Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 17:12 23.05.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Испания, например...  
Автор Безродник ()
Публикувано25.02.00 02:54



Да речем, че някому или на някаква "международна общност" не се харесва Испания, понеже там някакъв автократ се опъва на Нато, не си отваря пазарите, суверинитетничи и т.н. Да речем, че на първо място въпросната общност обяви тази държавна формация за "изкуствена държава". Страна с разни национални идентичности с претенции за суверинитет, каталанци ли не щеш, галицийци ли, от които най-профилирани са баските: своя история, свой език, били в Иберия далеч преди всички останали и т.н. Да речем, че се намери сериозна сила, която да застане тихомълком зад някаква ЕТА (или дори да я създаде!), да я тренира, да я въоръжава, да й осигурява международен PR. Да речем, че тази "освободителна армия" спечели симпатиите на повечето неангажирани баски поради реалните демократични дефицити в страната, издигне на знамето си безкомпромисно искане за етно-национална държава и тръгне да тероризира местните испанци, да убива полицаи и т.н. Да речем, че централата на властта в Мадрид реагира, както си знае, с държавен терор ( какъвто имаше по времето на Франко, например, само че той бе в Нато, демократът, пардон.) Да речем, че репортажи за жертвите на държавния терор с подобаваща оркестрация ден след ден заливат вестниците и телевизионните екрани, докато един ден граждани и политици викнат: Докога! Няма ли край! Хуманитарна акция!Колко годинки ще са нужни по този тертип за разфасоването на Испания? Само че на ЕТА няма кой да помогне, нейният терор предизвиква международно възмущение, а и по време на каудилиото, когато "гвардия сивил" не си поплюваше, а трепеше наред, никой и не помисли да се вслушва във воплите за национален суверинитет на тероризираното малцинство, защото, да речем в Навара, то имало 90 процента мнозинство. Но Испания не е Югославия, Навара не е Косово и ЕТА не е АОК, а и аз какво съм се разприказвал, сякаш не ме чака утре работа. Ех, де да продавах базуки! BdW, да е чувал някой, че френскте каталанци едва от 15 години имали право да си упражняват публично езика? Преди това - пълна забрана? И аз не знаех, но ето на, разказа ми го една бабичка в една църква в Перпинян. Проверих, вярно било.Такива ми ти работи.

Тема Леко с мокрите сънищатанови [re: Безродник]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано25.02.00 04:23



Ако си забелязал случайно "никой и не помисли да се вслушва във воплите за национален суверинитет на тероризираното малцинство" защото самото малцинство не надава никави вопли и активно противостои на опитите на ЕТА да го радикализира. Докато в другия случай 90 процентното малцинство ясно си поиска правото на самоопределение, но шефа ти не им го даде и предпочете малко да ги поизчисти.

Тема Испания, например...нови [re: Безродник]  
Автор той НЕ е ()
Публикувано25.02.00 10:29



Безродник, Не си ли помисляш отвреме-навреме, че отричането на нацията и държавата налива вода в същата "мултикултурна" мелница, дето често-често функционира направо като месомелачка?

Тема Наистина, какво си се разприказвал...нови [re: Безродник]  
Автор П.М. ()
Публикувано25.02.00 10:50



Темата ти е глупава. Какво ни вълнува нас Испания?

Тема Испания, например...нови [re: Безродник]  
Автор Безродник ()
Публикувано25.02.00 10:52



Не, защо? А тя, месомелачката, на всякакво гориво работи, на национално и на антинационално. А що се отнася до мултикултурната мелница - аз съм нейна жертва, какво да правя с майка туркиня и баща румънец, само един дядо българин си имах, а той циганин беше... Какъв да се пиша аз знам ли?

Тема Безродник, ti....нови [re: Безродник]  
Автор Cool ()
Публикувано25.02.00 11:00



... da ne si rodnina na Kostov? S toz "дядо циганин" zapochvash da mi stavash samnitelen. Ili puk drugia ciganin - plovdivskiat mango, deto se predstavia za Prezident? Ako se sudi po prikazkite ti, ne bi triabvalo da si, ama znae li chiliak?:-)))))

Тема явно си направил сбор уравнениенови [re: Безродник]  
Автор П.М. ()
Публикувано25.02.00 11:51



турчин, плюс циганин, плюс румънец, равно на благоверен сърбин.

