Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 00:39 14.06.24 
Я! Архивите са живи
   >> Косово-1
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Тема Причина или претекст?нови  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано03.04.99 23:33



Уважаеми участници във форума, Бих искал да поставя на Вашата преценка един въпрос (с необходимото въведение) относно връзката между два основни елемента на Косовската криза - акцията на НАТО и масовото "етническо прочистване" на собствени граждани от страна на управляващите в Белград. И така, имаме една държава, в началото мирна. След отнемане на автономията на част от нея - по-малко мирна. След време благодарение на "взаимни вежливости" нещата стават съвсем немирни и на сцената се появява и АОК, от да речем дори 4-5 хиляди албанци, да ги наречем терористи. Правителството твърди, да речем с основание, че тази "армия" не представлява желанието на останалите 3 милиона албанци, лоялни граждани на държавата, непременно да се отделят в отделна от общата държава чрез тероризъм и избиване на сърби. Нещата си продължават "по обикновеному" както подобава между комунисти и терористи - всяка седмица се избиват по 10 - 15 виновни или невинни от двете страни - дребна работа за балканските мащаби. Изведнаж се намесва да речем "външен враг" на име НАТО, който да речем напада държавата. Общата държава на равноправните според конституцията й сърби, черногорци, албанци, цигани и безброй други, градили я и плащали Й данък. И изведнаж "държавата" започва "етническо прочистване" в грандиозни мащаби на обявяваното довчера за лоялно собствено албанско гражданство. Масово и с очевидна дългосрочна планираност и нацистка методичност. Мирни хора, не "терористите", които са с оръжие в ръка по планините, а тези които си спят по къщите си, се изкарват от тях, не им се разрешава да вземат нищо, всички легитимации и документи им се събират и унищожават, натоварват се като добитък във вагони за добитък, вагоните се залостват и собствените граждани се депортират на чужда територия. Градските архиви и документите у властите от всякакво естество за депортираните (включително актове за раждане, нотариални актове, пенсионни архиви) се унищожават. Депортираните вече с нищо не могат да докажат, че съществуват и са живи, че са родени и живяли целия си живот в държавата си, да речем в град Прищина, че имат собствено жилище в този град, че са изработили десетки години пенсия. Тях вече ги "няма", независимо, че не са вкарани в газовите камери. В този форум, а и не само тук, според мен твърде лековато и повърхностно масови издевателства над част от невинни пълноправни собствени, обявявани довчера за лоялни граждани се обяснява с "нападението" на "външния враг". Аз в моята си наивност се питам защо правителството на нападната държава не започна депортирането на всички равноправни и равнопоставени свои граждани - сърби, черногорци, албанци, цигани и т.н., а се "съсредоточи" само върху албанските си граждани? След въведението идва конкретният въпрос: "Нападението" на "външния враг" и наличието на няколко хиляди "партизани"-терористи основание ли е да се започне депортация, вече достигаща една трета от тези 3 милона невинни собствени пълноправни граждани или е само претекст за нещо предрешено и планирано отдавна от управниците на държавата? Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Отг: Причина или претекст?нови [re: Иван Иванов]  
Автор стоян ()
Публикувано03.04.99 23:52



Уважаеми г-н Иванов Само преди 10 години подобен сценарий се разигра и в България.Добре,че тогава не се стигна до война.Много хора тук все още смятат че това не е престъпление.Как да ги убедим тогава че режима в Сърбия е престъпен? РУСЕ БЪЛГАРИЯ

Тема Отг: На г-н Стояннови [re: Иван Иванов]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано04.04.99 00:05



Уважаеми г-н Стоян, Ако нещата "още не са си дошли на място" у нас, чисто и просто според мен ние трябва да ги поставим на място с всички законни и демократични средства - да задаваме въпроси и аргументи на "съмняващите" се докато и децата им започнат да ги питат за убежденията им. Аз доколкото си спомням партията, която разигра срамната драма у нас преди 10-15 години, по времето на големия страх след разстрела на Чаушеско, бе кандисала, че престъпление има, но че няма престъпници. Доколкото разбрах и такива вече се намират и ще се намират - първите присъди на четирима "възродители", макар и "дребни риби", вече влязоха окончателно в сила и вероятно ще последват и други. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Дупл: Отг: до г-н Ивановнови [re: Иван Иванов]  
Автор стоян ()
Публикувано04.04.99 00:15



Уважаеми г-н Иванов, Мисля,че нещата у нас по бързо ще дойдат на мястото си ако хора като Вас са в България.

