Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 14:11 28.09.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
Тема До Tonyнови  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано03.08.99 16:13



<<Za tehnia petrol embargo ima li? Sega, kato sa razrusheni balkanskite koridori, otkade shte minava evro-aziatskiat pat? >> Тони, извинявам се че го изнасям в отделна тема, но ти и вчера не ми отговори на един въпрос, та сега да съм сигурен, че ще го прочетеш. Сега нещо си намекнал, но все пак доста си далеч от яснота. Ако обичаш, посочи трасето на този евро-азиатски път. Колкото за ключовия въпрос, защо руснаците купуват Нефтохим и защо нямаше нито една западна оферта. Отиди пак на сайта на Капитал и потърси из архивите как нещата са се развивали окло сделката. Обърни внимание на два много прости и доста очевидни факта. Първо, НИКОЙ не знае истинския размер на дълговете на рефинерията, да не говорим че цари счетоводен батак. Ако смяташ че дори огромните западни петролни компании не си правят сметката за няколко стотин милона долара вповече или по-малко, не знам - мълча си. Второ. Защо се продава за 100 милона $? Дори и твърдо известните дългове на рафинерята многократно надвишават тази сума. Към всичко това прибави и раздрънканите съоръжения и разни социални клаузи за пазене на работни места поставяни от правителството и ще ти стане ясно защо само руснаци се интересуват. Западните концерни със сигурност не се изживяват като отдел "Чистота". Въобще твоята трактовка на събитята куца тъкмо в това - няма сериозни доводи за икономическите интереси и ходове на страните в конфликта досега. И относно т.нар. козметични резултати от Сараево. Това е отделна тема кой, какво и къде го пише. Само ще обърна внимание на един детайл от американската оферта, която е отделна от общия пакет от 2 милиарда $. Порових се да видя, аджеба, какъв е този безмитен внос на обувки от Балканите. Оказа се че спестените мита корелират към ЦЕЛИЯ оборот от обувки, продадени на американския пазар, в продължение на 4-5 години. Според мен това означава че ЦЯЛАТА обувна промишленост на Балканите, с всичките и налични мощности, има безмитен внос в САЩ в продължение на 4-5 години. За останалите видове стоки не съм се ровил. Ако смятате че натоварването на доста популярни в региона промишлени сектори е нищо за нас, пак не знам - трая си.

Тема Отг: До Tonyнови [re: ex-Pesho]  
Автор Шорош ()
Публикувано03.08.99 19:38



"...ключовия въпрос, защо руснаците купуват Нефтохим и защо нямаше нито една западна оферта." Мощта на Русия се намира вече не в атомното й оръжие, а в петрола и газта - една трета от световния газ - Газпром само - и толкова залежи на петрол, колкото Кувейт или Иран.Чрез тях тя участвува в световната икономическа война и никой не може да я упрекне затова. Тя е производител, и като такъв е привилигирован, а ние сме превозвачи или дистрибютори, трябват ни договори и зависим от нефто- и газо- находищата на Русия. След като амбициите на Газпром отиват много по-далече, могат да закупят част от Exxon или Amoco, какво е Невтохим за него? Какво може да направи България след като към 2010 година Европа само ще има нужда от 50% повече газ? Мисля, че нещата отиват много по-далече от Косово.

Тема Отг: До екс-Пешонови [re: ex-Pesho]  
Автор Нино ()
Публикувано04.08.99 01:12



Аз прочетох, че общите загуби на Америка от премахнатите мита, ще е 80 млн. долара. И без да се ровя в статистиките мога да съобразя, че при американското население, годишният ( а не петилетният) оборот от продажба на обувки ще е доста по-голям. Да предположим, че само сто милиона американци ще си купят тази година обувки. Останалите ще закърпят старите.:) Да предположим, че всички те пазаруват от Payless Shoes и похарчват само по 20 долара. Оборотът става колкото цялата икономическа помощ за региона - 2 милиарда долара. А цифрите, които давам са безкрайно занижени Екс-Пешо, оправи си калкулатора.:))

Тема Дупл: Отг: До екс-Пешонови [re: ex-Pesho]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано04.08.99 02:00



