Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:35 02.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Добра дума за Сороснови  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано04.01.00 11:31



Постингът нарочно е провокативен. Изкушен съм от две сфери на коментари досега - жизненият мит "Сорос" и дългия дебат по /нашето/ образование. Аз изобщо не коментирам финансиста Сорос, само ще кажа, че според мен един човек може да стане случайно милионер, но милиардер - никога. Та мисълта ми е за дейността на Сорос в Източна Европа, която по традиция наричаме благотворителна. На първо място, мисля че трябва да признаем, че отделена от другите му дейности и погледната сама по себе си, тя наистина е такава. Имам данни за десетки безценни проекти, вкл. за съхраняване на наше /така е и в другите страни от ЦИЕ/ историческо наследство. Със сигурност Сорос е бил по-полезен за България през последните 10 години от почти всички международни организации, вкл. такива като ЮНЕСКО. За това какъв ефект е целил "големият филантроп" - може би трябва да се направи отделен коментар. Патосът ми е за друго. За мен Сорос финансира едни от най-важните проекти в българското образование. И не че даде много пари. Просто американизирането на нашия тип образование може да даде много плодове. До момента то е адски неадекватно. Не може една променяща се младеж да я обучаваш по модели, формирани за нуждите на хората от 70-те /и това в най-оптимистичния случай/. Да не говорим за педагогическите кадри. Сорос финансира най-важните проекти, донесли гражданското образование в България. И именно в малките групи там много млади хора се научиха да общуват, подобриха се комуникативните им умения. И именно защото това гражданско образование беше част от системата на Соросовите фондации, същите тези доста активни младежи не бяха обект на невъзможното за контролиране религиозно образование, което е много хубаво, когато не е опасно. И защото американският модел на работа в малки групи /не че американците са го измислили, но тук обучителите са предимно американски възпитаници/ е адски удобен. И защото нашето образование ако не го абсорбира, ще получим две системи на обучение - едната държавна, скучна, излишна /от гледна точка на младите хора/, казионна, задължителна, спокойно можем да кажем и репресивна /от гледна точка на личността/, и друга - адекватна, съобразена с индивидуалните нужди на младежа... Не че този проблем съществува само в България, доколкото знам и в САЩ има конкуренция между отделните модели и институти на обучение. Но там има взаимопроникване, всеки заема най-доброто от другия. Така че Сорос наистина извърши едно добро на младите хора на България, обучените до момента хора са много по-западно настроени, много по-нормални, за тях е най-естественото нещо да изслушат другия, да зачетат чуждото мнение. И не са им промити мозъците, именно тази адекватна и хуманистична система на обучение ги предпази от това да попаднат в наистина рискови места, каквито те търсеха, отвратени от нашата казионна система на образование. Мозъците не могат да бъдат промити в система, която поощрява другомислието... Колкото до това дали Сорос е острието на специфични US-държавни интереси, чел съм много такива материали, доказателствата рядко са убедителни, но са убедителни и анализите без доказателства. Повтарям, не коментирах до момента делата на финансиста, а по-скоро на "мисионера" Сорос. И то единствено в сферата на образованието, има и какво друго да се каже, ама засега толкоз, много дълго ще стане иначе...

Тема Добра дума за Сороснови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Чавдар ()
Публикувано04.01.00 12:05



Генерале, първо Ч.Н.Г. с пожелания за всичко най-добро. Имам 2 въпроса: 1. Доколко можем да разглеждаме финансиста отделно от мисионера? 2. Как се връзва твоето твърдение "...Мозъците не могат да бъдат промити в система, която поощрява другомислието..." с наличието на трудно преводимото на български понятие 'spin doctor' ?

