Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 12:17 03.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема ТУРЦИТЕ!!!!!!нови  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано29.06.99 12:47



Много се изписа от началото на форума за турците и Турция. За "гаджалите", "рязаните", "аскера", наблягаше се често на определени сексуални техники, които са известни в сексологията като "гръцка любов". И се говореше за това колко страшно ще стане. Ей го сега: Турски войски преминават през България /не че е за пръв път след 1878 г., но за онези, които си спомнят само учебника по Родинознание си е за пръв път/. Турците идат!!! Страшно ли е това? Тук имаше една групичка хора /не мисля че смяната на ник-а променя стила или мисленето/ и продължава да има групичка хора, които твърдяха, че "влезе ли аскерът, край на България, никога няма да можем да ги изхвърлим". Не че обичам облозите, но мисля че е джентълменско: Ако турските въоръжени сили влязат в България, и останат тук, тържествено ще се извиня на всички за онова, което съм писал, дори и да няма връзка с това. Ако обаче те минат мирно и кротко, мисля че е много задължително всички, които се писаха големи експерти по балканските и особено по турските въпроси, да се извинят! Настоявам за това! Мисля че до 5 юли /мисля че тогава трябва да преминат границата/ не остава много време. Как мислите, ще останат ли турците в България? :)

Тема Отг: ТУРЦИТЕ!!!!!!нови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Чавдар ()
Публикувано29.06.99 13:22



Генерале, параноята е голямо нещо!!! На един му се привижда турска окупация, друг бълнува дъжд от руски парашутисти... Оказва се обаче, че не сме само ние. Чета днес по инфо агенциите, че румънците били съпровождали руския Ил-76, дето влязъл по-рано отколкото трябва, за да не вземе случайно да стовари десант. Изобщо, веселба

Тема Отг: ТУРЦИТЕ!!!!!!нови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Бисер ()
Публикувано29.06.99 14:04



Генерале, Според мен,не е само проблема,дали турците като влязат в България,ще останат.Естествено,че няма да останат,никой няма да им разреши това. Проблемът е друг.Имат ли те моралното право да бъдат умиротворители! Всеки ,който познава Турция,трябва да каже: не Турция не става за умиротворител. Турция избива денонощно своите граждани,кюрдите,дето дори правото на езика не им е позволила.Турция не признава в собствената си конституция наличието на национални малцинства на своя територия.Турската конституция казва:гражданин на страната може да бъде само мюсюлманин.А за някакъв вид човешки права в тази страна,де не говорим.В турските затвори и полицейски се използуват всякакви видове мъчения и саморазправа(като при старо диарбекирско време),без съд и присъда. Питам те,как войските на така страна могат да въвеждат мир някъде другаде,с какво морално право Турция може да бъде умиротворител? За мен Българското правителство и неговото водешо мнозинство в Парламента не прецизираха споразумнието с НАТО,да селекционират и кажат ясно,кой страни могат да прекарват войските си през нас.С това просто унизиха безкрайно собствения си народ,унижиха неговото национално дойстойнство,пред самия себе си и пред света.Защото нашият народ и България е постигнала много повече в своя демократичен път,в сравнение със съседка Турция. Шапка им свалям на гърците,евала не правят в националната си политика по този въпрос.Натовска страна но казаха твърдо:не даваме нито небето си за турски самолети,ното земята си да стъпва турска войска. Това е още едно политическо издънване на нашето правителство в последните събития на Балканите.!

Тема Отг: ТУРЦИТЕ!!!!!!нови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Hinky ()
Публикувано29.06.99 14:09



Генерале, аз съм един от тия, дето нададоха вой против влизането на турски войски в България. С най-голямо удоволствие ще ти се извиня, ако те си минат и заминат мирно и кротко! И не само на теб! Но ако, недай боже, се стигне до там ти да се извиняваш, опасявам се, че извиненията ще бъдат, меко казано, излишни. Тогава само калашниците ще ни спасяват (ако изобщо нещо може да ни спаси!). Прочее, бих искал ти да си прав! Ама наистина! Дай Боже! Вярно, признавам, не изглежда особено вероятно да направят някоя мизерия. Но предвид региона и историята му, да си имаме едно на ум никога не е излишно, нали така? Поздрав: HINKY :-)

