Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 11:09 01.07.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема До всички мислещи европейцинови  
Автор Оптимист ()
Публикувано07.05.99 22:11



Въпреки че тази дискусия е за войната в Косово, много хора използват удобния момент, не за да дискутират, а за да плюят НАТО и правителството. Защо ги е страх, тези хора, от Северноатлантическия пакт и от позицията на управляващите? Дали заради неизбухналите бомби, които паднаха близо до сръбската граница? Дали защото Сърбия щяла да ни нападне? Дали защото НАТО щели да уцелят АЕЦ Козлодуй? Не. А защо тогава? Отговорът е прост: страх ги е да не проникне гнилият капитализъм и в България. Не, не се шегувам. Повече от 50 години огромна част от населението на България живееше с принципа "аз те лъжа, че работя, ти ме лъжеш, че ми плащаш". Това бяха хора, които не бяха квалифицирани да вършат работата, за която им плащаха, но получаваха същите пари, които получаваха способните и кадърни работници. Черната икономика беше контролирана от държавата. Моделът беше прост: всички са равни; не на мислещите; не на кадърните; не на предприемчивите. Всички които "стърчаха с една глава над останалите" бяха изпращани по лагерите. След 89 ситуацията не се подобри. Напротив. Губещите предприя продължиха да бълват боклуци, които не можеха да бъдат продадени. Приватизация нямаше, защото комунистическата прослойка у нас използваше държавните предприятия, за да се насмуче с пари, предусещайки краха на българската икономика. Разбира се, гореспоменатите хора, които живееха на гърба на държавата, знаеха, че нямат друг избор освен БСП. Те бяха навлезли в един затворен кръг - искаха демокрация, но не можеха да живеят с нея. Стигна се и до първото демократично правителство, което успя да управлява 9 месеца и после беше премахнато от комунистите. Уви, демокрацията все още беше твърде слаба. Крахът настъпи 95-96г, когато се разграбиха остатъците от парите на хората и се изнасяха буквално с куфари в чужбина. Комунистите знаеха, че им е за последно и се опитваха да издоят каквото може от кравичката, която ги беше хранила толкова дълго - България. На хората, които не работиха вече не им се плащаше - държавата раздаваше последните си пари. България стигна дъното. На власт дойдоха ОДС. Изведнъж всичко се промени. Започна борба срещу дребната престъпност, чрез която се изхранвше голяма част от хората - пиратски дискове, групировки, измами, пирамиди. Приватизираха се няколко от губещите предприятия, а останалите са пред ликвидация. И тогава хората разбраха с какво ги застрашава демокрацията. Европа навлизаше в България, носейки със себе си европейския ред и организация. Работа имаше само за младите и предприемчиви българи. Вече се плащаше срещу умения, а се оказа, че комунизмът и това е ограбил от хората - много от завършилите преди 89та имаха по-обширни познания върху историята на комунизма, отколкото за областта, в която работеха. Чрез НАТО гневът и страхът от новия ред се въплатиха в един общ протест. Разбира се има и малка част глупаци, които не разбират какво става или го усещат подсъзнателно. Само че с комунистическия модел на "равенство" е свършено. Европа идва и никой не може да я спре. България е на младите и те ще я управляват. В историята на всеки народ има грешки и застои. Достатъчни ни бяха 50 години, за да изкупим последната грешка на предците ни. Ти, който четеш това, едва ли си тук, за да се заяждаш или за да рецитираш евтини лозунги. Може би и ти си един интелигентен млад човек като мен. Ако е така забрави песимизма си и напиши едно "да" като отговор, за да знаят всички, че със стария ред е свършено и че ние никога не ще позволим той да се върне. Ние сме господарите на България и бъдещето е наше.

Тема До всички мислещи хора [re: Оптимист]  
Автор No Quarter ()
Публикувано07.05.99 22:27



Има хора, които не виждат по далече от носа си. Същите, които казват, че това, което прави НАТО е необходимост, казват, и че преди 54 години американците са били принудени за два мига да унищожат 350 хиляди човека от два японски града - знаете ли какво са 350 000 цивилни - жени, деца, бебета? По-късно поради необходимост същите американци избиха във Виетнам 3 милиона души, като разстрелваха цели села, пак без да гледат пол и възраст. Знаеш ли какво е да убиеш 3 милиона човека? Е това аз наричам геноцид!!! Същите "демократи" не си попллюваха, когато се появеха хора като Мартин Лутър Кинг, а пред досиетата на Джон Едгар Хувър досиетата на нашето ДС пасти да ядат!!! Сега, пак поради необходимост, американците бомбандират цивилни конвои, влакове, автобуси, телевизии дори! И хвърлят ракети с уранови бойни глави дори и в нашата страна. Не искам децата ми да умират от рак, за да се реализират още такива висши ценности като изброените по-горе!!!

