Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:29 30.05.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Тема По въпроса за Милошевич  
Автор П.М. ()
Публикувано31.05.99 18:29



Тук много често се защитава тезата, че Милошевич си е проблем на сърбите, че нас не ни интересува диктатор ли е, не е ли, той е президент на суверенна държава и никой не може да му държи сметка. Целият сръбски народ стоял зад него. (Друг е въпросът, че същите тези, които споделят горната теза, са на мнение, че Петър Стоянов е предател и трябва да се разкара, още повече че е демократично избран... това в графата с двойните аршини.) В същото време Олбрайт и Клинтън всеки път заявяват (доколко искрено, не ме интересува), че воюват срещу Милошевич, а не срещу сръбския народ. Е, добре, ако Милошевич беше патриот, родолюбец, ако се чувстваше отговорен за сръбския народ, защо не си подаде оставката? Така: а/ Ще лиши американската пропаганда от най-големия им коз; б/ Ще поеме отговорност за извършените военни престъпления и ще измие позора от лицето на народа си (който не е отговорен за кланетата в Босна и за прочистването в Косово); в/ Ще отложи подписването на ултиматума, защото докато се събере ново правителство, докато се излъчи и.д. президент, няма кой да парламентира с Черномирдин и компания. г/ Ще докаже, че сръбският народ го е подкрепял - защото наследникът му ще е още по-неотстъпчив и от него, така ще се спечели време - мирното решение ще се отложи още повече, защото натовската пропагандна машина трябва да се пренастрои на ново име. д/ Новите неотстъпчиви управници ще кажат, че не СА ОТГОВОРНИ за изселването на албанците, че много биха СЕ РАДВАЛИ те да се върнат по домовете си, но това не е възможно (както в крайна сметка направи България с турците - цялата контра остана у Тато, турците си останаха в Бурса), заради войната, разрушената икономика, АОК, възможността от ново етническо напрежение... Така албанците ще си останат в Кукас и Стенковец (или ще ги преселят в Обетования запад). е/ Сръбският народ ще докаже на света, че не е подкрепял Милошевич, а неделимостта на държавата си. ж/ Сърбите ще могат да издействат по-лесно компромиси по въпроса за Косово, защото общественото мнение на Запад рязко ще се измени - те ще се окажат просто жертва на поредния диктаторски режим, както и албанците. И все пак Милошевич си стои на власт и хич не му пука (уж). Не само че му пука, ами арестува протестиращи майки, разгонва демонстрации, арестува участници в неформални движения, праща коалиционните си партньори (Шешел, по-успешния вариант на нашия Ст. Гайтанджиев) да хвърлят камъни по централите на опозицията... В същото време синът му се изселва в чужбина, а Мандела за всеки случай му предлага политическо убежище. Е, пак питам: ЧИИ ИНТЕРЕСИ ЗАЩИТАВА МИЛОШЕВИЧ? КОГА НА СЪРБИТЕ ЩЕ ИМ ДОЙДЕ АКЪЛА КОГО ТРЯБВА ДА ПСУВАТ?

Тема Отг: По въпроса за Милошевичнови [re: П.М.]  
Автор Мики ()
Публикувано31.05.99 20:32



Добър ден г-н П.М. Не вярвам на очите си? Вие сте друг човек! Не вярвах, че ще стане, но този път наистина съм 100% сътласен с Вас! Колкото и велик стратег и тн. да се смята, не е незаменим. Дали е избран демократично или не, не променя факта, че оставката му ще помогне на народа му! И ако е нормален човек, дори не патриот, би трябвало да го направи!!! Е да, но не съм виждал нормален комунист, та дори и пребоядисан, уви! Надявам се, че всички анти НАТОвци, биха подкрепили такова развитие. Лошото е, че това няма да спре войната, а сомо ще я позабави! Но дори да спаси само 5 живота, си струва! Поздрави! Мики.