Тема Отг: На г-н Стояннови [re: Иван Иванов]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано04.04.99 00:34



Уважаеми г-н Стоян, Благодаря за милата оценка, стопли сърцето ми, дано да я заслужавам. Аз, а смея да вярвам, и много други емигранти са в България с мисли и дела (вижте например http://w1.186.telia.com/~u18602630). Физическото завръщане не винаги е възможно, предимно поради семейни причини. Искрено Ваш, Иван Иванов, Упсала, Швеция

Тема Отг: Причина или претекст?нови [re: Иван Иванов]  
Автор Иван- Bin Ladden до Генерала ()
Публикувано04.04.99 01:21



Това е планирано наистина! Албанците там не са 3 милиона в никакъв случай обаче! Пак заявявам- не оправдавам такова насилие, но че атаките катализираха този процес също е вярно! Аз не им съчувствам, колкото и студено да звучи това, аз се притеснявам единствено от разместването на етническите пластове в региона, което би довело след време до нови конфликти тук, на Балканите! просто някои хора не прецениха достатъчно ситуацията, преди да започнат делата си, а сага казват , че били очаквали такова развитиелГлупости, те ако го бяха планирали наистина, сега щяха да са подготвени за вълните от бежанци, а не тепърва да реагират!Къде бяха палатките, подготвените лагери, храните, дрехите, медицинското обезпечаване за бежанците????Някои решиха, че няколко ракети само вършат работа!

Тема Отг: Причина или претекст?нови [re: Иван Иванов]  
Автор Andrey ()
Публикувано04.04.99 01:22



Господа, надявам се все още да сте тук. Възхищавам се и споделям вашето мнение по проблема. Същевременно съм убеден, че повечето хора В България мислят като вас. Доказателството е, че тук етнически конфликт няма. Каквито и да са фактите от преди 10 год. в България касапница от рода на Косовската нямаше. Разбира се конфликт е възможен, но само престъпници биха създали условия за това. Точно това според мен се случи в Косово. Не искам да съм лош пророк, но това ще се случи и в Македония. Съществуват всички възможни предпоставки, бедност, етническа нетърпимост, външна намеса и комунисти. Колко по - добре би било със средствата хвърлени за оръжие да се стимулират добрите взаимоотношения между различните етнически групи. Войната е гадна работа /извинете за израза/. Смятам че с парите за една ракета може да се направи чудесна медийна кампания, културна дискусия, научно-практическа програма, ако щете и пропаганда. Никой и никога на този свят не е бил убеден в нещо с помощта на оръжие. А в Косово проблема е хуманитарен а не военен. Благодаря ви за търпението.

Тема Отг. До г-н Andreyнови [re: Иван Иванов]  
Автор Иван Иванов ()
Публикувано04.04.99 01:34



Уважаеми г-н Andrey, Благодарите за търпението? Без никакво основание! Благодарим Ви за разумните думи! Искрено Ваш, Упсала, Швеция

Тема Отг: На г-н Ивановнови [re: Иван Иванов]  
Автор Моника Люлински ()
Публикувано04.04.99 02:06



Уважаеми г-н Иванов, Вашата хронология на събитията е много близо до истината, и сте болезнено прав в някои Ваши изводи. Човешката трагедия е огромна. Делата на Милошевич са съизмерими с тези на Бащицата на народите Й.В.Сталин. Тук обаче възниква един въпрос: това което започна върши той след началото на бомбандировките изненада ли е за така наречените миротворци от НАТО? Лично аз мисля че не. А колко са подготвени за бежанския поток - видя се. Второ - хвърляйки един поглед на външната политика на САЩ и военните им прояви в защита на американските интереси и сигурност през изминалите години, започвайки от войната в Корея, минем през Виетнам, прехвърлим се в Ливан, Гренада, Салвадор и Панама и се приземим в наши дни в Ирак, няма как да не забележим много общи черти при започването на военните операции и заобикаляне на възможни мирни разрешения на конфликтите. Това и много други неща ме карат да мисля, че днешната война просто си беше планирана и НЯМАШЕ КАК ДА НЕ СЕ СЛУЧИ. А пропагандната машина винаги ще намери някакво обяснение за американския данъкоплатец. Трето: Как ще коментирате две неща: 1. Ругова и Милошевич правят показна среща, която на всички дипломатически езици е покана за мирно решаване на конфликта - на другия ден цивилни постройки в центъра на Белград са във въздуха 2. Ген. У.Кларк получава пълномощия за еднолично вземане на решения. Г-н Иванов, комунизмът е нещо много страшно, но и последиците от една демагогията са не по-малко страшни. С уважение: М.Л.

Тема Отг: Причина или претекст?нови [re: Иван Иванов]  
Автор Светослав Манев ()
Публикувано04.04.99 02:31



Уважаеми г-н Иванов, Аз мисля, че атаките срещу Югославия разбира се не са причина за етническия проблем в Косово, но мисля че ускориха неговото развитие и то не към добро. Знаете ли защо на шахматната дъска топовете са натикани най-назад и в ъглите. Защото им трябва поле за действие и ако бяха най-отпред щяха да напускат дъската ( бойното поле) твърде рано - още в началото на играта . Схванахте ли аналогията... С уважение: Св. Манев Добрич, България


Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | >> (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.