Тема До Оптимистанови [re: Оптимист]  
Автор Чавдар ()
Публикувано07.05.99 22:39



Оптимисте, сигурно си "интелигентен млад човек", както твърдиш, ама не съм много сигурен, че си се опитал да отвориш даже едно дюкянче. Иначе щеше да знаеш, че нищо не се е променило. Просто "братовчедите" продължават това, което правеха "приятелските кръгове". Е, доколкото някъде удрят някого през пръстите, то е най-вече за да му вземат кокала за лично ползуване. Иначе, да си оптимист не е лошо, но все пак от време на време трябва да стъпваш и на земята.

Тема Отг: До всички мислещи европейци- До Оптимистанови [re: Оптимист]  
Автор Маргарит и Маргарита ()
Публикувано07.05.99 22:56



Браво и да си жив и здрав. Бъдещето ти принадлежи, само с такова мислене България има шанс.

Тема Отг: До г-н Оптимистнови [re: Оптимист]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано07.05.99 23:41



Уважаеми г-н Оптимист, Независимо, че изказаното от Вас е според Вас встрани от конфликта в Косово, все пак връзка според мен има. Някои, на които "гемиите потънаха" с партията им и "тато" им, според мен изведнаж видяха кървавочервена птица-феникс, новият Сталин, да възкръсва от небитието в Белград. Когато тридесетина страни в света, между които и нашата, с по-голям или по-малък принос решиха да спрат издевателствата и възхода на въпросния господин, тези наши матроси и капитани на потънали гемии ги боли жестоко и образно казано те вият от болка на бяс. Току що възродените им надежди за реванш май рухват. Сламчицата, която им се стори греда за вкопчване, май ще си остане сламчица. Тези хора си личат, на тях не може да се помогне. Но тук според мен има една категория млади и непокварени хора, които са ужасени от жестокия факт на жестоката война без ни най малко да имат симпатии към грозното ни минало. Много от тях мислят според мен честно, но емоционално и ... нерационално. Те не забелязваха нищо, когато месеци наред в Косово се избиваха така, по 20-30 човека на седмица и бяха принуждавани към бягство така, по 200-300 на седмица. Тяхната млада и неопитна съвест тогава бездействаше. КОгато 19 държави след бездействие и на ООН и на други човекозащитни организации предприеха най-сетне политически действия и след неуспеха им и военни за да отнемат веднаж завинаги възможността на режима в Белград да разпалва кървави конфликти и вестниците и телевизията се изпълниха с ужаси (неизбежни при всяка война, но количествено неизмеримо по-малко, отколкото която и да е предишна война), бездействащата съвест на тези млади хора пламна. На тях също не може да се помогне да не са млади и пламенни (на тях може само да се завижда). На тях ще помогнат разбира се годините, които и те неизбежно ще понатрупат. Тогава вероятно не ще разсъждават така емоционално и ще намират пропорциите и в доброто, и в лошото. Например, че неестествената смърт на един единствен човек е страшна загуба, но че за съжаление понякога такива загуби са неизбежни за постигане на други също човешки цели, като защита на един цял народ от избиване и "прочистване". Както и че досега пострадалите от бомбардировките в Югославия са все пак несравнимо по-малко, отколкото например пострадалите годишно от пътни произшествия с употреба на алкохол в тази страна. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема До Иван Ивановнови [re: Оптимист]  
Автор Оптимист ()
Публикувано07.05.99 23:52



И аз съм на вашето мнение, но що се отнася до младежите в България, мисля, че съм малко по-добре запознат от вас, понеже живея в България и имам възможност да контактувам с хора на моята възраст. Изложил съм възгледите си по този въпрос в темата "логиката на комуниста" отпреди няколко дни.