Тема Отг: По въпроса за Милошевичнови [re: П.М.]  
Автор Чавдар ()
Публикувано31.05.99 20:46



Че Милошевич трябва да се маха си е от ясно по-ясно. Не мислиш ли обаче, че има определена опасност ако Слобо, който определено е неприятна личност, бъде свален, убит или си подаде оставката, на негово място да дойде някой като Шешел например? Който може да се окаже и по-лош или по-откачен. Освен това, не ми се вярва, че НАТО ще спре бомбардировките, каквато и персонална промяна да стане по върховете на Югославия, освен ако не им бъдат изпълнени условията или постигнат някакъв компромис, който да могат да представят за победа.

Тема След Милошевичнови [re: П.М.]  
Автор П.М. ()
Публикувано31.05.99 20:57



Не съм съгласен с Чавдар. Според мен войната Югославия прие характер на личен двубой между Милошевич и... анонимния властимеющ, който стои зад лигавия портрет на марионетката Клинтън. Всъщност, това го твърдите и повечето от вас. Ако Милошевич се откаже, поне примирие е твърде възможно, а дали ще продължи, не мога да предполагам. Шешел, мисля, не се ползва с чак такъв авторитет, защото всъщност неговата карта - крайния национализъм - я държи самият Милошевич. Предполагам, че както в България и Румъния, след евентуална оставка на Милошевич властта ще премине у умерени комунисти, тип Луканов или Добрев, които никой не е чувал, но които ще успеят да овладеят достатъчно добре огромния полицейски и паравоенен апарат на страната, още повече че военната опасност няма да позволи на хардлайнерите да организират метежи и контрапреврати - все пак АОК чука на вратата... Умерените комунисти ще успеят да наложат споразумението в текста на Г-8, понеже народът вече е достатъчно уморен от бомбардировките, нищо че белградчани продължават да говорят глупости пред репортерите на БНТ... И Сърбия ще поеме по същия път на фалшива демокрация и корупция, по който вървяхме и продължаваме да вървим ние, румънците, македонците, че и гърците. И все пак, без фалшива демокрация няма да се установи истинска, така че сърбите смело да залагат главата в торбата и да не се правят повече на оригинални...

Тема Отг: На г-н П.М.нови [re: П.М.]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано31.05.99 22:20



