Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 10:41 10.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Мойте поздравления!!!нови [re: Защо]  
Автор Моканина ()
Публикувано23.12.99 19:33



"Боже! Колко мъка има по тоя свят, боже!"

Тема Г-н Иванов не рискува ...нови [re: Само четох до сега]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано24.12.99 01:08



... защото никой никога не успя да го наплаши, че бялото е черно (за илюстрация препоръчвам тези, които са слушали Висоцки, да си припомнят текста на песента му "Командировка в чужбина"). Уважаеми г-н Само четох до сега, Независимо от Вашите заключения, че непременно съм искал да Ви направя "чираче","овчарче" и пр., единствената ми цел бе да потърсим заедно логиката - ако сте убеден, че страните в Европа са отблъскващи до побиване на тръпки, аз не можах да намеря обяснение на твърдението Ви, че е от значение за Вас да можете да пътувате свободно в тези страни. Не получих отговор на тази нелогичност и след Вашата последна реплика. Вместо дискусия по съществото на поставения въпрос, получих от Вас непоръчана от мен характеристика и психоанализ, твърде смели за мимолетното ни познанство и пренасящи ме далеч в миналото. И в миналото емигрантите бяха виновни за всичко. Тогава не ни наричаха изискано "виртуални българи" както Вие, а изменници, предатели, невъзвращенци (изключая доносниците и шпионите, които бяха "български патриоти зад граница"), но стеротипът е същият. Една част от българската нация се смята за правомощна да смята и да определя, че непредатели има само на изток от Калотина, същевременно желаейки самата тя да може пътува свободно на запад от Калотина. Г-н Само четох до сега, Вие поставяте равенство между промени и бакии и не искате да плащате за тях. Интересно кога е било това добро време, чиято ненужна промяна Вие смятате за "бакии" - преди 1989 г. или по времето на някои периоди на управление след това - на Луканов, Димитров (8 месеца), Беров, Виденов? Или ако смятате, че страната ни би трябвало да бъде променена и подобрена за да можете да живеете по-добре, защо не искате "да плащате" за това и кой трябва да "плаща" за да се подобри живота на хората в България - всички други, но не и самите българи? "Безплатно" няма никъде господине, включително и в "подредена и утъпкана" Швеция. Зная го, защото от 22 години и аз лично "подреждам и утъпквам" същата тази Швеция всеки ден с по 8-10 часа сериозна (доста по сериозна от тази у нас) работа на ден и до 80% данък, който за разлика от нас се плаща. Господине, не е необходимо да ми разказвате как жиеят и се чувстват хората у нас - знам го от най-близките ми. Но това, което очевидно Вие и много сънародници не могат да преценят, е че 1. С хленчене и обвиняване на проклетите емигранти, че на тях им е "подредено и утъпкано", "а на нас не ни е", нищо няма да се "подреди и утъпка" от самосебе си у нас. 2. Че това е възможно да се направи с почтен труд и добро управление (което в конкретния случай неизбежно влючва и неприятни и мъчителни промени). Вие си позволявате да ясновидствате и да "виждате" смело неща, от които с Ваше разрешение ... нямате понятие. "Вие например като патриот защо не си дойдете в България с натрупан опит и спестявания и не се включите в "утъпкването" на терена? Сега в България е демокрация и не виждам причини (освен икономически) да стоите в странство.Не бихте посмял!?!?" Господине, не се чувствам ни най-малко задължен да се "оправдавам" от плоски нападки и да раздиплям и обяснявам личния си живот на все пак случайни хора - това, което според мен е достатъчно да отбележа, че на някои хора "виждането" е доста късогледо. Аз съм удовлетворен от признанието на тези хора, които знаят по-добре от Вас, до каква степен и моя милост и мнозина сънародници в чужбина се вълнуват за всичко ставащо у нас и помагат според силите си. Тези, които за десет години не са могли сами да се освободят от напластените им от комунистическата пропаганда представи за емиграцията, аз нямам амбицията да претоварвам с по-нюансирани представи. "Настроението", изхождайки от изказаното от Вас, изглежда по естество завист и озлобление. Да Ви разказвам и да Ви убеждавам, че повече от половината от българските емигранти никога не достигат до нивото си от България, че една четвърт направо пропадат, ми се струва безполезно - паветата в Швеция са си от злато и толкоз - само копай и събирай. Но ако споменатото от Вас настроение преобладава, за което аз не съм убеден, тогава това "настроение" не е градивно и е още една пречка за измъкването от тежкото положение и трябва да се освободим от него. Например да престанем да натякваме на хора все пак от обща кръв и плът в чужбина, че на тях им е "леко", а да се вслушваме и взираме и да откриваме полезни и приложими неща от техния, гарантирам Ви "нелек" опит. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Мойте поздравления!!!нови [re: Моканина]  
Автор Любо ()
Публикувано24.12.99 03:17



