Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 05:33 30.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Тема Да мислим позитивно!нови  
Автор Bezrodnik ()
Публикувано08.09.99 10:53



Последни данни на UNHCR за бежанците от Косово преди няколко часа: общо 220 хиляди души, предимно сърби и черногорци. 50 до 60 хиляди са избягали по време на бомбардировките на Нато от март до юни. Останалите са избягали след навлизането на КейФОР на 12 юни. 178 хиляди се намират днес в Сърбия, 41 хиляди - в Черна гора. Същевременно до момента в Косово са сринати със земята 40 православни църкви и манастири.(APA/dpa) - Като имаме предвид, че досега ставаше дума за максимум 200 сърби/черногорци в Косово (около 10 процента), техният брой сега ще да е под нулата до към минус десетина хиляди. Мултиетнически обаче може би ще са швейцарските крави, с което върховната цел на интервенцията - установяването на демократично и мултиетническо Косово с цената на 2000 убити, огромни разрушения и изгърмяни 50 милиарда долара - все пак ще бъде постигната!

Тема Да мислим позитивно!нови [re: Bezrodnik]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано08.09.99 14:38



Да речем че има върховна цел на интервенцията в хуманитарен план. Бих я формулирал като освобождение на 1.8 милиона души от систематичния терор упражняван върху тях от 1912 година насам. Да не говорим за прекратяването на заплахата за целия регион от съществуването на агресивната сръбска държава. Слава богу вече физически не може да бъде агресивна.

Тема Da mislim!нови [re: ex-Pesho]  
Автор Sasho ()
Публикувано08.09.99 19:31



Petre, Kato cheta komentara ti izliza, che ot 1912 v Stara Syrbia zhiveiat 1.8 miliona albantsi?! Ne znam kakvo chetesh v Amerika, no mislia, che ti imash nuzhda ot seriozni knizhki! Dosta chesto si zadavah vyprosa zashto im triabvashe na tia izrodi da podkrepiat albantsite i da si pozvoliat da smazhat edna tsiala strana?Otgovora hich ne e prost, a se vyrti okolo predstoiashtite igri, syjuzi i invsetitsiii.Chuva li li ste za mjusjulmanskata dyga?

Тема И аз това казвам!нови [re: Sasho]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано08.09.99 20:47



Каква стара Сърбия бе Сашо? Ако ще си говориме за стари и нови, дай България да си иска Белград и да приключваме по въпроса. И аз мисля че имаш нужда от сериозни книжки. Иначе ако малко от малко си чел какво съм писал тук през тези месеци щеше да разбереш защо казвам "ако може да се говори за цели в хуманитарен план". Иначе съм чувал за еврейски, мюсюлмански и какви ли не още бръмбари в главите на разни изроди националисти или комунисти.

Тема И аз казвам - Think ...нови [re: ex-Pesho]  
Автор Sasho ()
Публикувано08.09.99 22:48



Tova za "Stara Syrbia" ne sym go izmislil az. Za Bulgaria i Belgrad niama smisyl da govorim, zashtoto po tvoiata logika sme v pylno pravo, sled kato albansti si poiskaha "Stara Syrbia" za tiah si. Chel sym povecheto tvoi raboti, a osobeno rannite, koito biaha izpylneni s omraza i nenavist kym syrbite!Mnogo ot uchastnitsite ako si spomniash ti otpraviha ukor, che tazi ti omraza prechi da bydesh bezpristrasten i da davash tochni otsenki, kakvito ti mozhesh. Cheta i novite ti - i mislia, che si v goliama greshka da se predoveriavash na Golemia' Bial Brat - za tia hora vsichko e Biznes i Pari, niakakvi chustva.Pone si tam i triabva da si go razbral otdavna. A za mjusulmanskata dyga - chast ot globalnata politika na Sasht.Petre, ako si gledal filma "Blokada" tribva da si se uetil, che "belite ni priateli" gotviat goliam udar sreshtu Isliamskite fundamentalisti.Po pritsip te taka praviat - s igralni filmi podgotviha obshtestvenoto mnenie v Sasht za Agresiata v Jugoslavia - "AirForce" ( s Harison Ford), niakolko sedmitsi predi vyzdushnite udari pusnaha po NBC "Shindler`s List", zabelezhi bez nito edna reklama v nego!!! Iskaha da pokazhat na dobrodushnia amerikanets kakvo e Holokost i kakvo znachi "Ethnic cleansing", za da mozhe sled tova kogato sravniavat chichko Milosevits s Hitler na amerikanetsa da mu e iasno zashto i da ne pita povehce, a da se brykne v joba i da slusha!!! Syglasi se, che sym prav!

Тема И аз казвам - Think ...нови [re: Sasho]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано09.09.99 00:04



<> Не мога. Твърде елементарно мислиш. Не се съгласявам с никого за който нещата са толкова уютно прости. Значи един път призоваваш за чувства (когато ти отърва да заклеймиш Големия Бял Брат), а когато трябва да се оневини сръбския шовинизъм трябва да съм безпристрастен. И нещо за въпросната "омараза" - след като си ми бил такъв редовен читател, трябва да знаеш че имам прители които са "полу"-сърби, както и това че нищо не ми пречи да си приказвам и поддържам нормално отношения с всеки нормален сърбин. Храня омраза само към сръбския шовинизъм и към хората които го изповядват. И мисля че имам достатъчно основания за това. А за Стария Сърбия и Велика България също не съм го измислил аз. Белград е бил повече години български отколкото Пловдив. Значи ли че трябва да си го поискаме? Ти пръв започваш да говориш за подобни глупости. Чети история. По приказките ти личи че пребиваваш в омразните ти САЩ, щом толкова добре знаеш какво са давали по телевизията. Или може би пък не си тук, защото иначе тогава трябваше да знаеш че Air Force One, го въртят всяка седмица (дошъл ми е до гуша). По твоята логика САЩ всяка седмица извършват интервенция някъде, а списъка на Шиндлер и който и да е друг филм въобще не трябва да се пускат по телевизията, освен при подготвянето на общественото мнение за агресия. Чуваш ли се въобще какво говориш? В САЩ ежедневно от малки им набиват главите с клишета за комунистите, арабите и марсианците, по същия начин както на теб са ти набивали клишета в главата за световния империализъм, онеправданите народи и пролетарския интернационализъм. Мисли с главата си.

