Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 13:48 16.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема До генерал Антонескунови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Безродник ()
Публикувано10.12.99 12:19



Генерале, пак аз се обаждам, за та ти отговоря накратко и след това да си гледам работата, защото този dirBg само ми яде времето, и докато не се оправи няма да се връщам на него. Философиите ти за разни "бинарни опозиции" са в мои очи (понятно) шишалкавене. Аз не съм по-малък привърженик на европейската интеграция с българско участие от теб и останалите пронатовци в тази дискусия. Напротив, цялата ми лична биография, в която няма да те посвещавам, е свързана с тази идея. Но: Ако някой искаше да саботира тази идея и реализирането й, трябваше да подкара именно тази политика, която определени политически сили в Европа, но преди всичко в САЩ подкараха от 1992 година спрямо Балканите и конкретно спрямо югославската криза.С расфасоването на Югославия, още неприключило, на етнически държавоидни образования и протекторати,и с изгарянето на десетина милиарда капитал в една безразсъдна и престъпна бомбаджийска акция тази европейска интеграция, от която България би имала интерес, засега се отлага.От Косовската война нататък, каквито и да ги приказват днес в Хелзинки, европейската политика ще следва други приоритети, след които за интегрирането на югоизточна Европа и Балканите няма да има ни интерес, ни пари.Същевременно въпросната политика на Запада спрямо Югославия изфабрикува и пусна за обосноваването си в обръщение такива лъжи и манипулации, че пропагандните централи на бившите комунистически режими семки да ядат.Манипулирането на медиите и всекидневните лъжи на отговорни политици в хода на Косовската война са особено пагубна контаминация на западната политическа култура. От тук нататък за мен и за мнозина други няма основания за оптимизъм относно бъдещите развития.Какво "европейско поведение" бе, генерале, какви "граждански права". В момента САЩ строят в Косово три военни бази, а в Тирана македонският албанец Джафери, косовският Тачи и албанският премиер прокламираха изграждането на магистралата Тирана - Прищина за "национална задача". Прогноза: Косовската война е само увертюрата към бъдещи войни, в които на балканските страни и народи е отредена ролята на "Manоеvriermasse" или,ако щеш, на "пространство". Много ми се ще да се лъжа, но нищо не ми подхранва тази надежда.Хайде, със здраве.

Тема Елитът, Косово и младитенови [re: Генерал Антонеску]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано10.12.99 15:56



Аз имам малко по-друга хипотеза. През 97-ма младите бяха използвани като инструмент за свалянето на предишното правителство, и много от тях се почувстваха лично ангажирани в събитията. Естествено, с присъщия на младостта идеализъм, доста сложните обществени процеси бяха подменени в младежкото съзнание с простички неща като - махаме лошите, идват добрите, заплатите скачат с по няколкостотин долара, техното се бичи в дискотеките нон стоп, бирата се лее на корем. Да, ама вместо това те гледат че са пак останали със стотинки в джобовете, а само обитателите на БМВ-тата и джиповете са се сменили с "нашите" хора. Естествно това води до загуба на илюзиите, протести срещу НАТО, наказателни вотове и т.н.

Тема На един новак от "племето"нови [re: Иван Иванов]  
Автор Защо ()
Публикувано10.12.99 18:28



Признавам, не съм участвал от начало в дискусията. Един афоризъм твърдеше , че ако в спора не се роди истина, значи е било дискусия. Но по същество. Да се дават отпределения на противниците на войната в Косово, поне тук във България, беше ексклузивно право на управляващите и прилежащите им медии. Така за около една седмица, научих за себе си че съм: 1.комунист 2.националист и фашист 3. сръбско мекере 4. близък приятел на Милошевич, отговорен за избиването на хиляди невинни. Сега се вижда, че войната беше неадекватно решение, довело до неадекватни резултати, но никой не ми се е извинил за обидите. В Швеция може и да е друго. Принципно тук трябва, да разменяме мнения по вълнуващите ни въпроси, не не да се определяме кой какъв е. С поздрави.

Тема До Защонови [re: Защо]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано10.12.99 19:35



...Не виждам как, можем да спечелим от това, че на 100 км. от границата ни се основава държава базираща се на етническа експропияция. ... С това че същата в момента експроприира държава, която от своето създаване преди век и половина се основава на същата тази "етническа експропияция". И която, да ти напомня, е експроприирала от нас Македония, и о, изненада - рожденното място на 150 000 българи в същото това Косово, и която продължава със същата тази практика спрямо няшите сънародници от Западните покрайнини. Наистина, крайно време беше някой да вразуми Велика Сърбия. Мисля че Генерала се опитва да ви каже че политиката не е пансион за благородни девици. Какви знамена, какви ценности? По-долу споменах нещо за идеализма.