Господа!Обръщам се към всички защото виждам че въжделенията за свободно пътуване са в главите на всички участници във форума. Като човек който живее в България и вече е стъпил здраво на земята мога да ви обещая че така желаното свободно пътуване няма да го видим в близките 50 години докато траят преговорите ни с ЕС.Колкото и да го въртят членовете на "най-доброто правителство" тази мечта да пътуваме без визи е неосъществима.В България има около милион цигани и още толкова български турци които ще скочат като един през отворената бариера предвид бедственото положение в което живеят в момента.Към тях прибавете и 400 хилядите българи подали тази година молби за зелени карти заедно със семействата им-още около милион души.Прибавете и още 500 хиляди изселници от 1989 година които са с двойно гражданство и могат да се ползват от тази евентуална привилегия(заедно със семействата им).Бройката става още по внушителна като се прибавят и тези които не са подали молби за зелени карти но имат желание да избягат-всеки втори българин.Поставени в невъзможността да предлагат услугите си на населението поради отсъствието на последното дори хора като мен с горе-долу добро финансово състояние и собствен бизнес ще се принудят да емигрират. За да завърша тази апокалиптична картина ще добавя че един такъв реверанс на ЕС към България трябва да бъде съчетан с подобен реверанс и към другите поканени за преговори страни-Румъния(с два пъти и половина повече население),Латвия,Литва,Естония и т.н. При едно такова нападение социалните фондове на ЕС ще изпращят по шевовете и мандалото ще хлопне още първия месец. Така че забравете мечтите си за свободно пътуване и дайте поне един път да послушаме г-н Иванов защото понякога и той казва истини "1. С хленчене и обвиняване на проклетите емигранти, че на тях им е "подредено и утъпкано", "а на нас не ни е", нищо няма да се "подреди и утъпка" от самосебе си у нас. 2. Че това е възможно да се направи с почтен труд и добро управление (което в конкретния случай неизбежно влючва и неприятни и мъчителни промени)." За пръв път не мога да не се съглася с него - остава да случим на управление! Поздрави! Любо

Тема Мойте поздравления!!!нови [re: Само четох до сега]  
Автор Toni ()
Публикувано24.12.99 04:04



Ne mi stana mnogo iasno ot tvoeto izkazvane - ti ne odobiavash evropeiskite durjavi (do koito iskash vse pak da imash svoboden dostup), a negoduvash i ot polojenieto v Bulgaria, koeto znam, che ne e nikak leko. Kakvo vse pak haresvash kato alternativa za jivot? I posle - ti iskash da ia karash po-iavash i po vuzmojnost da ne plashtash danutsi. Ne znam dali znaesh, no vuv visoko razvitite durjavi vsichki triabva (i si plashtat) danutsite i tova e edna ot osnovnite prichini za prosperiteta im. A i shte ti razkria, che v tova niama nishto losho - stiga da si go osmislil i priel. Ako pojiveesh malko v niakoia ot razvitite durjavi, shte se iznenadash kolko mnogo razlichni smetki shte ti se naloji da plashtash. Sushtevremenno ima i izkliuchitelno mnogo vuzmojnosti za chovek sus znania i motivatsia da se realizira taka, kakto toi razbira smisula na tazi duma. Bedata v Bulgaria e, che horata osven che sa bedni, niamat izgradena ustoichiva tsennostna sistema ( i niama kak da ia imat, sled 45 godini komunisticheski teror i totalna manipulatsia i izolatsia ) i opredeleni nalojeni po sveta navitsi, vkl. i v tova otnoshenie. I nakraia - ne razbrah kakvo po-tochno ne ti haresva v zakonodatelstvoto na razvitite durjavi i koi imat po-dobro takova ot tiah?