Тема Дупл: Отг: Бисернови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Tony ()
Публикувано29.06.99 14:47



Tova, koeto Gurcia mozhe da si pozvoli nie ne mozhem po savsem ochevidni prichini. Prez tsialata voina Gurcia mnogo dobre si znaeshe tochno kakvo mozhe da otkazhe i kakvo ne, i balansirashe mnogo umelo. V tozi smisal, izpitvam zavist (v polozhitelnia smisal) kam gurckata vanshna politika. Maistori sa vizantiitsite, ne mozhe da im se otreche. No i te si znaeha granicata i ne ia prekosiha. Prosto nashata granica e po-tiasna v sravnenie s tiahnata. Stava duma za obektivni, a ne subektivni (kakto ti gi izkarvash) prichini. Tova dali turcite imat moralnoto pravo ili ne da badat umirotvoriteli e naistina (kakto i ti kazvash) mnogo sporen vapros. No ne e prichina da posluzhi kato osnova za edno sprchkvane s NATO tochno sega, sled tsialata podkrepa kooiato ima okazahme po vreme na bombardirovkite. S drugi dumi, da zubim postignatoto zaradi 1000 voinika, koito shte si minat i zaminat za 24h. I duma ne mozhe da stava za "безкрайно унижение на собствения си народ", koeto da se obosnovava sas sravnenie na postignatoto po patia na demorkatsiata ot Bulgaria i druga strana.

Тема Отг: ТУРЦИТЕ!!!!!!нови [re: Генерал Антонеску]  
Автор той НЕ е ()
Публикувано29.06.99 15:25



Много неща се измениха в последните седмици. Припомням, че в най-критичния момент на войната, когато непосредствено се готвеше сухопътна операция, се постави въпросът за използване на българска територия. В оня момент се касаеше за: --разполагане на българска територия на групировка войски с численост в десетки хиляди войници и съответната техника; --превръщане на българската територия в оперативен тил на тази групировка с произтичащото от това дългосрочно разполагане на комуникации, резерви, верочтно на щабове и т.н.; --използване на групировката войски на наша територия за водене на класическа война срещу държава, с която поне формално имаме ангажименти за "добросъседство"; В настоящия момент имаме: --краткотрайно транзитно преминаване на наистина ограничен военен контингент, вероятно подготвен и екипиран повече за полицейски, отколкото за чисто военни операции; --липса на каквито и да е ангажименти от наша страна за стациониране на части за поддръжка на тази групировка, както и липса на такива части; --издържано от формално-правна гледна точка участие в операция под егидата на ООН за поддържане на реда при съгласието на страната, на чиято територия се осъществява операцията; По мое мнение всичко това прави несравнимо сегашното преминаване с планираното преди няколко седмици дислоциране. Аз съм твърдо против разполагането дори на един турски войник на българска територия-независимо под каква форма, като поддържам опасенията, които уважаемият Генерал иронично е преразказал.Само дето тези опасения са несъотносими към конкретната ситуация.

Тема репликанови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано29.06.99 16:07