Нино, съветвам те да не се доверяваш на калкулатора си, а на статистиките. Това което го казвам се базира на официални данни за вноса на обувки в САЩ от техните митници за последните три години. Предпочитам на тях да вярвам отколкото на твоя калкулатор :)

Тема Разяснение [re: ex-Pesho]  
Автор Нино ()
Публикувано04.08.99 03:53



" Оказа се че спестените мита корелират към ЦЕЛИЯ оборот от обувки, продадени на американския пазар, в продължение на 4-5 години." Върху това твое изречение се базира недоразумението, Аз мислех, че става въпрос за всички продажби на обувки; така поне си го формулирал тук. После ти уточняваш, че става дума не за ЦЕЛИЯ оборот, а оборота от ВНОС. Както и да е, изяснихме го. Но в такъв случай вносът изглежда малък, отнесен спрямо общата сума на продажбите. 80 млн долара са нищо. Би ли ми казал къде по-точно са тези статистики?

Тема Отг: Разяснениенови [re: ex-Pesho]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано04.08.99 07:31



Корекция: Това което цитирах в началото не е съвсем коректно в цифрите - оказа се че на сайта, където първоначално намерих някакви данни, вместо в милиони долари са написали в хиляди долари - откъдето идват твоите основателни съмнения. Сега обаче намерих официалната статистика за вноса в САЩ, разбит по държави, и по групи стоки и дори по подгрупи. Та тези данни също потвърждават че предложението на САЩ съвсем не е незначително за нас. В момента България внася в САЩ обувки за почти 6 милиона $. Средното мито за обувки е около 8%. Това прави платени мита от 0.5 милион долара. Аз не знам какви са производствените капацитети на България за обувки, но от горните цифри според мен може да се твърди че САЩ могат да поемат в рамките на 50 милиона долара загуби от мита целия производствен капацитет на България и останалите страни от региона в продължение на няколко години. Разбира се да не забравяме, че нещата опират и до колегите на Светеца - дали ще могат да пласират един увеличен обем на американския пазар. Във всеки случай това е шанс за конкуретоспособността на нашите обувки на този пазар. Както си говорихме и преди - много от нещата зависят от нас, а не от това колко помощи и заеми ще ни бъдат дадени и респективно прахосани от държавната бюрокрация. Ето го и линка, много е ценен :)) http://dataweb.usitc.gov/scripts/cy_m3.asp?Fl=m&Phase=HTS2&cc=4870&cn=Bulgaria

Тема DO EX-PESHOнови [re: ex-Pesho]  
Автор CHIMSHIR ()
Публикувано04.08.99 08:00



Zdravei, az sam pochitatel na pisaniata ti. Namiram vsichko za savarshenno i otgovariashto na palnata istina. Napravo si super! Iskam da te pitam neshto-V Gabrovo se namira zavod Record za obuvki( utvardil se e kato edin ot nai-proizvoditelnite i dobri zavodi za obuvki na Balkanskia p-v) Shtom ima takav iznos za USA, togava zashto ot niakolko meseca v zavoda horata niamat pochti nikakva rabota? Vmesto zaplati poluchavat obuvki. Znam, che tozi zavod dosega e iznasial predimno za Holandia, Germania, Avstria, Belgia, Francia, Dania i drugi zapadno evropeiski strani. No neshto tam im se provaliha rabotite. Tova triabva li da znachi, che do sega nikoga ne sa uchastvali v iznosa za America?

Тема DO EX-PESHOнови [re: CHIMSHIR]  
Автор ex-Pesho ()
Публикувано04.08.99 15:29



Ами най-вероятно е да страдат от липса на добро управление, но най-вече на маркетинг. За съжаление много от нашите заводи разчитаха на държавни експортни централи и в процеса на тяхното изчезване от хоризонта, изчезнаха и пазарите. Да не говорим че и самите централи бяха доста далече от стандартите на западния маркетинг. Не знам кой завод в момента точно изнася за САЩ, но общо взето според мен обемите са нищожни.