Тема Добра дума за Сорос-още въпросинови [re: Чавдар]  
Автор Любо ()
Публикувано04.01.00 13:23



Ч.Н.Г. и от мен Генерале! Може ли и от мен няколко въпроса! 1.Колко от обучените от Сорос младежи се реализират в България? 2.Коя система поощрява другомислието? 3.Какво е финансовото състояние на Сорос в момента? Поздрави! Любо

Тема Добра дума за Сорос-още въпросинови [re: Любо]  
Автор Защо ()
Публикувано04.01.00 14:33



Ч.Н.Г. и от мен. Мисля, че Исус беше казал: "Дайте ми децата, майките сами ще дойдат"

Тема Молитвата на Сороснови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Шорош ()
Публикувано04.01.00 15:36



Господи пази ме от приятелите, от защотковци аз сам ще се пазя! Защо трябва да слагаш в кавички думите мисионера и филантропа? И защо трябва да се отделят мисионера от финансиста? Какво лошо има във финансовата му дейност? Може да се кажат хубави думи за един приятел на България, без това да звучи като Извинявай, ама...

Тема Добра дума за Сороснови [re: Чавдар]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано04.01.00 17:01



Отговорът е прост: Аз признавам, когато не разбирам нещо, а само опитай да му четеш авторските книги за Уолстрийст... И мои приятели английска филология нищо не могат да разберат от онзи жаргон. Та - от висши финанси вътре в тяхната система не разбирам. Само знам, че една поредица от случайности никога не е случайна. Англичаните и азиатците го разбраха, китайците минаха метър донякъде, но не съмсем... Образователната система на Запада преживя много промени, последните от които през 70-те. За разлика от нас в повечето случаи, онези хора умеят да се учат от грешките си, а през 60-те те усетиха че много грешки са натворили. Не искам да влизам в детайли на употребения от теб термин, но моят опит, пряката ми емпирика ме учи, че западното образование развива мисленето, там зазубрянето е само в зони, където е неизбежно. Всичко, свързано с хуманитаристика включва в оценката за знанията ти самостоятелно да разбереш процесите и да оценяваш фактите с "критично мислене"... Уверявам те, така е. Казвам го без никакви емоции.

Тема Добра дума за Сорос-още въпросинови [re: Любо]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано04.01.00 17:08



За финансовото състояние на Сорос - не се наемам да анализирам точно, пък и не аз съм Анализаторът тук... :)))))) Само знам че, ако ползвам терминът от 70-те - "няма да отиде в производството"... :) Но въпреки че претърпя загуби от сблъсъка си с китайските брокери по време на азиатската криза, те също не спечелиха кой знае колко, но и той се радва на добро здраве... За това дали ще се реализират у нас. Ами обученията са такива, че да върши работа за нашите условия. Онези, които така или иначе са най-талантливи изобщо нямат нужда от тези обучения, те направо отиват да учат на Запад, печелят си стипендии, и "Отворено общество" е само една от възможните фондации. Обученията са за масовия българин, те развиват преди всичко комуникативни умения, работа в екип и т.н. Все неща, които нашето "средно" образование изпуска - нарочно или не. Колкото до отговора за другомислието, вж. отговора ми до Чавдар по-горе, да не ставам досаден да се повтарям. Уверявам те, присъствал съм на много обучения на много и различен тип организации. Онова, което предлагат финансираните от Сорос проекти наистина хич не е лошо като за нас. Със сигурност превъзхожда с пъти обученията за младежки лидери, които правим по линия на Съвета на Европа... А със Съвета на Европа съм работил много, просто не ми се говори... То си е друга, и не много приятна тема.

Тема Добра дума за Сорос-още въпросинови [re: Защо]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано04.01.00 17:09



Точният цитат от Евангелието е "Оставете децата да дойдат при Мене, защото на такива е небесното царство", има го, ако не се лъжа, в три от евангелията. Това, което казваш ти мисля че е перифраза на Наполеон, а откъде го цитира той, не съм сигурен. Но е изпитано средство да свалиш една млада майка... :)))

Тема Добра дума за Сорос, допълнениенови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано04.01.00 17:16



И честита Нова година на всички, ако пропуснах по-горе да го направя. Мисля че ще бъде по-успешна, хубаво е да се помпим така, нали? :)))))))

Тема Молитвата на Сороснови [re: Шорош]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано04.01.00 17:26



Колко пъти досега си чувал умело подбрани думи от българин, който иска да благодари? :))))


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.