Не мога да разбера дали наистина всеки от нас успява дори в един и същи ден да мери с един и същ аршин. Значи Турция няма моралното право да права умиротворители, а Русия има?! Извинявай, Бисер, ама наистина ли е нужно да ти доказвам, че за наш срам в момента по-голяма заплаха за нашия суверенитет и национална сигурност е Русия, с нейните неконтролируеми кланове и полукруминални формирования, респ. капитали, отколкото Турция, наследникът на омразната ни Османска империя. Ако Турция извършва престъпление от гледна точка на международните правни норми спрямо кюрдите, факт, който между впрочем не видях някой тук да оспорва, то наистина, знаете ли в Русия какво става?! Имате ли представа какъв геноцид се извършва там не само спрямо определени малцинства, но дори спрямо зони, населени с етнически руснаци?! И то в рамките на последното десетилетие! И не само мъчения, психиатрии, но и пълна липса на сигурност, перспектива за живот, да не говорим за лична неприкосновеност... Но Русия е желан миротворец. И аз съм съгласен, че е добре да има руски части в Косово. По много причини, не ми се изброява, всеки, който познава принципите на realpolitik ще ме разбере. Колкото до Гърция, аз не мисля, че точно тази държава трябва да ни е учител по морал. По прагматизъм и цинизъм - да. Тя никога не ни е подкрепяла, с изключение на последните 5 години. Което ме прави оптимист за евроатлантическото бъдеще на България. Щом наш изконен враг като Гърция ни подкрепя най-последователно /дори да е с користни подбуди, дори да е лицемерно - е факт/ при всяко издигане на нашата кандидатура за член на ЕС и НАТО, значи тези организации окултуряват. Доказателство е дори Гърция, чието ниво на варварско отношение /неизкоренено в съзнанието на много хора там/ към нас като към по-нисши съседи, като към варвари, е отшумяло, поне на държавно ниво, поне в официалните документи. Не е малко. Все отнякъде трябва да се почне. За наш срам - но за по-голям срам на Москва - Турция в момента ни е по-близък съюзник от Русия. И ако някой е чел турската военна доктрина /има я в сайтовете/, ще разбере защо оставането на турски войски в България противоречи на националния интерес на Анкара. Това ме прави спокоен, не "любовта" ми към тази страна. Имам немалко лични приятели руснаци, близки приятели турци - нямам.

Тема Отг: za Tony Дупл: Отг: Бисернови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Бисер ()
Публикувано29.06.99 16:30



Tони,аз просто не разбирам логиката на твоите разсъждения.Каква е причината да не можем да си позволим да бъдем като гърците?И кои са обективните причини според теб? 1.Де не направим" sprchkvane s NATO tochno sega, sled tsialata podkrepa kooiato ima okazahme po vreme na bombardirovkite " Че като сме им "съюзници" сега и евентуални "бъдещи съдружници" ,значи ли,че трябва да пеем по гайдата на една смахната баба и няколко още по-смахнати генерали,които представляват НАТО сега? И да погазваме своя национален суверенитет и достойнството на народа ни?Нали за това са нашите политици,да пазят този суверенитет и това достойнство на народа си,за което народът ги е избрал и им се доверил! 2.За какво,за това,че очакваме икономическа помощ от Запада ли? Не НАТО ще ни помогне икономически ,а ЕС. Ето например ,една 3 милионна Естония,първи кандидат за ЕС ,съобщи преди месец,че няма никакво намерение да влиза в НАТО,че желанието на народа му било рязко спаднало в последните допитвания.Някъде да си чул,че й е отказано членство в ЕС? 3.Сигурен ли си,че кърсът "непременно в НАТО" на нашите сегашни политици,ще бъде подкрепен от народа?Защото вземането на такова политическо решение,т.е.,членство в НАТО,всяка една страна е извършвала и ще извършва чрез референдум.Бъди сигурен,че ако сега стане такъв,народът ще каже "не" ,а след година,два пъти"не". 4.Точно така,че нашия народ е постигнал много по-високо ниво на демокрация отколкото на съседка Турция и ще позволява преминаването на "умиротворителните" турски войски да преминават през страната ни,за да отиват в съседката ,за да налагат мир.Т. е Турция да налага демокрация в Косово.Какъв модел на демокрация Турция ще налага? Своя ли?Какво разбира турския войник от демокрация,знае ли например,че християнина има същите права да живее,като мюсюлманина?Твърде съмнително,след като основния закона и морал на тази страна му набиват в главата от първата му година,че никой повече права няма,отколкото мюсюлманина.Ще защити ли турския войник християнското население от Печ,ще спре ли разрушенията и палежите на манастирите и църквите там,които 2/3 са българско начало от времето на Иван-Асен II? Твърде съмнително? Най -много ще играе същата пристрастна роля,каквато играха стотиците мюсюлмани от Близкия изток,биещи се в редовете на АОК(Вашингтон Таймс от 3 и 5 май).Нашият народ не вижда демократическия елемент в мисията на турската "умиротворителна армия",па макар и 1 000 души да е само.Нашите политици са много късогледи,като не го забелязват това. 5.И аз завиждам на силата на гръцката външна политика и на умението на техните дипломати.И знаеш ли защо е така?Не защото Гърция е някаква особена сила.Просто защото Гърция следва една последователност във своята външна политика.Гръцката външна политика има преходност във вековете"византийците",както ги наричаш.Нова Гърция винаги си е поставяла идеала на Византия,като култура,цивилизованост, политически норми и това е следвала неотклонно в своите 171 години на държавност.Гръцкият днешен политик,завършва най-реномираните западни университети,но нито веднъж не прекрачва златното правило в гръцката политика-"аз съм първо грък и после политик". Това е което на сегашните политици на България липсва,културата и преходността на съседката ни в политиката.Ако бяха се опитали да направят това с преходността във външната политика на 1300 годишна България,нямаше да имаме такъв жалък резултат.Те просто не са дорасли до демокрацията въобще,до народа си и респективно до държавата си."Политъкът е временен,държавата е вечна",казва една римска крилата фраза. С уважение:Бисер

