Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 06:09 25.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
Тема Tonyнови [re: Динко Станишев]  
Автор misho ()
Публикувано27.06.99 12:55



Тони, а какво значи да се приобщим към Запада ?

Тема Отг: Tonyнови [re: Динко Станишев]  
Автор Tony ()
Публикувано27.06.99 13:08



Ami nali si spomniash, imashe edna pesnichka: "koga shte gi nast..."

Тема Отг: до Генераланови [re: Динко Станишев]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано27.06.99 15:44



Мишо, разбира се, че не се заяждаш, това е културен разговор, няма да е интересно всички да мислим по калъп. :) Аз имах предвид нещо много точно, ама не съм бил май достатъчно ясен. Не може да се говори за "християнски традиции" и общо взето и за "мюсюлмански традиции" в страни, чиято идеология е редактирана на Лубянка. Наистина, Титова Югославия имаше повече свобода, включително за мюсюлманите. Но това си беше една яростно светска държава. Там нямаше много-много ош-беш между властта и духовенството, ето например, ако кардиналът Х в една латиноамериканска държава се обяви против диктатора и не го убият веднага, на следващите избори всички ще имат едно наум, и резултатите могат да се обърнат. А виж в Сърбия какво е - сипматичният патриарх Павле говори едно, народът си мисли друго. Представи си нашият оперетен Максим да призове да се гласува за някой политик - най-много да предизвика обратен ефект. Албания беше още по-страшна диктатура, много по-близко до китайския тип социализъм. Не знам дали си се занимавал с онези обществени отношения, но те са страшни. Така че на Балканите няма силно религиозно лоби с изключение, може би, и то с уговорки на Гърция и отчасти на Турция. Няма заплаха от мюсюлмански фундаментализъм в държави, ръководени от хора, обучени от КГБ - просто те не са истински религиозни, може и да носят маска и одежди, но не са опасни, това е игра, роля. Тук опасността е друга, но не ми се влиза в подробности. В нито една от бившите съветски републики, още по малко в СФРЮ има сериозни фундаменталистки групировки. Верно, Изетбегович може дълбоко да вярва в Аллаха или да приема Шериата, но младите хора там гледат на Запад. "Насилствено" в никакъв случай не от нашата, може би от тяхната гледна точка - напр. да се въведе задължително средно образование, Западът има механизми да контролира учебните програми и дори учебния процес. Албания тъй или иначе прави опити формално да се присъедини към ЕС, значи ще приема наблюдатели, те ще пишат доклади, чиновници в министерствата им ще се оправдават и малко по малко ще променят системата. Насилствено наистина ще е от гледна точка на старото им поколение, което трябва да се смири и да се откаже от дядовите обичаи. Това са много примитивни рефлекси /тези, които крепят кланово-патриархалното общество/, те най-трудно се изкореняват, обикновено със смяна на поколенията. Не знам дали там може да се забрани както в Меджилиса напр. жените да носят забрадки, не знам дали трябва. Аз познавам много албанци, адски опаки хора са. Затова употребих думата "насилствено". Но мисля че трябва последователно и с кадифена ръкавица. В Турция на някого това за забрадките може да му се струва недемократично като с "тесните панталони", само че знакът е обратен. Едното е символ на западното, на прогреса, забрадката - на старото, на религиозно-нерационалното приемане на живота. Мисля че "мюсюлманската вълна" и при тях е малко мода - "връщане към корена", към традициите, ще им мине. Нямат дълбок корен точно там. И у нас имаше уж православна вълна, а резултат - никакъв. Дори напротив - мутри, водосвети на офисите им, съвсем нехристиянски бой по братята българи...

Тема до т.нар. "Ванче"нови [re: Динко Станишев]  
Автор П.М. ()
Публикувано27.06.99 16:48



Моето момче, преди да се правиш на патриот, което явно не ти се удава, научи кой стои в дъното не само на взаимното изтребление на ВМРО-то, но и на идеята за "самостоятелна" Македония. И не ме наричай "глупак", понеже нямам нищо общо с теб.