Тема Не познанови [re: Cool]  
Автор Безродник ()
Публикувано25.02.00 12:29



По циганска линия съм между другото пряк потомък на Захари Стоянов от русенските му любовни подвизи. А сборът прави не сърбин, а балканец.

Тема Ozadachen sam...нови [re: Безродник]  
Автор Cool ()
Публикувано25.02.00 12:46



Saglasen, che "сборът прави не сърбин". No "балканец"? :o Az lichno se schitam za balkanec samo dokolkoto sam bulgarin. A vizhdam, che ti postaviash "балканецa" na purvo miasto. Ili gresha?

Тема Ozadachen sam...нови [re: Безродник]  
Автор Безродник ()
Публикувано25.02.00 13:25



Правилно си видял. Ами като не мога с това потекло да се нарека българин?

Тема Potekloto...нови [re: Безродник]  
Автор Cool ()
Публикувано25.02.00 13:53



... tvarde malko opredelia prinadlezhnostta. Spored men. Naprimer, otrepkite, deto sega se pishat upravliavashti, sa mnogo po-malko bulgari ot povecheto chuzhdenci, koito poznavam. Makar, che si slagat portretite na Levski pod put i nad put. Безродник написа: ------------------------------- Ами като не мога с това потекло да се нарека българин?

Тема Испания, например...нови [re: Безродник]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано01.03.00 09:33



Така си е, Безродник, "гуардия цивил" наистина вършеха безобразия, но понеже Испания вече не е франкистка, там наистина може и да разсекретят онази част от архивите, които не са унищожени. И да излязат на бял свят част от безобразията на социалистическото правителство. Но аз не смея да ги съдя толкова храбро, защото не всичко за ЕТА е толкова ясно на обществеността... Колкото до желанието на "мнозинството" в една област, което можело да се радикализира - ами Испания е най-доброто доказателство колко тъп е Милошевич, или колко тъпи са сърбите, ако наистина са го избрали честно. Испанският модел блестящо интегрира малцинствата, макар че този път е криволичил. И сега има много баски-полицаи, баски в местните власти. И МНОЗИНСТВОТО винаги е доста по-миролюбиво, отколкото го представят заинтересованите. Идиотската политика на Белград да не подкрепи Ругова доведе Тачи, не "вроденият", според Любо може би "животински" екстремизъм на албанците. Като цяло по-голямата част от всеки народ е миролюбива, времената на войнствените викинги отдавна са отминали. В този смисъл екстремисти сред баските има, ама то има и каталунци-екстремисти, но какво да се направи, като Каталуния е богата, и иска отделяне заради това, че се чувства ощетена, а баските хич не толкоз богати? Освен това Испания изобщо не дава вид да подтиска малцинствата. Ти представяш ли си колони бежанци от баски, да речем?!?! Колкото до "балканската" ти същност, това е трансформация на комплексите на панславизма. Идеята за "балканеца" като особен род животно е доста миролюбива - тя приема "другостта" на различните етноси, но има един недостатък. Тя е много популярна в югославската и в постюгославската литература. Но при нея винаги водещи са юначните сърби. Идеята за "балканеца" винаги поставя сърбина на върха на пирамидата. В този смисъл те разбирам, ти обичаш Сърбия, ако и да си безродник, защото това ти дава възможността да не се напрягаш да се наричаш българин, за да защитиш последното наистина са нужни усилия...

Тема Испания, например...нови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Безродник ()
Публикувано01.03.00 13:30



"...това ти дава възможността да не се напрягаш да се наричаш българин, за да защитиш последното наистина са нужни усилия..." - Това са верни думи, Генерале, тук позна. Останалото в постинга ти не дава повод за размисъл. — Автономията на Косово впрочем надвишаваше дори днешната автонтомия на баските. Косовските албанци обаче, включително и Ругова, не искаха нищо под летвата "национален суверинитет" - дори и когато имаха тази автономия. А аз исках да кажа само, че ако някоя "международна общност" въз основа на интересите си реши да си инструментализира сепаратизма на баските, Испания много бързо може да заприлича на Югославия, но че такива интереси няма, и следователно, и изобщо, и така нататък.


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.