Уважаеми г-н П.М., Според мен задавате много трудни за отговаряне въпроси - поне за тези във форума, които ни изтъкваха "легитимност" на днешния президент на ФРЮ, негова патриотичност и отговорност, пълна подкрепа и сплотеност на сръбския народ около него. Ще се опитам да дам моето обяснение защо г-н Милошевич не се оттегля, независимо от обективните изгоди от това за държавата му, които Вие ни посочихте. Струва ми се, че той е в положение, в което за него единственият шанс за оцеляване (още малко) е да не изпуска пълната власт и оттук властта над преданни и охранени копои за сигурност. Г-н Милошевич е човек, който не е направил само някои дребни грешчици спрямо своята държава. Той прие от Тито една чудесна по балканския стандарт голяма държава с още по-чудесни шансове - държава, за разлика от другите комунистически диктатури, много по-"мека", държава с дългогодишни традиции на търговско общуване със Запада. След провала на СССР и верижните реакции у държавите-сателити, в Югославия това даде отражение в националистично възраждане. Две републики, Хърватия и Словения заговориха за по-разхлабена федерация, за съюз на почти независими държави. На това Милошевич отговори (за съжаление със задкулисната морална подкрепа на покойния френски президент Митеран) с войни и зверства (на които за съжаление бе отговорено със същото), същият сценарий се приложи и над Босна и Херцеговина. Македония чрез отличните връзки на преданния на Тито комунист г-н Глигоров и рисковете от българска страна получи независимост без "бой". В разстояние на десетина години изкуственосъздадената Югославия вместо да се превърне в естествена федерация или съюз на приятелски и сътрудничащи си държави със същите чудесни изходни позиции и предимства спрямо останалия свят, се превърна в отделни разорени вражески помежду си държавици, обременени от милиони човешки трагедии и дълбока взаимна омраза. Това не е дреболия. Един единствен безумен диктатор-комунист разруши една цяла държава. Последните събития в Косово могат да доведат до загубването му и до отделянето и на последната република - Черна гора и завръщането на Сърбия там, където бе в средата на миналия век - една обикновена малка балканска държавица, включително и по ниво на икономическо развитие след бомбардировките. Аз не вярвам в така прокламираната "пълна сплотеност" на сръбските граждани около г-н Милошевич. Но дори това да е така, ако той изпусне пълната власт и пазвантите си, според мен е само въпрос на кратко време наследилите го да започнат да се извиняват с неговите поразии. Оттук е само въпрос на още по-кратко време някой журналист да изпише "царя" като "гол", посочвайки необхватните му поразии и "сплотените" проглеждайки и пробуждайки се да сменят "осанна" с "разпни го". А за разсипването на една държава и на живота на милиони хора наказанието може да се предвиди. Г-н Милошевич и останалите членове на семейната комунистическа хунта хич не го желаят. Не го желаят и тези около него, които днес си пълнят джобовете, но след него знаят какво ги очаква. Да забягнат при милионите си в чужбина? Къде? Коя държава е приятна за живеене и сигурна за тях, ако не си й президент? Куба? А като падне Кастро? Ирак? Ами ако стане преврат? Китай? Ами ако им прибере парите? Северна Корея? Ами ако им прибере парите и ги натика в лагер? Ами ако по време на бягството ги последва съдбата на Йокчалан? Особено след като Международният трибунал към ООН в Хага ги обяви за залавяне и предаване? Да си направят семейна пластична операция на лицата? Г-н Милошевич според мен я докара до положението на Хитлер в бункера - наникъде. Единственият му шанс според мен е страните от НАТО и сънародниците му да го оставят "на доживяване" в бункера му. Той прекрасно знае това и според мен затова не се оттегля към явна гибел. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Отг: По въпроса за Милошевичнови [re: П.М.]  
Автор lila ()
Публикувано31.05.99 23:35



П.М. написа: ------------------------------- Тук много често се защитава тезата, че Милошевич си е проблем на сърбите, че нас не ни интересува диктатор ли е, не е ли, той е президент на суверенна държава и никой не може да му държи сметка. Целият сръбски народ стоял зад него. (Друг е въпросът, че същите тези, които споделят горната теза, са на мнение, че Петър Стоянов е предател и трябва да се разкара, още повече че е демократично избран... това в графата с двойните аршини.) В същото време Олбрайт и Клинтън всеки път заявяват (доколко искрено, не ме интересува), че воюват срещу Милошевич, а не срещу сръбския народ. Е, добре, ако Милошевич беше патриот, родолюбец, ако се чувстваше отговорен за сръбския народ, защо не си подаде оставката? Така: а/ Ще лиши американската пропаганда от най-големия им коз; б/ Ще поеме отговорност за извършените военни престъпления и ще измие позора от лицето на народа си (който не е отговорен за кланетата в Босна и за прочистването в Косово); в/ Ще отложи подписването на ултиматума, защото докато се събере ново правителство, докато се излъчи и.д. президент, няма кой да парламентира с Черномирдин и компания. г/ Ще докаже, че сръбският народ го е подкрепял - защото наследникът му ще е още по-неотстъпчив и от него, така ще се спечели време - мирното решение ще се отложи още повече, защото натовската пропагандна машина трябва да се пренастрои на ново име. д/ Новите неотстъпчиви управници ще кажат, че не СА ОТГОВОРНИ за изселването на албанците, че много биха СЕ РАДВАЛИ те да се върнат по домовете си, но това не е възможно (както в крайна сметка направи България с турците - цялата контра остана у Тато, турците си останаха в Бурса), заради войната, разрушената икономика, АОК, възможността от ново етническо напрежение... Така албанците ще си останат в Кукас и Стенковец (или ще ги преселят в Обетования запад). е/ Сръбският народ ще докаже на света, че не е подкрепял Милошевич, а неделимостта на държавата си. ж/ Сърбите ще могат да издействат по-лесно компромиси по въпроса за Косово, защото общественото мнение на Запад рязко ще се измени - те ще се окажат просто жертва на поредния диктаторски режим, както и албанците. И все пак Милошевич си стои на власт и хич не му пука (уж). Не само че му пука, ами арестува протестиращи майки, разгонва демонстрации, арестува участници в неформални движения, праща коалиционните си партньори (Шешел, по-успешния вариант на нашия Ст. Гайтанджиев) да хвърлят камъни по централите на опозицията... В същото време синът му се изселва в чужбина, а Мандела за всеки случай му предлага политическо убежище. Е, пак питам: ЧИИ ИНТЕРЕСИ ЗАЩИТАВА МИЛОШЕВИЧ? КОГА НА СЪРБИТЕ ЩЕ ИМ ДОЙДЕ АКЪЛА КОГО ТРЯБВА ДА ПСУВАТ?

