Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 22:40 27.09.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
*Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
Тема Хей, славяни!нови  
Автор Кангелов ()
Публикувано16.04.99 11:22



------------------------------------------- “ “Хей, славяни!” Ето един възглас, който бяхме забравили. Сега бомбите на НАТО го изравят от спомена. Някога с този възглас “славянската тор”на Европа победи империята на султаните. После разгроми фашизма. Днес той избликва от кръвта, за да ни свести. “Хей, славяни!” Възгласът не е политически вик. Не е бойна парола. Той е глас на сърцето. В него има нещо, което Западът не познава. Чувството за обща люлка, за вековно братство, за един дух. Той се роди още по времето на Кирил и Методи. Мина през кладата на Хус. Проеча над Гредетин и Шипка. Възтържествува върху развалините на райха. В него е събрана съдбата на хиляди творци и герои, на светци и гении. Съдбата на цял един свят, без който цивилизацията е немислима. “Хей, славяни!” Това не е просто възглас, а песен. Голямата нота на славянския дух. Нашата “Марсилеза”. Забраняваха ни да я пеем. Убиваха ни заедно с нея. Но песента остана. Въпреки бомбите и пепелищата тя е жива и днес. Млякото не се убива. Кръвта не става вода. След всяка експлозия песента се ражда отново. За съжаление генералите от НАТО не знаят тази подробност. Те са чужди на тайната й. “Умри, но пей!” бе казал Сенкевич. И ето, че Сърбия го послуша. Тя пее и умира, но не се предава. Както старите, така и новите кръстоносци сеят смърт, но не побеждават. Техният бог е друг. “Хей, славяни!” Този възглас, превърнат в песен, е и една молитва. Великата молитва на славянското братство и на човешкият хуманизъм. Молитвата на Климент и Наум, на Достоевски и Ботев, на Мицкевич и Ирасек, на Вазов и Нушич. В нея няма нито дума за война и отмъщение. И нито дума за владичество. Тя не иска да “покръства” никого, независимо от вярата и рода му. Това е молитва на доброто и за доброто. Европа трябва да я чуе, ако иска да се разбере, да ни разбере и да й повярваме. Защото без славянството, макар и разпокъсано от политиката и религиите, тя никога няма да постигне своето равновесие. Ще ражда страх, ще сее смърт, но няма да спечели нищо. Въпреки всичко славянският свят ще надживее НАТО. Не защото алиансът е слаб, а защото славянската молитва е безсмъртна. Тя е молитва на мира, на човеколюбието, на свободният дух и това я препраща в бъдещето. “Хей, славяни!” Да запалим свещица за братята, които гинат. Да се помолим и за Европа. Тя не знае, че е полудяла. “ ------------------------------------------ Е, приятели, сложете си ръка на сърцето и кажете – не е ли чудесно. ДУХЪТ срещу ГРУБАТА СИЛА! Или по-точно – ДУХЪТ над ГРУБАТА СИЛА! Може и надуто да ви звучи, ама толкоз ми е вътъка, не можах да се изразя другояче. От последното директно произтича, че това не аз съм го писал. Авторът е Стефан Продев. Публикувано е във в. ДУМА, броят от 16.04.1999. Ей, ей, не бързай да попържаш. Може и да не долюбваш и Продев и ДУМА, но недей, спри се, остави емоцията. Признай, чудесно е написано! А дали не е туй и твоя мисъл, и твое чувство? Не си ли горд, че си БЪЛГАРИН, СЛАВЯНИН? Аз съм!

Тема Стига ПРОПАГАНДАнови [re: Кангелов]  
Автор Динко Станишев ()
Публикувано16.04.99 11:37



Стига празна пропаганда. Славяните са само един от етносите, формирали българската народност и тези, които си въобразяват, че са славяни явно не са чели достатъчно по въпроса. Славяни? Колко от заобикалящите ни хора са/цитирам изворите/... "...възруси, дори червени, високи на ръст." Стига с панславизма и дивотиите на руската пропаганда. Аман! Расовата принадлежвност на нас, българите, е ясно установена и тя не е такава, за каквато я слага авторът на темата.

Тема Отг: Хей, славяни!Прекрасно е!нови [re: Кангелов]  
Автор Антоанета Димитрова ()
Публикувано16.04.99 11:42



Праекрасно е, наистина! да, славянството ще надживее НАТО въпреки всичко и въпреки това, че една цяла страна с не по- малко богата история от нашата ще бъде пожертвана за това.

Тема До Димитрованови [re: Кангелов]  
Автор Динко Станишев ()
Публикувано16.04.99 11:49



Стига глупости, г-це димитрова! На Вас известно ли ви е кога е създадена "държавата с не по-малко богата история" - Югославия? НЕ? 1945г. Виж Сърбия е отделен въпрос. Ако сте честна със себе си и сте истинска българка, идете в НИМ - експозиция "България през 14 век" и вижте границите на държавите преди да се явят турците. Сърбия , а? Знаете ли, че когато ние сме имали държава, която се е явявала конкурент на Византия, сърбите са били още някакви дезорганизирани племена?

Тема Dinko ochevidno ne e BALGARIN- da kaje kakav e!нови [re: Кангелов]  
Автор ROKO ()
Публикувано16.04.99 12:29



Ne mu se sardete na Dinko...tia bolesta e vinovna, ili prosto toi ne e nikakav balgarin. Postoianno se opitwa da dokaje kak balgarite niamat nishto obshto sas slavianite - e toi moje da niama - ama neka da govori za sebe si! Osven da recitira niakakva komunisticheska istoria koiato e uchil...drugo mai ne moje da izmisli.