Тема DO EX-PESHOнови [re: ex-Pesho]  
Автор May-Tohata ()
Публикувано04.08.99 16:21



Ey, ex-Pesho, golyama rabota si !!! Okolo dve po-malki...Predstavyam si kakvo si bil, kogato si bil Pesho. Sigurno Hitar Petar... Tova ne znaesh, onova si sbarkal... Karay, be, tashak da stava, vajnoto e celta, nali? Vprochem sega kakvo si? (Proshtavay za lyubopitstvoto, de...) Peter, Avraam ili?...

Тема Още по въпроса за нефта.нови [re: ex-Pesho]  
Автор Analyser ()
Публикувано04.08.99 16:24



<<Колкото за ключовия въпрос, защо руснаците купуват Нефтохим и защо нямаше нито една западна оферта. Отиди пак на сайта на Капитал и потърси из архивите как нещата са се развивали окло сделката. Обърни внимание на два много прости и доста очевидни факта. Първо, НИКОЙ не знае истинския размер на дълговете на рефинерията, да не говорим че цари счетоводен батак. Ако смяташ че дори огромните западни петролни компании не си правят сметката за няколко стотин милона долара вповече или по-малко, не знам - мълча си. Второ. Защо се продава за 100 милона $? Дори и твърдо известните дългове на рафинерята многократно надвишават тази сума. Към всичко това прибави и раздрънканите съоръжения и разни социални клаузи за пазене на работни места поставяни от правителството и ще ти стане ясно защо само руснаци се интересуват. Западните концерни със сигурност не се изживяват като отдел "Чистота".>> Пешо, те руснаците могат да излязат по-умни отколкото ги мислиш. Най-малкото, по този начин ще получат win-win situation. STRATFOR COMMENTARY 2100 GMT, 990803 – Senate Bill 1234 May Kill Baku-Ceyhan A bill currently in the U.S. Senate that provides for assistance to CIS countries would exclude Azerbaijan if the country did not make concessions to Armenia in the ongoing Nagorno-Karabakh conflict. Senate Bill 1234, the Foreign Operations, Export Financing and Related Programs Appropriations Act, would limit funds available to Azerbaijan for many construction and development projects, possibly including the proposed Baku-Ceyhan oil pipeline. The Azeri paper Yeni Musavat had reported that an amendment, sponsored by Congressman Robert Andrews of New Jersey, which directly prohibited funds for Baku-Ceyhan construction, had been attached to a similar bill in the U.S. House. However, an aide to Andrews told Stratfor that, while the amendment had been placed in the Congressional Record, it had not actually been presented on the floor and was considered dead. Senate bill 1234, however, is still on the Senate calendar. The version of the bill currently in the Senate is significant because, by withholding funds from Azerbaijan for construction of the Baku-Ceyhan route, the bill would continue to isolate Turkey, a major proponent of the Baku-Ceyhan route. Turkey and the U.S. government have long seen a western export route through Turkey as a safe and stable transport avenue, which would allow protected access to Western markets. The U.S. government has offered to pay the expected US$2.5 billion cost of the project, much to the chagrin of U.S. oil companies, who prefer cheaper and more direct routes. The oil companies would prefer either the proposed expansion of the Baku-Supsa pipeline with sea transport across the Black Sea to Bulgarian ports, a route that has recently gained U.S. interest, or a southern route through Iran to the Persian Gulf, an option which is not politically viable for Washington. This new twist in the ongoing saga of Caspian oil transportation will help clarify U.S. energy policy in the region. If the bill passes, along with a concurrent one in the House, the Baku-Ceyhan project would be officially dead in the water. This would please U.S. oil interests, simply because it would increase momentum for the development of a southern route through Iran, or a northwestern route to Georgia and on to Bulgaria. Even offering the amendment shows the Senate is taking an increased interest in the Nagorno-Karabakh conflict, especially in the linkage of oil to a resolution of the conflict. However, passage of the bill would mean an incredible loss to Turkey, a key ally of the U.S. The U.S. has always been a strong supporter of Turkey and Baku-Ceyhan, but S. 1234 may be a signal to the Turks that the U.S. will no longer tolerate increasing costs related to the project. The oil companies are unlikely to attempt to remove the amendment, leaving the White House to define its priorities in the Caucasus.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.