Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 16:15 24.09.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
*Кратък преглед

Тема Демокрация и войнанови  
Автор Иван Тодоров ()
Публикувано22.04.99 19:23



Навсякъде по света и най-малкото дете знае, че Америка /САЩ/ е страната на свободата и демокрацията. Според широката световна общественост няма друга държава, която толкова упорито да защитава демократичните идеали. Въпросът обаче се състои в това, какво в случая американските политици и общественици разбират под термина "демокрация". Нека дам няколко примера от близкото минало за "американска демокрация" и отсъдете сами дали спазването на човешката свобода е основния принцип на американското общество: 1. САЩ е последната страна в света, която премахва робството; 2. За да увеличат своите богатсва "големите братя от Вашингтон" избиват хиляди индианци и много повече натирват в резервати; 3. Атомните бомби хвърлени над Хирошима и Нагазаки погубват десетки хиляди хора. Държа да отбележа, че тази трагична бомбадировка е извършена в момент, когато на японското правителство му е оставал един идинствен ход - пълна капитулация. Мисля, че тези три примера са красноричиви за зачитането на човешките права от американските политици. Примерите са хиляди и хиляди, като например онзи, в който мистър Рокфелер изпраща редовна армия срещу собствените си работници. Какво тогава се разбира под "демокрация". Явно е, че в едни случаи свободната игра с понятието "собода на словото и личността" е двърде изгодна и се насочва в зависимост от интереса на световната сила. Например според американската политическа машина кюрдите в съседна Турция са терористи, а техните братя в Ирак са борци за свобода. Какво става в момента. САЩ бяха инициатор за въздушните атаки над Югославия, и основанието отново са човешките права. Моето лично мнение по въпроса е, че Америка слабо се интересува от правата на човека в коя да е страна. Интересите са насочени в други посоки и според мен те са следните: 1. Пълно доказване на САЩ като първа световна военна и икономическа сила; 2. Изпробване на новите видове оръжия; 3. Оправдание за по-голям военен бюджет на страната или поне запазване на същия /днес разбрах - 22.04.1999г., че САЩ са гласували допълнително отпускане на средства от бюджета в размер на 6 000 000 000 долара, 5 000 000 000 от които са за целите на Пентагона/. Нещо повече, по голямата част от американските оръжия се произвеждат в частни предприятия. Не смятате ли, че на оръжейните магнати ще им е все едно къде по света умират хора, само държавните поръчки да са по-големи. А всеки знае, че държавната поръчка е най-сладкия бизнес в света; 4. Струва ми се, че личния авторитет на мистър Клинтън също се нуждае от една война. Иска ми се да отбележа, че вероятно в света никога не е имало по-недостоен политик и човек. Въпреки смешните лъжи и заблуди в продължение на месеци /делото Люински/ в които беше тотално изобличен, великият американски президент постъпи по възможно най-моралния и честен начин спрямо себе си и избирателите: хвана се още по-здраво за президентския кокал. Разбира се, могат да се посочат поне още двадесеттина причини за американската агресия в Югославия, но се притеснявам че вече станах скучен. Ето защо, ще отделя само още няколко реда. Ясно е, че американските политици не желаят техните войски да водят сухопътни бойни действия на територията на Югославия. Тогава неминуемо, ще има американски жертви. Сигурен съм, че американския конгрес много трудно ще намери обяснение защо американски момчета се завръщат в родината си в алуиниеви ковчези. Американския народ няма да пожелае да види това, защото съм уверен, че войната във Виетнам съществува не само в сценариите от Холивуд, но и в главите на монго американци, които сега са бащи и майки. Тези хора ще поискат обяснение. И знаете ли защо? Защото те нямат кауза в Югославия, която да защитават и за която да се борят. Точно както във Виетнам.

Тема Отг: Демокрация и война [re: Иван Тодоров]  
Автор Ivo ()
Публикувано22.04.99 19:42



Pro4eti pove4ko i tovagava na pishi nesto po tozi vapros. Tova koeto si go napisal sa slu4ki i predstavini ot tebe neverni fakti.

Тема Отг: Демокрация и войнанови [re: Иван Тодоров]  
Автор Ани ()
Публикувано22.04.99 19:46



Благодаря ви, г-н Иванов, за отлично изложената и оригиналната по съдържание теза! Говоря сериозно - аз също съм чела книжки и знам за какво става въпрос, нещо повече, напълно подкрепям тази позиция и се радвам да я видя в писмен вид. И то - написана от българин, съвсем точно, и без да е преписвано. И още веднъж - страшно се изкефих да прочета мнението ви, г-н Иванов.

Тема Дупл: Отг: Демокрация и войнанови [re: Иван Тодоров]  
Автор Stef ()
Публикувано22.04.99 20:06



Абсолютно е така! Бихте могли да бъдете по-малословен, но с по-добре сбрани данни! Аз също не съм ги подбрал за сега достатъчно.

Тема Отг: Демокрация и войнанови [re: Иван Тодоров]  
Автор Драгомир Тодоров ()
Публикувано22.04.99 20:31



На Запад от нас, Сърбите убиват хора, за да контролират теритирия ... която и без това не могат да управляват.... много територия ... и когато спечелят войната (да предположим) ... те ще искат още територия .... от кого ли ...??? От къде се взе този апетит към земя у всички балкански народи ...? Колкото са по бедни (т.е. неспособни да използват земята си) .... толкова повече искат ... Косово си било Сръбско .... така е .... Сърбите са прави да убиват с армията си там .... Не забравяйте обаче че преди 120 години, България беше Турска (при това международно призната) провинция.... обаче ние се зарадвахме на Руската Армия нали ?!.... Не бива да се отрича правото на Албанците да търсят самоопределение с оръжие (както и ние навремето) ... друг е въпроса дали да им симпатизираме .... и защо не ? ... понеже са мюсюлмани ли ...? Лично аз уважавам хората изповядващи някаква религия много повече от атеистите ...!!! Какво Господа ще кажете на турското малцинство у нас, когато (ако) след 20 години Българската икономика се срине съвсем, и тези хора открито заявят, че искат да се присъединят към Турция ....!!!? Как ще ги мотивирате да останат...? Та вие не можахте да спрете собствените си синове да се разбягат в САЩ и Германия .... или може би и тях трябваше с армията .... Време е да се проумее, че държавата - това са хората който я съставят ... а не земята, подземните блага, магистралите и т.н. Да се убива в името на теритотия е идиотско. И всяко убииство разрушава Държавността повече от колкото отстъпването на километри от нейната територия ... останалото е демагогия на упрвниците...

Тема Отг: Демокрация и войнанови [re: Иван Тодоров]  
Автор Живко Г. ()
Публикувано22.04.99 21:06



Абе остави ги тези Американици бре!Ти не можеш ли да видиш колко изгодна може да бъде тая война за БГ!Т`ва е важното и нищо друго!

Тема Отг: На г-н Драгомир Тодоровнови [re: Иван Тодоров]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано22.04.99 23:14



Уважаеми г-н Тодоров, Намирам думите Ви за изключително премислени и мъдри. Бих искал само да допълня, че Косово е било "чисто" сръбско, но ... преди 600 години и че само допреди няколко месеца, преди началото на "етническото прочистване" на сръбските комунистически изверги мнозинството от албанското население на Косово не подкрепяше АОК и не търсеше дори и "самоопределение", а желаеше само възстановяване на отнетата му автономия, под която бе живяло десетилетия мирно и тихо в рамките на Югославия. Някои Ви обвиняват, че пропускате така важната "изгода", аз съм доволен, че намирам в думите морал и способност да се погледнат нещата и с очите на другите. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция


*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.