Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 01:48 25.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема До Ехпешо и Антонескунови  
Автор Bezrodnik ()
Публикувано26.01.00 14:49



Ех, Пешо, някои от въпросите ти ме хвърлят в смут. За програмата на ХДЗ вестниците обилно писаха през 1990-1991 година. Тази програма естествено отдавна е променена под натиск на ЕС и САЩ, и днес можеш да я получиш изцяло само от архива на партията - ако ти я дадат. Нямам време да се ровя много, доста подробно резюме ще намериш в сборника "Beyond Yugoslavia, West-Vieuw-Press, San Francisco/Oxford 1995", pp.129. В сборника "Brana Markovic, Yugoslav Crisis and the World, Chronology of Events January 1990 - October 1995" се натъквам на следния цитат: "Croation Assembly recalled Stjepan Mesic from SFRY Presidency with retroactive effect sins 8 October. On that occasion Stjepan Mesic said: "Thank you for placing thrust in me to fight for Croation interests in the segment within my competence. I think I have performed ;y assignment - Yugoslavia no longer exists"(p.28) Повече по въпроса виж в Raymond Detrez, De sloop van Yugoslavie, Antwerpen 1996. Авторът е най-добрият балканист в Бенилюкса, автор на 5 извънредно ценни книги за югославския конфликт в целия му развой, но кой ти знае нидерландски. За Антонеску Впрочем, формално погледнато не е вярно, че Стипе Месич не е бил президент на Югославия. На 2 юли 1991 година въпреки обструкцията на т.нар. сръбски блок на 15 май в колективното председателство (без представителя на Черна гора Булатович, който от протест не гласува!), Европейската общност с така наречения "Брионски компромис" налага избирането му, макар че по това време Месич е генерален секретар на ХДЗ, а Хърватско вече прокламира независимостта си, още непризната от никого.Официално Месич се обявява за "президент на всички югославяни", и заявява, че ще ратува за конфедерация. От горния цитат е видно, какви са му били истинските намерения.Показателно е, че премиер на Югославия по това време също е хърватин - Анте Маркович. За разлика от Месич той обаче е югославянин.И накрая нека добавя, че в момента Месич прави доста добро впечатление като предстоящ хърватски президент.

Тема До Ехпешо и Антонескунови [re: Bezrodnik]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано26.01.00 15:13



Ще ти отговоря с един цитат от много хубав филм, жалко че не мога да го озвуча с музиката на Брегович: "Имаше едно време една страна. Името й беше Югославия..."

Тема До Ехпешо и Антонескунови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Bezrodnik ()
Публикувано26.01.00 15:18



Ами, радвай се. Нали е за доброто на България!

Тема До Ехпешо и Антонескунови [re: Bezrodnik]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано26.01.00 15:43



Имам ли някакви доказателства за противното?

Тема До Ехпешо и Антонескунови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Bezrodnik ()
Публикувано26.01.00 16:36