Тема До Защонови [re: ex-Pesho]  
Автор Защо ()
Публикувано10.12.99 23:11



Една държава създадена с престъпление си остава престъпна. вижда се и от примерите които ми даваш. Не виждам какво, ще спечелим от това, да се намираме до европейския разпределител на дрогата. Освен евтини и лесно достъпни наркотици. И нови проблеми.

Тема Елитът, Косово и младитенови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано10.12.99 23:38



Уважаеми г-н Генерал Антонеску, Между причините за нестабилността и повърхностността на преценките и реакциите на наши млади хора е и една според мен твърде сериозна и оправдателна причина - тяхната историческа неосведоменост, слабите им познания за действителните събития у нас, около нас и на нашия континент през отиващия си век. Без да желая да засягам тези млади хора (докъм 35-годишна възраст), аз смея да твърдя, че едно твърде голямо мнозинство от тях не познава действителната по-нова наша и европейска история. По такъв начин тези хора нямат реален поглед върху причините в миналото за ставащото днес. Отговорните за това са известни - "синтезаторите" на недействителна история, превърнали една наука в слугиня, обслужваща идеологически полуграмотните комунистичеки деспоти в продължение на близо половината от този век. Тази синтезирана "история" бе единствената, която се преподаваше в нашите училища. Докъм средата на 60-те години имаше все още много родители, дядовци и баби, живи свидетели на събитията преди окупацията и комунизацията на страната ни, учили и познаващи друга история, много по-близка до истината. От тях по един или друг начин младите у дома и в роднинския и приятелския на семейството кръг, получаваха "алтернативни" исторически познания, съмнението за цял живот, че в училище са ги лъгали. Оттук сред немалко от тях се създаде и един бъдещ интерес към всичко, което запълва укритите исторически истини. Лично за себе си мога да кажа, че 95% от историята на нашата страна научих извън и след училището. След средата на 60-години манипулирането и пропагандирането на съчинената история у нас доби гротескни размери - партийни величия, по принцип неграмотни терористи с помощта на писатели-занаятчии започнаха да пишат "мемоари", в които направиха от престъпленията си история. Булевардното "изкуство", угоявано с тлъсто заплащане, също даде своя принос ("На всеки километър" далеч не беше единствената "историческа" с извинение помия). И ... тогавашното юношеско и следващите поколения бяха замотани в непрогледна лъжа и загуби и най-малката връзка с действителната история. Затова според мен това поколение днес е лесна плячка на манипулации или на спонтанни чувства, небалансирани от познания. Иначе тези млади хора биха знаели, че по принцип още с изкуственото си създаване през 1919 г. от самозабравилите се в победата си във войната френски политици и маршали, Югославия бе осъдена да не просъществува. Клемансо чисто и просто произволно откъсна огромни територии от победените страни от една страна с цел да ги съсипе и да ги елиминира като потенциални врагове в обозримо бъдеще и от друга - да възнагради съюзниците на Франция. Нищожната Сърбия стана огромната Югославия след откъсването на Босна и Херцеговина, Хърватско, Словения и Войводина от Австро-унгарската империя и на Западните покрайнини от България и "заприходяването" им като военна плячка заедно с окончателното признание на завладяната от Сърбия няколко години преди това Вардарска Македония. Несправедливостта, жестокостта и неморалността на Парижките диктати се осъзна твърде бързо, включително и сред почтени хора в самата Франция. През 1934 г. видният публицист и общественик Анри Пози направи анкета на място в придадените на Югославия територии и публикува ужасяващите резултати (особено за Вардарска Македония) в книгата си "Войната се завръща". Той призова публично френските политици да ревизират и да поправят грешките си, ако не искат Първата световна война да се завърне като Втора световна война. Но ... на Клемансо и на маршалите вече бяха изградени паметници (и днес можете да ги видите във всяко френско село и град), на тях бяха наименовани улици и площади, Франция не стори нищо и войната се завърна след няколко години. Но ... тази Югославия бе съшита с бели и гнили конци - от 7 националности, 4 езика и 3 религии. Тази държава можеше да се държи цяла за известно време само с помощта на сръбските щикове. И тези щикове не бездействаха до началото на 40-те години - Югославия си оставаше Сърбия плюс окупирани от нея територии, желаещи час по-скоро отхвърлянето на тази окупация. Към края на Втората световна война и след нея стана едно чудо. Рискът за разпадането на Югославия бе "отложен" от един твърде ловък хърватин - Йосип Броз Тито. Той съумя да запази изкуствената държава дълго време чрез създаване на "национални" републики и автономни области и чрез поверяването на власта в тях на верни му местни комунистически ортаци, които срещу тази привилегия да гарантират централната власт на Белград. Тито елиминира сръбската хегемония в политиката и във властта от епохата ма могъщия предвоенен сръбски министър-председател Пашич. В интерес на истината трябва да се каже и че комунистическият терор бе по-мек от нашия - комуто "строеж на комунизъм" не понасяше, можеше да се пресели където пожелаеше. Освен това "конфликтът" на Югославия със СССР й придаваше приветлив ореол, както вътре в страната, така и на Запад (от което печелеха и комунистическата върхушка, и обикновените хора). Но ерата Тито отмина и дойде един обикновен комунист. И той още през 1989 г. погреба Югославия в местността Косово поле в Косово, където заяви отнемането на автономията на Косово и Метохия и на Войводина. Това бе сигнал за "републиките", че предстои и техното премахване. Местните комунистически върхушки в тях незабавно се пребоядисаха националистически, споменът за окупатора-Сърбия лесно бе събуден и ... Югославия се разпадна, независимо от кървавите "усилия" на Милошевич. Последните събития в Косово и може би престоящите в Черна гора и Войводина са само финалът на "повиканото" от Милошевич през 1989 г., сложило край на "отсрочката" на Тито и потвърдило, че отрочето на Клемансо бе родено в клиническа смърт с предписание да се държи само в респиратор. Незнаейки изброените обстоятелства, младите хора у нас нямат представата, че Югославия бе ПО НАЧАЛО изкуственосъздадена и обречена държава и те според мен реагираха емоционално, а не рационално на последната фаза на нейното разпадане, не като на нещо закономерно и неизбежно, а едва ли не като на нещо "предизвикано" от НАТО, България, Румъния, Унгария и прочие. Трагичното според мен е, че и днес в нашите училища се преподава все още твърде много историческа пудра и вакуум. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема До Защонови [re: Защо]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано11.12.99 00:13



