Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:48 02.07.24 
Непрофесионални
   >> Средновековие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема Средновековната кухня...  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано27.03.03 19:08



Предлагам това да е форум в клуба,в който да се представя информация и да се дискутират проблемите на културата на храненето в Средновековието и Ренесанса(ще рече продукти,ястия и напитки,рецепти,хранителни навици и етикет и т.н...)
Е,това вече нямя нячин да не събуди апетита ви!...



Тема кашанови [re: SANTlAGO]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано28.03.03 02:51



Веднага се обаждам, щото тука имам скромен опит, а именно, готвих каша за средновековната вечеря на курса.
Всеки се предполагаше да сготви по някакво средновековно ястие, и ви уверявам, че нета е пълен с рецепти, лично тествани от разни ентусиасти, и материал има много! Особено за късното средновековие.
И всеки беше тръгнал да се изцепва с разни завъртяни манджи, които никак не са ми по възможностите, затуй аз се хванах и направих най-елементарното и най-истинското нещо, а именно, каша.

Състои се от овесени ядки, белени неопечени слънчогледови семки, ленено семе и по желание разни други ядки и семена, като основата са овесените, другото е само за разнообразяване на вкуса (мда, вкуса...)
Това нещо се залива с разредено с вода прясно мляко (колко разредено зависи от материалното положение на фермата, в която сте си представили, че живеете) и се вари, докато се сгъсти.
Вкусът на ястието зависи от това дали накрая ще добавите сол или захар, добре понася и двете (макар че за точност по-добре вместо захар да се използва мед). Така или иначе, и двете са малко или много луксозни стоки и не се предполага да ги разхищавате, ако можете да минете без тях.

Останалите средновековници-кулинаролюбители много харесаха кашата и се омете почти веднага, хем че количеството си беше значително. Оказа се, че това е ястието, което с най-малко насилие над хранителните си навици можем да възприемем. Блюдата с миди в лук и шафран, булгур с гъби и гълъб със зеленчуци се оказаха някак прекалено тежки и екзотични за вкуса ни.

Сред десерта се открои едно великолепно хрумване, не знам откъде взето, а именно, компот от кръши, сварени в червено вино (доста подсладено).

За пиене изборът е богат, и все пак овациите отнесе медовината. Все още не знам как се прави точно, но съм убедена, че нета не страда от липса на рецепти. Кофтито е, че отнема поне 2 месеца, така че тази, която ще пием на вечерята по повод края на учебната година, вече е сложена и отлежава. Така че ако и Модус Вивенди реши да пробва медовина, трябва да се задействаме по-отраничко.

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема Re: Средновековната кухня...нови [re: SANTlAGO]  
Автор Malati (apprentice)
Публикувано28.03.03 13:37



: ))
Темата за храненето е едно от първите неща, които аз лично смятам да разуча много подробно. Ще добавя обаче и нещо необходимо за нашето време - хранолечението (нали възстановяваме селективно живота през Средновековието) : )
Една от другите теми с които аз лично вече се занимавам са лечебните растения и билките, което е част от една друга гилдия - на лечението. Нещата обаче са свързани - използването на храната като билки и на билките като храна обединяват или поне свързват тези две отделни гилдии (а и е нещо, което се прави от древността на Изток).
Много скоро ще обявя някои основните посоки за изследване в тези теми... може би когато обявим гилдиите.
Иначе Мани беше намерила много рецепти в нета...
Мисля, че за някоя от следващите скоростни срещи ще имаме готовност да направим нещо истинско : )



Тема Re: Средновековната кухня...нови [re: SANTlAGO]  
Автор Lizakriza (princesska)
Публикувано01.04.03 13:19



В БудапеЩа има два огромни ресторанта, които са направени в средновековен интериор, имат си турнири, бардове и съответно кухня. Аz ям от години екzотиЧна храна, така Че трудно се удивявям, но там имаШе няколко особени неЩа, напр. колиЧеството(zа прегладнял сумотори) и съдържанието на холестерол. Тъй като ястията се приготвят по оригинални рецепти беz съвременни подобрения, са много тежки zа нас, но пък по малко е вкусно. Проста храна zа яко баЧкане или дълъг лов.
Помня един страхотевиЧен елен във винен сос с мед,стафиди и сливи,мммм...

Mo>I<e da sum >I<aba, ama sum s korona


Тема Re: Средновековната кухня...нови [re: SANTlAGO]  
АвторRecipes (Нерегистриран)
Публикувано04.04.03 14:32







Тема Re: Средновековната кухня...нови [re: Recipes]  
Автор Lord_Ruthven (Ъ)
Публикувано05.04.03 11:48



Да, този сайт е интересен, особенно ако знаеш немски Освен това е наистина автентичен, това са извадки от средновековни книги.
Само малко трудно се намира дивечово месо в момента...

Изгори за да светиш



Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.