Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 15:58 23.06.24 
Взаимопомощ
   >> Борба с насилието
*Кратък преглед

Тема Тема за насилиенови  
АвторRoxana (Нерегистриран)
Публикувано30.07.08 08:53





Струва ми се, че отговорите са единствено в посока обратно насилие върху детето. Никой не предлага търсене на реален изход, а всички внушават обратно насилие, тоест детето да бъде наказвано и накарано да мирува.



Не ми харесват тези масови нагласи в стил "бийте, ако ви бият, но не търсете причината и проблема"


И още повече не ми харесва как въпросната жена кебичи в дома на свекърва си, и има безумни претенции как да бъде възпитавано дете, което не е нейно, с насилие и обратно насилие, и как всички одобряват това. С изключение на Лира, която предлага двамата съпрузи да си намерят собствено жилище и да се отделят, но те явно не искат да плащат цената на свободата си, за което едно дете излиза виновно.



Тема Re: Тема за насилиенови [re: Roxana]  
Автор MarkizataМодератор (чиста енергия)
Публикувано31.07.08 15:38



Здравей, Рокси! Много се радвам, че и ти уважи да се разпишеш в нашия клуб:)

Не виждам защо трябва да обсъждаме тема от друг клуб, която е и активна на съответното място.
Но ще я оставя, който иска да си изкаже мнението и тук.
За тези, които не са чели въпросната тема - една жена се оплаква (нормалното!) че живее с мъжа си при свекърва си, където системно е подлагана на тормоз от нейното по - малко дете (по нейните думи, ненормално разглезено и твърде вероятно - с психични отклонения), както и от нея самата.
Мъжът нехае, а, когато ситуацията се обостря до максимум и по нейно настояване решават да се изнесат, малкото "ангелче" изпада в истерична криза, а свекървата твърди, че за всичко виновна е снахата (нормално!)
В резултат на което снахата получава диабет от стрес. И се разделя с мъжа си.

Не виждам каква е връзката с тематиката на този клуб, но, според скромното ми мнение, и съдейки по казаното - повече от ясно е, кой е жертвата и кой е агресорът.
Разбира се, както винаги имаме само едната страна.

Но, да приемем, че ситуацията е, каквато я описват - ти, Рокси, как ще се държиш, ако си жертва на системен тормоз, било то и от дете?
Разни хора са споделили разни мнения - а твоето какво е?
П.с. опитай се този път да бъдеш по същество, а не в общи приказки "колко никой не мисли за зарязаните дечица в трамвая" - защото не за това говорим.



Тема Re: Тема за насилиенови [re: Markizata]  
АвторRoxana (Нерегистриран)
Публикувано01.08.08 11:10



Ми аз доста деца съм виждала, ама още нито едно не е решавало да ме тормози.

Най-напред, не ми се вярва 11 годишно дете да е способно да прави това, но да приемем, че го прави.

И както са писали в темата, тази жена, авторката, защо не говори дали имат някакви отношения, тя и детето, и какви са те? Примерно, случва ли се да общуват, да играят заедно, тя изобщо опитва ли се да общува с детето? Защото всяко дете ще се дразни, ако бъде игнорирано ли се държат с него покровителствено, и ще реагира.

Не става ясно авторката как се държи с детето, защото е много възможно детската реакция да е предизвикана от лошо отношение от страна на тази жена.


Аз пуснах темата тук, защото ми се стори много брутално как всички в един глас я съветват да посегне на детето и да върне агресия. Според мен това е тотално неприемлив съвет. Показва масовата нагласа, че насилието е приемливо, и че деца могат да бъдат наказвани и бити. А най ме потресе съвета, как трябвало да му се покаже кой командва парада.


Затова пуснах тук темата, защото ми се стори, че може спокойно точно в този клуб да се дискутира как всички в един глас я съветват и тя да стане агресивна.


Само Лира е реагирала адекватно и я съветва да се изнесат от дома на свекървата.


Аз друго не можах да разбера. Хем този мъж и тази жена се натискат да живеят при свекървата (не стана ясно вдовица или разведена е, и къде е свекъра..но стана ясно, че свекървата си търсила мъж??? това пък защо беше споменато?)



хем имат претенции. Лира добре й е казала, това не е твоя дом. Нито твоето дете. Изнесете се, и проблема изчезва. На което авторката почва да се вайка, как не можели поне 1 година да излязат оттам??? После изведнъж се оказа, че има цял свободен апартамент, и авторката се мести там. Обясненията й са много объркани и нелогични. Не се връзват.


Дори да приемем, че детето е агресивно, каква работа има авторката при брата на съпруга си, аз така и не разбрах. Едва ли всички живеят в една стая. Прибира се в стаята с мъжа си, а детето остава при майка си...не разбирам как се получава така, че тя "трябвало" да гледа брата на съпруга си.



