Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:42 17.05.24 
Непрофесионални
   >> Средновековие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема България XIV. век  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано10.04.06 17:07



Здравейте, може ли някой да ми посочи изследване за гъстотата на населението на Балканите в навечерието на завладяването им от османците?
Или някакви данни за сравнение със Зап. и Центр. Европа например?

Follow the pale moonlight

Тема Re: България XIV. векнови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор briann boru (heill sá e)
Публикувано10.04.06 18:23



ако не се лъжа Вера Мутафчиева имаше някаква студия по въпроса. Не съм съвсем сигурен, но ако имаш възможност провери.

Long ago I was young,
I travelled on my own,
then I turned astray in my paths.


Тема Re: България XIV. векнови [re: briann boru]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано10.04.06 19:49



За съжаление нищо не намирам.
А да имаш някаква приблизителна представа по въпроса?

Follow the pale moonlight

Тема Re: България XIV. векнови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано11.04.06 11:23



Христо Гандев има едно такова демографско изследване за българските земи през XV в., но то е отчайващо остаряло, критикувано и отхвърлено от сериозната съвременна медиевистика и османистика. Може би в 'учебника' на Хр. Матанов за Средновековните Балкани, който излезе преди няколко години ще има нещо по въпроса.



Тема Re: България XIV. векнови [re: SANTlAGO]  
Автор rpaдcko чeдo (азиски ѕвер)
Публикувано11.04.06 15:47



Именно изследването на Христо Гандев провокира въпроса ми .
Вече чух, че било доста критикувано, но чак пък отхвърлено... Всъщност струва ми се, че горе-долу единственият пункт, по който могат да бъдат сериозно подложени на критика (и оценени като погрешни) изводите му, е това, че използва данни само с ограничен териториален обхват, а обобщението си за цялото българско землище прави на основата на предположения относно една хипотетична "нормална" гъстота на населението. Гледайки съвременната карта, предположенията му изглеждат достоверни, обаче. Поради което се интересувах от някакви конкретни данни за времето преди падането под османска власт.
Знаеш ли някой друг, занимавал се с темата (изключая Цветана Георгиева), най-добре небългарин?

Follow the pale moonlight

Тема Re: България XIV. векнови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано12.04.06 10:58



Може би Михаел Кил (Тhe Netherlnads), но трябва все пак да се провери!



Тема Re: България XIV. векнови [re: rpaдcko чeдo]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано15.04.06 11:38



Има една "Историческа география на Зап. Европа", ама кой беше авторът - ни повна! Трябва да видя къде съм я оставил...

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.