Само не ми е ясно защо в тази дандания около "европейския разпределител на дрогата" все се забравя че преди да стигне до него за да я разпределя, дрогата минава през България. Някой я пуска да мине. И за да престанеме с разните упражнения по това колко била страшна Албания за региона би ли ми отговорил на следния въпрос: кое е по-добро за Близкия Изток - Арафат начело на терористичната организация ООП или Арафат начело на управляващата партия ООП? П.П. Ако се замислиш малко всяка държава се създава с някакво престъпление. Зависи от гледната точка. Така например, конницата на Аспарух от гледната точка на Византия си е просто криминален елемент, заграбил тяхна територия.

Тема Не е само историятанови [re: Иван Иванов]  
Автор Защо ()
Публикувано11.12.99 00:28



Като един от поколението до 35 години. Вярно е нямам големи познания по история, но и историята не е била моя страс. Като поколение израстнало в система без морал, с тотална разминаване на думи и дела, за мен беше шок, че и при НАТО,ЕС разминаването на думи с дела е не по малко. И зад размахваните през 80-те години права на човека, се е разбирало нещо съвсем друго. Това друго, го разбрах, когато през 1992 година реших да упражня моето гражданско право на свободно придвижване. Визи и унижения, които не бях изпитвал през целият си живот. Мога и да не знам добре историята, но видях, че НАТО вместо да се помъчи, да намали до минимум щетите от разпадането, определено взе страна и често само раздухваше огъня доколкото може. Защо не защити сърбите от Източна Славония и разреши най-голямото етническо прочестване в Европа. Със сърбите, както и с румънците и турците имаме обща история и винаги може да си вадим, факти разпалващи омраза. Турците по малко ли са ни клали,защо им дадохме горна Арда. И не са ли идвали Румънците почти до София, затова ни пречат и не искат мост при Видин? Клишетата са готови. Само чакат да им дойде времето. Мога и да не знам история, но един от любимите ми писатели е Бранислав Нушич, а любимим режисиор ми е Костурица. И от целият разпад на Югославия, страдат обикновените сърби с обикновени страсти и желания. Защо сърбите трябва да страдат повече от хърватите или косоварите. На този въпрос историята не може да ми отговори, колкото и добре да я познавам.

Тема До Защонови [re: ex-Pesho]  
Автор Защо ()
Публикувано11.12.99 00:36



Проблемите на Арафат започнаха. И процеса не върви както трябва, точно защо част от ОПП си остават терористи. За тях решението на проблема е отстраняватето му. А за Аспарух си прав. Водил е война за правото си на държава. И в прищина Хачим Тачи, вече строй "Онгъла".В Косово са се преселили 200000 албанци. Идва Македония. Какво ме грее, че след сто години Косово или Албания, ще са най-демократичните страни. А дрогата вече минава през Вльора.

Тема Не е само историятанови [re: Защо]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано11.12.99 00:41



Наистина е добре да понаблегнеш на историята на Югославия. Тогава можеш и да разбереш чия страна е взел Запада през 1990-1992 и въобще какво е станало там през последните 12-15 години.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.