Тема Отг: реплика за Генераланови [re: Генерал Антонеску]  
Автор Бисер ()
Публикувано29.06.99 17:00



Извинявай генерале, Но в интерес на нашата обща дискусия е да не месиш моето име и мисли в тази дискусия с Русия.Никъде в собственото си изложение не споменавам Русия и не залагам на картата"Коя е по-нужна на България-Русия или Турция" Такава карта и дискусия по нея именно ти генерале си отваряш,в по-горното си допълнеие.За това и не смятам да ти отговарям,защото повдигнатия от теб дискусионен въпрос не ме интересува. По отношението на Гърция към нас като към"варвари" си прав.Но сложи си ръка на сърцето и признай,не са ли прави да ни се смеят сега,за това,че ние сами се поставяме в такова положение!Че каква ценност градим и каква послователност имаме във външната си политика сега?Просто нищо,робски дух,безличие до болка!И унижение на националното самосъзнание на народа си. 700 години водехме войни със Византия,да остояваме "варварското" си право на държавност и народ и устояхме,с тази империя.Превърнахме се в също такава мощна империя като тях,3-та в Европа,с не по-малък авторитет и принос в общоевроипейската култура.Защо сега нашите политици не си спомнят за заръките на своите прадеди?Ами един Калоян,просто си хваща оня западноевропейски варварин,и си гу турва завинаги в "Балдуиновата кула".Защо,защото именно този западноевропеец се държи като варварин,дошъл да изпепелява земята ни,и не само българската,но и на съперника ни съсед,византиецът.Калоян е само добър политик,той знае,че Византия без България може,но България-без Византия ,първообраза на нейната култура,не може. Ето това липства на нашите сегашни политици-културата,цивилизацията,както ти засягаш в темата си. С уважение>Бисер

Тема Дупл: Отг: реплика за Генерала [re: Генерал Антонеску]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано29.06.99 17:51



До голяма степен съм съгласен за емоционалното отношение на гърците към нас - така са били възпитавани, на превъзходство. Това, с което не съм съгласен е, че са прекалили границите на международния морал /какъв каламбур/ и че са се отнасяли с нас подло и жестоко. На нас, ако и да сме били по-слабо развити в културно отношение в началото на века /не като единица на глава от населението, а като културни традиции/, сме били истински джентълмени на бойното поле /впрочем, не обичам много турците, но те също са били коректни противници, по-близо до класическата realpolitik, по-малко коварство са заложили в отношенията си с нас/. Радко Димитриев мисля че беше например в Междусъюзническата война нанася страхотно военно поражение на гърците, но те не оценяват благородството ни. Точно това твърдях: ЕС и НАТО шлайфат нравите дори на гърците, те сега спазват всички правила не само на паркетните преговори, но и последователно ни подкрепят в интеграционните процеси, поне официално /но няма никъде пукнатина, наистина/. Колкото до нашите политици - че няма натрупване, последователност, устойчиво развитие - кажи какво да направим? Това не е проблем само на последните 10 години, май...


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.