Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:08 11.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Евроинтеграция или муравеизация?  
Автор той НЕ е ()
Публикувано08.01.00 23:04



Държа в ръцете си новия образец на Декларация по чл.43 ЗОДФЛ за облагане с патентен данък за 2000 година. Представлява четири листа, формат А4. Половината от първата страница е заета от нещо, което според муравеевите подопечни трябва да представлява поздравителна картичка на новата 2000г. и за евроинтеграцията на България. Фонът е карта на Европа, върху която стоят в кръг четиринайсет карикатурни човечета в нещо като национални носии на страни от ЕС, а на преден план са нашенски ерген и мома.Интересното е, че картата на Европа е очертана по географските граници на континента и включва например Русия и Кавказ, но не включва Турция и Кипър. В средата на тая композиция се мъдри: "Данъчната администрация Ви честити новата 2000 година и Ви пожелава здраве,щастие и успехи в бизнеса през новия век! Дора Андреева". Тая безвкусица, разбира се, е бял кахър - имали бол пари, потрошили ги за бездарен дизайн. По-интересна е втора страница. Тя съдържа доста полезна информация, макар и сбутана в шрифт около четири пункта. Но завършва отново с бисер: "ВЪВ ВАШ ИНТЕРЕС Е: ДА ИЗПОЛЗВАТЕ КАСОВ АПАРАТ, ЗАЩОТО: -Така ще докажете пред данъчните органи откъде имате пари за вашата кола, вила, апартамент или търговски обект. -Патентният данък е окончателен и няма да бъдете облагани допълнително, независимо от получените доходи през годината. -Ще контролирате по-лесно своите работници. ДА ИЗДАВАТЕ КАСВИ БЕЛЕЖКИ, ЗАЩОТО: -Ще си спестите глоба от 200 до 1000 лв. и затваряне на обекта. -Клиентите Ви няма да бъдат глобени и ще предпочетат да бъдат обслужени от Вас. -С коректното си поведение ще спечелите нови клиенти. УСПЕХ И ПЕЧАЛБИ!" Публикувам го едно към едно - в оригинален правопис ("вашата кола" и "обслужени от Вас" - как се изписва "Вие" в смисъл на учтива форма и "вие" в смисъл на множествено число?). Но да не издребняваме. Да обърнем внимание на аргумент No1 и No5. От тях следва, че Европа е мястото, където действа татовия Закон за собствеността на гражданите и хората са длъжни да доказват че не са престъпници и мошеници, а потребителите се наказват ако не са достатъчно добросъвестни да поискат касова бележка за купения вестник. Честито, европейци!

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: той НЕ е]  
Автор Защо ()
Публикувано08.01.00 23:21



За магазините се знае, касовата бележка трябва да се пази до излизането от магазина.Но във връзка с поставянето на касови апарати по сергите. Никъде няма норматив на какво разстояние от сергията трябва да си пазим бележката. :-))

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: той НЕ е]  
Автор Barbie ()
Публикувано08.01.00 23:31



Тангенциално по темата... С какво право някой може да ме задължи да си пазя касовата бележка до излизане от магазина??? Аз потребител ли съм или престъпник? В един от кварталните магазини вече имах проблем /без глоба/ - това е принципен въпрос, в края на краищата! Дори ако ще ставаме полицейска държава - ами да си го кажат! А и има много начини да "стимулират" събирането на касовите бележки - например, да възстановяват на пенсинерите /част от/ ДДС-то за тока, парното, водата, хранителните стоки срещу представени касови бележки. Да не говорим за касовите апарати на пазарите - направо да ги вържат към Интернет - всяка сергия със сателитна чиния! Информацията - направо в ЕС /да знаят как със всеки изминат миг ги надпреварваме все повече.../ Всяка кокощка - с модем, всяко яйце - матрица!!!!!!

Тема А бе, тия наред ли са?нови [re: той НЕ е]  
Автор Чавдар ()
Публикувано08.01.00 23:35



Защото като им видя аргументите почвам силно да се съмнявам. Какво общо има използуването на касов апарат и патентния данък? Дори и да имаш касов апарат как той (апарата) ще ти контролира персонала? "Клиентите ви няма да бъдат глобени ...." Просто нямам думи...

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: той НЕ е]  
Автор Светец ()
Публикувано08.01.00 23:36



Боя се, че няма да те зарадвам, но поне в Германия е така. Финансовите органи могът и имат право да те обвинят, че си например собственик на посредническата фирма между теб и фирмата производител, доставчик извън ЕО и съответно да ти начислят всички данъци за реализирани печалби от посредника. Вместо те да доказват обвинението си ти трябва да докажеш невиноста си! Уви!!!!!!!!

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Barbie]  
Автор Korektor ()
Публикувано09.01.00 00:33



Neshto ne si suvsem naiasno s materiata. Bez da komentiram ochevidni tupotii, samo shte ti kaja, che zaduljenieto na klienta da si pazi kasovata belejka do izlizaneto ot magazina si e suvsem estestveno i normalno i go ima navsiakude v razvitite durjavi. Tova iziskvane suvsem ne e voluntaristichno, a e vzeto s ogled na reditsa neshta i e nai-udachnoto. Taka che spetsialno za tova izobshto ne si prav.

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Korektor]  
Автор Защо ()
Публикувано09.01.00 01:02



Проблема не е в бележката. Проблема е в глобата.Много по просто беше, 1% от сумата на събраните бележки да се признава за платен данък сгради примерно. Тогава всички щяха да ги събират. Сега си представи, че на един пазар се назначат за контрольори, десети бивши застрахователи и им дадат процент от глобите. Хората съсвсем бързо ще бъдат научени да си искат бележките, но дали това е начина.

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Korektor]  
Автор Barbie ()
Публикувано09.01.00 01:09



Skupi Korektor, Ne znam dali si me razbral pravilno... Sdelkata/transaktsiyata m/u prodavach (kato otorizirano litse na firmata) i klient (moyata suvsem ne skandalna milost) priklyuchva v momenta na plashtaneto i predavaneto na stokata. Tochka. Az imam pravoto da vzema ili da ne vzema kasovata belezhka. Tochka. Ako obichas, govoreiki za razviti durzhavi, tsitirai malko po-tochno, zashtoto mi se e sluchvalo ne vednuzh da pazaruvam tuk i tam (skromen opit, no vse pak: Angliya, Germaniya, Avstriya, Italiya, Malta). A tova che tazi Parodiya v Sinyo, koyato ni upravlyava, e mnogo dalech ot Rhapsody In Blues - e, tova e suvsem druga tema... Za nyakoi sinyoto, za drugite - blues (da prevezhdam li?)

Тема Я не советский, я не кадетский - я безпризорный...нови [re: Barbie]  
Автор Analyser ()
Публикувано09.01.00 01:19



A tova che tazi Parodiya v Sinyo, koyato ni upravlyava, e mnogo dalech ot Rhapsody In Blues - e, tova e suvsem druga tema... _________________________________________________________________________________________________________ Барби, би ли ми казала, каква по-добра алтернатива от "пародията в синьо" съществува в момента в България? Най-лесното нещо на света е да бъдеш в опозиция на всички. По този начин не носиш никаква отговорност за постъпките си и можеш винаги да кажеш "Аз нали ви предупреждавах!" Само че с тази своя (О)позиция няма да решиш нито един проблем.

Тема Питаненови [re: Analyser]  
Автор Чавдар ()
Публикувано09.01.00 01:27



Ти каква отговорност носиш и с какво твоите позиции решават проблемите в България? Какво очакваш от хората? Да викат "Ура" като ги правят на идиоти ли? Тази простотия с глобите за клиенти са я измислили за да прехвърлят работата на данъчните върху всички хора. По същия начин преди време (слава богу, отмениха го) искаха от фирмите да взимат декларации и да смятат данъци на наемодателите си. А си представи какво ставаше всеки месец, като сградата, където ни е офиса, е собственост на 50-на души, които не са регистрирали фирма, а някакво гражданско дружество (т.е. всеки отговаря сам за себе си).