Има, разбира се. Ето ти едно: Югославия - екологична бомба Югославия - екологична бомба за Европа . Сбъдват се най-лошите прогнози на експерти от международната група Фокус, които след комплексно проучване на химическата и радиационната обстановка в Сърбия правят извода, че ако не бъдат взети спешни мерки за ликвидиране на последиците от операцията на НАТО, този район е заплашен от екологична катастрофа. Опасните вещества и газове са се разпръснали на стотици километри около Югославия, радиоактивното замърсяване е засегнало и други страни. Практически е замърсена всяка река в Сърбия, естествено и Дунав. Според данни на швейцареца Вернер Хиршбрюнер, в резултат от разрушенията на промишления комплекс в Панчево в околната среда са попаднали 8 тона живак. Програмата на ООН за околната среда /ЮНЕП/ в свой доклад също привежда многобройни доказателства за изхвърлянето на токсични вещества в атмосферата, водата и почвата. На представяне на книгата си "Лято на Балканите" бившият финландски министър, шеф на мисията на ООН за изучаване на екологичните последици от действията на НАТО в Югославия Пекка Хаависто съобщава, че 60 негови специалисти са регистрирали 81 индустриални района, които са били подложени на унищожение. От тях 15 са от нефтохимическия комплекс. Само в образувалия се в Панчево отточен канал, дълъг 2 км, са били открити повече от 60 различни вредни химически вещества. В околностите на града загина реколтата от плодове и зеленчуци, напълно изчезнаха птиците. Както признава Пекка Хаависто, НАТО остави на Балканите "екологична бомба със закъснител". Близо до град Кралево са намерени радиоактивни материали, чието излъчване е почти 30 пъти по-високо от нормата. Още по-тревожни са заключенията на самите югославяни. Според прогнози на ръководителя на Научно-изследователския център в Белград Миодраг Джорджевич, през следващите 25 години се очаква заболяванията от рак в Югославия да се увеличат 3 пъти. Причината за това е, че 2,5 млн жители на 25 града живеят на територия, на която бяха използвани бомби с ниско обогатен уран. В момента на 10 млн жители на Сърбия без Косово се падат 150 000 заболели от рак. Според данни на Международния център за охрана на природата за Централна и Източна Европа, САЩ са използвали противотанкови бомби, които са съдържали 275 грама ниско обогатен уран. При експлозия от него се образуват уранов окис и радиоактивни газове. Микрочастици от урановия окис с размер от 0,5 до 5 микрона могат да се разнасят от вятъра на големи разстояния. Както посочва Центърът Кент Каселс в Кембридж, НАТО е използвала това оръжие в Югославия за пръв път в след операцията Пустинна буря. След кризата в Персийския залив много войници са развили т.нар. военен синдром: регистрирани са случаи на заболявания със симптоми, подобни на левкемия. У мнозина ветерани от войната са възникнали проблеми със зрението и психиката. За да бъдат ликвидирани последиците от екологичната война, са необходими спешни мерки за дезактивация. За неотложни мерки в горещите точки - на първо място в четирите града Панчево, Крагуевац, Нови Сад и Бор, настоя и представителят на Програмата на ООН за околната среда на Балканите Паси Рине. Отправен беше призив към ООН да отпусне 17 млн долара, за да се пресече по-нататъшното замърсяване на природната среда в Панчево. А за първични мерки за комплексно очистване са необходими 30 млн долара. 12:11:42 26-01-2000 А аз съм потомствен русенец, генерале. За моралния пълнеж на тезата ти няма да говорим, защото морал в политиката няма, набли така. Та по моето скромно мнение България трябваше да каже "не". Пак щяха да я поканят в ЕС, дори с повече мерак. България можеше и трябваше да каже, например: правете, каквото сте намислили, но без нас, защото знаем, че от война нищо добро не идва. Все по-вероятно изглрежда, че ще има радикална преоценка на решението за "хуманитарната акция" на Нато. Политиците, отговорни за това, отчаски още са на власт, но камъкът скоро ще се затъркаля. И тогава България можеше да се изправи с доста по-друга репутация от днешната си репутация на вечно послушно кученце на всеки нов господар.

Тема До Ехпешо и Антонескунови [re: Bezrodnik]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано26.01.00 16:38



Ами получва се така - вестниците били писали (кои вестници) за програмата, а после ХДЗ я засекретили. Ще се опитам да намеря въпросните сборници, но ще е безмислено ако ме пращаш към четиво от твои колеги от просръбското лоби - неведнъж сте доказвали че достоверност при вас няма. Любим похват е изпускането на думички или части от цитираните изречения (или премълчаването на събития), с което техния смисъл се променя основно. Та питам, ти кое копие на въпросната програма ползваш и можеш ли да го дадеш да го прочета? Иначе се получва като развален телефон (има такава детска игра в България, не знам дали я има в Сърбия). Наистина много неща могат да се кажат за ХДЗ (чудя се защо не си надал вой че Стипе Месич преди а-ха да стане президент е ръководил нелегалното въоръжаване на хърватските милиции), но това става упражнение по белградска пропаганда, ако се премълчават действията на сръбската страна по това време и по-специално на генералите от ЮНА. Между другото едно от нещата което събужда моето подозрение относно цитираната от теб книга на Брана Маркович е че става дума за периода 1990-1995. Много удобно за сръбската страна. Другите автори започват обикновенно от доста по-рано. Иначе още в самото начало като се появи в този форум вече цитира една тотална глупост на въпросния белгиец (дадох си труда да му направя разбор изречение по изречение), така че не ми го сочи като авторитет.

Тема До игнорант-Пешо [re: ex-Pesho]  
Автор Bezrodnik ()
Публикувано26.01.00 17:12



Иначе още в самото начало като се появи в този форум вече цитира една тотална глупост на въпросния белгиец (дадох си труда да му направя разбор изречение по изречение), така че не ми го сочи като авторитет. А немски поназнайваш ли малко? Намери тогава берлинския TAZ от 30.04.1990 с информация за програмата на любимата ти туджманова ХДЗ под надслов "Назад към миналото", и не ме занимавай повече с твоите глупости, че нямам време. Избщо не ми отговаряй и оди да се пъчиш на някой друг.

