Клубове Дир.бг
powered by diri.bg
търси в Клубове diri.bg Разширено търсене

Вход
Име
Парола

Клубове
Dir.bg
Взаимопомощ
Горещи теми
Компютри и Интернет
Контакти
Култура и изкуство
Мнения
Наука
Политика, Свят
Спорт
Техника
Градове
Религия и мистика
Фен клубове
Хоби, Развлечения
Общества
Я, архивите са живи
Клубове Дирене Регистрация Кой е тук Въпроси Списък Купувам / Продавам 21:43 15.05.24 
Взаимопомощ
   >> Борба с насилието
Всички теми Следваща тема *Кратък преглед

Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Тема Бихте ли се намесили, ако сте свидетел на насилие?нови  
Автор surfline (veche poznat)
Публикувано06.12.06 16:45



Ей това ми е интересно.
Вървите си САМ по улицата и виждате как
1) майка/баща налага детето си
2) мъж цапардосва жена, която явно му е съпруга
3) тийнейджър рита баба
4) ученици zамерят по_малките си съученици с камъни и т.н.
5) млади мъже си раzменят яки удари
6) някой се опитва със сила да отвори капака на колата на ваш поzнат

Как бихте реагирали и по какъв начин...Приzнавам като човек прекарал 98% от живота си в ж.к. ЛЮлин zа срам и поzор не бих се намесила "активно" в нито един от случаите, освен в 4)...в другите "пасивно" бих се раzвикала с цел да събера повечко хора.






Тема Re: Бихте ли се намесили, ако сте свидетел на насинови [re: surfline]  
Автор Mentolka (Extra)
Публикувано07.12.06 09:40



Мда, накара ме да се замисля сериозно ...
Май и аз като теб не бих се намесила активно, освен в случай 3 и 4. За случай 6 бих извикала полиция, макар че и това няма кой знае какъв ефект.
Обаче в останалите ситуации по-скоро бих подминала, особено ако съм сама. Не знам, но някак не е моя работа ...
Замислих се за това - толкова ли сме станали егоисти, че ако не се касае за моето семейство, моите приятели или роднини - просто не ме интересува. А претендирам да съм един отзивчив човек и да не търпя несправедливост ...
От какво според вас се получава така, какво ни кара да се затваряме и да не се интересуваме от нищо извън собствените ни проблеми? Дали фактът, че собствените ни проблеми вече са прекалено много и прекалено сериозни е причината да сме състрадателни, но неотзивчиви ...?





Тема Re: Бихте ли се намесили, ако сте свидетел на насилие?нови [re: surfline]  
Автор Cиxaя (с вяра)
Публикувано15.12.06 11:46



Ъм, ами аз съм си малко безразсъдна на моменти, та ето и реакцията ми в зададените ситуации:
1) майка/баща налага детето си - Пас съм
2) мъж цапардосва жена, която явно му е съпруга - Да си призная, колкото и да ме е срам- пас.
3) тийнейджър рита баба - Тука нещата зависят от габаритите на тийнейджъра.Ако е по-едър вероятно просто ще отида до него и ще го попитам дали се чувства по-силен така, рискувайки да си изпрося боя.Ако е по-дребен или хилав направо ще го хвана за ревера или ще му забия една левачка, рискувайки пак да си изпрося боя.
4) ученици zамерят по_малките си съученици с камъни и т.н. - Вероятно ще тръгна директно с/у тези, които замерят малките, този път рискувайки да ми спукат главата с някой камък.
5) млади мъже си раzменят яки удари - Защо да се меся?Явно си имат причина да се млатят.
6) някой се опитва със сила да отвори капака на колата на ваш поzнат Не знам, да си призная.



Тема Re: Бихте ли се намесили, ако сте свидетел на насилие?нови [re: surfline]  
Автор Day (or Night?)
Публикувано17.12.06 22:59



Да видим...

1) майка/баща налага детето си - шляпването на шамар по дупето или пък зад врата ще затрая...просто не мога да си представя, че някой баща/майка ще бие детето си над една определена рамка, която се възприема от хората...
2) мъж цапардосва жена, която явно му е съпруга - и за това е същия коментара ми - домашните насилници обикновено го правят в домашна обстановка. Все пак ще изкоментирам, че реакцията ми много зависи от настроението. Има вероятност да извикам нещо от рода на "абе какво правиш бе", така че да бъде чуто..може само да си измърморя...не знам от там нататък..
3) тийнейджър рита баба - ами вече свикнах с това, че тийнейджър може да ме нарече и "леличка" и ми идва самочувствието, че мога да викна строго и да се поскарам :)

4) ученици zамерят по_малките си съученици с камъни и т.н. - случвало ми се е да се намесвам.
5) млади мъже си раzменят яки удари - мога да наблюдавам за кратко, за да се опитам да схвана дали е бой между двамата или единият е бит от другия...но не знам дали ще е възможно нещо повече да направя. Вероятно нищо...
6) някой се опитва със сила да отвори капака на колата на ваш поzнат - Правя се на ударена , отивам при непознатия и му казвам "Извинявайте, ....(еди кой си) тук ли е някъде, че ми трябва" или нещо от този род. Има и GSM-и за случая да се звънне на познатия и да му се каже какво се случва. И ако той не знае за случващото се ('щото понякога могат да станат и грешки:), какво толкова да стреснеш непознатия - по-вероятно е да се стресне и да избяга, отколкото да влиза в конфликт. Но ще се почувствам изключително тъпо, ако съм усетила нещо нередно, подмина и после разбера, че наистина е било нещо нередно...

