Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:28 11.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Грешитенови [re: Иван Иванов]  
Автор "Sgreshshtiat" ()
Публикувано13.01.00 04:27



G-n Ivanov, Ako vie ste napravil pokupka v magazin naprimer za 100 $, koito plashtate, estestveno s edna ot kreditnite si karti, i sled okolo 15-20 dni vi doide statement (izvlechenie) po poshtata che ot tozi magazin sa udarjaliu za tazi pokupka 150 $ ot smetkata vi(stavat greshki), vie kak shte gi oprovergaete? Ako vie ste sobstvenik na magazin i ohranata vi signalizira, che e zabeliazala kradets, koito s otkradnatata stoka se nasochva kum izhoda, vie kak shte reagirate? Ima li neshto(niakakuv dokument, naprimer), koeto bi moglo da udostoveri akta na pokupko-prodajba, izvurshen mejdu vprochem na teritoriata na magazina, nezavisimo ot razmerite mu? Kasovata belejka e li ili ne e dokument? Ako eventualno smiatate, che e, to toi takuv li e i za prodavacha, i za kupuvacha, ili samo za edinia (t.e.za prodavacha)? Kogato govorim, v kraina smetka za kultura, to ediniat ot aspektite i ne e li finansovata kultura (taka, kakto i pravnata, mejdu vprochem, koiato iziskva i poznavane na osnovnia zakon - Konstitutsiata)?

Тема Евроинтеграция или муравеизация?нови [re: Barbie]  
Автор ?!? ()
Публикувано13.01.00 04:42



Skupa Barbi, t.n ot teb Sdelka/transaktsiya se izvurshva ne samo v realno vreme, no i na realno miasto (i tova e magazina - ot negovia vhod do izhoda mu, ako sa razlichni). Ti niamash pravo da ne vzemesh kasovata belejka, prosto nevzimaneto i ot tvoia strana e nesanktsionirano narushenie. Kasovata belejka (po zakon) se izdava ot prodavacha na kupuvacha (a ne na prodavacha ili koshcheto za bokluk, naprimer).Taka che ne burzai tolkova s tochkata. Az sum dosta svobodoliubiv po natura, no sushtevremenno uvajavam umnite pravila na vsiaka igra. I vuzpitanieto, koeto na mnogo bulgari ne e mnogo blizko poniatie. Iskash da ti tsitiram razvita durjava za primer ? Dobre, shte ti tsitiram nai-razvitata - USA - kudeto i da e, po koeto i da e vreme na denia i noshta (v raboteshtite magazini, razbira se). Shto se kasae do segashnoto ni upravlenie, koeto mnogo neudacno kvalifitsirash v "Parodiya v Sinyo", az moga samo da ti kaja - po-dobre parodia v sinyo, otkolkoto tragedia v cherveno (ili kafiavo). Tochka.

Тема за Korektorнови [re: ADAM]  
Автор разбирател (за ADAM) ()
Публикувано13.01.00 05:05



Tova, che ti e pisnalo si e tvoi problem - ne moga da ti pomogna. Zashto ne sum si slojil kirilitsa niama da sedna da obiasniavam tochno na takuv kato tebe. I ne si spomniam da sum se obrushtal lichno kum teb, ta moje bi i zatova ne sum se izraziaval na angliiski, naprimer. S drugi dumi, tova koeto iskam da ti obiasnia, umniko, e, che mojesh spokoino da ne chetesh napisanoto ot men, sled kato ti e pisnalo. (Ako ne se sehtash, samo ti napomniam, che ima i takuv variant.)

Тема За ?!?нови [re: ?!?]  
Автор Spasse ()
Публикувано13.01.00 11:39



Скъпи ?!?. Извинявай, но от забележката ти към Барби, нещо не ми стана ясно. Ако аз, вляза в един ресторант, поръчам си ядене и не го изям - това какво е? Несанкционирано нарушение, що ли? А като дам на келнера бакшиш, той длъжен ли е да ми даде касова бележка за бакшиша?