На мен ми се стори, че историята е измислена, защото е очевидно как тази жена се е настроила против едно дете. И как прие съветите да го наказва и да му показва кой е шеф. Малко вероятно ми се вижда детето да е агресивно (ами в училище как е? на улицата, с приятелчета....едва ли е само към тази жена??? ) но дори да е агресивно, не й е работа на тази жена да го наказва.


Помислих си, че ако аз съм майката на това дете, ще се ядосам страшно, ако друга жена почне да наказва детето ми и да му "показва кой е шефа".


Авторката според мен няма право изобщо да реагира и да наказва това дете. Да говори с майката на детето и да обясни проблема. майката да си вземе мерките, но не е работа на авторката да прилага агресия, да прави някаква измислена самозащита, и да се настройва срещу едно дете. Това все пак е 11 годишно дете! За какво изобщо говорим!



И за последно, какво изобщо търсят в дома на свекървата? За мен Лира е права: да си зимват парцалките и да си свиват гнездо другаде, но детето да не закачат!



Тема Re: Тема за насилиенови [re: Roxana]  
Автор MarkizataМодератор (чиста енергия)
Публикувано01.08.08 20:19



Рокси, за всички в дира ни е ноторно - известна твоята...да го наречем "слабост към децата". Което е прекрасно, но не и когато проистрастията отидат в крайност.
Дали било или не било така, кой крив, кой прав и т.н., човек от един форум не може да съди, а и не е това целта. Естествено, че имаме само едната страна в случая.
Затова можем или да я четем и да предположим, че писаното е "чиста монета", или да не я четем и да си кажем " да си гледа работата - всеки с проблемите си!"
Има и трети вариант - сами да почнем да си фантазираме какво как и що - ако това те влече, няма лошо. На мен ми е малко несриозно.



На теб, обаче, ти прави впечатление, че всички съветват "да посегне на детето". Да, казано така, звучи ужасно.
Обаче, ако някой ти посегне физически на теб - все едно от възрастта, все едно кой е, ти какво правиш???

Ми аз доста деца съм виждала, ама още нито едно не е решавало да ме тормози.

Което не пречи да се случи. А, дори да не се случи на ТЕБ, това не значи, не се случва на никого. Аз, самата, съм била тормозена от деца - и когато съм била дете, и когато е трябвало да отговарям за такива - като възрастен.
Не съм посягала, щото не ми е работа да го правя. Просто гледам да страня от луди хлапета - до колкото е възможно.
Убеждението и мотивацията са добра практика - стига да действа! При някои действа, при някои - не. Затова хората са измислили много отдавна средството "морковът и тоягата".

Само тоягата - е насилие. Но само с моркови при някои не става. Просто не се получава.
Затова всяко възпитание е свързано с правила, които трябва да се спазват, с поощтрителни мерки за спазването им, както и със санкции за неспазването им.
Няма ли санкции - няма правила. Няма нищо.
И това важи както за големи, така и за малки, така и за всякакви и това не съм го измислила аз, Рокси:)
Това все пак е 11 годишно дете! За какво изобщо говорим!
Говорим за едно, по думите на авторката, невъзпитано и не особено адекватно държащо се, 11 - годишно дете. С което майка му очевидно нито може, нито иска да се справи.
И - за какво говорим, верно? Какво го правим това дете? Което , макар и на 11, си има ръчички, краченца и устичка, с които може да причинява същите неща, каквито и един възрастен човек - особено ако са идиотщини!
Какво правим? Оставяме го да тормози когото му падне и се надяваме, като порастне "да му дойде акъла в главата"?...



Тема Re: Тема за насилиенови [re: Markizata]  
АвторRoxana (Нерегистриран)
Публикувано02.08.08 14:04



Каква работа има тази жена в дома на свекърва си?


Оженила се, оженила се, стават ново семейство. Кой я бие да се натиска да живее при свекървата?


Казвам, че не й е мястото там. От алчност да спести някой лев, и защото не може да раздели отговорности и права.


Дигат се от свекървата, и дотам. Не разбирам къде е проблема. Че за някой лев трябва да си извадят очите с жената, в чийто дом живеят?


като е проблемно това дете, слагат разстояние, оставят го на майката, и си свиркат. Пак не разбирам, къде е проблема.


И никак не става ясно защо детето е проблемно, а това е особено важно. Всеки психолог ще ти каже, че е изключително важно да се знае причината, за да може да се деактивира и да се реши проблема. Било ли е агресивно дотогава детето? Изобщо кога проявява агресия? Само към тази жена ли, и защо ако е така, или към всички? Ако е към всички, то ще има и други проблеми, не само в къщи и училище. Ако е само към тази жена, тогава каква е причината? Защо не е агресивно към майка си и брат си? Защо не е агресивно към други хора? Колко време е продължило това, и защо през цялото време авторката не е общувала с детето (тя някак пропуска всекидневни детайли, щом се е грижила за това дете, значи познава вкусовете и навиците му...имала е много възможности да схване какво обича и какво не обича, и да намери начин да общува с детето...ако пък не е искала, и не е било нейно задължение, да го остави на собствената му майка да се оправя, кой би я упрекнал?)