Тема za ivan ivanovнови [re: Иван Иванов]  
Автор soft` ()
Публикувано24.12.99 18:29



2ra tochka e istina....tova triabva da e taka...az se opitvam...ne znam dali uspiavam no pochtennostta i NE hlencheneto sa zaduljitelni......inache niama gradivnost(pozitivni rezultati)...mnogo mi haresa izlojenoto ot vas.....merci

Тема Г-н Иванов не Ви е леко...нови [re: Иван Иванов]  
Автор Само четох до сега ()
Публикувано25.12.99 13:37



Уважаеми г-н Иванов, Ще си позволя да Ви цитирам:"всеки ден с по 8-10 часа сериозна (доста по сериозна от тази у нас) работа на ден и до 80% данък, който за разлика от нас се плаща." А сега с Ваше позволение нека да порасъждавам:Всеки ден работя и аз като Вас сериозно дори повече от 10 часа понякога.Това го разбирам,приемам го и съм свикнал.Това донякъде стимулира за повече доход,ако не съществува фактора (пре)умора.А относно 80%-те данъци бих казъл че това е нещото от което тръпки ме побиват.И ако това не е ужас здраве му кажете.Предполагам, че шведите трябва да са абсолютни "коне с капаци",въпреки другите им достойнства,щом търпят такъв абсурд!!! И това в името на кого (какво)?????

Тема Не ми е тежко ...нови [re: Само четох до сега]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано26.12.99 00:52



... че плащам високи данъци, защото: 1. Виждам с очите си, че те носят полза и на мен (самичък не мога да си построя и да поддържам аутобана до Стокхолм, който пропътувам всеки ден, нито да си имам собствена кадърна пожарна команда, която да ме гаси, ако се запаля), и на хора, които (по една или друга причина) не са успяли в живота си, но все пак имат право да живеят човешки. Уважаеми г-н Само четох до сега, С удовлетворението на един от въпросните "абсолютни коне с капаци" ще споделя с Вас, че моите данъчни пари правят по улиците на Швеция да няма просяци, гладуващи и мръзнещи, тези улици и пътища да са без нито една дупка и да са осветени, гладуващите в други страни да гладуват по-малко, каквото и лечение в Швеция (ако ще и присаждане да сърце) да не ми струва повече от една надница, гостуващи чужденци в Швеция да получават първокачествена безплатна спешна медицинска помощ ... и още безброй неща, които липсват в страните, които не се обитават от "абсолютни коне с капаци", а с такива, които имат ниски данъци и освен това не ги плащат. Освен това моите данъци правят възможно нуждаещи се страни, включително и България (и техните граждани без абсолютно никакви конски капаци, щастливо имащи ниски данъци, които и не плащат) да получават помощ (надявам се, че знаете, че например бюджетът за помощи на ООН, ЕС, МВФ идва от членския внос на държавите-членки, който пък идва от бюджета на съответната страна, който пък идва от данъците на "абсолютни коне с капаци"). 2. Знам точно за какво се изплзват моите данъци. Аз знам къде отива всяка крона от моите данъци и тази прозрачност прави доста трудна употребата на данъци за неразумни цели. 3. Мога да влияя на използването на моите данъци. Ако считам, че моите местни (общински) или централни управници не използват моите данъци за разумни цели, аз имам възможност, заедно с други граждани, да ги сменя. 4. Знам, че моите данъци са определят само и само от закон, а не от един или друг данъчен чиновник. Освен това споменатите високи данъци се плащат от хора с такива приходи, на които останалите 20% от прихода им стига да живеят доста прилично. Тези, които имат приходи под един минимум, плащат много по-ниски данъци, но 50-60% данък плащат една широка категория граждани. Въпросът е в умствената нагласа и в егоизма. Тук човекът, плащащ 80% данък, си спи спойно нощем без да изживява кошмари, че някой му е взел неговите си му хубави парички и че те ще вършат полза не нему, а другиму. У нас, при днешните данъчен и граждански морал и чувство за отговорност за собствената си държава, вероятно, ако ще и останалите 20% да означават милиони, струва ми се, че "ограбеният" ще умре от егоизъм (или ще плати престъпно милиони в подкуп на данъчния инспектор, за да не умре от егоизъм), независимо че парите му ще свършат полезна работа другаде. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Г-н Иванов, благодаря Ви...нови [re: Иван Иванов]  
Автор Само четох досега ()
Публикувано26.12.99 11:14