Тема Не - добро желание, липсва умение.нови [re: той НЕ е]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано09.01.00 01:50



Уважаеми г-н Той не е, Прочетох с интерес реакцията Ви и първо ме радва, че ние анализираме начина по който властващите се обръщат към нас. Аз смятам, че ние трябва да бъдем всискателни и доброжелателно да посочваме пряко на властите една или друга неиздържаност. Когато аз преди две години прочетох "инструкцията" към декларациите за недвижими имоти, която беше анонимна (без име на издаващата я институция и без име и подпис на издалия я служител) и оттук без никаква правна стойност (защото анонимна е необжалваема) аз се обърнах формално към въпросната госпожа (препоръчано с обратна разписка, 15.00 USD) и я помолих да ми изпрати една инструкция, подписана от наименован държавен служител от наименована държавна власт, за да я прочета и ако не ми хареса, да я обжалвам. Във формалното ми обръщение изрично посочих, че ако такава неанонимна "инструкция" не бъде издадена, то анонимката ще бъде запратена от мен в кошчето за боклук и ще процедирам с декларацията си по собствен разум и усмотрение. Отговор разбира се не дойде, но обратната разписка дойде и се архивира надеждно. След това вместо, както се "инструктираше" в анонимката, да се дигна от Упсала и да пътувам до София (както Йосиф и Мария от Назарет до Ерусалим) за да декларирам или непременно по нареждане да добия доверие някому за му възложа да декларира по пълномощия от мое име (и да влезе в затвора вместо мен, ако декларацията е невярна) си написах и подписах декларацията ми заедно с някои вмъкнати в нея пиперливи коментари и препращания до членове на Конституцията и я изпратих до данъчната администрация в България по пощата (препоръчано с обратна разписка, 25.00 USD). Дадох същия съвет и на моите близки в страната и те го сториха по същия начин, вместо да висят диван-чапраз на властите по безкрайните опашки. И властите без никакви обструкции и възражения, независимо от "инструкцията", са приели и регистрирали всички изпратени декларации по пощата. Преди една година, посетих данъчната администрация зад пл. "Народно събрание" и се уверих с очите си, виждайки регистрацията в регистъра и получавайки входящия номер (друг е въпросът, че и до ден днешен не са ме уведомили дали съм обложен, с каква сума и докога и по какъв начин трябва да платя евентуален данък - страната сигурно е богата, щом не бърза с моя данък). Изхождайки от тази предишна инструкция (крайно неиздържана от правна гледна точка, но простена от мен като всяко нещо, правещо се за първи път) и тази, за която Вие ни информирате, аз все пак виждам един определен и радващ ме напредък. Това, което ме радва, е че за първи път (поне за мен) властите се опитват да убеждават гражданите в разумността на нещо, вместо само да им нареждат да изпълняват. Това според мен е сериозна крачка в правилна посока. Този, който днес не нарежда, а се опитва да се аргументира (за естеството на аргументацията може да се спори и аз ще споря) и да ни убеждава, утре вероятно ще се вслуша и в нашите аргументи и ще поправя сгрешеното. Това за мен е обнадеждаващо. Неанонимността на инструкцията е също крачка напред. Приветливостта в честитката и пожеланията за "успехи в бизнеса" и "печалби" за мен говорят несъмнено за едно открито признание от страна на властите за обществената значимост на частния предприемач-данъкоплатец - има ли "успехи в бизнеса" и "печалби", ще има и данъчни приходи, които, както всички знаем, са крайно необходими за живота на стотици хиляди хора у нас. Безвкусицата и безстилието в езика, трябва да призная, вбесяват и мен. Няма ли толкова средства у нас за сътрудничество по договор на един пенсониран учител по български език и на един пенсиониран адвокат във всяко от 15-те ни министерства за да проверяват преди даване за печат в тираж всяко листче, дали е стилно, езиково и правно издържано (вътрешните секретарки и юристи не стават за тази работа, защото са все още "на договор" и не смеят да "корегират" големите шефове ... за да не им се размине продължаването на договора им следващия месец)? Аргументите номер 1 и 5 нямат според мен никаква правна стойност и вместо "да изпишат вежди (да убеждават данъкоплатците), вадят очи (разочароват данъкоплатците чрез правната неосведоменост на властващите)". ЗСГ ОТ 1970 г., КАКТО И ИДЕНТИЧНИЯ ЗАКОН ЗА КОНФИСКАЦИЯ НА ИМУЩЕСТВАТА ОТ 1946 г. ИЗЦЯЛО НЕ ВАЖАТ, СЛЕД КАТО БЯХА ОТМЕНЕНИ С ВЛИЗАНЕТО В СИЛА НА ДНЕШНАТА КОНСТИТУЦИЯ ПРЕЗ 1991 Г.! За съжаление това или не се знае в страната, или гражданите (и за срам юристите) нямат куража или познанията как да "разяснят" това, на незнаещите (или нежелаещите да го узнаят) управляващи. Затова ще си позволя да спомена точно текстовете на Конституцията, елиминиращи тези бивши закони. "Чл. 17. (1) Правото на собственост и на наследяване се гарантира и защитава от закона." - ЗСГ и ЗКИ посягат на правото на собственост и поради приоритетната валидност на Конституцията не важат. "Чл. 32. (1) Личният живот на гражданите е неприкосновен. Всеки има право на защита срещу незаконна намеса в личния и семейния му живот и срещу посегателство върху неговата чест, достойнство и добро име." - изискванията гражданите да докладват на властите по какъв начин са се сдобили с имуществата си е незаконна намеса в личния и семейния живот на гражданите, конфискация на собственост без доказване на извършено престъпление е посегателство върху честта, достойнство и добро име на гражданите, защото внужава престъпно придобиване без да го доказва. "Чл. 5. (1) Конституцията е върховен закон и другите закони не могат да й противоречат. (2) Разпоредбите на Конституцията имат непосредствено действие. (3) ... (4) Международните договори, ратифицирани по конституционен ред, обнародвани и влезли в сила за Република България, са част от вътрешното право на страната. Те имат предимство пред тези норми на вътрешното законодателство, които им противоречат." - ако има противоречие между закон и Конституция, според ал. 1 важи Конституцията; според алинея 2 тя важи направо и безусловно, без да е необходимо някой да се произнася по това и да "одобрява", че важи Конституцията; мисля, че в конвенциите при влизането ни в Съвета на Европа има гаранции за частната собственост, които конвеции според алинея 4 отменят въпросните закони. Аз вярвам, че това се знае от по-просветените юристи сред управляващите и е причината ЗСГ през последните 10 г. да не е приложен нито веднаж. Едва ли някой иска да си има неприятности и да се провали в съда в Страсбург, където безапелационно важи непоклатимия принцип на правото - обвиненият не е длъжен да доказва невинността си, обвиняващият е длъжен да докаже виновността му вън от всякакво съмнение. И не се приема някой да бъде обран по пладнешки от държавата, без държавата да трябва да докаже, че се касае за възстановяване на престъпнопридобито имущество. Ако в страната ни има закон или разпоредба за глобяване на клиенти, които не изискват касови бележки, те НЯМАТ НИКАКВА ПРАВНА СТОЙНОСТ, защото нарушават цитирания чл. 32. ал. 1 от Конституцията - никой не може да задължава гражданите да изискват, да колекционират и да съхраняват документи, от които самите те лично нямат нужда. Освен това, те не могат да принудят продавача да им издаде касова бележка (самоуправство не е разрешено от закона). Никой не може да принуждава гражданите да се откажат от покупката например на спешнонеобходимо им лекарство, ако не получат изцяло излишната им касова бележка. Задължението за безусловно издаване на касова бележка може да се отнася само за продавачите - ако гражданинът не я желае, те могат да я изхвърлят (копието за данъчните власти в касовия апарат те не могат да изхвърлят). Друг е въпросът, колко важно за обикновеният гражданин е стриктно да изисква издаване на касова бележка не по незаконно принуждение, а по собствена гражданска и данъчна просветеност. Аз лично още от първото ми завръщане в България (далеч преди данъчните власти у нас да се "събудят" относно касови апарати) и до днес правя скандали и викам незабавно чрез мобилния ми телефон полиция, ако някой откаже да ми даде касова бележка или писмена разписка, ако ще и да е за един лев (стар). И със страшно огорчение срещам бедни сънародници-купувачи, които ме мислят и хулят за агент-провокатор на данъчните власти и сами бабаитски "щедро" отказват касова бележка за покупките си. И утре приемат да си носят сами конци за операция, защото в държавния бюджет няма пари за конци. Моето разбиране и философия спрямо властите е с търпение да им обяснявам правото си и ... с кураж да им го налагам (коства ми разбира се много време и нерви, кураж имам). Търпението ми идва от разбирането ми, че властите у нас са в крайна сметка хора като нас самите и не могат изведнаж да станат учени, можещи, възпитани и прилични, идвайки от петдесетгодишен стаж на комунистическо дерибейство. Куражът ми идва от равносметката ми докъде стигнахме поради дългогодишна липса на кураж. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Грешитенови [re: Korektor]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано09.01.00 02:01



