Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:10 25.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Отново за икуменизманови  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано25.01.00 12:42



Много малко коментари, и повечето безсъдържателни, се направиха по повод бойкота на Българската православна църква за една икуменическа служба на папата, май беше миналата седмица. Аз не искам да навлизам в теологичната същност на нещата, само ми е интересно доколко тука някой възприема сериозно православната църква като фактор. Като институция или като организация? Доколко тя може да промени мнението - дали да ям днес това и това, дали да гласувам за този и този, дали и доколко да върна взети пари, дали да си трая или да протестирам. Не изразявам отношение в началото напълно нарочно, не защото въпросът не ме вълнува.

Тема Отново за икуменизманови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Защо ()
Публикувано25.01.00 15:59



Мисля, че нашата църква пропусна шанса си, да стане фактор.Прекалено се е капсулирала в собствените си проблеми. Все още чака някой друг да и каже какво да прави. Дори да има позиция по даден въпрос, не намира начин да я покаже. Друг е въпроса, че според мен, никой от управляващите не желае тя да стане фактор.Имам предвид, нежеланието да бъдат върнати църковните и манастирски имоти.

Тема Отново за икуменизманови [re: Защо]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано25.01.00 17:06



Не мога да разбера защо когато говорим за църквата, винаги споменаваме управляващите, или пък техните майки... :))) Факторът наистина се нуждае от ресурси, но ресурсите се набавят, когато има воля, когато има обединена енергия в някаква посока. Моят въпрос е доколко онези пробеми, в коите се е капсулирала църквата са проблеми на всеки един от нас.

Тема Отново за икуменизманови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Защо ()
Публикувано25.01.00 17:45



Под управляващи имах предвид всички политици, не само управляващите в момента. Примерно ако бяха обвързали връщането на имотите с обединението на църквата, обединението щеше да е факт. Според мен причините за разкола са повече икономически околкото идеологочески. За да стане църквата фактор, трябва да се свърши много и при това черна и неблагодарна работа.Църквата трябва да отиде при народа, а не да го чака, да дойде при нея.

Тема Отново за икуменизманови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Pivoto ()
Публикувано25.01.00 17:46



В целия свят има само една църква която е фактор и това е католическата. Всички останали имат маргинален и локален характер. Типичен пример е уважението с което се ползва папата в протестантските страни, при условие че почти не обръщат внимание на местните си църкви. Положенето с православните църкви е още по-сложно, защото за разделени на множество независими фракции, всяко от които има свой ритуал, календар и прочит на Библията. Нормално е нашите свещеннице да са се почуствали депресирани от папата и да са отказали да го легализират чрез присъствие на служба. По същия начин сума ти държавици плюят по ООН защото бил удобен само за големите.

Тема Отново за икуменизманови [re: Pivoto]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано25.01.00 17:47



Пиво, надявам се не твърдиш, че големите протестантски деноминации нямат никакво влияние? :)))

Тема Отново за икуменизманови [re: Защо]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано25.01.00 17:48



Ти смяташ имотите за фактор на единството? Аз пък мислех, че тогава биха се скарали още по-сериозно...

Тема Отново за икуменизманови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Защо ()
Публикувано25.01.00 18:27



Определено не. Но можеше да се каже, че имотите ще бъдат върнати на обединена църква. Щяха да се обединят бързо. А от разкола църквата загуби много. През 1990-91 беше станало модерно да учиш богословие. Имаше страшно много кандидати. Това беше шанса в църквата да влезе свежа кръв със свежи идей. Но разкола отблъсна младите от църквата.

Тема Отново за икуменизманови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Ивайло Нинов ()
Публикувано26.01.00 00:22



За мен Българската православна църква е фактор не защото е православна, а защото е българска. И положителната и роля виждам единствено през епохата на Възраждането, но благодаря на Бога, че тогава я е имало. Не ме плаши разкола и. България има едно единствено, абсолютно самобитно религиозно учение /според Енциклопедия по история на религиите с редактор Мирча Елиаде/ и това е богомилството. А по отношение на богомилите/катари в Италия, албигойци във Франциа, бугри в немските княжества/ Католическата църква има не просто грехове, не просто престъпления, не просто зверства - в българския език няма дума за деянията и. Единствения начин, по който папата има моралното право да дойде в България е лазейки за покаяние от Рим до София. А влизането му за служба в който и да е /като вероизповедание/ български храм бих приел като осквернение. Не изпитвам грам уважение към полковник Максим и клира му, но случайно по този повод е бел прав.

Тема Отново за икуменизманови [re: Защо]  
Автор Венко ()
Публикувано26.01.00 00:27



Прощавайте за некомпетентното мнение, но връщането на имотите или друг толкова материален фактор според мене може да е обединяващ за да кажем нашумялата в миналото "Г 12", но не и за една църква. Не, че няма да я обедини за известно време, но няма да е истинска църква. Ами то за толкоз имоти и Велко Вълканов може да влезе в ДПС.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.