че така търпеливо спорихте с мен.Всичко това което го писахте в последния постинг изглежда толкова красиво,че не е за вярване.Но знам,че Вие пишете истината.И ако това някога е възможно да стане в България сигурно ще се отнася за децата и внуците ми.А за мен и моите връстници (набори:)))това "светло бъдеще" е доловимо като идея.Разстоянието което ни дели от него е измеримо само с астрономически категории.Животът ни вероятно ще премине (изглежда друга алтернатива няма)и ние като нашите предци да строим "нов живот".Какво да се прави? Ще му се любуваме през "крив макарон". P.S.От днес Само ще чета

Тема Няма такова животнонови [re: Само четох досега]  
Автор Безбожник ()
Публикувано26.12.99 17:16



"Светло бъдеще", както вие се изразихте няма, а има нормален човешки живот, със стремеж за по-нататъшно усъвършенстване на обществото в полза на неговите граждани. Иначе шведите могат да си кажат че си живеят в рая и да престанат да се развиват като общество, което е равносилно на самоубийство. Замисляли ли сте се някога, а каква е целта на западните демокрации? Мога да ви кажа - няма цел, просто стремеж всеки ден да се прави крачка напред, да се усъвършенстават институциите на държавата, да се борят с корупцията, да се докаже чий обществен модел е по-сполучлив, да се гарантират правата на всеки един и т.н., можем да изреждаме до безкрайност. И това че г-н Иванов дава само положителните страни на Швеция съвсем не означава, че те си нямат своите проблеми, спорове и отклонения. Важното е убеденоста на хората, че това е част от нормалното развитие на всяко едно общество. Така че тия приказки за строителството на новия живот, който като го стигнем ще направи всички щастливи, ги оставете на идеолозите от татово време. Иначе неизбежно ви очаква разочарование, защото това е път без последна спирка.

Тема Истината, казана разумно и точнонови [re: Безбожник]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано26.12.99 22:14



Уважаеми г-н Безбожник, Невъзможно е да се промени или да се добави каквото и да е към казаното от Вас - то е самата Истина. Уважаеми Само четох досега, Това "светло бъдеще", строено преди, с което Вие правите паралел, не се "построи" никъде и се оказа безспорна измама. Дейстителността от Швеция (а и от много други развити страни), която описвам, си е действителност и не е "строена" по нечий гениален "кардинален" план, а чисто и просто икономическите закони и принципи бяха оставени да действат и да следват своя естествен ход, а не бяха прекъснати с насилие, както у нас. Хората разбира се планираха, но не икономически революции, а краткосрочни, нерадикални и реалистични планове в подкрепа или в леки корекции на темповете на пазарната икономика и на нейния цикличен ход. Икономическите закони, ако не се възпрепятстват по изкуствен начин, ще си кажат своето и у нас. Това ще отнеме време. Това време зависи от това колко по-бързо ние отстраняваме препятствията навсякъде - в личното ни съзнание, в предприятието, в законите, в администрацията. Чудеса не могат да се правят по желание и по поръчка (лесно е нещо да се разруши, трудно е да се възстанови), но страната ни и преди се е съвземала от тежки катастрофи. Не ни е лесно, и няма да ни бъде лесно още дълго време. Но аз съм убеден, че не става въпрос за повече от десетилетие и съм убеден, че ако всеки ден правим крачката, за която говори г-н Безбожник, ние неусетно, без да стигнем пред някакви райски порти, ще усетим, че живеем по-леко. Дано да имаме оптимизъм, кураж и сили да правим всеки ден крачката, колкото днес животът ни днес да е жесток. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция Ако у нас


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.