Тема кой НЕ Е БЪЛГАРИНнови [re: Кангелов]  
Автор Динко Станишев ()
Публикувано16.04.99 12:53



Аз ли не съм българин? Роко, ти ако имаш проблем в това отношение, иди запиши история и си го реши. Аз уча в момента, моето момче. Ела в СУ да ти обясним за славянството. Ти ако вярваш, че българин=славянин, това не означава, че е така.

Тема Отг: кой НЕ Е БЪЛГАРИНнови [re: Кангелов]  
Автор zareto ()
Публикувано16.04.99 13:06



Той и днешния българин не е = на оня българин.Помня, по времето на широко рекламирания филм "Аспарух" бяха изтапанили за ролята на главния герой /нямям нищо против г-н Ст.Пеев/ един типичен славянин - светлокож, едва ли не рус и т.н.Ако трябва да идентифицираме днешния българин трябва да признаем, че у него има и прабългарско, и славянско, и тракийско, и византийско, и римско, и турско, и франкско, и монголско и т.н.

Тема до Станишевнови [re: Кангелов]  
Автор Наблюдателният ()
Публикувано16.04.99 13:22



Станишев (без "Хей!"), Как реши моето момче, че ти си най-ученото и най-знаещото от всички тук? Само заради това, че в момента учиш? Ами спомни си тогава кой, на кого и по какъв повод е казал: Аз знам, че нищо не знам." И се вземи малко в ръце. От писанията ти става ясно, че теб те учат пръкналите се през последните години "оригинални" историци (не твърдя, че са глупави), чийто стремеж за новаторство ги кара да сътворяват нови идеи, много често без сериозни аргументи. За съжаление, ти и подобните ти, възприемане само тези идеи, без да се помъчитеда потърсите сами, чрез сравняване на становища, някаква средна истина. Тази средна истина при всички положения е по-близко до обективната. Що се отнася до славянския корен на днешните българи, считам, че това е най-близо до истината. Сигурно е вярно това, че българите сме една мешаница от нации, но преобладаващото в тази мешаница е славянството. Един добър аргумент в тази насока е българския език. Разбира се, твое право си е да се считаш за какъвто искаш: азиатец (ако си с дръпнати очи), прабългарин (ако си дребен с криви крака) или турчин. А, забравих - съдейки по цялото ти творчество сигурно се смяташ за наследник на кръстоносците.

Тема ДО Наблюдателниятнови [re: Кангелов]  
Автор Динко Станишев ()
Публикувано16.04.99 13:34



Г-н Наблюдателен! За разлика от Вас, може би, нас не ни учат академиците на БКП с партийни книжки, по-дълги от научните им трудове. Това, че ти и останалите наивници вярват в славянското на българите , е продукт на мощната пропаганда, провеждана целенасочено от 1945 до сега. Вярно е, че българският е преобладаващо славянски език. Това си има логично обяснение - съхранил се, защото прабългарите, неедонродни и съставени от ДЕСЕТКИ племена и групи, са говорили няколко различни диалекта. Затова и бързо са минали на славянски.

Тема Отг:Сърбите славяни ли са или юго-славяни ?нови [re: Кангелов]  
Автор Черноризец Храбър ()
Публикувано16.04.99 14:04



"1914 година Американският мултимилионер и общественик Андрю Карнеги организира анкета, която доказва, че населението на Тракия и Македония е българско и трябва да бъде включено в пределите на България." Славяните са ми мили, но българите са ми по мили ! Нашият беземоционален приятел цитира достолепния Продев, по чиято брада се захласват дамите. Всички тези цитати като теория са прекрасни, но на практика не струват и грош, впрочем каквато е и идеологията която той изповядва. Темата е "хей славяни", където някак си "случайно" се казва как славяните ще победат НАТО. Я, ние дойдохме в Косово ! Защо да кръстосваме цитати ? Направо от първоизточника - професора по социология Чеда Нешич Чеда Нешич - сам за себе си : "Истинските комунисти са избити. Тези, които са оцелели в битките и концлагерите и дочакват победата са били кариеристи и предатели, затова пропадна комунизмът и в България и в Югославия и в Съветския съюз." (За нас остава да гадаем дали е кариерист или предател или и двете заедно.) Въпрос : Извинете господин Нешич Вашият боен зов звучи налудначаво. Ч.Н " По добре трета световна война отколкото да унищожат Сърбия" Въпрос: Вие сте бивш партизанин, защо бягате ? Ч.Н " На 78 години съм. Правилно е ние, които сме се борили като партизани сега да избегнем смъртта. Комунистите не сме хора, които искаме да умираме а да живеем. Заминавам в чужбина за да си взема пенсията. В Югославия сега не могат да ми я изплатят" Въпрос :Колко е пенсията Ви ? Ч.Н "4000 марки на месец. Веднага щом свърши войната ще се върна в Белград. Иначе и аз бих треснал една две ракети срещу НАТО. Ако бех по-млад." в. 168 часа 16-22 април стр 10 За нас това звучи по-великолепно и от коментар :о)


Страници по тази тема: 1 | 2 | >> (покажи всички)
*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.