Тема До Ехпешо и Антонескунови [re: Bezrodnik]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано26.01.00 18:04



Безродник, наистина ме удивляваш! "...От война нищо добро не идва..." Ама ти наистина ли твърдиш, че НАТО започна "войната"?!?! Защо все ми се струва, че тя почна десетина години по-рано? Виж, аз не отричам нито екстремизма на част от хърватите, нито на някои от Босна, нито смятам че сегашното ръководство на Черна гора е света вода ненапита. Аз не скърбя за Югославия, защото тя беше антибългарска по своето рождение. Вярно, нейното разпадане доведе до много лични, семейни и всякакви трагедии, и това няма нищо общо с Милошевич. За хората ми е жал, не за държавата. Имам приятели, които и сега под сурдинка казват, че са югославяни. Ама какво да каже моята приятелка М., чиято майка е словенка, баща й е македонец, а е живяла повечето време в Белград. Или една моя друга приятелка, Г., чийто баща е сърбин, майка й е мюсюлманка /ама хич не е религиозна/, и е живяла в Ниш и в Скопие? Да, те загубиха част от вярата си в доброто, в човечността, а са млади момичета. Но въпреки топлите ми чувства към тези хора, и към мои приятели, съвсем "прави сърби", аз не скърбя за Югославия. Ако някой от тях ми беше дошъл на гости по време на бомбардировките, щях да го приема. Никакъв проблем. Попитах само един от тях, току-що му се беше родило дете. Деликатно ми отказа, но не ми се сърдеше лично, че "сме от НАТО". Колкото до вината, белградският елит е най-виновен, просто не е пропаганда, няма кого да убедиш в обратното, колкото и суперучени от Белгия, пък и от САЩ да ми извадиш. Аз съм бил там, бях и в Косово. Никой не е невинен, но макар в повече, наказанието справедливо легна над Белград...

Тема MIRE DITA-do Njakoi si,Bezrodnik i etc.нови [re: Bezrodnik]  
Автор NUSE PA FAT ()
Публикувано26.01.00 18:10



Tung,pyrvo kakto zapo4vat normalnite xora;))) 6te se opitam bez obidi da izloja skromnoto si mnenie po vyprosa. Uvajaemi Njakoi si mnogo mi e interesno naistina kakyv e osnovnijat na4in za prepitanie na kosovskite albanzi i na tezi "nga Shqiperia"??? Koj finansira UCK,povjarvaj mi naistina mi e super interesno??? I za6to albansko Kosovo e tyj pla6e6to za tebe ponjatie? Na teb Bezrodnik moje bi 6te ti e po-prijatno da si pricamo odma u srbski,jel??? Za6to mrzis tako jako albanci,jel si video neki put nesta lose ot nekog??? I da si video,niko ti nije ushao u TVOJU kucu i nije ti rekao izadji mi napolje jebem tvoju maiku bugarsku(izvini ovo ne kajem sad ti daem samo neki primer),niko nije ubio tvoj otac,i mislim znas kako ide kod svi tvoi porodicni??? I OVO NIJE SVE,AKO BI HTEO DA VIDIS STA SU URADILI ONI,KOJI TAKO JAKO PODRJUVASH-WWW.KOSOVA.COM-unter Kriegsverbrechen. Molja vi xora ne se izkazvajte za ne6ta,samo za6toto takova e mnenieto na njakoi si,razumnijat i inteligenten 4ovek se obosnovava ili nai-malkoto govori za ne6ta,koito e prezivjal ili pone ima obektiven pogled vyrxu ne6tata;))) FALIMINDERIT-NUSE PA FAT

Тема MIRE DITA-do Njakoi si,Bezrodnik i etc.нови [re: NUSE PA FAT]  
Автор Bezrodnik ()
Публикувано26.01.00 18:24



Албански братко, криво си ме разбрал. Не мразя ни сърби, ни албанци.И никога не съм защитавал сръбските мародери в Косово. Нито албанските мародери, защото и тях е наспорил Господ. Сбъркал си адреса. Албанско Косово ме плаши като всяка етническа държава на Балканите. Ако косовските албанци на времето бяха се държали политически, а не етнически, и бяха участвували в изборите, Милошевич отдавна щеше да е в пустинята. А кой финансира УЧК- АОК - ти ще кажеш.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.