Тема На г-н "Sgreshshtiat"нови [re: "Sgreshshtiat&q]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано14.01.00 00:41



Уважаеми г-н "Sgreshshtiat", Струва ми се, че не сте разбрали за какво става въпрос. Не става въпрос, кое е добро и зло за купувача. Става въпрос, че той сам решава какво е добро или зло за себе си. Не е работа на "държавата" да решава какво е добро или зло за купувача и тя не може да се меси в личния му живот и да му налага насила добро с глоби. Продавачът може да изисква купувачът да му покаже касова бележка за изнасяните стоки, но "държавата" няма право нито да се интересува дали купувачът е купил нещо, нито какво е купил и нито дали има касова бележка за това, което е купил. Аз досега не съм срещал понятието "финансова култура". Но дори, то да съществува, културата е част от личния живот на гражданите и неприкосновеността този личен живот е гарантиран и защитен от Конституцията. "Държавата" не може да налага лична култура от каквото и да е естество с наредби и глоби. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема За ?!?нови [re: Spasse]  
Автор ?!? ()
Публикувано14.01.00 01:36



Mili Spase, niama zashto da se izviniavash - za men e tsialo udovolstvie da otgovoria na vuprosite ti, oshte poveche, che pri izvestna fantazia moje da se vidi i niakakva vruzka s povdignatata tema. Da znaesh, che ne iadene, a i biju ot 100 000 $ mojesh da izhvurlish v bokluka (t.e. da ne go izkonsumirash), vkl. i v tosi na magazina - v koshchetata mu za smet, naprimer. Samo che s edna malka podrobnost - purvo triabva da si go platish. A sreshtu parite si zaduljitelno shte ti predstaviat ...., kakvo ? ......kasova belejka. Verno e, che i kogato chovek otide v restorant da se nahrani, momentut na plashtane si e svoego roda pokupko-prodajba, no vse taki tova ne e magazin. Za da me razberesh po-iasno, shte pogledna na vuprosa ot po-drug ugul. Kogato otidesh v magazin (ili restorant - vijdam, che tova poveche te vleche) i kupish neshto, ti kak razbirash kolko triabva da platish? Shte se suglasish li da platish, naprimer 7200 $ za zlatno biju s diamanti bez da ti bude predstavena kasova belejka? Kogato otidesh v bakaliata, ti kak razbirash kolko struvat zakupenite ot tebe 2 hliaba, deset biri, polovinka shpekov, kilogram sirene...? I ako ne ti dadat belejka, tova ne e li narushenie? Dobre, sled kato stignahme zaedno do izvoda, che e narushenie da ne ti dadat kasova belejka pri pokupkata, to kaji mi kak e vuzmojno da ti ia dadat, ako ti ne ia (ne iskash da ia) vzemesh? Togava izliza, che ti podtikvash prodavacha da ne dade kasova belejka pri pokupka, koeto si e narushenie. No da se vurnem otnovo na liubimata ti tema za restoranta. Ti pitash: "? А като дам на келнера бакшиш, той длъжен ли е да ми даде касова бележка за бакшиша?" Sega shte ti kaja edna novina - v niakoi ot mnogo hubavite restoranti v USA, naprimer, bakshishut e tochno opredelen i ti se predstavia zaedno sus smetkata,na sushtata belejka, no pod neia. Bakshishut zapochva ot 40-50 $ nagore, v zavisimost ot konsumatsiata. Moga da ti obiasnia i zashto sa vuzprieli takava praktika, no tova shte stane niakoi drug put, eventualno. Vsichko hubavo

Тема За ?!?нови [re: ?!?]  
Автор Spasse ()
Публикувано14.01.00 13:10



Драги ?!? Сега и аз ще ти кажа няколко новини. 1. Много ми е интересно как са се извършвали сделките преди да бъдат въведени касовите апарати. Сигурно няма да ми обясняваш, че още финикийците са ги въвели. Оттук и отговора на въпроса за това дали трябва да искам касова бележка за златното бижу или не. 2. Извинявай, но това, че продвачът е длъжен да ми издаде касова бележка, съвсем не означава, че аз от своя страна съм задължен да я взема и да си я пазя. 3. В света освен някои от най-хубавите ресторанти в САЩ има и други заведения за обществено хранене. Така, че примерът ти не е много удачен. Влез някой път в "Макдоналдс", дай на момичето /момчето/, което те обслужва някакъв бакшиш и си поискай касова бележка за бакшиша. 4. По отношение на любимата ми тема и на твоите примери. Послужих си с пример за ресторант защото, извинявай, но ако не си изядеш яденето в ресторанта, то това няма да направи впечетление никому. Но да изхвърлиш златно бижу за 100 000 $ в кошчето за боклук... може и да си ексцентричен, но не е много обичайно, не мислиш ли? И накрая - не мислиш ли, че е полицейщина да те спре някой на пазара и да ти иска касова бележка за килото домати и връзката магданоз в пликчето, което носиш в ръка. Интересно ще е да чуя мнението ти за това как е уредено това в някои от най добрите пазари и сергии в САЩ?