Уважаеми г-н Korektor, Вие твърдите че "zaduljenieto na klienta da si pazi kasovata belejka do izlizaneto ot magazina si e suvsem estestveno i normalno i go ima navsiakude v razvitite durjavi". С Ваше разрешение, трябва да споделя, че смятам, че грешите. Аз не съм бил и живял само в две-три страни общо на Стария и Новия континет и никъде не съм забелязал такова изискване. За Швеция и другите скандинавски страни мога да споделя, че такова изискване категорично няма. Вие може би имате предвид изискванията на собствениците на магазини за самообслужване за доказване, че изнасяните стоки са платени ... но това не е държавата и те не могат да глобяват и е съвсем друго нещо. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Питаненови [re: Чавдар]  
Автор Analyser ()
Публикувано09.01.00 02:20



Покажи ми едно идеално правителство за да сравняваме. Ако става въпрос за фокуси и мурафети, израелското е сто пъти по-извратливо от българското защото са десетина партии и стотина интереси (от 120 депутати). Трябва ли заради това да ревнем "Анатема" след като това е най-доброто което е СЪЗДАЛ и ИЗБРАЛ народа? Не ме разбирай погрешно, да критикуваш правителството в случаите когато греши е на само допустимо, но и задължително. Това което аз се опитвах да кажа на Барби е - в съвременния свят не може да се отнасяш към действоията на правителството като есерка - бомбаджийка. Защото тя явно е прозападно настроена, но не разбира от такива понятия като компромис и привсяка грешка започва да вика "Разпни го!"

Тема Много станаха грешките, бенови [re: Analyser]  
Автор Чавдар ()
Публикувано09.01.00 02:27



Анализаторе. И все на наш гръб ...

Тема За Коректоранови [re: Korektor]  
Автор Чавдар ()
Публикувано09.01.00 03:26



Тъй като явно и аз не съм наясно с материала, би ли ни обяснил с думи прости (трудно схващаме, види се) с оглед на кои "редица неща" е взето това решение и защо е "най-удачното"?

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Barbie]  
Автор Любо ()
Публикувано09.01.00 04:01



И всяка краставица - пирон в ковчега на комунизма :))))))))))))))

Тема Без коментарнови [re: Иван Иванов]  
Автор Чавдар ()
Публикувано09.01.00 04:16



Из Наредба № 4 от 16.02.1999 (ДВ бр. 16/23.02.99) Чл. 25. (1) Фискалната касова бележка се издава в два екземпляра - един за клиента (от боновата лента) и втори за лицето по чл. 2, ал. 1 и 2 (на контролната лента). (2) Лицата по чл. 2, ал. 1 и 2 са длъжни да поставят на видимо за клиента място съобщение, УВЕДОМЯВАЩО КЛИЕНТА ЗА НЕГОВОТО ЗАДЪЛЖЕНИЕ ДА ИЗИСКВА КАСОВА БЕЛЕЖКА. (3) КЛИЕНТЪТ Е ЗАДЪЛЖЕН ДА ИЗИСКВА И СЪХРАНЯВА КАСОВАТА БЕЛЕЖКА ДО НАПУСКАНЕ НА ТЪРГОВСКИЯ ОБЕКТ. КОГАТО ТЪРГОВСКИЯТ ОБЕКТ СЕ НАМИРА В ОБЩО ПОМЕЩЕНИЕ С ДРУГИ ТЪРГОВСКИ ОБЕКТИ ИЛИ НА ТЕРИТОРИЯТА НА ПАЗАР/ТЪРЖИЩЕ, ЗА НАПУСКАНЕ НА ТЪРГОВСКИЯ ОБЕКТ СЕ СЧИТА НАПУСКАНЕТО НА ОБЩОТО ПОМЕЩЕНИЕ, СЪОТВЕТНО ПАЗАРА ИЛИ ТЪРЖИЩЕТО.

Тема Грешитенови [re: Иван Иванов]  
Автор Любо ()
Публикувано09.01.00 04:20



Абсолютно е вярно това което казвате г-н Иванов!Още повече че не знам да е писано в никакъв закон че трябва да се пази бележката.И пак се тръгва напред с някакви разпоредби като че ли нарочно се връщаме в едно отминало преди десет години време.И какво сега?Айде един пример: Тръгвам си на покупки с колата и си купувам някакви хранителни стоки.Минавам през един-два-три магазина и накрая влизам в русенските хали да речем.Това е магазин направен на щандове където има почти всичко за ядене.Купувам някаква стока и оттам и на входа ме застига проверка!!!Те ти и проблем.От халите съм купил едно кисело мляко и имам бележка за него(да речем).Обаче другите съм изхвърлил на излизане от другите магазини.Как ще докажа кое откъде съм купил?Ето че е налице една супер тъпа разпоредба която изобщо не е обмислена камо ли проверена в практиката на други страни.И какво ми остава на мен-да тръгна подръка с този който ме проверява и със сълзи на очи да го водя от магазин на магазин за да му доказвам кое откъде съм купил.Лично аз няма да се оставя така и най вероятно проверяващия ще отнесе един два юмрука ако е сам.Но как ще реагира една пенсионерка?Или някое дете?Предполагам че ще стане някой линч на входа на някой магазин в най-скоро време и тогава някои хора ще се сетят да променят тези глупости.

Тема Без коментарнови [re: Чавдар]  
Автор Любо ()
Публикувано09.01.00 04:35



Ами да - знаех си че става дума за някаква си наредба.В Абсурдистан закона се отменя с постановление,постановлението с указ,указа с наредба а наредбата с устна заповед :)).За точния ред не гарантирам,пък не е и смешно ама кво да се прави като сме я докарали дотам...

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: той НЕ е]  
Автор Любо ()
Публикувано09.01.00 04:41



Сега искам да коментирам тази извадка: "-Патентният данък е окончателен и няма да бъдете облагани допълнително, независимо от получените доходи през годината. " Ето тая глупост искам някой да ми я разясни!Това би трябвало да означава че държавата след като се е наяла с моя патентен данък вече не се интересува какви доходи ще получа аз оттук нататък.След като "независимо от получените доходи през годината" аз няма да бъда облаган допълнително то защо ми е нужен касов апарат,скъп счетоводител който да ми води все по-сложните сметки в бурята на родното законодателство,защо ми е да попълвам сложна данъчна декларация и купища справки? И въобще кой написа тая простотия след като всички знаем че не е вярна?