Тема Дупл: Отг: Дупл: Светецнови [re: Динко Станишев]  
Автор Безнадежден случай! ()
Публикувано27.06.99 17:21



Тони, Б-я трябва да се приобщава към свтовните постижения във всички аспекти, а не ексклузавно и сляпо само към запада. Моля не заменяй термините цивилизация и културни постижения с думичката ЗАПАД. Безусловно верно е, че в нашият исторически период западна Европа и USA са водещи в областа на материалната култура и аз подържам нашата игтеграция в този смисъл. Същевременно безусловно вярно е, че свои върхови постижения в този смисъл имт и Япония и малките тигри и те не копират запада. Свой път на колтурно-икономическо развитие има например Швейцария, който лично на мен ми е значително по симпатичен. Аз се дразня, когато всеки от нас с нетърпящ възражение глас казва и отсича ЗАПАД и това е! Светът е доста по разнообразен за да може да има еднозначни рецепти. Ако пожелае човек може да намери маса недостатъци и на запада. Отдавна ли беше В.С.война! Безусловното привързване и с извинение одупване никога и на никого нищо добро на е донесло. Нали 50 г. бяхме най верният ...... най близкият и т.н. на бившият СССР. Обърни внимание без да е имало руски войски в Б-я т.е. без пряко и директно насилие. Та питам се кой е лудия, който е изял зелника или койти му го е дал? През същото време страни като Унгария и др. тихичко и последователно си плитяха кошничката. До бъдеш прагматик означава да използваш най доброто което можеш да възприемеш от всякъде. Мислиш ли, че тук на запад са забравили нашата роля от преди 10г.? А мислиш ли, че тези спомени за нашата роля им вдъхват особенно доверие към нас. Какво и на кого искаме да покажем когато без никъква нужда И.Костов многократно и без капка дипломатичност провокационно плюеше руснаците? Та от доста време те го игнорират мълчеливо, за което в последна сметка се разплаща с интересите си Б-я. В последно време имам чувство, че разбра грешките си. На Б-я не остава нищо друго освен да се придържа към един достоен и добре балансиран неутралитет, имам напредвид не неутралитет в класическия му вид, а скроен според нашите нужди, без при това да снема кандидатурата си от членство в НАТО. Ясните политически линии и безусловни братски подръжки бяха функция на БКП, днес никой не те дърпа за езика. Хубаво е и да не се забравя, че освен нашите притензии към запада и той запада има притензии към нас и те далеч не са толкова от военно-стратегическо естество а по скоро от икономическо и юридическо. Кажи ми моля те как ще реагираш ти, ако си водещ политик или безнисмен от запад и не можеш да влезиш в една страна без в течение на 24 часа да не ти откраднат колата, или да ти откраднат чантичката както на госпожа Мак..... забравих и името или там където оберът собственните си депутати, не че те не го заслужават, да участваш в приватизация искайки да инвестираш след като безкрайно много са примерите за всевъзможни фантастически машинации как да победи не този който е най изгоден за Б-я, а този който трябва. Еврейте с тяхната комбинативност ряпа да ядът в сравнение с криминалнота енергия в нас българите и при това на всички нива едва ли и ние с теб правим изключение. Мисля, че още не се е родил този автор на кримита и екшъни който може с фантазията си да сътвори подобни шедьоври. Не следя всичко детайлно, но съм с впечатление, че едва ли някой може да даде един пример в който всичко по приватизацията да е минало прозрачно и по закона. Та такива ми ти работи млади приятелю. Извинявай за спонтанноста! Със здраве

Тема До Тонинови [re: Динко Станишев]  
Автор Светец ()
Публикувано27.06.99 17:28