Тема Отг: До всички мислещи европейцинови [re: Оптимист]  
Автор Мими ()
Публикувано08.05.99 00:24



Не разбирам защо някои хора непрекъснато се връщат към миналото, за да оправдаят настоящето! Миналото трябва да бъде поука, но не може да служи за оправдание на днешните ни постъпки! Не можем да се правим, че не виждаме грешките днес! Аз също съм млад човек. Желая България да бъде отворена към света, да бъде демократична, да просперира, но преди всичко да има ДОСТОЙНСТВО като държава! А достойнството с пари не се купува... Какво общо има БСП?! Лично мен БСП изобщо не ме интересува! Опитват се да ни убедят, че насилието може да се спре единствено с насилие! Та това ни връща в Старият завет - спомнете си "Око за око, зъб за зъб!" И това го казва "цивилизованият Запад"! Нашите управляващи непрекъснато ни го повтарят, за да оправдаят съучастието ни! Що за "цивилизация" е това, която руши сгради, мостове, заводи, паметници на културата в една суверенна държава, а Югославия е СУВЕРЕННА държава, дори да приемем, че начело стои най-големият диктатор в света?! Една дума има за това -варварство! Да не говорим, че 19 държави са се нахвърлили върху една... Това ли трябва да подкрепя "мислещият европеец"?! Съжалявам...Не мога да си затворя очите и да кажа на черното бяло! Как е възможно заради един човек да се наказва цял народ?! Да се унищожава създаденото от този народ?! Да се убиват и осакатяват невинни хора /техният брой нараства непрекъснато/?! Това са най-великите държави в света, нима наистина са се оказали безсилни да спомогнат за намиране на мирно решение, което да удовлетворява и двете страни?! Не мисля, че е така... Още повече съжалявам, защото действително съм вярвала в цивилизоваността на държавите, които в момента бомбардират Югославия... Грешката е моя...

Тема Отг: До Иван Ивановнови [re: Оптимист]  
Автор Светец ()
Публикувано08.05.99 00:27



Не желая да Ви обиждам, но цялата политическа линия, която правеждате е невероятно ценична и око обърнем знака пред Вашите твърдения то всичко звучи както преди би звучал квартален партиен секретар. Подчертавам не желая да Ви обиждам! Мъчно ми е когато чета вашите разсъждения защтото виждам, че нищо не се е променило и очевидно няма да се промени. Мисля, че поне живеейки в Швеция би трябвало да погледнете света и от друга гледна точка, тая на опонента за да разберете логиката на неговото мислене! Франкфурт

Тема До МИМИ!нови [re: Оптимист]  
Автор Светец ()
Публикувано08.05.99 00:34



Искам да изразя солидарноста си с Вашата позиция! Мими, така както разсъждавате Вие разсъждава и всеки свободн човек с чувство за достойнство и справедливост. За съжаление не всички но много от участниците в дискусията, очевидно интелегентни хора нямат тези добродетели. Тук такива ги наричат "духовни подпълвачи" С уважение

Тема До Мими - Браво!!!нови [re: Оптимист]  
Автор Stan ()
Публикувано08.05.99 10:47



Браво! Подкрепям Ви напълно - ако трябваше да класирам 'мислещите' изобщо не бих се колебал за лидера (поне в този форум). Жалко само,че инициатора на темата явно е имал предвид други "мислещи" - аз ако не бях толкова възпитан (за съжаление) и ако не трябваше да отговарям на толкова свестна дуплика, бих се присъединил към 'речника' на някои посетители на дискусията и бих написал - мислещи с .... си! Извинявам се за ..., но не мога да намеря обяснение, как хора претендиращи за интелигентност могат да бъдат толкова заслепени и да не проумяват какво става - колко живи човешки същества трябва да загинат под US бомбите (и сърби, и косовари и др.), за да проумеят, че последното, което вълнува US в този конфликт са 'човешките права' на тоя или оня. По въпроса за поведението на българското правителство - в мен се борят прагматика и идеалиста. От човешка гледна точка в никакъв случай не мога да оправдая действията на НАТО (разбирай US) - респ. на българското правителство, което им се 'подлага' като някоя уличница! От прагматична гледна точка обаче търся най-приемливия вариант - какво би трябвало да е поведението ни като държава - "беден, но горд"? или "търгаш" поне с малкото, което ни е останало и се търси от нас - днес небето ни, утре сигурно и плацдарм за сухопътна атака. То ако на някой не му е станало ясно,че компенсации и 'план Маршал' ще има, колкото миналия път - така, че както и да го въртя не мога да намеря някаква логика в действията на правителството - още повече, че вече и на тях май им се изясни, че ще загубят изборите - е тия са само кметски, ама такъв негатив едва ли ще препдолеят и до същинските. Аз за последен път съм гласувал 92 година, защото ми стана ясно, че и "едните са маскари и другите". Предполагам и доста 'мислещи' хора, кога по-рано, кога по-късно са стигнали до този Алеков извод. Днес обаче пред болшинството граждани на тази страна едва ли ще е актуално да се 'пасува' ами да се избере от двете злини по-малката, а тя в момента определено не е СДС!


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.