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Korektor]  
Автор Перла ()
Публикувано09.01.00 12:28



Съгласна съм с коментатора. ".....zaduljenieto na klienta da si pazi kasovata belejka do izlizaneto ot magazina si e suvsem estestveno i normalno i go ima navsiakude v razvitite durjavi." Така е и в Швейцария и лично мен това ме устройва, защото ако си пазиш бележката и когато си отидеш в къщи и видиш, че си купил нещо дефектно или некачествено, можеш да го смениш или си получиш парите обратно. Без бележката, дори и етикета да показва, че от същия магазин е купена, не ти уважават рекламацията. Освен това чрез апаратите сметката е винаги точна. Освен ако някой сбърка броя на пакетите. Не е все едно касиерката да натисне бутона за 2 бр. и да натисне бутона за 3 бр. от дадена стока, особено ако се касае за скъпа стока, напр. бутилки шампанско за Коледа. И в този случай, хвърляш едно око към бележката и веднага обръщаш внимание. Надсписите при касите гласят, че касиерката може да ти поиска да си отвориш чантата, но на практика не съм видяла някой някъде да го приложи. Обратно виждам как хората като плащат съвсем дискретно я полуотварят и това ни най-малко не ги безспокои. Защото кражби все пак има и честният данъкоплатец знае какви щети се нанасят на икономиката. По сергиите на пазара, не навсякъде има касови апарати.

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Перла]  
Автор Чавдар ()
Публикувано09.01.00 13:13



Перла, правиш ли разлика между задължението да си пазиш касовата бележка до излизане от магазина за да можеш да докажеш пред персонала му, че си заплатила дадената стока и задължението ДА ИЗИСКВАШ И ДА ПАЗИШ касовата бележка, вменено ти от ДЪРЖАВАТА? По мое мнение в случая най-малко е мислено за защита на интересите на потребителя, а по-скоро за това да бъдат принудени гражданите под страх от наказание (!!!) да изпълняват ролята на данъчни служители. Моля те, не ни убеждавай, че в Швейцария или където и да е из Зап. Европа, докато се разхождаш из някой пазар можеш да бъдеш спряна и глобена от ДЪРЖАВЕН/ОБЩИНСКИ служител за това, че не си пазиш касовата бележка за стоката, закупена от някоя сергия.

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Перла]  
Автор Barbie ()
Публикувано09.01.00 13:18



Перла, съгласна съм с всичко, което написахте. Това, срещу което възразявам е пазенето на касовата бележка да се вменява като *задължение* на клиента, чието неизпълнение се санкционира с глоба. А доколкото ми е известно, организациите, които се занимават със защита на интересите на потребителите май мълчат /дано да греша/.

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Любо]  
Автор Barbie ()
Публикувано09.01.00 13:22



Любо, нашите краставици ще станат пирони, когато спрат да продават като 1 качество омекнали краставици, дето не стават и за салата за 5-та ракия...

Тема за Korektorнови [re: Korektor]  
Автор ADAM ()
Публикувано09.01.00 15:32



Писна ми. А бе разбирател, що не си сложиш кирилица ? Май нещо не можеш ? Ако ще ми пишеш на латиница пиши на английски>>> ако можеш де. ---------------------------- 1.Закон може да те задължи но не и наредба за касовите апарати. ------>> Ако не знаеш в България няма закон за КАСОВИ АПАРАТИ ------>> Има закон за СЧЕТОВОДСТВОТО в който първичен /официален/ документ е ФАКТУРАТА а не касовата бележка. ---------------------------------- 2.Според Закона за защита на потребителите ти не трябва да дишаш всеки ден по пет минути. -----.>> Защо не го спазваш този закон? И ако го спазваш - как така си още жив?

Тема Така ти с струванови [re: Чавдар]  
Автор Analyser ()
Публикувано09.01.00 16:17



Ако смяташ че в Канада няма грешки, то много се лъжеш. Тук има едно ежеседмично хумористично предаване Royal Canadian Air Farce (не Force), което осмива действията на правителството. И колкото и да ти е чудно всяка седмица успяват да намерят достатъчно материал. Така че недей да униваш, а си спомни старата приказка "Спасение утопающих...."

Тема Де ще ни стигнат канадците...нови [re: Analyser]  
Автор Barbie ()
Публикувано09.01.00 16:26



Analyser, тук който и вестник да вземеш, всеки ден е пълно със смешки... В неравна конкуренция с ТВ, радиата и пр. Само човек трябва да си избере чие чувство за хумор му пасва по цвят :-) P.S. А за полит/позицията - друга и голяма тема. Пък и K-FORума не е партийно събрание; и на мен не винаги ми е ясна твоята позиция, но чета какво пишеш, и, с изключение на един случай, в който ти лепнах етикет, се старая да не го правя повече... Ако наистина те интересува, пиши :-)

Тема Така ти с струванови [re: Analyser]  
Автор Чавдар ()
Публикувано09.01.00 19:23



Това за спасението хубаво, ама какво ще ми препоръчаш: да подкарам серия съдебни дела срещу всякакви нормативни безумия (парите че няма да ми стигнат е ясно, дано поне животът ми е достатъчен) или да възприема американския стил на решаване на проблеми и да се снабдя с АК-74 и поне един камион джепане?

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Barbie]  
Автор Светец ()
Публикувано09.01.00 21:37



Скъпа Барбие, Тук има големи магазини за облекло например, в които избираш и мериш свободно от щаандовете, след което отиваш на касата да платиш и след това излизаш. Касите обаче, не са на изхода, а произволно разположени понякога доста навътре в могазините. Получава се така, че след касата минаваш понякога през полвината магазин с изложени свободно стоки и би могла да се обслужиш необезпокоявано и да излезеш. Единственият начин да докажеш на изхода, ако бъдеш помолена от охраната, че си платила стоката това е касовата бележка. Вярно е, че стоките са обезопасени с електрони датчици, които се свалят на касата слд като платиш, но специалисти в "самообслужването" за които ел. защите е виц има повече от достатъчно. Така, че задължение е да си пазиш бележката до изхода за всеки случай.

Тема пояснение /Светец/нови [re: Светец]  
Автор Barbie ()
Публикувано09.01.00 23:12



Такива магазини, поне в Русе, няма /изключвам Метро/. Моят "инцидент" беше в обикновен квартален магазин тип "покрит битпазар". Стоките по щандовете са практически недостъпни за оглед /предимно неопаковани-неразфасовани хранителни стоки/и пр.

Тема Коментарът е вече коментираннови [re: Чавдар]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано09.01.00 23:16



Някои пак са пропуснали: "Ако в страната ни има закон или разпоредба за глобяване на клиенти, които не изискват касови бележки, те НЯМАТ НИКАКВА ПРАВНА СТОЙНОСТ, защото нарушават цитирания чл. 32. ал. 1 от Конституцията - никой не може да задължава гражданите да изискват, да колекционират и да съхраняват документи, от които самите те лично нямат нужда. Освен това, те не могат да принудят продавача да им издаде касова бележка (самоуправство не е разрешено от закона). Никой не може да принуждава гражданите да се откажат от покупката например на спешнонеобходимо им лекарство, ако не получат изцяло излишната им касова бележка. Задължението за безусловно издаване на касова бележка може да се отнася само за продавачите - ако гражданинът не я желае, те могат да я изхвърлят (копието за данъчните власти в касовия апарат те не могат да изхвърлят)." Членовете от Конституцията, които постановяват, че Конституцията важи направо и незабавно пред каквито и да са противоречащи й закони (а да не говорим за наредби), също бяха вече посочени. Към нарушенията на чл. 32, ал. 1 от Конституцията от въпросната наредба могат да се добавят още много - например, че никой няма право да проверява и следи какво купуват гражданите (а проверявайки касовата бележка, някой си неконституционно си присвоява правото да наблюдава и следи частния живот на хората - кой колко презервативи купува, кой колко порнографски филми наема, коя жена какъв сорт артикули за интимна хигиена купува, кой човек купува успокоителни лекарства, кой какъв вестник и списание с каква политическа насоченост купува и прочие). Но тук стигаме отново до елементарни въпроси. Обърна ли се някой с точни правни аргументи към институцията, издала заповедта, с искане сама да я отмени? Обжалва ли някой въпросната заповед в административен съд? Отказа ли някой да се подчини на неконституционната заповед, така както дава възможност Конституцията? Или ние самите се смятаме за "идеални" и смятаме, че и властите трябва да са "идеални" и затова не си мръдваме пръста, теглим си ярема и сме доволни само да можем тук и там да се изписваме за мъченици? Или смятаме, че след като веднаж сме гласували, 15 човека министри (от каквато и да са боя) са в състояни сами да изтеглят страната от днешното положение и ние само трябва да "изчакаме" правовата държава? Ако мислим така - ще има да чакаме. Трябва малко и ние да се позадействаме (надявам се, че тези които редовно протестират срещу "проповеди от разстояние" да са разбрали, че протестите им не са много умни и оригинални, а са и безполезни). Или целта ни е не неиздържаното да се поправи, а да си стои непоправено за да можем открито или прикрито да внушаваме, че днешните власти са "непоправими" за да си дойдат "нашите си" власти от време "оно"? Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Barbie]  
Автор Венко ()
Публикувано09.01.00 23:59