Тони, Б-я трябва да се приобщава към свтовните постижения във всички аспекти, а не ексклузавно и сляпо само към запада. Моля не заменяй термините цивилизация и културни постижения с думичката ЗАПАД. Безусловно верно е, че в нашият исторически период западна Европа и USA са водещи в областа на материалната култура и аз подържам нашата игтеграция в този смисъл. Същевременно безусловно вярно е, че свои върхови постижения в този смисъл имт и Япония и малките тигри и те не копират запада. Свой път на колтурно-икономическо развитие има например Швейцария, който лично на мен ми е значително по симпатичен. Аз се дразня, когато всеки от нас с нетърпящ възражение глас казва и отсича ЗАПАД и това е! Светът е доста по разнообразен за да може да има еднозначни рецепти. Ако пожелае човек може да намери маса недостатъци и на запада. Отдавна ли беше В.С.война! Безусловното привързване и с извинение одупване никога и на никого нищо добро на е донесло. Нали 50 г. бяхме най верният ...... най близкият и т.н. на бившият СССР. Обърни внимание без да е имало руски войски в Б-я т.е. без пряко и директно насилие. Та питам се кой е лудия, който е изял зелника или койти му го е дал? През същото време страни като Унгария и др. тихичко и последователно си плитяха кошничката. До бъдеш прагматик означава да използваш най доброто което можеш да възприемеш от всякъде. Мислиш ли, че тук на запад са забравили нашата роля от преди 10г.? А мислиш ли, че тези спомени за нашата роля им вдъхват особенно доверие към нас. Какво и на кого искаме да покажем когато без никъква нужда И.Костов многократно и без капка дипломатичност провокационно плюеше руснаците? Та от доста време те го игнорират мълчеливо, за което в последна сметка се разплаща с интересите си Б-я. В последно време имам чувство, че разбра грешките си. На Б-я не остава нищо друго освен да се придържа към един достоен и добре балансиран неутралитет, имам напредвид не неутралитет в класическия му вид, а скроен според нашите нужди, без при това да снема кандидатурата си от членство в НАТО. Ясните политически линии и безусловни братски подръжки бяха функция на БКП, днес никой не те дърпа за езика. Хубаво е и да не се забравя, че освен нашите притензии към запада и той запада има притензии към нас и те далеч не са толкова от военно-стратегическо естество а по скоро от икономическо и юридическо. Кажи ми моля те как ще реагираш ти, ако си водещ политик или безнисмен от запад и не можеш да влезиш в една страна без в течение на 24 часа да не ти откраднат колата, или да ти откраднат чантичката както на госпожа Мак..... забравих и името или там където оберът собственните си депутати, не че те не го заслужават, да участваш в приватизация искайки да инвестираш след като безкрайно много са примерите за всевъзможни фантастически машинации как да победи не този който е най изгоден за Б-я, а този който трябва. Еврейте с тяхната комбинативност ряпа да ядът в сравнение с криминалнота енергия в нас българите и при това на всички нива едва ли и ние с теб правим изключение. Мисля, че още не се е родил този автор на кримита и екшъни който може с фантазията си да сътвори подобни шедьоври. Не следя всичко детайлно, но съм с впечатление, че едва ли някой може да даде един пример в който всичко по приватизацията да е минало прозрачно и по закона. Та такива ми ти работи млади приятелю. Извинявай за спонтанноста! Със здраве

Тема Дупл: Отг: Tonyнови [re: Динко Станишев]  
Автор misho ()
Публикувано28.06.99 16:50



Tони, ама тя /песничката/ не беше ли : " Как ще ги стигнем..." ? :-) Има известна разлика, а ? :-))

Тема Дупл: Отг: до Генераланови [re: Динко Станишев]  
Автор misho ()
Публикувано28.06.99 16:56



Хенерале, благодаря за отговора :-) Добре е да знаеш, че все още може да говориш с някой, който е на друго мнение. В този смисъл - благодаря ! :-)

Тема Отг: Дупл: Отг: до Генераланови [re: Динко Станишев]  
Автор Генерал Антонеску ()
Публикувано28.06.99 17:21



:)


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | 4 | 5 | (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.