Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:25 28.06.24 
Непрофесионални
   >> Средновековие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Тема Re: Деденце ,нови [re: Бoян lYl]  
Автор Black Wolf (ловец)
Публикувано16.10.04 14:05



А ако е имало съркофаг?

Добър лов на всеки по тези пътеки, Законът сега е със нас!


Тема Re: Деденце ,нови [re: Black Wolf]  
АвтордядoБлaro (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 15:02



ами до колкото ми е известно,в цяла европа ги е морило глад,освен тук по нашите земи.това заради климата.като откриват картофите нещата се променят.западните рицари не са били великани.то и доспехите който съм виждал говорят за това.



Тема Re: Деденце ,нови [re: Black Wolf]  
Автор Бoян lYl (магесник)
Публикувано16.10.04 18:25



Не мисля че има място за съркофаг имам снимков материял с мене в гроба.
А и до колкото си спомням обяснението на историка, там те са ги полагали направо в тях и са слагали по една каменна плоча отгоре.
Спомням си го много добре защото коментирахме че въпреки това ще да са били доста низки понеже гробовете ни се сториха малки, но като ги пробвах се оказа че не са.
Ама разбира си ти сигурно си чел нещо някъде на някого, когото сигурно дори не е стъпвало по такива места. И понеже ти самия живееш в свят от книжки и някак не ти се вярва, разбирам те .

nf_kubratov_snop@abv.bg
nf_kubratov_snop@yahoo.com



Тема Re: Link - popravkaнови [re: дядoБлaro]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано16.10.04 18:49



Некои неща са правени масово , некои неща са модифицирани от масовата продукция , но има и ръчно работени неща. Но ако ползваш при формирането на ламарина така нареченият "English Wheel " ,с който си служат например майсторите изработващи части на каросериите (калниците напр.) на коли ветерани , формирането е бързо и много финно. Искам покъсно в клуб реенактмент , ако стигнем до там да пусна и един сайт където има показано как се прават нещата , но ако стигнем до клуба. ...



Тема Re: Деденце ,нови [re: дядoБлaro]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано17.10.04 20:26



За 14в. не знам, но през 18-19 в. въоръжението на турците, пък и на източните народи, като цяло, е било по-качествено от това на европейския войник. Щото европейските армии използват специално армейско оръжие, което се доставяот този, който предложи най-ниска цена. И може да си представим кво е качеството.
А на изток (което включва и нашите земи) няма делене на армейско ицивилно оръжие. Оръжейниците правят някакви оръжия, държавата си изкупува част от него на "държавни" цени (тоест -- на безценица) и това което остава майсторите трябва да го продадат и то на добра цена, за да не умрат от глад. И тъй като не знаят кое точно ще бъде купено от държавата и кове ще остане за тях, се налага да правят всичко качествено.

Да не говорим, че примерно през 19 в. в европейските армии хладното оръжие често не е било заточвано както трябва. Примерно индийски войници използващи европейските остриета правят неща, които направо изумяват англичаните използващи абсолютно същите. Ама индийците изостряли европейските саби като бръсначи и заменяли кръглата ръкохватка с четвъртита, за да имат сигурен замах.



Тема Re: Битката при Шумен 1444г.нови [re: Orc Chieftain]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано18.10.04 13:42



Ще се опитам да ти отговоря накратко...
Първо за Модус Вивенди - за какво точно "го правим" мисля, че се е изписало доста по въпроса до сега...и в постингите ни и в "закатинарчената" тема най-отгоре в клуба...Колкото до това дали ни пука за реконструкцията в БГ като цяло - ако не беше така нямаше да правим общество а да си бъбрим в тесен приятелски кръг по темите които ни вълнуват...В крайна сметка това което правим в момента е това което МОЖЕМ за сега...за толкова ни стигат силите (и възможностите в чисто икономически план...за жалост).
Честно казано досега израз като "който иска да ни намери" и нюансите които вкарваш в него - нито аз нито Сантяго е употребявал по повод събирането на единомишленици около идеята за историческа реконструкция...Толкова пъти сме писали "който има интерес МОЛЯ да се свърже с нас"...и т.н. все в този тон - така че хич не си прав тука..
Колкото за Шумен пак казвам - не твърдя че събитието като цяло е кофти - просто държа да не се бъркат такъв тип събития с коректната историческа реконструкция - за да не се създават неверни представи у хората...Иначе ако имах възможност аз с удоволствие бих погледнал екипировката на чехите отблизо..;)
ДА прав си за това че наистина дори и в кофти като цяло книги може да се намери някое "бисерче" (вкючително и в споменатата книга) - наистина зависи КОЙ чете...доколкото помня в споменатата книга нямаше много (приличен) илюстративен материал...а и не помня къде съм я забутал от яд (за да проверя) след като прочетох две трети от нея...:)
Туй то...иначе сме се замислили...и то така сме се замислили че имаме сигурно за 10 години напред идеи какво да правим..но както казах толкова можем засега...дай Боже по добри времена и възможности за всички!

~Qvalis Avis Talis Cantvs~

Редактирано от Bronzenbeard на 18.10.04 16:35.