Точка. Сделката може и да е преключила, но документите по сделката (фактури примерно) не пречи да се пазят. С касовите бележки е същото. С билетчетата за автобус - също. Точка. А като стана дума за цветовете - ти кой цвят предпочиташ? Въпросителна

Тема Приятно колекционираненови [re: Венко]  
Автор Чавдар ()
Публикувано10.01.00 01:49



А за цветовете трябва да те разочаровам - и червения не й харесва.

Тема Коментарът е вече коментираннови [re: Иван Иванов]  
Автор Любо ()
Публикувано10.01.00 03:26



"Но тук стигаме отново до елементарни въпроси. Обърна ли се някой с точни правни аргументи към институцията, издала заповедта, с искане сама да я отмени? Обжалва ли някой въпросната заповед в административен съд?" Доколкото можах да разбера г-н Иванов от днешния "24 часа" наредбата отива на съд.Не че се наемам да предвидя какво ще се случи там но все пак е някаква крачка. Между другото ако това беше станало в САЩ една орда адвокати щеше да се спусне да трови правителството за тази недомислица.Има много такива които се занимават само с обжалване на правителствени разпоредби и печелят страшни пари като съдят държавата.Не се наемам също да дам прогноза колко от адвокатите които познавам биха се наели да съдят държавата у нас.Просто ми се струва абсурд - живота им ще стане черен за нула време. Поздрави! Любо

Тема Една добра вестнови [re: Любо]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано10.01.00 03:56



Ще бъде полезно, ако научим коя организация или отделен гражданин се заеха да оспорят разумността на въпросната заповед - може би ще можем да ги подкрепим? Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Една добра вестнови [re: Иван Иванов]  
Автор Любо ()
Публикувано10.01.00 04:10



Не ми е тука вестника ама май беше някакво новосформирано сдружение на граждани и търговци.Проблема май обаче е че ще се оспорват най-вече текстовете за уличните касови апарати което си е пак българска работа.Не съм сигурен че някой извън форума се замисля как тази наредба противоречи на Конституцията.Затова казах че са нужни няколко млади и навити адвокати.Тогава управляващите много ще се замислят какви закони предлагат и гласуват.Вниманието им ще се засили още повече ако на някой ресорен министър му хвръкне главата за това че е утвърдил закон който противоречи на Конституцията.Дали ще доживея този ден не е ясно но ако дойде то няма да съжалявам че съм останал в България. Поздрави! Любо

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: той НЕ е]  
Автор Pivoto ()
Публикувано10.01.00 14:08



Представям си следната идилична (за данъчните) картинка: Имам аз магазин и си плащам патентния данък. Обаче понеже съм честен и примерен гражданин (като швейцарците) си отчитам всчики продажби на касовия апарат. Да си представим, че магазинът е достатъчно голям и прави оборот възлизащ на скромната сума от 350 лева на ден. Това според мен не е особен проблем, сигурно залата на Любо прави по толкова в добър ден. Та продавам си аз саламите (Г-н Иванов къде сте) и на 04/01/01 тръгвам да си попълвам данъчната декларация за 2000г. Въпрос: Какво да правя тогава ?

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Любо]  
Автор Pivoto ()
Публикувано10.01.00 14:25



Защото Любо има ЗС, който казва, че всеки търговец е длъжен да води счетоводна отчетност. Ако нарушиш това изискване следват солидни глоби. Между другото май властите, упълномощени да ги налагат са именно данъчните. Патентният данък е окончателен ама ако за годината продажбите ти са под 75 000 лева. Ако попрехвърлиш тая сума (виж моя въпрос по-долу) ще минаваш за облагане по ЗКПО, на фиксирана ставка с компонент за общината. Несъмнено вече внесеният патентен данък ще ти се признае за данъчен кредит и ще можеш да си го извадиш от дължимата сума. Затова и плащаш на счетоводител, за да ти манипулира оборота така, че да си останеш само с патентния данък и да не ти се изсипват данъчните на проверки за щяло и не щяло. Те и без това сигурно го правят. Именно по горната причина у нас се наблюдава следното явление: В един търговски обект, често под 40 квадратни метра, съжителстват 3-4 търговеца с един и същи собственик !! Така нагазина прави оборот от на 75 000 лева, но собственика плаща само патентни данъци. Иначе можем да направим следната сметка: У нас средната надценка е около 25%. Следователно при 75 000 лв оборот, 15 000 са печалба. следователно трябва да се платят данъци върху печалбата около 5 000 лв. Повечето патентни данъци са далеч под тази сума.

Тема За данъчната безпомощностнови [re: Pivoto]  
Автор Pivoto ()
Публикувано10.01.00 14:40



Българския народ има една поговорка: "Приведена глава ятаган не я коси". "Приведените" български глави до такава степен саботират всякакви власти, че последните неминуемо рухват. Българския народ показва способност да се справя учудващо добре без власти и регулации (виж. периода 1840-1870 в относителен план). Българската история е пълна с Андрешковци и те скоро няма да си отидат именно поради пълно неразбиране от страна на управляващите. Вместо да поуспокоят народа, да го приспят със стабилна фискална политика (както сега правят с монетарната), политиците ни упорито се опитват да го вкарат в някакво русло, което според тях е 'добро' и 'европейско' (синоним на 'добро'). Ама тъпия балканец не ще! Увива се и се усуква, на сто възела се връзва ама отказва да дава лъвския дял от плячката на Големия брат. А той Братът, въпреки че е голям, или именно поради това, не може да гони някакви си дребни магазинери. Тях днес ги има, утре ги няма. Големия брат се занимава със 'стратегически' инвеститори. Ама дребните риби упорито създават проблеми и не щат ли не щат да си плащат. Тогава Братът вдига ръце и казва: "Да бъде вашето, да бъде патентен данък". И всички доволни. И за плащане на дългове пари има, и данъкоплатеца доволен, че плаща на държавата 5-10 пъти по-малко от нормалното. След като вече 10 години ВСИЧКИ правителства у нас се опитват и СЕ ПРОВАЛЯТ в опитите си да окрадат народа чрез данъчната система, защо продължават напразните усилия ? И то на парче ? Защо всичко се кърпи и преправя ? Къде е обещаната данъчна реформа ?

Тема E, не, не си прав за печалбата!нови [re: Pivoto]  
Автор Чавдар ()
Публикувано10.01.00 14:44



Защо реши, че цялата надценка представлява печалба? Ти разходи нямаш ли? Наем, заплати и осигуровки на персонал, транспорт, ...

