Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 02:20 29.06.24 
Непрофесионални
   >> Средновековие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Re: оффнови [re: Alexander]  
АвторMist (Нерегистриран)
Публикувано30.03.03 15:16



спокойно, не се шашкай, бре...и не ми говори на Вие, туй е форум все пак. тука всички сме свои
тъй като гледам се справяш много добре като за човек, дето не е учил писането в училище. и не ме разбра правилно - нищо против нямам латиницата като такава. както и против прякорите на латиница. обаче разчитането на писан на латиница български текст от по 20-30 или повече редове си е цяло изкуство, а е и уморително



Тема Do Glorian i Mistнови [re: Glorian]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано30.03.03 17:54



Do Glorian : Ne samo blagorodnitsite sa si sluzheli s gerbovete , mnogo chesto grazhdani(nay mnogo zamozhni patritsii) , kakto veche posochikh , chlenovete na esnafi (profesionalni tsekhove),khorata s akademichesko obrazovanie , no ponyakoga i selyani(razbira se tezi ot po bogatite)a sushto taka i napr. melnichari , kovachi ili podruzhavashti zanayatchii.Chesto , v nesigurni vremena gradskite militsii sa bili obrazovani , kato zanayatchii sa se stichali pod tekhnite tsekhovni znamena , za da otbranyavat opredelenite im chasti na gradskoto ukreplenie.Gerbat sushto e bil motiv izobrazen na pechatite s koito sa bili potvarzhdavani dokumenti. Tezi sa bili presirani varkhu pechatniyat vosak . Pechatite potvarzhdavali avtentichnost na dokumenta. S takiva pechati sa si sluzheli i bulgarskite parventsi prez turski vremena.No grizhata e buila gerbovete da sa registrirani v gerbovnitsi (nemski Wappenbuch) , pri koeto kralskite gerbovnitsi , ili tezi na blagorodnicheskite organizatsii sa vklyuchvali predimno gerbovete na rodovata aristokratsia.
Kum Mist : Razbiram tochkata ti. No da prodalzhim : Za pravilnata upotreba na gerbovete e nuzhno heraldichesko obshtestvo , seminari i kursove , i suzdavaneto na bulgarski gerbovnik i gerboviat pravilnik, na bazata na obshtoprieti traditsiyni heraldicheski printsipi.Za nekoi spetsifichni bulgarski neshta , iskam da napisha kratak posting po kusno. Pozdrav na vsichki srednyatsi (srednovekovnitsite)



Тема Do Alexanderнови [re: Alexander]  
Автор SANTlAGO (chevalier)
Публикувано30.03.03 19:01



Уважаеми приятелю(макар и да не се познаваме,това,което научавам за теб ме кара да те чуствам като близък съмишленик,така че се надявам да ми позволиш това обръщение),поздравявам те за твоите задълбочени интереси в света на българската и европейска медиевистика,които сериозно ме респектират и радват.Самият аз ,струва ми се,мога да се нарека медиевист(по образование и по хоби)[макар и на половина на твоята възраст,a а вероятно и опит],и като такъв съм наистина силно впечатлен от твоите познания в тази област.Ето защо,си позволявам от свое собствено име,както и от това на Bronzenbeard,и от името на останалите членове на MODVS VIVENDI ,да те приветствам не само с добре дошъл в този форум ,но и с поканата да се присъединиш към Средновековното Общество в България,може би като наш първи Утремерски(т.е.отвъдокеански) член.
Колкото до реконструкциятя на българска средновековна хералдика,мисля че мога да дам своятя подкрепа и опит.В тази връзка ,трява да предложа да бъдат привлечени като извори сведенията на някои арабски пътешественици,символното представяне на народите по света от византийците(чрез различни животни ),гербовете на някои български фамилии вав Византия,старата степна традиция на войните-зверове и т.н.С две думи-насреща съм!

Santiago



Тема Do Santiagoнови [re: SANTlAGO]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано30.03.03 19:59



Priyatelyu Santiago ! Da znaesh samo , kolko mi e milo , che srednovekovnichestvo , reenaktmentite i tem podobni neshta puskat korenite v Bulgaria ! Az vi se radvam , ponezhe v tazi aktivnost shte namerite poveche svoboda i choveshkoto , koeto vsekidnevnite trudnosti vi vzimat. Az sam napalno sas vas .Samo kogato otkriya , kak da vkarvam kartinkite tuke , shte se proyavyavam i po grafichen nachin.Az sum chovek ot predi personal computer erata, moite priateli lovdzhii , chesto mi kazvat : Alex , ti dinosaurite pomnish li gi ?Otgovorat mi e : Zashto mislish , che gi nema dneska , de ?No az ne sam oshto tolkova star da nenaucha nshto. Vie , po mladite imate golemi vazmozhnosti , samo ako zhelanieto si prodalzhava.I ako se concentrirash na bulgarska heraldika i simbolizam , svalyam si shapkata pred tebe i se nadyavam da ti posocha nekoi neshta.
Alexander von Kruschitz und Kontschin ,
ritter zu Frantzentahl



