Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 04:14 29.05.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема САМО ако желаете да поговорим сериозно!!!нови  
Автор sarafova ()
Публикувано28.04.99 19:29



Ще говоря за кризата в Косова и тъй-като заглавието на темата е достатъчно красноречиво ще помоля колебаещите се да не продължават да четат :):):) Предполагам всички сме единодушни в мнението си за Милошевич и сръбското управление и все пак ще припомня някои факти и разсъждения. В Сърбия се водят "граждански" войни от близо 10г. - първо в Хърватско и Босна а сега и в Косово. Изкуствено създадената Югославска федерация се разпадна също както и СССР, но разликите са очевидни за всички. Сърбия и Милошевич издигат идеала за Велика Сърбия/"националистически" е терминът, и се надявам това да ви говори много/ и го прилагат с изцяло терористични действия. Както в Босна и Хърватска, така и сега в Косово се извършва т.нар. етническо прочистване. Там се убиват хиляди хора и нещо повече - много от тези хора преди да умрат са били ИЗМЪЧВАНИ, а това е нещо, което съвременния свят и цивилизация не могат и не бива да допуснат /или да го оставят без последствия/. Аз изцяло подкрепям НАТО в борбата му срещу това позорно за времето си/най-меко казано/ явление. Хората, които са против са за Милошевич, а това означава, че поддържат репресиите в най-отвратителния им облик. За жертвите от сръбска страна аз също много съжалявам, но бих използвала две максими, които ми се струват подходящи: 1.Целта оправдава средствата и 2.Няма невинни граждани. Толкова по мнението за войната ... Мнението ми за ролята на България в нея е следното: Някои се противопоставят, че продаваме небето си на НАТО, а според мен жалко, е че сме в такова тежко икономическо положение и се налага да продаваме, защото би трябвало ние сами да го ПРЕДЛОЖИМ на омиротворителните сили. И това е само от наша човешка и морална гледна точка ... да не говорим за държавни интереси, които предлагам да оставим на политиците. Ако желаете да ми отговорите ще се радвам да Ви отвърна след седмица. Моля да се изразявате възможно най-кратко, за да успея да прегледам всички мнения, а аз от своя страна обещавам да отговоря ня всеки поотделно. Благодаря Ви за отзивчивостта!!! :):):)

Тема Отг: САМО ако желаете да поговорим сериозно!!!нови [re: sarafova]  
Автор Seriozen chitatel ()
Публикувано28.04.99 19:34



Tiya tapotii sme gi cheli veche v "Democracya" i "Standart". Kaji neshto novo.

Тема Отг:Госпожа Сарафова!!!нови [re: sarafova]  
Автор Ed ()
Публикувано28.04.99 19:48



Ако, вярвате в това което пишете човек може само да Ви съжалява! Неспасяем случай. Ако, го првите по поръчка, сиреч за пари не бих Ви дал и стотинка! абсолютно приметивен метод за пропаганда, също като в старите времена на тато. Кое от двете е истина?

Тема Отг: САМО ако желаете да поговорим сериозно!!!нови [re: sarafova]  
Автор Стефан Тончев ()
Публикувано28.04.99 19:54



Госпожо, Сбъркали сте времето и мястото. Бих Ви посъветвал да не четете това, което ще Ви отговорят. Ние, за съжаление сме далеч от интелектуалното ниво на културната дискусия. Dir.bg се напълни с хора, които не само трудно се изразяват, но и по никакъв начин не искат дори само да прочетат мнение, различно от своето. Ще Ви обиждат, ще Ви хулят и ще Ви кажат такива неща, че ще загубите всякакъв интерес към клуба. Така както е тръгнала скоро ще си пишат само едни и същи съмишленици, защото тях различното мнение просто не ги интересува. А иначе се обиждат, когато ги наричат комунисти. Защо ли?

