и верижно колело от тоя мотор трудно намерих па камо ли глава.Но скъпи са новите и за това се спрях на втора ръка.За гарнитурата си прав но аз постъпвам по друг начин вземам гарнитурата и я завинтвам с два три болта към главата.И вътре си чертая колко трябва да се вземе.После почити същата операция и с колекторите.Естествено че там с болтове не става то като се нагласи доста добре може да се очертае колко трябва да се взема.В крайна сметка след сглобяването мисля да пусна вътре в колекторите един маркуч като предвалително съм навил шкурка на него и съм премерил дължината та да обработя допълнително вече сглобени колектори и глава.
А чукчето скакво е заменено?Да не би да си с Самарово делко?
Ами правих преди време тестове но не както трябва времето бе студено не повече от 13-14 градуса и не съм правил в двете посоки.Но на газ и бензин правеше 100 за 22 сек.Предварително искам да кажа че не съм напъвал че да ми изфръкнат буталцата или да се чупи нещо друго.В последствие направих една екзекуция на плочката наречена смесител щото не ми хареса как запушва отвора на дифузорите и двата най много на втора степен.Та и на бензин трудно вдигах 130 км.Сега е поправена тая работа и си вдега предишните 140 и малко.Но след екзекуцията не съм мерил ускорение.Поне 1/4 от дифузора на втора степен бе запушен с алуминия на смесителя за газ и пластмасите дето са надупчени по краищата.Първа бе малко по добре щото тя и без друго си е по тясна.Двата отвора на плочката бяха с еднакви и по малки диаметри от дифузорите на карбуратора какво следва от това сам се досещаш.Обикновенно засичанията съм си ги правил сам и вероятно имат грешка щото при такива неща е хубаво да има втори човек да гледа часовника а шофьора пътя



Тема Re: Сори, че само пускам теминови [re: Vse_1_EdnO™]  
Авторmtx (Нерегистриран)
Публикувано09.11.02 02:43



tursia flantzi za 4 karburatora.v momenta imam 2105 sus motor 1500 sus mexani4en solex ot ford grenada 2.8




Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.