Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:25 23.09.24 
Непрофесионални
   >> Средновековие
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема 1444 -част вторанови  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано18.10.04 15:41



На дядо Благо препоръчам , да неползва израз дамаската , където нестава дума за такава. Orc Chieftain , би ли могъл да ми кажеш , къде си чел за покачествените оръжия (да ли са били поефективни от европейските, това вече е друг въпрос) и за "кръглите ръкохватки"?
По мое мнение е ПРЕСТЪПНО , че нема СЕРИОЗНА българска литература за оръжията , през вековете !!!За това има толкова много неясни неща , да неговорим за големи глупости.Не е нищо чудно , че и нашите исторически монументи , вместо да изобразят реалистично например българският конник от дадената епоха са много грозни примери на простотията "сталинградски" тип , като паметника в Щумен с тези "cyborg-ите". Похубаво да са достроили замака и то малко поизпипано ....Потребни ни са добри автори(трезви хора, не типични български ловци на сензациите) и също така добри реконструкти-
вни илюстратори.Публикуването на находки , не само на оръжията но и други предмети , и качването им в нета би помогнало много. Чета нещата публикувани за сърбското кралство , Византия , руските княжества , а самоние българите , като чели немаме добри автори , хем реалистични , хем пишещи интересно.Направо не се чудя , че сме "Зиезирани".
Още съм искал да благодаря на хората от "Средновековната Кръгла Маса " за подкрепата на предложеният "клуб реенактмент" , но некакси незабелязах техните никове и коментарии.



Тема Re: 1444 -част вторанови [re: Alexander]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано18.10.04 17:13



Това е най-доброто което съществува по въпроса събрано на едно място
(...въпреки че отдавна постнах тази информация в темата "нови книги" изглежда си я пропуснал..:):

Въоръжението и снаряжението от българското средновековие (VII-XI век)

Автор: Валери Йотов
knigata e chudesno izdanie s twurdi korici i predstawliawa izkluchitelno podroben katalog na arheologicheskite nahodki (wuorujenie i snariajenie) ot posochenia period subrani w bulgarskite muzei.

Ето рецензията:
Няма съмнение, че появата и развитието на въоръжението представя другата, „тъмната" страна на човешката природа. Същевременно трябва да се признае, че неговото усъвършенстване векове наред е провокирало и стимулирало творческите способности и въображението на хората.
Мисля, че представената монография може да бъде определена като една необходима книга. Значително постижение в нея е систематизацията на известните паметници на въоръжението и снаряжението от българското ранно средновековие чрез създаване на типология за отделните видове. Предложената схема на подредба има качества да се превърне в унифицирана за всички автори, които в бъдеще ще обнародват подобни паметници, и в това се състои според мен основният и научно-приложен принос. По своя характер монографията се възприема като свод (корпус) на българското ранносредновековно въоръжение и снаряжение. По структура и пълнота на изложението може да се сравнява с подобни обобщаващи трудове, каквито има публикувани за някои съседни територии - Русия, Словакия, Полша. Така България равностойно се включва в една интернационална научна проблематика.
Бидейки резултат от стогодишно натрупване на археологически материали, настоящата книга има възможността да остане основен справочник за дълго време. Тя може да се разглежда и като първа част на едно бъдещо изследване, което да обхване и оръжието от периода на Второто българско царство.
Ст.н.с.I ст., д.и.н. Рашо Рашев

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: 1444 -част вторанови [re: Alexander]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано18.10.04 17:21



...хрумна ми и още нещо...мисля че можем да правим за в бъдеще един специфичен вид "бартер" ;)...примерно ние да ти пратим оттук по пощата тази книга (или други интересни книги които се надявам тепърва да се появят на нашия пазар) а срещу тяхната еквивалентна стойност ти да ни пратиш примерно някой и друг брой от споменатото от теб списание "Medieval History" или пък други книги...?

хехе...пък това е и чудесна възможност за теб да си упражняваш българския

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: 1444 -част вторанови [re: Alexander]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано18.10.04 22:24



а какъв израз би ми препоръчал да използвам за дамаск - а и булата.руснаците примерно използват дамаск и сваръчен дамаск,както и дамаск.само,че те си имат традиции в булата и сваръчния дамаск.то и ние имаме(вече изгубени) такива в самоковския край.по турско там са се правили страхотни по качество ятагани,от т.н. сваръчен дамаск.диплена стомана - така е извесна тук,ако искаш да въведем този термин а?



Тема Re: 1444 -част вторанови [re: дядoБлaro]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано19.10.04 13:05



"диплена стомана" звучи много добре - как мислиш дали това не е и българския термин за "pattern welding" - струва ми се много подходящ?

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Do Bronzenbeardнови [re: Bronzenbeard]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано20.10.04 00:36



Mislya , che shte napravim neshto , day mi vremeto , shtoto neznam , dali shte stoya na segashnoto mi mesto , firmata , kadeto rabotya , may che potava ...
No az shte ti se obadya , haresam ideata.



Тема Re: 1444 -част вторанови [re: Bronzenbeard]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано20.10.04 08:35



ами само до някъде. с тоя термин господа американците(ако не ме лъже паметта) обозначават всякаква сваръчна стомана,дори и тази в която има разни фигурки(мозаячен дамаск,може да се срещне).общо взето има три основни метода(в зависимост от заготовките) за направа на такъв материал.в единия се подреждат листове различна по въглеродно съдържание стомани,другия се подрежда стоманата на пръчки или тел и третия - подрежда се първоначалния материал на кубчета или други подобни форми.



Тема Re: Do Bronzenbeardнови [re: Alexander]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано20.10.04 15:35



..няма за къде да бързаме. СЕГА започват да се случват тези неща в България...

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: 1444 -част вторанови [re: дядoБлaro]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано20.10.04 15:42



..ако само формата на заготовките е различна това не рефлектира ли единствено в "шарката" в последствие?
тоест и в трите случая имаме комбинация от ниско въглеродно и високо въглеродно желязо но просто в различна форма?? или не съм те разбрал правилно??

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: 1444 -част втора [re: Bronzenbeard]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано21.10.04 06:54



напълно правилно си ме разбрал по отношение на дамаската стомана която се получава чрез ковашка заварка.а видимото,т.е. шарката е определящо за невидимото,т.е. свойствата и структурата и обратно.много е важно как ще построиш един мост - с триъгълни,четириъгълни,петоъгълни и т.н. рамки.освен на външния вид,отделните елементи влияят и на качествата.а що се отнася до булата(значи и той е вид дамаска стомана,но се получава чрез разтапяне в тигел) там качестват зависят от много неща - от общото въглеродно съдържание(по-принцип то е над 1.3%С),от примесите,от получаването на заготовката в тигела и от начина на коване.




Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.