И накрая - мисля, че всеки е наясно, че товеа не са универсални ситуации и винаги има различни допълнителни фактори, които влияят на поведението ни.

Редактирано от Day на 17.12.06 23:00.



Тема Re: Бихте ли се намесили, ако сте свидетел на насинови [re: Mentolka]  
АвторБeзпpяkopeн (Нерегистриран)
Публикувано28.12.06 06:05



Българите сме готови да помогнем на насилвани до онзи момент, когато нещо започне да застрашава нас самите лично. Понеже всеки гледа своето благополучие, рядко се намират истински алтруисти. За сметка на това сме прагматици.



Тема добре денови [re: Бeзпpяkopeн]  
Автор MarkizataМодератор (sense )
Публикувано28.12.06 14:47



Българите сме готови да помогнем на насилвани до онзи момент, когато нещо започне да застрашава нас самите лично - а ти различаваш ли се от българиТЕ в това отношение? И, като сме заговорили за нации и етноси, има ли народ, в чиято народопсихология е заложен алтруизмът? И всеички се раждат Зоровчета, Батманчета и Суперменчета по призвание и по природа?



Тема ебал съм му майкатанови [re: surfline]  
Автор spider4o™ (брокерче)
Публикувано28.12.06 23:02



вече въроптавам с/у всяко насилие, несправедливост или нарушение.
въпреки че по-добрия метод е да си мълчиш



______________
spider4o не спи, той ... чака!!!

Тема Re: Бихте ли се намесили, ако сте свидетел на насинови [re: Бeзпpяkopeн]  
Автор bguzer (бгюзър)
Публикувано08.01.07 12:52



Нещата тук не опират до народопсихология, а до нещо много по-дълбоко заложено. Инстинкт за самосъхранение.

В критични ситуации "работим на други вълни". По тази причина в моменти когато се чустваме превъзхождащи източника на агресия, се намесваме директно. Както в случая с децата, № кой там беше...

В случай на превъзходство от страна на "агресора" е необходима сериозна мотивация за да преминем от намерения в действия. Тъй като пак сме подвластни на инстинктите, а регулацията в такива моменти е голям проблем, както знаете ...

Редактирано от bguzer на 08.01.07 12:59.



Тема аз ще ти дам точен отговор на въпросанови [re: surfline]  
Автор FileO99 (оперативная )
Публикувано28.03.07 18:22



5) млади мъже си раzменят яки удари - при почти всички случаи, при които става побои особено между млади мъже на улицата ако изобщо някои се намеси по правило той застава на страната на нападателят срещу нападният, защото нападният оказва яростна съпротива и поваля нападателят на земята. И какво се получава? Върви си аз по улицата, непознат се заяжда с мен и ме напада, отбранявайки се от него го пребивам от бой и някои друг непознат изневиделица започва да го защитава и после свидетелства в полицията, че аз съм го нападнал. Ми нали при това положение ще задействам такива връзки, че този човечец един бял ден няма да види и цялата полиция и прокоратура няма да може да го спасят. Нападателят си е получил заслуженото но да му мисли този, който ме е накиснал че аз съм го нападнал при положение, че съм се отбранявал. Независимо дали става въпрос, че ще го съдя за клевета или ако не мога ще пратя хора да му направят къщата и физиономията на кайма.

Същото нещо се забелязва и по форумите - един потребител напада словесно втори, вторият се отбранява и после всички му скачат на главата. Така че си стойте мирно и не се намесвайте в чужди конфликти, защото можете още по-лошо да пострадате от биещите се. Те ще уредят своите взаимоотношения и после може някои от тях да ви съди за клевета и да влезете в затвора. Понятно?



Тема Re: аз ще ти дам точен отговор на въпросанови [re: FileO99]  
АвторPassager (Нерегистриран)
Публикувано31.03.07 16:16



"Същото нещо се забелязва и по форумите - един потребител напада словесно втори, вторият се отбранява и после всички му скачат на главата. Така че си стойте мирно и не се намесвайте в чужди конфликти, защото можете още по-лошо да пострадате от биещите се. Те ще уредят своите взаимоотношения и после може някои от тях да ви съди за клевета и да влезете в затвора. Понятно?"

Така си е ! Всеки разумен човек би постъпил по този начин!

В резултат от неправилния обмен между хората се е кондензирала много отрицателна енергия... за да не се разрушат носителите й тази отрицателна енергия по някакъв начин трябва да се излее навън... готови ли сте да станете гръмоотвод на тази отрицателна енергия... можете ли да я понесете върху себе си...все някой трябва да я поеме върху себе си...защо не вие?
Нали искате да помогнете на тези хора?
Тогава поемете тази отрицателна енергия върху себе си!




Страници по тази тема: 1 | 2 | 3 | (покажи всички)
Всички темиСледваща тема*Кратък преглед
Клуб :  


Clubs.dir.bg е форум за дискусии. Dir.bg не носи отговорност за съдържанието и достоверността на публикуваните в дискусиите материали.

Никаква част от съдържанието на тази страница не може да бъде репродуцирана, записвана или предавана под каквато и да е форма или по какъвто и да е повод без писменото съгласие на Dir.bg
За Забележки, коментари и предложения ползвайте формата за Обратна връзка | Мобилна версия | Потребителско споразумение
© 2006-2024 Dir.bg Всички права запазени.