Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:07 20.04.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми * *Кратък преглед

Тема Връщане към стара тема  
Автор Чавдар ()
Публикувано19.04.00 09:37



Преди няколко месеца бях повдигнал тук въпроса за поредната данъчна секира, готвена за българската икономика - въвеждането на ДДС върху туристическите услуги за чужди граждани. Тогава някои "видни специалисти" по пазарна икономика (а и всякакви други въпроси) ме обвиниха в какви ли не смъртни грехове (черногледство, паникьорство, хленчене и т.н.). Затова моля сега същите тези "спецове" да коментират следната информация от днешния в. "Труд": "Германските туроператори са крайно разтревожени от планираното въвеждане на 20 % ДДС за туристически услуги у нас. Това стана ясно на вчерашната среща на президента П. Стоянов, който е на тридневна работна визита в Германия, с представители на немските делови среди в централата на Сдружението на германските търговско-промишлени палати. АКО ТАКЪВ ДАНЪК БЪДЕ НАЛОЖЕН, ГОЛЕМИТЕ НЕМСКИ ФИРМИ В БРАНША КАТО "НЕКЕРМАН", "ИТС И ТУИ ЩЕ СЕ ОТТЕГЛЯТ..." За сведение на всезнайковците, въпросните 3 фирми докарват ежегодно над 100,000 туристи и за българските морски курорти Германия е пазар № 1. Както в моите постинги тук, така и в материалите, които нашата браншова организация предостави на правителството и парламента, горното беше посочено като една от най-опасните последици от готвените тогава и вече факт (сега) изменения в законодателството. Тогава нямаше кой да ни чуе. Сега съответните институции може и да се позамислят. Защо обаче все трябва някой отвън да каже нещо за да има някакъв ефект??? П.П. В интерес на истината, реакцията на представители на Министерство на финансите беше доста сходна с тази на нашите всезнайковци, което съм склонен да разглеждам като смекчаващо вината обстоятелство за последните :)))

Тема Връщане към стара теманови [re: Чавдар]  
Автор Коста ()
Публикувано19.04.00 09:49



"Ако такъв данък бъде наложен, големите немски фирми ще се оттеглят"- ами нали това му е целта на данъка, нашето да си остане наше, за какво са ни чужденци, като си имаме БРАТОВЧЕДИ !

Тема Връщане към стара теманови [re: Чавдар]  
Автор Венко ()
Публикувано19.04.00 22:30



Чавдаре, а защо не ни кажеш как е в другите страни по света в които има ДДС. Навсякъде ли чуждестранните туристи са освободени от него или се практикува различно? Ако практиката е различна, кои са повече - тези, в които има ДДС за чуждестранни туристи или тези в които няма? Каква е по-специално практиката в Европа? Прости ми невежеството, но тъй като ми се струва, че въпросът засяга специфичен проблем, ако наистина търсиш съчуствие и подкрепа от участниците във форума които не са длъжни да са специалисти по международен туризъм им дължиш подобни разяснения. Другото е заяждане от типа "... всезнайковците ..." и "поредната данъчна секира". На мене като на лаик например не ми е ясно защо аз като българин трябва да плащам ДДС докато си почивам в България, а един италианец не трябва да плаща. Ами ако другите условия са равни тогава подобна данъчна политика би трябвало да накара всички италианци да почиват в България, а всички българи - в Италия. Не, че съм против, но ... Сигурно някъде греша, но ако наистина искаш да обсъждаме подобен въпрос във форум за Косово, надявам се поне да ме светнеш. А вестник "труд", като немски вестник е съвсем нормално да изразява тревогите на германските туроператори. С уважение

Тема Връщане към стара теманови [re: Венко]  
Автор Чавдар ()
Публикувано20.04.00 00:59