Тема И аз казвам - Think ...(за ex-Pesho)нови [re: ex-Pesho]  
Автор той НЕ е ()
Публикувано09.09.99 00:40



"А за Стария Сърбия и Велика България също не съм го измислил аз. Белград е бил повече години български отколкото Пловдив. Значи ли че трябва да си го поискаме? " Тук виждам отричане на подхода на "историческата легитимност". В предишната тема днес забелязах поддръжка на този подход-затова ти зададох няколко въпроса, които може би не си забелязал. Би ли си направил труда да формулираш позицията си в този аспект?

Тема И аз казвам - Think ...нови [re: ex-Pesho]  
Автор Sasho ()
Публикувано09.09.99 00:52



Ne mi e iasno kade go namirash srybskia shovinizym v rabotata sys Stara Syrbia? Kakto sam se izrazi vednyzh "tuk v dira boravime s fakti" - iskam da mi drasnesh edna priblizitelno tocha tsifra za ubitite nevinni albantsi v Stara Syrbia ot srybskata politsia i armia predi 24 mart, edna za nevinnite syrbi ubiti ot albantsi i edna za ubitite nevinni albantsi ot NATO.Molia. S Istoria Petre, se zanimavam dosta otdavna i moga da sybesedvam s teb, po koiato i da e tema ot istoriata na chovechestvoto! Gorespomenatoto Velika Bulgaria niama nishto obshto s Belgrad ili gresha( V .Metodiev mozhe veche da e pochnal da promiva mozytsi)? Ideiata da si iskame Belgrad e lansira ti! Air Force One e bokluk - napraven s edna ednichka tsel - da pokazhe kakvo se sluchva na loshite komunisticheski "hardliners", koito izbivat po 200 000 dushi.Tozi bokluk go e gledal predi 2 godini pochti vseki amerikanets, zashtoto v nego uchastva H. Ford.Tozi bokluk mozhesh da go namerish dori i v universitetskite biblioteki!Pochti po syshtoto vreme ( v kraia na 97) po CNN biaha napravili karta s nai-vzrivoopasnite tochki na sveta togava - poznai ot tri pyti koia karta beshe na pyrvo miasto.Petre, vsichko bavno, stypka po stypka be podchineno da podgotvi obshtestvenoto mnenie za predstoiashtata "humanitarna operatsia".Spisakyt na Shlinder beshe edno nai-silnite im oryzhia - ostaveno za posledno!Ti si mislish, che govoria gluposti, no ako si napynesh pametta shte se setish, che sponsor na filma be *snap.com* - syshtite, koito poslebiaha otorizirani da sybirat pomoshti za albantsite po Interneta i kydeto syshto mozheshe da stanesh " syprichasten na genotsida, koito onzi Hitler - 2 izvyrshvashe sreshtu tiah". Ne znam koi misli elementarno! Ne mrazia Sasht, ne mrazia i amerikantsite - bezrazlichni sa mi.No tova, koeto te i Zapadna Evropa izvyrshiha ne moga da priema.

Тема И аз казвам - Think ...нови [re: Sasho]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано09.09.99 01:12



<> Какво разбираш под Стара Сърбия? Започвам да подозирам че ти говориш за нещо съвсем друго. <> Прочети малко за Първата Българска Държава, а след това се прави на историк. Няма смисъл да коментирам пасажа за Air Force One. Този начин на мислене много ми е познат. И не смятам че САЩ и Западна Европа са ти били безразлични. За да говориш такива глупости за тях и да си вярваш трябва отвътре да ти идва.

Тема И аз казвам - Think ...(за ex-Pesho)нови [re: той НЕ е]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано09.09.99 01:29



Легитимно е да се разглежда един конфликт в историческите рамки на неговите съвремени измерения - поколенията, които пряко са свързани с причините породили конфликта и последващите ги събития. Конфликта в Косово в неговите си съвременни измерения датира от образуването на Сръбската държавност през миналия век и особено вследствие на прочутите Начертания. Там са положени основите на сръбския експанзионизъм и идеята за Велика Сърбия. За зла беда обаче Велика Сърбия се е предполагало да бъде изградена върху гърбовете на нейните съседи. През 1912 година Начертанията започват да се претворяват в реалност с окупирането на Косово след отеглянето на турците, така както става и окупирането и на Македония. От тогава и датира политиката на държавен тероризъм спрямо албанското население от областта, което още тогава е било мнозинство, каквото е било и в предишните столетия. И показателното за това че конфликта няма религиозни измерения е фактът че албанците са се записвали доброволци в българската армия през Първата световна война, за да се бият срещу сърбите. Не мога да приема легитмността на исторически отпратки към времената отпреди турското завладяване на Балканите, тъй като тогавашните политически и етнически реалности са били съвсем други, в съвсем различен контекст. Достатъчно е да се спомене че в прочутата битка на Косово поле на страната на Лазар са участвали толкова албанци, колкото и сърби, а и на страната на турците е имало колкото албанци толкова и сърби (начело с Крали Марко). Така че митологизирането на онази история не може да бъде аргумент в конфликт от новата история на региона.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | 6 | 7 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.