Тема Re: Деденце ,нови [re: дядoБлaro]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано18.10.04 14:01



Викингските мечове всъщност не са истинска дамаска стомана...процесът се нарича на английски "pattern welding" или "false" дамаск...визуално резултатът е сходен но има специфични разлики в технологичния процес от химико-металургична гледна точка...тъй като "овъглеродяването" на желязото и превръщането му в стомана е било много трудоемко в ония времена затова и са ползвали гореспоменатия процес който се състои в комбинирането на високовъглеродно желязо - стомана - и обикновено желязо...освен това така са постигали (от комбинацията на двата материала) и необходимите технологични качества за един меч - достатъчно твърдо острие и гъвкава средна част (естествено и чрез допълнителната термична обработка - диференцираното закаляване както масово погрешно се смята далеч не е приоритет единствено на японските ковачи - така наречения "хамон" - а и да не говорим че японците ИЗЦЯЛО са наследници на ковашките традиции на древен Китай)... оттам и след специална обработка се е показвала характерната "шарка" по острието...фактически "дамаска" (което име също не е коректно - просто индийската стомана се е изнасяла в Дамаск а оттам по света) е единствено стоманата произвеждана в Индия - ууц стоманата изнасяна в доста широк диапазон в ония времена...
След 10 век тази техника (pattern welding) вече не актуална тъй като металургичните способности за производство на достатъчно консистентна стомана на европейците нарастват и трудоемкия процес вече не е необходим за производството на качествени остриета..
...но тъй като познанията ми в областа на металургията са съвсем повърхностни спирам с коментариите до тук..;)

~Qvalis Avis Talis Cantvs~

Редактирано от Bronzenbeard на 18.10.04 18:08.



Тема Re: Деденце ,нови [re: Orc Chieftain]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано18.10.04 14:45



Сабята като цяло изглежда е било преобладаващото оръжие сред българите - а и най-вече сред леката конница (виж какво пише Г.Фехер по въпроса за българското въоръжение)...В каква степен и меча е бил на въоръжение не може да се прецени точно - (въпреки че това е несъмнено - особено от 13 век нататък) по оскъдните археологически образци открити досега...(което си е сериозен парадокс)
Има един конкретен тип меч - според типа на ръкохватката и острието който (западни изследователи) твърдят че е характерен за цяла Европа - и Централна и Източна.
В крайна сметка има няколко големи оръжейни центъра в средновековна Европа (а в сравнително ранното средновековие арабите купуват доста оръжие от "франките" което недвусмислено говори за качеството му...) - където висококачественото оръжие се е произвеждало масово - в Германия остриетата а в Италия фитингите - гард, ръкохватка, помел...естествено висококачествени оръжия са пристигали и от изток както е имало и локални малки производства тук таме (предполагам и у нас)...този принцип е жив донякъде и в съвременната оръжейна индустрия.
И най-накрая като се има предвид централното културно-историческо значение на Византия (особено силно до 13в.) и факта че там са се събирали най-добрите войници с най-добрата екипировка (заради най-доброто заплащане;) аз лично не вярвам твърде много в генералните разликите между въоръжението на европеиските народи като цяло...просто е имало от всичко.
По скоро това е зависело от конкретния тип войска събран по един или друг повод...
Византийските стратегикони са пълни със наставления - това да се направи по "аварски" образец онова да се направи по "маджарски" и така нататък...да не говорим че разликите между аварите и маджарите (и българите) също са били несъществени...
Така че средновековната (особено наемна) армия е била доста "шарена" като въоръжение и всякакви крайни залитания в тази посока са пресилени...а и да не забравяме и един от основните начини за набавяне на въоръжение и оръжие - плячката след битка...

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: Битката при Шумен 1444г.нови [re: дядoБлaro]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано18.10.04 15:39



Ами ние имахме идея за подобен проект съвместно със Келтското Общество "Дъбова порта" така че може и да се получи нещо догодина - живот и здраве...:)

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: Битката при Шумен 1444г.нови [re: Bronzenbeard]  
Автор Orc Chieftain (Мордорски елф)
Публикувано19.10.04 21:17



Така, въпросът дали ви пука, беше риторичен. Зададох го именно защото смятах, че това е така.
Израза "който иска да ни намери" наистина никой от вас не е използвал, позволих си да обобщя нещта. Колкото до нюансите. Не е важно какви нюанси влагам аз. Въпросът е -- какви нюанси влагат хората? Когато казах, че "повече ще отблъсне " това не беше предположение. Очевидно има известен проблем в комуникацията.

Виж, в момента страстите са доста нажежени и това се отразява по не най-добрия начин на темата.
Като казвам, че трябва да се работи съвместно, не искам да ми отговаряте сега. А искам да се замислятвсички... И като казвам всички, имам предвид наистина всички, не само от Модус Вивенди, а всички, които имат отношение към реконструкцията. И след месец, два, половин годиан някой да потърси начин , да потърси форма в която да се осъществи една такава съвместна работа.
Примерно една обща среща. От опит знам, че хора, които се познават на живо са много по-толерантни едни към други и много по-малко склонни да се дърпат за глупости. Така че даже друго да не се постигне, поне ще се подобри атмосферата във форума
Ей за такива неща предлагах да се замислите. Всички да се замислят.

Хе-хе! Тая книга явно наистина е "бисер". Един такъв преди време дадох на заем на един познат и повече не си го поисках, въпреки че струваше доста пари, тогава, когато го купих. Ама просто и аз не можех да го гледам, без да се издразня




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | 8 | 9 | 10 | 11 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.