Тема Желая ...нови [re: sarafova]  
Автор Hinky ()
Публикувано28.04.99 20:30



Хубаво е човек да има възможност да говори сериозно. Обаче как да коментирам със сериозен тон нещо толкова несериозно като уводната статия, която ни предлагате, г-жа (г-ца) Сарафова? Да си предложим доброволно въздушното пространство? А защо не и територията, златния резерв (ако нещо въобще е останало), природните ресурси ... Опомнете се. Народът вече каза своето НЕ! (справка - статистическите проучвания). Право на мнение, разбира се, имате. Но правото да се предлага родно небе за военни цели не се държи от никого. Слава Богу, останали са все още хора със здрав разум. А такива хора не влизат във война, освен ако не са нападнати (недай боже!). И накрая - нещо за Милошевич. Той е чудовище, това никой не го отрича. Но целта на днешната касапница в Югославия съвсем не е Милошевич - ако беше той, да са го ликвидирали 100 пъти досега - не сме деца и добре знаем, че на НАТО не им липсват нито средства, нито възможности за това. Както, между другото, стоеше въпроса и със Саддам Хюсеин преди време ... За да бъда искрен ще Ви призная - аз имам приятели в Югославия - това са нормални човешки същества, не по различни от Вас или мен. И, уверявам Ви, те нямат нищо общо с престъпници като Милошевич. А защо са избивани? Не се чувствувайте задължена да взимате отношение по моя коментар, знам че няма да ви хареса. Не Ви карам и да заобичате югославяните - Ваша си работа е кого да харесвате и кого не. Но явно имате нужда да преразгледате отношението си към НАТО - те съвсем не са това, за което се представят и времето ще Ви го покаже. Поздрав!

Тема Дупл: до Стефан Тончевнови [re: sarafova]  
Автор той Не е ()
Публикувано28.04.99 20:34



Ало, МСеДеСе, кажете нещо ново най-после. Ако е за изтърканите лафове на Екатерина Михайлова, няма нужда от DIR-а, и без друго по цял ден ни ги тъпчат в главите.

Тема Отг: Благодаря ви,че същестествувате!!!нови [re: sarafova]  
Автор Живко Г. ()
Публикувано28.04.99 20:58



Сериозно съм благодарен ,че сте написала това. Това е единственото Обективно ,рационално сериозно и нормално изказване,което някога съм срещал във виртуалното пространство! Благодаря ви отново!

Тема Дупл: до др.Стефан Тончевнови [re: sarafova]  
Автор спас ()
Публикувано28.04.99 21:16



г-нТончев,ах г-н Тончев сигурно преди 10-15 години сте работили като агитатор към селсъвета , а сега сте се поиздигнали-г-н Тагарински ви е дал и компютър. Но както тогава , така и сега не ви вярваме -- Просто отново имаме собствено мнение.

Тема Отг: САМО ако желаете да поговорим сериозно!!!нови [re: sarafova]  
Автор Нино ()
Публикувано28.04.99 21:34



Госпожо Сарафова, не съм съгласен с вас, че който е против НАТО е за Милошевич. Защо искате да сведете всички възможни позиции само до две? Моето лично мнение е, че НАТО носи голяма част от вината за тази война. Техните твърде крайни искания в Рамбуйе и нежеланието им за компромис по единствения останал спорен въпрос - за характера на международното присъствие в Косово -бяха камъка, в който се спъна мирният процес. Дори едно половинчато решение щеше да бъде по-добро от това, което стана впоследствие. То щеше да сложи край на гражданската война в Косово, която вече беше отнела две хиляди човешки живота и щеше да предотврати бомбардировките, новата вълна на етническо прочистване и страданията на бежанците. Що се отнася до това, че няма невинни граждани. Току що прочетох във Вашингтон пост, че при бомбардировката в Сурдлица са загинали две сръбски деца. А тяхната вина каква е, госпожо Сарафова?

