Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 19:41 22.09.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Не е само историятанови [re: ex-Pesho]  
Автор Защо ()
Публикувано11.12.99 00:52



През 1992 в разрез с споразумението от Хелзинки, за ненарушимост на границите в Европа, бе разделена Югославия, за да може Германия, чрез Хърватска да излезе на Адриатическо море. Тогава Европа постави като единствено условие пред разделянето, да се договори как ще се изплаща Югославският външен дълг. И си изми ръцете. Това го помня. Не съм запознат с нюансите отпреди 40 и повече години. Но не виждам, когото се извършва насилие срещу някой, защо трябва да си слагаме исторически очила, то си е просто насилие. Все едно да сложим паралел, между земетресението в Турция и баташкото клане. И да му се радваме.

Тема Не е само историятанови [re: Защо]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано11.12.99 00:53



Уважаеми г-н Защо, Та кой не обича Бранислав Нушич! (За да обича човек Костурица, трябва да е роден на Балканите и да го разбира.). И кой мрази обикновените сръбски хора? Това, което описах е нито омраза, нито "клишета" за оправдание защо сърбите страдат или трябва да страдат. Това, което описах е чисто и просто обикновената всеизвестна история, обясняваща разумно защо днес нещата стават, както стават. Ако Вие сте под 35 години, бъдете уверен, че историята ще Ви даде отговор защо обикновените сръбски хора бяха безогледно лъгани и използвани и страдаха и страдат напоследък жестоко (дали малко повече или по-малко от хърватите или косовците е без значение). И аз се надявам, че историческият "Видьов" ден и на комунистически режим в Сърбия ще дойде скоро и ще чуем подтисканата днес осъзнатата истина от самите сърби. Аз с над 20 години по-дълъг "исторически" опит от Вас вече имам своя отговор - във времето, когато нашият и други народи в Европа се отърсваха от комунистическия тоталитаризъм, сръбският народ се сдоби със свои комунистически сатрапи на власт и само те са причините за неговото страдание. Но къде комунистически разбойници не донесоха страдания на сънародниците си? Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Грешитенови [re: Защо]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано11.12.99 01:12



Уважаеми г-н Защо, Грешите дълбоко. Споразумение от Хелзинки, за ненарушимост на границите в Европа, означава само и само, че подписалите го страни не могат да нарушават границите на други страни, а не отделни сътани да не се разделят и обединяват (иначе доброволното разделяне на Чехословакия и СССР би трябвало да са груби нарушения на това споразумение). По Устава и декларации на ООН отделяне на част от територията на дадена страна, членка на ООН, е напълно допустимо, ако са в сила някои принципи - населението на отделящата се държава да е изявило желанието си за това в свободен референдум и то да има "де факто" контрол над територията на новата държава. Разпадането на Югославия в началото на 90-те години стана напълно по желанието на населението в съответните републики и при пълно спазване на горните изисквания. Това за Германия, за Хърватско и за Адриатическо море не зная откъде Ви е дошло наум, но ... поне в Швеция е напълно неизвестно. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Грешитенови [re: Иван Иванов]  
Автор Защо ()
Публикувано11.12.99 01:23



За Германия, го четох в един геополитически анализ. Беше на някои от българските инситути. Темата на анлиза, беше как това , че Германия има нов фаворит на Балканите, ще се отрази на германският интерес към България. Не съм съвсем подготвен по темата, но мисля, че превъоръжаването на хърватската армия, стана основно с Германска помощ. И че Германия е основен инвеститор в Хърватска. В анализа се правеше паралел с Първата световна война, една от целите на Централните сили е била излаз на Адриатика. И че това винаги е било, геостратегически стремеж на Германия, за да може да се противопоставя на Френското влияние в Средиземноморието. Това е което най-общо си споням. Ако представлява интерес, ще Ви намеря точния източник. С поздрави Защо

Тема Грешитенови [re: Защо]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано11.12.99 02:33



Ами да напомня че германската икономика е водеща в Европа и е много естетавено да инвестира най-много. В момента и в България тя е на едно от първите места, а може би прес следващата година ще излезе и на първо място. Това за адриатическия излаз е голям смях :)))) Все едно германците си го нямат през която си искаш страна на ЕС :))) Относно разпадането на Югославия - Запада беше този който официално подкрепи Милошевич в запазването на Югославия НА ВСЯКА ЦЕНА, при това в името точно на въпросните Хелзинкски договорености. Германия беше първата западна страна която призна отцепилите се републики, защото видя до какво водят усилията на Милошевич в "запазването" на Югославия. Все пак добре е да попрочетеш малко история.

Тема Прав стенови [re: ex-Pesho]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано11.12.99 02:48



Уважаеми г-н ex-Pesho, Вашето напомняне за усилията на западните страни за запазването на Югославия и тогавашните съвети към Милошевич да приеме и да спазва ротационния принцип на президенството като предпоставка за успокояване и консолидиране на Югославия изкараха от архива на паметта ми един конкретен факт. Спомних си, че тогавашният президент на Франция, покойният г-н Митеран, за да обезокуражи Хърватско в стремежа си за независимост след окончателния отказ на Милошевич да преговаря, заяви публично, че Франция никога не ще признае независимостта на Хърватско. Франция разбира се имаше и своята причина - някои не желаеха да видят фиаското на свои все пак оказали се недалновидни национални герои с разпадането на сътворената от тях Югославия. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Някой ми влиза в коридоранови [re: Защо]  
Автор Analyser ()
Публикувано11.12.99 02:58