Тема До Александърнови [re: Alexander]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано31.03.03 17:43



До
Alexander von Kruschitz und Kontschin, ritter zu Frantzentahl

Аз бих искал лично да потвърдя предложението на Santiago и да те приветствам като един истински член на нашето средновековно общество - MODVS VIVENDI - независимо от разстоянието което ни дели географски...
Добре дошъл отново в Българското Царство приятелю!

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: Glashatai , heroldi , heralditsi i podobni !нови [re: SANTlAGO]  
Автор Lord_Ruthven (непознат )
Публикувано01.04.03 01:03



И сред моите, макар да знам твърде малко, за съжаление. Определено ще се радвам да науча повече
Всъщност интереса ми си личи и по входа на сайта ми http://aragorn.hit.bg

P.S. Моля не ме плюйте заради това че съм фен на Толкин, мога да разгранича фентъзи от истинско средновековие. Интересувам се и от двете. Герба е във фентъзи стил, но се интересувам от реалната хералдика.

P.P.S. Знам че гербът е неправилен, но все пак съм го рисувал преди десеттина години а сега съм на 21

Редактирано от Lord_Ruthven на 01.04.03 02:54.



Тема Re: До Александърнови [re: Bronzenbeard]  
АвторAlexander (Нерегистриран)
Публикувано01.04.03 03:51



Kolko blagorodno e obshtestvo MODVS VIVENDI, kum bedniyat skitasht ritsar.No da li sam oshte beden , imayki priyateli - samishlenitsi kato vas ?Blagodarya vi ot sertse !Shte se opitam aktivno da uchastvam vav foruma i da spodelya nekoi ot svoite lichni opiti.
von Kruschitz



Тема Re: Glashatai , heroldi , heralditsi i podobni !нови [re: Alexander]  
Автор Roheryn ()
Публикувано30.04.03 17:19



Привет!

Първо искам да ви благодаря, защото нещата изписани по-горе, ми сгряха душата :)

Имам няколко въпроса (и предварително моля да ме извините, ако правя грешки).

За делението на герба - Александър каза за хоризонтално, вертикално и на четири полета. Допуска ли се друго, диагонално например? И има ли изисквания към пропорциите на полетата?

За комбинацията на цветове и метали - правилно ли разбрах, че комбинации всякакви са възможни, но трябва да се спазва "vinegi metal do tsvet (kolor)"

За самите цветове - само изброените от Bronzenbeard ли са допустими? И те до каква степен могат да варират? Например Vert едно точно определемо зелено ли е? Ако да, то къде мога да видя мостри на тези цветове?

За формата - какво означават различните форми на гербовете? Този въпрос може би е най-неправилно зададеният. Имам предвид формата на щита, който може би е възможно и да липсва от герба, не знам това.
А ако в средата на щита има друг щит, който си е разделен, оцветен и "символизиран" самостоятелно, това какво означава?

И, за да се опитам да ви спестя още купища въпроси, без да имам подготовка, можете ли да ми препоръчате някаква литература? Хартиена :) или пък електронна. Естествено, би ми било по-лесно да я проумея на български. Ако ме насочите, може да ми спестите известно количество лутане.

Четох преди време една книга ("Аз-ът на българите" май се казваше?), в която имаше подобна информация, но нямам представа до колко интерпретациите в нея са верни (просто нямам база за сравнение).
Казваше се например, че гербът, който сме имали след Освобождението бил нещо като "унизителен". Не помня точната аргументация, но беше обяснено, че символиката в него "подценявала" България като държава.
Казваше се също, че двуглавият орел на Русия е нещо, от което трябва да се отърват, ако искат да бъдат водени във вярната посока....

Благодаря ви, че изчетохте всичко :)



Тема Re: Glashatai , heroldi , heralditsi i podobni !нови [re: Roheryn]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано07.05.03 18:25



...ето един адрес със доста сериозен обем и съдържание - мисля че можеш да намериш тук почти всичко което те интересува ))

http://digiserve.com/heraldry/index.htm

~Qvalis Avis Talis Cantvs~


Тема Re: Благодаря!нови [re: Bronzenbeard]  
Автор Roheryn (мерудия)
Публикувано08.05.03 02:21



Има шанс доста време да не поискам да ми разкажете из основи каквото и да било :)))
Благодаря за насоката!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.