Тема Отг: САМО ако желаете да поговорим сериозно!!!нови [re: sarafova]  
Автор Чавдар ()
Публикувано28.04.99 21:34



Госпожо Сарафова, честно казано силно съм разочарован от това, което прочетох. Анонсът Ви предполагаше наистина сериозен разговор, който, поне по мое мнение, означава оглеждане на нещата от всички възможни страни и балансирана оценка на това, което става съвсем близо до нас. С риск г-н Ст. Тончев да ме зачисли в редовете на комунистическата партия (нека само да уточни на коя, че май бяха множко) бих искал да Ви кажа, че Вие просто повтаряте пропагандни тези, чиято единствена цел е да се оправдаят на всяка цена действията на НАТО и, съответно, политиката на нашето правителство. Определено не приемам за сериозно разглеждането на който и да е въпрос по схемата "черно - бяло" (едните са дяволи, другите - невинни ангелчета). Това може да го има в холивудските филми, но, за съжаление, животът не е толкова прост и поради това между двете крайности има огромна гама от нюанси, които ТРЯБВА да се отчитат. По същество: 1. Не оспорвам, че по време на различните конфликти на територията на бивша Югославия са извършени много престъпления срещу цивилни. Готов съм да приема и това, че основната част от тях са били извършени от сърбите, но нека не забравяме, че не са малко и престъпленията, извършени и от други участници в конфликта. Защо тогава осъждайки, съвсем справедливо, сръбските престъпления се премълчават другите. Нима фактът, че сърбите са убивали невинни хора оневинява другите убийци? Или просто така е по-лесно някому да оправдае действията си? Освен това, за момента ние НЕ ЗНАЕМ дали в Косово се убиват/измъчват ХИЛЯДИ невинни. Това е, което НИ КАЗВАТ, може и да е вярно, но, ако помните, преди известно време също така убедително ни казаха, че сърбите били екзекутирали косовски политици и журналисти, които после се оказаха живи-живенички. Казаха ни също, че бежанският конвой бил атакуван от сръбски самолети, а после ... 2. Малко уточнение: Не смятам, че терминът "етническо прочистване" е на място, когато става дума за Босна. Просто защото етническа група или народност "мюсюлмани", за каквато и досега говорят западни, а и наши политици, на мен не ми е известна. Така, както не ми е известна народност "католик", "протестант" и т.н. 3. Що се отнася за Вашите максими, които Вие "смятате за подходящи", то аз направо съм смаян. Първо, защото от една жена бих очаквал повече състрадание към загиналите невинни жертви (жени и деца), независимо от националната или религиозната им принадлежност и второ, защото, (може би не го разбирате) ако Вие наистина споделяте тези "принципи", то в морално отношение Вие сама се поставяте на едно ниво със "светли" личности като Милошевич, Сталин и Хитлер (които иначе заклеймявате). Наистина, нима не разбирате, че обявявайки се за прилагането на тези максими, Вие на практика оправдавате Милошевич & Co. За да Ви стане по-ясно, ще Ви дам практически примери по приложението им от гледна точка на сърбите: 1. Целта (да се запази териториалната цялост на Сърбия) оправдава средствата (отнемане на автономия, репресии срещу протестиращи и т.н.) 2. Няма невинни граждани ли? Добре, значи АОК напада сърби (цивилни или полицаи). АОК са косовски албанци. Тъй като няма невинни граждани, защо да не се стреля по всичко, което се движи в Косово (без значение дали е въоръжен мъж или дете), и защо да не се депортират стотици хиляди? Извинете ме, но изхождайки от Вашата теза за колективна вина, след ВСВ би трябвало да бъдат избити всички германци, заради сталиновия ГУЛАГ - всички руснаци, заради войната във Виетнам - всички американци и т.н. А Вие лично? Какво ще кажете да бъдете убита заради "възродителния процес" на Т. Живков? Или определени хора се изключват от Вашата максима? 4. Да оставим държавните интереси на политиците? Ами нали това правим вече толкова години и докъде стигнахме - до там, че те (без разлика на цвят)гледат преди всичко СОБСТВЕНИТЕ си интереси. Съжалявам, че не можах да откликна на молбата ви за кратки отговори, но кратък отговор на много сложни въпроси не може и не трябва да се дава. Кратки са само лозунгите, а от тях ми е писнало. С пожелание не само да четете отговорите, но и да помислите.


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.