Казвам, че темата е само на пръв поглед оплакване, ама да не излезе, че авторката лъже или скалъпва, и че сама е предивикала агресията, а сега се прави на невинна овчица? Не е всекидневие 11 годиншно дете да прави ескцесии...да не говорим, че децата рядко имат възможност да осъществят пълен контрол за каквото и да било, по простата причина, че са деца и че нямат този житейски опит.



Казвам, че не е работа на авторката да се занимава с чуждо дете.


Не й е работа да го наказва, превъзпитава и да реагира. Особено ако си е сложила пръста сама където не трябва и е предивикала агресия (този вариант не е изключен, нали? никой не знае предисторията....)


Махат се от свекървата.


Не се занимават с детето. Срам за тези, дали съвети как да "бъде поставено на място" едно дете!


Ти ще почнеш ли да тормозиш едно дете, особено ако това дете не е агресивно към никой друг, а само към теб?



Казвам, че е важно да се знае причината, а авторката забаламоса всички в темата относно предисторията и причината за тази агресия. Аз мисля, че тя лъже. Гузната съвест лъже. Ако всичко беше ок с поведението на авторката, тя нямаше да се срамува и да крие предисторията. Аз мисля, че това дете реагира на нейното поведение, и бих била сигурна, че е имало конфликт, породен от тази жена, ако имах данни, че детето иначе изобщо не е конфликтно и агресивно, и е такова само и единствено към тази жена, и към никой друг.



Тема Re: Тема за насилиенови [re: Roxana]  
Автор MarkizataМодератор (чиста енергия)
Публикувано02.08.08 21:34



-Дигат се от свекървата, и дотам. Не разбирам къде е проблема. Че за някой лев трябва да си извадят очите с жената, в чийто дом живеят? -
Виж как избирателно четеш!


Я виж последните постинги - авторката се опитва дълго време да "навие" мъжа си - който бездейства.
Е, обичайно е, семейните да живеят заедно, все пак.Поради това, не може единият да вземе самосиндикално решението къде да живеят и кога да се местят.
Накрая, когато решават да се изнесат, детето прави истерична криза, след която получава тикове.
И за всичко се оказва виновна снахата.
Накрая снахата си стяга багажа, заедно с придобития диабет от стреса това мило семейство и му тегли една майна...
Ама тая част си я пропуснала нещо



Тема Re: Тема за насилие [re: Markizata]  
АвторRoxana (Нерегистриран)
Публикувано04.08.08 10:06



Да не съм я аз набила да стои там?

Такъв мъж си е взела, такъв да си го търпи.


А свекървата и братчето са непричом, мъжа й е виновен в тая ситуация, че е глух и сляп.


Ама да се обвинява детето е по-лесно, отколкото да се потърси решение и да се говори с големите хора в ситуацията, и да се осъзнае, че мъжа й не се интересува от жена си и собственото си семейство.

Продължавам да твърдя, че свекървата и братчето нямат нищо общо. Ако жената има проблем, тя трябва да си го решава със съпруга си. Това дете не е нйно, и тя няма право да го наказва. Има право да се махне оттам със съпруга си.


Тя като си роди нейно дете, ще й хареса ли да дойде някоя друга жена в нейната собствена къща и да каже, че има проблем с детето й и да почне да го бие и наказва, и да го "поставя на място"?



Тема Re: Тема за насилиенови [re: Roxana]  
Автор Kaлoмaин (сурикат)
Публикувано04.09.08 22:07



Имаш прекалено идеализирана представа за децата. Думите ти ме навеждат на мисълта, че имаш нещо лично против нея или против съпруга.
Виждам често колко жестоки могат да бъдат децата. А и знам колко са поддатливи на някой манипулации от страна на майките. Не смятам, че си обективна в този случай.



Тема Re: Тема за насилиенови [re: Kaлoмaин]  
АвторRoxana (Нерегистриран)
Публикувано25.09.08 15:58



Нищо подобно не казвам.


Казвам, че ако не си родител на едно дете, нямаш законово право да се намесваш в отглеждането му. Още повече че майката си живее в собствения си дом и в собствения си дом си отглежда детето.



Какво прави авторката в чужд дом? Какво й дава основание да се намесва в отглеждането на дете, на което не е родител, в дома на родителката на това дете?


Казвам (ще се повторя, но явно не съм разбрана и прочетена) че проблема не съществува изобщо. Проблемът на авторката е, че се е натресла да живее в чужд дом, в който няма права. Да се изнесе оттам в собствено жилище, да си роди собствени деца и да си ги възпитава както иска. Законът позволява едно дете да бъде отглеждано и възпитавано само от собствените си родители, а ако няма такива, закона ясно се разпорежда кой може да отглежда и възпитава едно дете.



Ще потретя и дано пак не ме разбереш неправилно. Майката и детето са си в правото в своя собствен дом. Натрапница и излишна е авторката, която се е натресла да живее в чужд дом, пък и да дава тон на живота на законните му обитатели.








*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.