Тема Отг: По въпроса за Милошевичнови [re: П.М.]  
Автор Радо ()
Публикувано01.06.99 00:44



И това ще стане спокойно, не му е дошло времето. Погледнете Босна и Херцеговина. Радован Караджич и ген. Радко Младич се оттеглиха след като ги обявиха за престъпници от трибунала в Хага. Имаше няква по умерена Биляна Плакшич (избрана или назначена от някой не знам). Ама на изборите сърбите отново избраха крайни националисти. И въпросните двама господа се живеят живота в т.н. република Сръбска и може и да продължават да дърпат конците там. Така, че и това най-вероятно ще стане. Ще поживеем ще видим.

Тема Отг: По въпроса за Милошевичнови [re: П.М.]  
Автор Любо ()
Публикувано01.06.99 15:15



Тоя път съм съгласен с вас господин П.М.Но не знам дали Милошевич е съгласен.А и не всичко зависи от него в тоя момент.Наблюдаваме ситуация в която и двете страни са се запънали като магаре на мост. Разбира се според мен накрая ще отстъпи по слабата страна а тя определено не е НАТО.Но докато продължават да падат бомби Слобо ще е все така силен сред народа си,колкото и да не е вероятно.Може би едно временно примирие ще даде на сърбите време да оценят щетите които им е донесло управлението му и те сами ще си го свалят. Но и това е опасно защото не се знае как ще го приемат самите сърби-те вече доказаха че не се подчиняват на никакви социологически норми. Не знам.Наскоро пуснах една тема как ще свърши всичко това и ниския интерес към нея ме води до мисълта че и други като мен не могат да отговорят на тоя въпрос. Любомир Христов Русе 1.06.1999

Тема Отг: По въпроса за Милошевичнови [re: П.М.]  
Автор Любо ()
Публикувано01.06.99 15:15



Тоя път съм съгласен с вас господин П.М.Но не знам дали Милошевич е съгласен.А и не всичко зависи от него в тоя момент.Наблюдаваме ситуация в която и двете страни са се запънали като магаре на мост. Разбира се според мен накрая ще отстъпи по слабата страна а тя определено не е НАТО.Но докато продължават да падат бомби Слобо ще е все така силен сред народа си,колкото и да не е вероятно.Може би едно временно примирие ще даде на сърбите време да оценят щетите които им е донесло управлението му и те сами ще си го свалят. Но и това е опасно защото не се знае как ще го приемат самите сърби-те вече доказаха че не се подчиняват на никакви социологически норми. Не знам.Наскоро пуснах една тема как ще свърши всичко това и ниския интерес към нея ме води до мисълта че и други като мен не могат да отговорят на тоя въпрос. Любомир Христов Русе 1.06.1999


Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.