Тема E, не, не си прав за печалбата!нови [re: Чавдар]  
Автор Pivoto ()
Публикувано10.01.00 15:02



Защото я слагам върху всички разходи. Но дори и да приемем, че е така, в един малък магазин 90% от разходите са самите стоки. Това е при положение, че няма нает персонал, или той е малко. Има срещу моя апартамент един подобен магазин в който работят двамата собственици. Оборота им с лекота надхвърля 500 лв на ден, но май са на патентен данък. Имат касов апарат !! Като ги гледам една лента на апараа им стига за 1 месец

Тема E, не, не си прав за печалбата!нови [re: Pivoto]  
Автор Чавдар ()
Публикувано10.01.00 15:19



А питал ли си ги от колко доставчици могат да вземат фактура за закупената стока? Или още по-добре - отиди на Илиянци (откъдето се снабдяват повечето сергии и магазинчета в София, че и не само), купи стока и се опитай да вземеш фактура. Нали се сещаш какво ще стане, ако не си на патентен данък, чукаш всичко на касовия апарат, а не ти дават фактури за повечето стоки, които купуваш - приходи има, разходи - не. Резултат - плащаш данък върху несъществуваща печалба. Обаче големите акули по борсите никой не ги пипа. Защо ли?

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: той НЕ е]  
Автор Т.Ж. ()
Публикувано10.01.00 15:20



У нас данъчна реформа нема и не може да има. Ха-ха-ха. (:-))

Тема За Андрешконови [re: Pivoto]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано10.01.00 23:39



"Българския народ има една поговорка: "Приведена глава ятаган не я коси". "Приведените" български глави до такава степен саботират всякакви власти, че последните неминуемо рухват." На Андрешко му е драго, че той е укрил данъка и е успял да саботира държавата си чрез саботажа на властите, осъществяващи най-основната дейност на държавата - събирането на пари от всички граждани за общите им разходи, сиреч данъчното облагане. На Андрешко му е драго, че е надхитрил съгражданите си, оставяйки и тях и държавата си в "блатото". На него "държава" и данъци не му трябват, трябват му само болници, пътища, улици, полиция, пожарна команда, гробища, и ... възлага на други да му ги плащат. "Българската история е пълна с Андрешковци и те скоро няма да си отидат именно поради пълно неразбиране от страна на управляващите." На Андрешко очевидно не му е ясно, че преди две години студентите си издраха гласовете и трошиха с главите си полицейски палки и избирателите дадоха доверие на днешните управлявщи, не за да "разбират" те Андрешковците, а за да ги премахнат, вкарвайки ги в пътя на нормални почтени хора, в добро европейско русло. И ако за това не стигне един мандат, че получат и втори, и трети. Андрешковците са много, но за щастие не са избирателното мнозинство. "Политиците ни упорито се опитват да го вкарат в някакво русло, което според тях е 'добро' и 'европейско' (синоним на 'добро')" А ... на прасето му е добре в кочината, всичко друго му е неуютно - няма кал, не мирише, трябва да се излиза навън в тоалетната ... и ... "О времена, о нрави!" - да се плаща данък за поддържане на чистота в тоалетната. "Ама тъпия балканец не ще! Увива се и се усуква, на сто възела се връзва ама отказва да дава лъвския дял от плячката на Големия брат." "Тъпият балканец" само за няколко години, забрави, че десетилетия наред работеше не за "плячка", а за заплата, днес него не го интересува и че милиони прилични и почтени хора в света работят не за "плячка", а за заплата, от която почтено си плащат данъка, за да дойде една част от този данък като помощ в държавата на "тъпия балканец" за да не той ходи нощем по тъмни улици. "Тъпият балканец" оправдава названието си, защото не е прочел нищичко за света, за да му е ясно, ЧЕ ДАНЪЧНОТО БРЕМЕ В ДЪРЖАВАТА, В КОЯТО СЕ ПОДВИЗАВА, Е ЕДНО ОТ НАЙ-НИСКИТЕ В ЕВРОПА и алчността му раздува ниския данък до "лъвския дял от плячката" му. "Тогава Братът вдига ръце и казва: "Да бъде вашето, да бъде патентен данък". И всички доволни. И за плащане на дългове пари има, и данъкоплатеца доволен, че плаща на държавата 5-10 пъти по-малко от нормалното." Така изглежда алчната еснафска мечта за "щастие" на Андрешко и така той би бил доволен "че плаща на държавата 5-10 пъти по-малко от нормалното" (докато не сметне, че и това е много и е "лъвския дял от плячката" му). И се чувства радостен и окрилен, защото за него няма съмнение, че ако пишман-данъкоплатецът Андрешко е доволен, и всички други са длъжни незабавно да се почувстват доволни от неговото доволство. "След като вече 10 години ВСИЧКИ правителства у нас се опитват и СЕ ПРОВАЛЯТ в опитите си да окрадат народа чрез данъчната система, защо продължават напразните усилия ?" "Да окрадат народа чрез данъчната система"? Андрешко изглежда се е заседявал и е черпен в селската кръчма от марксистки пропагандисти. И е поприхванал техния майсторлък - да ти искат данък, значи да те крадат, Андрешко значи "народа". "Къде е обещаната данъчна реформа?" Ето я: Вариант 1: Андрешко се зазижда в една ограда, пет пъти колкото боя му. От тази ограда навън има само три врати. На едната пише "Данъчна каса за укрити през целия живот данъци". На другата врата пише "Съдия-изпълнител и Затвор за укрили данъци". На третата врата пише "Крематориум. Поради липса на бюджетни средства уважаемите клиенти се умоляват да дойдат следващата бюджетна година. През времето дотогава се умоляват да стоят на сянка и да не миришат". И на Андрешко се дава едно хубаво въженце, за да има с какво да се обеси, ако сметне, че плащането на данък е по-страшно. Вариант 2: Вариант 1 се осъществява, чрез закони, които Андрешко не може да заобиколи или убегне. Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема E, не, не си прав за печалбата!-За Пивотонови [re: Чавдар]  
Автор Любо ()
Публикувано11.01.00 03:34



Виж Пиво!От 9 години съм в бизнеса и тези работи отлично ги знам!Само че си негодувам и може би с право!Какъв е смисъла от цялото усложняване след като предварително са те освободили от всякакъв друг данък?Ей за това псувам.

Тема За Андрешконови [re: Иван Иванов]  
Автор Pivoto ()
Публикувано11.01.00 11:45



Това малко намирисва на тоталитаризъм г-н Иванов, не мислите ли ? Данъчното бреме в България е по-ниско от тези в Западна Европа, но кажете ми какъв процент от услугите предоставяни на гражданите от западните страни предоставя на българина държавата ? Данъчното бреме в България е по-високо от това в Унгария и Полша. Именно те са страните където реформата успя. Сега ще кажа една друга поговорка: "Насила хубост не става". Очевидно вие господин Иванов живеете с методите и идеите от миналото само че с нова окраска. НЕ може едно МАЛЦИНСТВО да казва на народа колко данъци трябва да плаща. Доколко народа е прав да се спасява по начина по който го прави е друг спор но фактът е неоспорим. Не може 10000 човека занимаващи се с политика да налагат представите си на 3-4000000 човека. За едно време: Тогава наистина се работеше за заплата но всичко беше БЕЗПЛАТНО. Сега г-н Ивнаов НИЩО не е БЕЗПЛАТНО. Така че, щом ми трябват парите аз предпочитам да се опитам да си ги задържа вместо с тях разни хора да се разкарват по света и да си сменят лимузините веднъж на 2 години. Когато започна да заработвам колкото шведите, може да ми се откъсне от сърцето някоя допълнителна сума за държавните тунеядци. Иначе НЕ!

Тема За Андрешконови [re: Pivoto]  
Автор Венко ()
Публикувано11.01.00 14:16



А кой е малцинство? И кой (по стар навик) говори от името на народа?

Тема За Андрешконови [re: Венко]  
Автор Pivoto ()
Публикувано11.01.00 16:02



Хмммм Малцинство е така наречената "политическа класа'. Мнозинство са тези които плащат сметката в края на деня. За какви навици ми говориш ? Май се опитваш да ми вмениш нещо което не съм казал ?