Тема За ?!?нови [re: Spasse]  
Автор ?!? ()
Публикувано14.01.00 19:34



Skupi Spasse, znaeh si, che shte se razbereme, makar che ti mi obeshtavash v nachaloto na postera si novini, koito posle ne vijdam. Po reda na tochkite ti: 1. Ne viarvam da ti e problem, sled kato imash jelanie, da ponauchish poveche po vuprosa koga, kak i zashto sa vuzniknali parite, kakto i kakvi sa osnovnite im harakteristiki. Ne che niamam jelanie, no prosto mi e kut vremeto,za da ti razkaja tova, koeto az znam za prehoda ot naturalistichna razmiana kum po-udobni formi. Suahto taka ne mi se viarva da agitirash kum nachinite na turgovia ot onezi godini:). 2 V samoto ti izrechenie "Извинявай, но това, че продвачът е длъжен да ми издаде касова бележка, съвсем не означава, че аз от своя страна съм задължен да я взема и да си я пазя. " se krie ochevidno protivirechie, koeto ostaviam na teb da otkriesh. 3. Vlizal sum v ne edin "Макдоналдс" i ne sum iskal kasova belejka za bakshish, tui kato prosto ne davam bakshishi v zavedenia za samoobslujvane. "И накрая - не мислиш ли, че е полицейщина да те спре някой на пазара и да ти иска касова бележка за килото домати и връзката магданоз в пликчето, което носиш в ръка. Интересно ще е да чуя мнението ти за това как е уредено това в някои от най добрите пазари и сергии в САЩ?" Vednaga ti otgovariam - da te spre niakoi za kasova belejka za "kilo domati i vruzka magdanoz" bih narekul ne politseishtina, a prostashtina, stiga tozi niakoi da ne e prodavacha v magazina, usumnil se, che stokata ne e platena. V pazarite i "sergiite" v USA kasovite aparati sa absoliutno zaduljitelni. Chao

Тема За ?!?нови [re: ?!?]  
Автор Spasse ()
Публикувано15.01.00 19:47



За да приключим темата ще ти кажа следното: 1. Виж кои са James Ritty и John.H.Patterson и делът на натуралната размяна /няма нищо общо с натурализма/ към стоково-паричните отношения до края на 19 век. 2. Софизмът е удобна форма да избегнеш неудобен за тебе отговор. 3. Мисля, че бакшишът ти е неприсъщ не само в заведенията на самообслужване. Ако случайно греша се питам защо девойчето, което ти подава сандивча да няма право на малко уважение? И накрая тази простащина, както ти я наричаш, у нас е уредена с подзаконов акт - Наредба, което означава, че всеки данъчен инспектор може да те спре и да те попита дали имаш касова бележка за доматите, които си купил 200 м. по-долу. Ако нямаш касова бележка, плащаш глоба. Апропо, производителите на домати са освободени от касови апарати така, че щеш-нещеш, ще си купуваш от прекупвач. P.S. Тук правим разлика между магазин, пазар и сергия. Все пак сме в Ориента.

Тема Напълнихте ми душатанови [re: Pivoto]  
Автор Андрешко ()
Публикувано16.01.00 02:42



И бих извикал:Viva Андрешковщина! А сега сериозно.Работя - печеля, от къде на къде ще плащам данъци на/за когото и да било?Да не би някои освен мен да има принос в моите успехи?Не няма!Тогава що за нахалство е да протяга ръчичка за лепта.На никого не съм длъжен,както смятам, че и на мен никой нищо не дължи.Аз просто не желая да принадлежа към никакви общества и да се вписвам в някакви колективи.Бих казал, че българинът когато е единак винаги преуспява.И обратното,пропада на часа когато се впише в група(сиреч стане социален)-предполагам се досещате защо.:)))) А щях да забравя:Това да ни искат данъци-убиици (най-вече ДДС)не противоречи ли на правото ни на неприкосновенност? А и държавата какво е?Едно измислено понятие с неясно съдържание,но със съвсем определена цел да потиска хората,които по стечение на ред обстоятелсва живеят в нея.Да прилага политиката:"Бой,Глад,Стрижи",и да внушава че защитата и е "въпрос на чест", а пък плащането на данъци "голяма култура" или нещо подобно. Признайте си , макар и само пред себе си ,че Андрешко поне малко Ви е скъп на сърцето!Нали? Ваш Андрешко, П.П.Винаги ще бъда с Вас.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.