Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:23 26.06.24 
Непрофесионални
   >> Средновековие
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Тема до Ланселот и Мелкор - обяснявамнови [re: Lancelot]  
Автор Loretta (Stan)
Публикувано21.03.03 02:18



през Средновековието хората са правели музика
част от тази музика - цели произведения или фрагменти, или само основната мелодия - е записана
част от записаната се е запазила до днес - в ръкописи, датиращи от Средновековието, или в по-късни преписи, чиито оригинали са записани през Средновековието

има хора, на които им е интересно да се заровят в тези ръкописи и да изнамерят тези записани мелодии
след което да ги изсвирят / изпеят

тове се нарича реконструкция

------

в днешно време хората също правят музика
за да създават музика, хората имат нужда от вдъхновение
при някои, вдъхновението се явява представата, която те имат за европейското средновековие
тази представа може да е от уроците по история, може да е от филмите, в които действието се развива през средновековието, може да е от някоя книга и т.н., а може и няколко извора на вдъхновение да действат едновременно

тези хора правят *съвременна* музика
създават нещо ново, което преди това не го е имало
целта тук не е да се наподоби средновековната реалност, като се създаде музика, която вероятно е можела да звучи и тогава, а да се създаде настроение и атмосфера
тази музика функционира, като задвижва вече наслоилите се в мисленето ни клишета, които извикват асоциацията за средновековие

от този тип са споменатите от вас Blind Guardian, Blackmore's Night и Nightwish
със следното уточнение:
- Blind Guardian гони не средновековна, а фентъзи атмосфера - има разлика (можем да я обсъдим в отделна тема)
- Blackmore's Night гони ренесансова
- Nightwish гони средновековна само от време на време, но има и други извори на вдъхновение


честито пролетно равноденствие!

From now on, I want you all to call me "Loretta"!


Тема До Ланселот и Мелкор - обяснявамнови [re: Loretta]  
Автор BronzenbeardМодератор (Banneret)
Публикувано21.03.03 12:34



Искам да благодаря на Лорета за това прецизно и кратко обяснение от което Сър Ланселот и Мелкор Велики очевидно имат нужда за да си изяснят разликите между историческа реконструкция и нещата "в стил средновековие" (в случая) и респективно целите и смисъла на този дискусионен клуб.
По този повод се надявам, че дискусията относно музиката на Blind Guardian, Blackmore's Night, Nightwish, Manowar и т.н от този сорт няма да се проведе на територията на този клуб - за целта има създадени клубове Фентъзи, Толкин, и т. н.

~Qualis Avis Talis Cantus~


Тема Re: Ех, малееенови [re: Es.]  
АвторRed Orm (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 13:52



Нещо лично ли имаш към мен, къв ти е проблема. Що не си легнеш малко да ти мине, а после да си изясниш нещата

... from the north, there appeared a line rider, holding a sword of steel, then from the south came another wearing a battle ax from east came a third, holding a spiked club and finaly from the west, areadernwho wielded a great hummer of war ...




Тема Re: До Ланселот и Мелкор - обяснявамнови [re: Bronzenbeard]  
АвторRed Orm (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 14:04



редновековна музика или музика вдъхновена от средновековието? Има ли значение това че ме кефи! Факта си е факт независимо че на някой му се е прищял ban ... да не би тук хората да нямят право на собствено мнение?

..."Odin, I await thee
Your true son am I
I hail you now as I die
I pledge my sword
and to no man I kneel
Ours is the kingdom of steel..."



Тема Re: Някой със средновековна музика ?нови [re: Lancelot]  
АвторMani (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 15:13



Opredeleno DA za srednowekownata muzika :). Da i za Blind Guardian i Richie B. samo deto nikoga ne bi mi hrumnalo da gi nareka Srednowekowna muzika ;))
Za men Srednowekowna si znachi Srednowekowna i po tozi powod wmykwam, che mnogo si padam po srednowekowni pesnopeniq (imam predwid cyrkowni - i iztochni i zapadni).
Pyk i ne samo. Ta ako towa e ot polza... :)))
Samo deto ne swirq weche :(((



Тема Re: Някойнови [re: SANTlAGO]  
АвторMani (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 15:23



Hm, towa izobshto ne go znaeh. A moge li da mi kagesh koga i po koe radio, chestota i t.n.. e towa predawane? Mnogo trudno se dobiram inache do takiwa kaseti
10x



Тема Re: Дали не сте сбъркали клуба?!нови [re: Meлkop]  
АвторMani (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 15:45



Srednowekowna muzika izobshto ne oznachawa "muzika, w koqto se razkazwa za srednowekowieto", bilo to realno ili izmisleno. Srednowekownata muzika se e SYZDAWALA prez srednowekowieto i kato takawa ne moge da razkazwa za nego, prosto zashtoto e chast ot nego. Za da mogesh da razkazwash za neshto trqbwa da ima DISTANCIQ - temporalna, geografska i t.n. Samiqt razkaz ne moge da opiswa neshto ot koeto e chast - otdalechenostta e edna ot osnownite mu harakteristiki kato forma.
Ot koeto prqko sledwa, che muzika, koqto RAZKAZWA za srednowekowieto e edna mila nostalgiq, ponqkoga priqtna i za slushane, no w nikakyw sluchaj ne srednowekowna.



Тема Re: До Ланселот и Мелкор - обяснявамнови [re: Red Orm]  
АвторEs. (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 16:50



Съжалявам за наложилия се тон на нетръпимост тук. И че аз допринесох за него с последния ми постинг.
Може би го казах и на шега. Не ми се сърди Red Orm. Но и не давай идеи да слушам Manowar!

Мисля, че трябва първо много разяснителна работа от страна на "шефовете" т.е. двамата рицари на червения и белия кръст и повече уважение към случайно зарибените от "Смело сърце" фенове.



Тема Re: Някой със средновековна музика ?нови [re: Mani]  
АвторRed Orm (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 17:08



Добре де стискаме си ръцете с Еs. Аз нямям проблеми, нищо че не харесва Manowar. Не е и необходимо. Но ми е интересно защо като говорите за средновековна музика, никой тук не пише нещо по-конкретно. Или например да кажете от де да се намери? ... кво да се търси? Току виж ми харесала, щото такава не ми е попадала за сега - и ми е любопитно. айде някой да ми отговори, че се заинтересувах пък прекалено



Тема Re: Не съм го сбъркалнови [re: Mani]  
АвторRed Orm (Нерегистриран)
Публикувано21.03.03 17:24



без да имам някакви особени претенции ... смятям че в средновековната музика трябва да се разправя за средновековието. За кво друго може да е нали тогава тя е била актуална ... да не би да е ставало въпрос за бъдещето и за космонавти дето не са ги и сънували. Не виждам логика. Хайде обяснете ми




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.