Тема За Андрешко - за Пивотонови [re: Pivoto]  
Автор Чавдар ()
Публикувано11.01.00 16:04



Май си на път да се озовеш в "червената дружинка" :)))))))))))))))

Тема За Коректоранови [re: Чавдар]  
Автор O'K ()
Публикувано13.01.00 04:05



K-Mart, Wall Mart, Wihn Dixie, Burdiness, Best Bye, Comp USA,... sa samo niakoi ot nai-golemite verigi magazini v USA. Tam kasovata belejka ne samo moje da dokaje zakupuvaneto na dadena vesht (pri neobhodimost). S kasovata belejka mojesh da vurnesh stokata(dori i hranitelna), sreshtu kreditirane na kreditnata,debitnata ti karta ili sumata v broi, v zavisimost ot tova kak si platil. Sus sushtata kasova belejka se proveriava i korektonostta na dvijenieto po suotvetnata ti smetka (kreditna karta). Sushtata belejka e absoliutno neobhodima i pri izpolzuvane na garantsionni uslugi (kogato sa neobhodimi). Mislia, che po-prosto obiasnenie ot tova - zdrave.

Тема Грешитенови [re: Иван Иванов]  
Автор "Sgreshshtiat" ()
Публикувано13.01.00 04:27



G-n Ivanov, Ako vie ste napravil pokupka v magazin naprimer za 100 $, koito plashtate, estestveno s edna ot kreditnite si karti, i sled okolo 15-20 dni vi doide statement (izvlechenie) po poshtata che ot tozi magazin sa udarjaliu za tazi pokupka 150 $ ot smetkata vi(stavat greshki), vie kak shte gi oprovergaete? Ako vie ste sobstvenik na magazin i ohranata vi signalizira, che e zabeliazala kradets, koito s otkradnatata stoka se nasochva kum izhoda, vie kak shte reagirate? Ima li neshto(niakakuv dokument, naprimer), koeto bi moglo da udostoveri akta na pokupko-prodajba, izvurshen mejdu vprochem na teritoriata na magazina, nezavisimo ot razmerite mu? Kasovata belejka e li ili ne e dokument? Ako eventualno smiatate, che e, to toi takuv li e i za prodavacha, i za kupuvacha, ili samo za edinia (t.e.za prodavacha)? Kogato govorim, v kraina smetka za kultura, to ediniat ot aspektite i ne e li finansovata kultura (taka, kakto i pravnata, mejdu vprochem, koiato iziskva i poznavane na osnovnia zakon - Konstitutsiata)?

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Barbie]  
Автор ?!? ()
Публикувано13.01.00 04:42



Skupa Barbi, t.n ot teb Sdelka/transaktsiya se izvurshva ne samo v realno vreme, no i na realno miasto (i tova e magazina - ot negovia vhod do izhoda mu, ako sa razlichni). Ti niamash pravo da ne vzemesh kasovata belejka, prosto nevzimaneto i ot tvoia strana e nesanktsionirano narushenie. Kasovata belejka (po zakon) se izdava ot prodavacha na kupuvacha (a ne na prodavacha ili koshcheto za bokluk, naprimer).Taka che ne burzai tolkova s tochkata. Az sum dosta svobodoliubiv po natura, no sushtevremenno uvajavam umnite pravila na vsiaka igra. I vuzpitanieto, koeto na mnogo bulgari ne e mnogo blizko poniatie. Iskash da ti tsitiram razvita durjava za primer ? Dobre, shte ti tsitiram nai-razvitata - USA - kudeto i da e, po koeto i da e vreme na denia i noshta (v raboteshtite magazini, razbira se). Shto se kasae do segashnoto ni upravlenie, koeto mnogo neudacno kvalifitsirash v "Parodiya v Sinyo", az moga samo da ti kaja - po-dobre parodia v sinyo, otkolkoto tragedia v cherveno (ili kafiavo). Tochka.

Тема за Korektorнови [re: ADAM]  
Автор разбирател (за ADAM) ()
Публикувано13.01.00 05:05



Tova, che ti e pisnalo si e tvoi problem - ne moga da ti pomogna. Zashto ne sum si slojil kirilitsa niama da sedna da obiasniavam tochno na takuv kato tebe. I ne si spomniam da sum se obrushtal lichno kum teb, ta moje bi i zatova ne sum se izraziaval na angliiski, naprimer. S drugi dumi, tova koeto iskam da ti obiasnia, umniko, e, che mojesh spokoino da ne chetesh napisanoto ot men, sled kato ti e pisnalo. (Ako ne se sehtash, samo ti napomniam, che ima i takuv variant.)

Тема За ?!?нови [re: ?!?]  
Автор Spasse ()
Публикувано13.01.00 11:39



Скъпи ?!?. Извинявай, но от забележката ти към Барби, нещо не ми стана ясно. Ако аз, вляза в един ресторант, поръчам си ядене и не го изям - това какво е? Несанкционирано нарушение, що ли? А като дам на келнера бакшиш, той длъжен ли е да ми даде касова бележка за бакшиша?

Тема На г-н "Sgreshshtiat"нови [re: "Sgreshshtiat&q]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано14.01.00 00:41



Уважаеми г-н "Sgreshshtiat", Струва ми се, че не сте разбрали за какво става въпрос. Не става въпрос, кое е добро и зло за купувача. Става въпрос, че той сам решава какво е добро или зло за себе си. Не е работа на "държавата" да решава какво е добро или зло за купувача и тя не може да се меси в личния му живот и да му налага насила добро с глоби. Продавачът може да изисква купувачът да му покаже касова бележка за изнасяните стоки, но "държавата" няма право нито да се интересува дали купувачът е купил нещо, нито какво е купил и нито дали има касова бележка за това, което е купил. Аз досега не съм срещал понятието "финансова култура". Но дори, то да съществува, културата е част от личния живот на гражданите и неприкосновеността този личен живот е гарантиран и защитен от Конституцията. "Държавата" не може да налага лична култура от каквото и да е естество с наредби и глоби. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема За ?!?нови [re: Spasse]  
Автор ?!? ()
Публикувано14.01.00 01:36



Mili Spase, niama zashto da se izviniavash - za men e tsialo udovolstvie da otgovoria na vuprosite ti, oshte poveche, che pri izvestna fantazia moje da se vidi i niakakva vruzka s povdignatata tema. Da znaesh, che ne iadene, a i biju ot 100 000 $ mojesh da izhvurlish v bokluka (t.e. da ne go izkonsumirash), vkl. i v tosi na magazina - v koshchetata mu za smet, naprimer. Samo che s edna malka podrobnost - purvo triabva da si go platish. A sreshtu parite si zaduljitelno shte ti predstaviat ...., kakvo ? ......kasova belejka. Verno e, che i kogato chovek otide v restorant da se nahrani, momentut na plashtane si e svoego roda pokupko-prodajba, no vse taki tova ne e magazin. Za da me razberesh po-iasno, shte pogledna na vuprosa ot po-drug ugul. Kogato otidesh v magazin (ili restorant - vijdam, che tova poveche te vleche) i kupish neshto, ti kak razbirash kolko triabva da platish? Shte se suglasish li da platish, naprimer 7200 $ za zlatno biju s diamanti bez da ti bude predstavena kasova belejka? Kogato otidesh v bakaliata, ti kak razbirash kolko struvat zakupenite ot tebe 2 hliaba, deset biri, polovinka shpekov, kilogram sirene...? I ako ne ti dadat belejka, tova ne e li narushenie? Dobre, sled kato stignahme zaedno do izvoda, che e narushenie da ne ti dadat kasova belejka pri pokupkata, to kaji mi kak e vuzmojno da ti ia dadat, ako ti ne ia (ne iskash da ia) vzemesh? Togava izliza, che ti podtikvash prodavacha da ne dade kasova belejka pri pokupka, koeto si e narushenie. No da se vurnem otnovo na liubimata ti tema za restoranta. Ti pitash: "? А като дам на келнера бакшиш, той длъжен ли е да ми даде касова бележка за бакшиша?" Sega shte ti kaja edna novina - v niakoi ot mnogo hubavite restoranti v USA, naprimer, bakshishut e tochno opredelen i ti se predstavia zaedno sus smetkata,na sushtata belejka, no pod neia. Bakshishut zapochva ot 40-50 $ nagore, v zavisimost ot konsumatsiata. Moga da ti obiasnia i zashto sa vuzprieli takava praktika, no tova shte stane niakoi drug put, eventualno. Vsichko hubavo