Венко, горния постинг е продължение на един стар спор и го пуснах просто защото сега има развитие. "Всезнайковците" си знаят за кого се отнася, а "поредната данъчна секира" не е заяждане, а констатация, защото не мога да намеря друго определение, по-точно отразяващо същността на визираното изменение на данъчното законодателство, което ще доведе до рязко вдигане на цените на нашите хотели и отлив на чужди туристи. Не смятам да се впускам в подробности, защото това не е възможно в рамките на един постинг (становището, което готвих по въпроса за нашата асоциация, е в обем няколко печатни страници + приложения), а и на времето дадох доста просторни разяснения. Казано с няколко приказки положението е следното: ставката на ДДС за чужди организирани туристи след 01.01.2001 от 0 става 20 % -> цените се вдигат съответно със скок -> ставаме неконкурентноспособни -> чуждите туристи отиват на други места -> България получава по-малко валута (при над 1 млрд долара външнотърговски дефицит за 1999 и огромни дългове за изплащане). Ти като българин наистина плащаш ДДС като почиваш в България, ама цените за българи досега бяха поне 2 пъти по-ниски от тези за чужденци. Освен това, и ти, и аз плащаме ДДС върху всички български стоки, които купуваме, ама като се изнасят същите тези стоки ДДС не се плаща (На това май му се казваше поощряване на износа). Не виждам нищо лошо подобни въпроси да се обсъждат и тук, защото първо, името "Косово", както вероятно сам си забелязал, вече отдавна е само "търговска марка" :)) и второ, този частен случай е едно от парчетата на пъзела, показващ отношението на управляващите (и то не само сегашните) към бизнеса в България, а това отношение на свой ред дава отражение върху живота на всеки от нас. Това за немския в. "Труд", особено в контекста на конкретния случай, е, извинявай, ама най-малкото несериозно. Тревогите на немските туроператори (а и въобще на всички сериозни чужди фирми, работещи у нас) трябва да са и наши тревоги, защото те без България могат лесно да минат (каталозите им с програми са достатъчно дебели за да могат да махнат от тях няколкото страници за българските курорти). Виж, ние без тях - трудно. Както съм посочил по-горе, Германия е пазар № 1 и загубата му ще е катастрофална не само за българския туризъм, а и за икономиката като цяло. 100 - 150,000 туристи по-малко значи сериозен спад на валутните постъпления, по-малко постъпления в бюджета, засилване на безработицата в общините по Черноморието, фалити или сериозни загуби на множеството фирми, пряко или косвено свързани с обслужването на туристите. Ако смяташ, че това не са сериозни и заслужаващи внимание въпроси - кажи.

Тема Връщане към стара теманови [re: Чавдар]  
Автор Венко ()
Публикувано20.04.00 11:01



За немския "труд", наистина в случая беше една шега. За форума "Косово" също си прав и съжалявам, че си ме разбрал неправилно. Аз исках да кажа, че тъй като форумът не е специализиран за туризъм да кажем и аудиторията му е доста широка, това до някъде оправдава невежеството ми в конкретната област и ми дава смелост да попитам това-онова. За цените за българи сам казваш "досега". А занапред? А това, че туристите ще отидат на друго място е вярно само отчасти - т. е. само част от тях ще отидат. Това, че чуждите туристи правят износ би било вярно, ако пиеха българска бира и гроздова, ама като гледам те пият само вносна бира и уиски, и закусват с банани, а не с домати :))). За приходите в бюджета всичко е въпрос на сметки - туристите може да намалеят, но всеки от тях ще плаща ДДС, така, че ... Пак казвм, не подкрепям безусловно въвеждането на ДДС за чуждестранните туристи, но не мога да го отрека, само защото го предлага правителството на СДС. Бях те помолил да кажеш с две думи как е в другите страни, но си пропуснал.

Тема Връщане към стара теманови [re: Венко]  
Автор Чавдар ()
Публикувано20.04.00 12:18



Първо да коригирам пропуска. Повечето страни от ЕС имат ДДС върху тези услуги, НО не в този размер. Ето ти данните за страните, предлагащи сходен продукт (морски почивки): Италия - 10 Гърция - 8 Испания - 7 Франция - 5.5 Португалия- 5 Предлагахме, ако ще се въвежда, поне да е в тези рамки, или да се качи до 20 % за един период от няколко години за да няма скок, но не би. :(( Сметката ти е точно толкова крива, колкото и тази на Муравей. Цените на нашите услуги и без това са близки до тези на конкуренцията и едно скокообразно повишаване на цените директно ще ни изгони почти всички туристи, защото, колкото и да не ни харесва, ние се котирахме само заради по-ниските цени. Впрочем, виждаш реакцията на немците. Тя е много показателна какво ще стане. Няма пазар, който да може да "глътне" скок от 15 - 20 % за една година (можеш сам да си провериш каква е средногодишната инфлация в страните от ЕС).

Тема и един въпроснови [re: Чавдар]  
Автор Чавдар ()
Публикувано20.04.00 12:42



Откъде накъде реши, че сме против това, само защото го прави СДС? Хайде, да кажем, че мен си ме "записал" към "червените", ама по въпроса излязоха с обща декларация всички браншови организации, обединяващи стотици фирми. Сега, ако ми кажеш, че всички са "червени" ще бъда принуден да констатирам остра форма на параноя. :))


Всички теми**Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.