Защо, след като не знаеш подробности за процесите в Израел, за амбициите на Сирия, за ролята на Ливан, за желанията на Арафат, говориш така самоуверено? Най-простото обяснение на процеса е "източен търг". Че ако еврей или арабин се съгласи на нещо без да се потъргува и да се опита да измъкне максималната отстъпка, той просто ще се смята за излъган. Това естествено важи само за неща които подлежат на търгуване. Ерусалим, на който си точат зъбите всички мусюлмани, не спада към тях. Затова ние се обърнахме към Сирия. нека Арафат понервничи. На кого после ще разчита за помощ, ако всички наоколо са сключили мир с Израел. Което пък е добре дошло за Асад, който иска да се прави на "благодетел" на палестинците и ще ги натисне да отстъпят на Израел, за да постигне своите си цели, а обективно и целите на Израел. А Големия Бял Брат, който уреди всичко това, ще гледа с бащинска усмивка отгоре и ще запише още няколко страни в своя "лагер". И ако цената на неговата изгода е мир на Близкия Изток -ашколсун и аферим.

Тема За анализнови [re: Analyser]  
Автор Защо ()
Публикувано11.12.99 09:25



Много се извинявам, че съм влязъл в пресоналнта ви територия без разрешение. Единствено съм споменал ОПП, с простото твърдение, че терористичното минало на ръководството и, пречи на настоящето и. Ако не е вярно, чакам подробности. А че Арафат има проблеми в Палестина с корупцията и тайните сметки на ОПП, също е вярно.Не вижадам нищо самоуверено в тези две твърдения. А след като сте, специалист по темата, бих искал да направите един паралел между АОК и ОПП. Бях написал: Проблемите на Арафат започнаха. И процеса не върви както трябва, точно защо част от ОПП си остават терористи. За тях решението на проблема е отстраняватето му.

Тема До Генерала, със закъснениенови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Безродник ()
Публикувано11.12.99 13:28



Генерале, късно ти видях тази реакция, та един закъснял отговор: Изразът "разобличени лъжи" наистина е извехтяла патетика, но лъжите са си лъжи, документирани са като факти, документирана е и манипулативната им същност. Всеки при добро желание има достъп до публикациите, в които тези лъжи са изброени и трасирани, и може да си направи заключенията.Надявам се, лъжците скоро да си понесат последиците, и надеждата ми е реална. Това за "копанката на Сорош" го забрави. За режима на Милошевич не очаквай особени разкрития, надхвърлящи машинациите на един среднокалибрен балкански автократ. Освен някой ден да излезе на бял свят, че сътрудничеството му с Вашингтон далеч надхвърля това, което знаем в момента. Няма никакъв парадокс в това, да си прозападно ориентиран и същевременно да си против войната на Нато в Косово и цялостната роля на Запада в демонтажа на Югославия. Този "парадокс" е свойствен на голяма част от гражданите на западните държави, защо в България да е иначе. И аз съм от тях, и при това съм в много добра компания. Познавам Мишо Неделчев и знам колко знае. Аз пък зная повече. При това съм свободен от някакви интереси, които да ми диктуват, какво да знам и какво да се правя че знам или не знам, а той не е.

Тема За анализнови [re: Защо]  
Автор Analyser ()
Публикувано11.12.99 22:11



Не става въпрос за персонална територия, а за това че периодически някой от участниците започва да прави несъвместими сравнения. На тази тема съм спорил с г-н Никой, с Toni(не Tony), с Любо, и други. Ето ти само две от изкаванията ми за ООП и АОК. А ако искаш да четеш повече можеш да пуснеш "търси" с моя ник и "АОК" "ООП". __________________________________________________________________________________________________________ Автор: Analyser Дата: 02.08.99 16:28 Вие май не сте много наясно с ООП, и затова ме обвинявате в двойни стандарти. Военната фракция на ООП, отговорна за повечето атентати беше Фатах. Май сте я позабравили вече, защото тя сега е политическа партия, а от нейните бойци е формирана палестинската полиция. Каква е разликата с АОК? Само в това, че същата ООП само допреди една година държеше в устава си точка за унищожаването на Израел и издавянето на всички евреи в морето. Някой да е искал да унищожава Сърбия и сърбите? И по въпроса за отговорноста. В израелската армия непркъснато им набиват в главата, как да правиш разлика между позволена и непозволена заповед. За изпълнението на втората ти нямаш никакво оправдание и носиш лична отговорност. Така, даже сега и да се намерят привърженици на етнически чистки, някъде по веригата заповедта ще бъде спряна. Последното, което винаги го повтарям, опитайте се не да очерняте хората, а да си представите себе си на тяхно място. Между другото една от причините да изберат сегашния премиер-министър на Израел, беше фразата му казана като Началник на Генералния Щаб: "Ако аз бях араб, роден на териториите, аз също щях да съм терорист". Ето това е разликата в отношението, и това е което сърбите все още не са го проумяли. Ако не можете да го разберете, значи е безсмислено да ви обяснявам повече за правата на човека. _________________________________________________________________________________________________________ Автор: Analyser Дата: 02.08.99 12:04 Чавдаре, говорихме за Слобо, не за другите. По твоята логика, аз сега трябва да ти напомня за терориста и убиец на деца, Ясер Арафат - когото аз лично ненавиждам, но който е единствения представител на палестинците с когото може да се водят преговори. Между другото преди 7 години затвориха един израелски журналист за 18 месеца в затвор, само защото се беше срещал с него. Така че, щом приемаш ООП, ще трябва да приемеш и АОК.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.