Тема За ?!?нови [re: ?!?]  
Автор Spasse ()
Публикувано14.01.00 13:10



Драги ?!? Сега и аз ще ти кажа няколко новини. 1. Много ми е интересно как са се извършвали сделките преди да бъдат въведени касовите апарати. Сигурно няма да ми обясняваш, че още финикийците са ги въвели. Оттук и отговора на въпроса за това дали трябва да искам касова бележка за златното бижу или не. 2. Извинявай, но това, че продвачът е длъжен да ми издаде касова бележка, съвсем не означава, че аз от своя страна съм задължен да я взема и да си я пазя. 3. В света освен някои от най-хубавите ресторанти в САЩ има и други заведения за обществено хранене. Така, че примерът ти не е много удачен. Влез някой път в "Макдоналдс", дай на момичето /момчето/, което те обслужва някакъв бакшиш и си поискай касова бележка за бакшиша. 4. По отношение на любимата ми тема и на твоите примери. Послужих си с пример за ресторант защото, извинявай, но ако не си изядеш яденето в ресторанта, то това няма да направи впечетление никому. Но да изхвърлиш златно бижу за 100 000 $ в кошчето за боклук... може и да си ексцентричен, но не е много обичайно, не мислиш ли? И накрая - не мислиш ли, че е полицейщина да те спре някой на пазара и да ти иска касова бележка за килото домати и връзката магданоз в пликчето, което носиш в ръка. Интересно ще е да чуя мнението ти за това как е уредено това в някои от най добрите пазари и сергии в САЩ?

Тема За ?!?нови [re: Spasse]  
Автор ?!? ()
Публикувано14.01.00 19:34



Skupi Spasse, znaeh si, che shte se razbereme, makar che ti mi obeshtavash v nachaloto na postera si novini, koito posle ne vijdam. Po reda na tochkite ti: 1. Ne viarvam da ti e problem, sled kato imash jelanie, da ponauchish poveche po vuprosa koga, kak i zashto sa vuzniknali parite, kakto i kakvi sa osnovnite im harakteristiki. Ne che niamam jelanie, no prosto mi e kut vremeto,za da ti razkaja tova, koeto az znam za prehoda ot naturalistichna razmiana kum po-udobni formi. Suahto taka ne mi se viarva da agitirash kum nachinite na turgovia ot onezi godini:). 2 V samoto ti izrechenie "Извинявай, но това, че продвачът е длъжен да ми издаде касова бележка, съвсем не означава, че аз от своя страна съм задължен да я взема и да си я пазя. " se krie ochevidno protivirechie, koeto ostaviam na teb da otkriesh. 3. Vlizal sum v ne edin "Макдоналдс" i ne sum iskal kasova belejka za bakshish, tui kato prosto ne davam bakshishi v zavedenia za samoobslujvane. "И накрая - не мислиш ли, че е полицейщина да те спре някой на пазара и да ти иска касова бележка за килото домати и връзката магданоз в пликчето, което носиш в ръка. Интересно ще е да чуя мнението ти за това как е уредено това в някои от най добрите пазари и сергии в САЩ?" Vednaga ti otgovariam - da te spre niakoi za kasova belejka za "kilo domati i vruzka magdanoz" bih narekul ne politseishtina, a prostashtina, stiga tozi niakoi da ne e prodavacha v magazina, usumnil se, che stokata ne e platena. V pazarite i "sergiite" v USA kasovite aparati sa absoliutno zaduljitelni. Chao

Тема За ?!?нови [re: ?!?]  
Автор Spasse ()
Публикувано15.01.00 19:47



За да приключим темата ще ти кажа следното: 1. Виж кои са James Ritty и John.H.Patterson и делът на натуралната размяна /няма нищо общо с натурализма/ към стоково-паричните отношения до края на 19 век. 2. Софизмът е удобна форма да избегнеш неудобен за тебе отговор. 3. Мисля, че бакшишът ти е неприсъщ не само в заведенията на самообслужване. Ако случайно греша се питам защо девойчето, което ти подава сандивча да няма право на малко уважение? И накрая тази простащина, както ти я наричаш, у нас е уредена с подзаконов акт - Наредба, което означава, че всеки данъчен инспектор може да те спре и да те попита дали имаш касова бележка за доматите, които си купил 200 м. по-долу. Ако нямаш касова бележка, плащаш глоба. Апропо, производителите на домати са освободени от касови апарати така, че щеш-нещеш, ще си купуваш от прекупвач. P.S. Тук правим разлика между магазин, пазар и сергия. Все пак сме в Ориента.

Тема Напълнихте ми душатанови [re: Pivoto]  
Автор Андрешко ()
Публикувано16.01.00 02:42



И бих извикал:Viva Андрешковщина! А сега сериозно.Работя - печеля, от къде на къде ще плащам данъци на/за когото и да било?Да не би някои освен мен да има принос в моите успехи?Не няма!Тогава що за нахалство е да протяга ръчичка за лепта.На никого не съм длъжен,както смятам, че и на мен никой нищо не дължи.Аз просто не желая да принадлежа към никакви общества и да се вписвам в някакви колективи.Бих казал, че българинът когато е единак винаги преуспява.И обратното,пропада на часа когато се впише в група(сиреч стане социален)-предполагам се досещате защо.:)))) А щях да забравя:Това да ни искат данъци-убиици (най-вече ДДС)не противоречи ли на правото ни на неприкосновенност? А и държавата какво е?Едно измислено понятие с неясно съдържание,но със съвсем определена цел да потиска хората,които по стечение на ред обстоятелсва живеят в нея.Да прилага политиката:"Бой,Глад,Стрижи",и да внушава че защитата и е "въпрос на чест", а пък плащането на данъци "голяма култура" или нещо подобно. Признайте си , макар и само пред себе си ,че Андрешко поне малко Ви е скъп на сърцето!Нали? Ваш Андрешко, П.П.Винаги ще бъда с Вас.

Тема Напълнихте ми душатанови [re: Андрешко]  
Автор Spasse ()
Публикувано16.01.00 17:05



Всяка държава, или по-точно управниците й, си заслужен да има принос в моите успехи?Не няма!Тогава що за нахалство е да протяга ръчичка за лепта.На никого не съм длъжен,както смятам, че и на мен никой нищо не дължи.Аз просто не желая да принадлежа към никаен да има принос в моите успехи?Не няма!Тогава що за нахалство е да протяга ръчичка за лепта.На никого не съм длъжен,както смятам, че и на мен никой нищо не дължи.Аз просто не желая да принадлежа към никакви общества и да се вписвам в някакви колективи.Бих казал, че българинът когато е единак винаги преуспява.И обратното,пропада на часа когато се впише в група(сиреч стане социален)-предполагам се досещате защо.:)))) А щях да забравя:Това да ни искат данъци-убиици (най-вече ДДС)не противоречи ли на правото ни на неприкосновенност? А и държавата какво е?Едно измислено понятие с неясно съдържание,но със съвсем определена цел да потиска хората,които по стечение на ред обстоятелсва живеят в нея.Да прилага политиката:"Бой,Глад,Стрижи",и да внушава че защитата и е "въпрос на чест", а пък плащането на данъци "голяма култура" или нещо подобно. Приз....


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.