Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:37 01.05.24 
Непрофесионални
   >> Средновековие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Тема Средновековният начин на производство  
Автор famulus (православен)
Публикувано13.04.03 14:06



Здравейте и добре заварили в този интересен клуб.

Кога според вас свършва средновековният начин на живот? Какво се променя - или кое е решаващото сред промените в мисленето - та едни общества определяме като средновековни, а други - като такива на новото време?

Някой беше писал, че човечеството е обречено - а то си е, не е голяма новина - ако не се върне към средновековен начин на производство. Производство на изключително трайни, здрави и прости оръдия на труда и вещи за всекидневна употреба, които в много случаи са се предавали поколения наред. Чаша, от която е пил прадядо ти и ще пие внукът ти, или нож, наследен също от 100 години. Или столче - както още може да намерим по плевниците из балканските махали захвърлени трикраки столчета сигурно по на 150 години. Тези пък предмети от всекидневието, които необходимо се износват, не обременяват околната среда нито при добива на суровината, нито при овехтяване и изхвърляне на предмета. Цървули - като се изтрият и скъсат, правят се нови. Дреха - от естествен плат, също трайна и качествена.
Но това си е утопия...Остава ни празен живот между пълни хладилници и гардероби и гърмящи телевизори - които изпълват пространството с празни звуци...

Multi consurgunt adversus me...


Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: famulus]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано13.04.03 17:56



Здравей! Искам само да използвам възможността да те приветствам и аз в този клуб, така както ти ме приветства в другия :)
Приготвила съм ти един куп въпроси, ама за там :)

Средновековният начин на живот... има много страни. В града определено не живееш по същия начин, както на село.

Освен това, невинаги по-примитивните технологии са по-природосъобразни. Имаме тенденция малко да идеализираме средновековието в това отношение. Мога да дам пример за разсипани цели екосистеми от средновековно нехайство и липса на мисъл за пестеливо употребяване и грижа за възстановяване.

Нито пък животът на хората е бил еднозначно "природосъобразен" - напр. много от веществата, с които се работи при производството, са изключително вредни... Т.е. по-скоро "природосъобразен" да, но то не трябва да се отъждествява с "полезен"...

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: famulus]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано13.04.03 19:14



Imenno srednovekovnite klubove i tezi na rekonstruktivna archaeologia , mogat da doprinesat sreda za izzhivyavaneto na minaloto i na izuchavanetao na starite zanayati i zemedelski tekhniki.Srednovekovnichestvo sushto mozhe da dade vazmozhnost na khorata da pochivat ot modernite stresove bydeyki pak kreativni .Dobre doshel !Von Kruschitz.



Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: famulus]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано13.04.03 19:24



Добре дошъл,и от мен!



Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: famulus]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано14.04.03 12:59



...по въпроса за дрехите...някъде бях чел (не помня вече къде точно за жалост)за една група експериментални археолози които поради спецификата на работата си прекарвали работната си седмица облечени само в средновековни дрехи...и след известно време започнали да установяват колко са неудобни и непрактични модерните дрехи които обличали през уикенда...тъжна равносметка за настоящата "напредничава" цивилизация...
Добре дошъл в клуба!:)

~Qvalis Avis Talis Cantvs~

Редактирано от Bronzenbeard на 14.04.03 13:01.



Тема Re: за Средновековието и новото временови [re: famulus]  
Автор Malati (apprentice)
Публикувано14.04.03 14:18



Човечеството е обречено, ако не промени потребителския начин по който възприема света, земята, живите същества, силите във вселената... но хората сами си правят избора и вече си плащат за грешките с въздуха, който дишат, с болестите които ги променят до мутации... Хубавото на нашето време е Информацията - от книга съдържаща древни трактати например ни делят 5, 10, 15 лева… през Средновековоето книгите са достъпни за много много по-малко хора. Ние нямаме чума, имаме лекарства, но нямаме истински неща, като тези за които ти говориш - предмети, които са пълни със смисъл, с история, дух, нямаме истински дрехи - от естествени материи, нямаме малко, но качествени истински неща. От друга страна, не бихме и могли да имаме, щото прекалено многото хора биха изтребили напълно и без това изчезващите видове животни, за да си направят кожени дрехи например, и горите - за да си имат истински дървени къщички… ширпотребата и боклуците за еднократна употреба са създадени, за да не се унищожават другите същества. Проблема е, че както знаем - ако продължава с тези темпове скоро човечеството ще бъде зарито от собствените си боклуци…
Та кое е новото време? Всеки опит за промяна в разбирането на света и в отношението към него. Или търсенето на начин на живот, който да е в хармония с човека и неговия свят.
Връщането към средновековето в нашето време е свързано с много неща - търсене на стойности в живота - както с истинските неща с които си заобиколен, с които си облечен, в търсене на стойности за духа… Някак си се получава, че в онова време, когато стойността на човешкия живот не е особено голяма, светлината е била повече. Както Александър много хубаво го каза в една дискусия - "в Средновековието - ера на тъмното, хората са могли да видят светлината. Днес от много светлина и блясък не се вижда тъмното." Е , това е. Ние живеем в новото време, ама то е в някои отношения по-средновековно от онова, в други не, разбира се, но нали затова сега от нашето време търсим там онова, което може да ни помогне с всичко, което вече знаем, да направим нещо ново, всеки за себе си...



Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: Bronzenbeard]  
Автор Lord_Ruthven (Ъ)
Публикувано17.04.03 19:26



Това определено е така. Миналата година играх галски войн в един филм. Дрехите не бяха абсолютно автентични ( цървулите бяха с гумена подметка ) но бяха от естествени материи, възможно най-автентични. Направи ми голямо впечатление че бяха изключително удобни и топли. Единствения недостатък, но за сметка на това - голям недостатък, беше ходенето до тоалетна което беше доста по-трудно и бавно от това със съвременни панталони. А наметалото беше честно казано може би един от най-големите плюсове. Когато е студено се загръщаш, иначе просто го премяташ изцяло на гърба си и не ти пречи. Освен това на него може да легнеш, с него може дори да се завиеш.

Изгори за да светиш


Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: Lord_Ruthven]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано18.04.03 12:23



..хехе и аз участвах във Версенжеторикс...но въпреки че на кастинга ми зачислиха пълен комплект дрешки и галошки (gaelic shoes;), че даже и прическа с украси ми правиха - на самите снимки си бях гол до кръста умрял гал грубо наплескан с кръв...:)

p.s. между другото тогава разбрах, че галите си имат също "кланови" цветове за туниките като шотландците

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: Bronzenbeard]  
АвторLord Ruthven (Нерегистриран)
Публикувано18.04.03 15:01



Е, аз бях в следващият - "Юлий Цезар".
В интерес на истината дрехите не са точно средновековни, по-скоро са антични , но честно казано няма кой-знае колко голяма разлика със средновековните селски дрехи.
А това за галските кланови цветове не го знаех.



Тема Re: Средновековният начин на производствонови [re: Bronzenbeard]  
Автор Herzog Tryn (пристрастен)
Публикувано18.04.03 22:07



Prochotite klanovi tartans sa izmishljotina na romantizma. Pojavjavat se okolo 1810 godina. Dokolkoto znam po-rano te ne konkretnijat klan ne imal konkreten tartan, a paterna e bil po-skoro regionalen, a ne familen.

Pravi kakvoto trjabv, pyk da stava kakvoto shte



Страници по тази тема: 1 | 2 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.